Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

19 lutego 2021 r.
17:43

Zamojscy radni mają chodzić wcześniej spać

Autor: Zdjęcie autora agdy

Radni z bardzo długim stażem zapewniają, że sesje zaczynają się o godz. 13, bo taka jest w Zamościu tradycja. Władze miasta chcą by obrady przesunąć na godz. 11. Jest projekt uchwały w tej sprawie. Radni są przeciw. Na razie z powodów proceduralnych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na liście projektów uchwał jakimi mają się zająć na poniedziałkowej sesji zamojscy radni, jest ten dotyczący zmian w Statucie Miasta Zamość. Chodzi zaledwie o korektę paragrafu mówiącego o godzinie zwoływania sesji. Zgodnie z propozycją ma zostać przyjęta zasada, że sesje zwyczajne zwołuje się w poniedziałki na godz. 11.

Teraz radni zbierają się o godz. 13.

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, w zmianie chodzi o czas pracy urzędników, którzy z racji pełnionych obowiązków uczestniczą w posiedzeniach. A te czasami trwają do późnych godzin wieczornych. Pracownicy urzędu miasta muszą mieć rozliczone nadgodziny lub dostać dodatkowy ekwiwalent. A to dodatkowy koszt dla budżetu Zamościa. Zmiana godziny powinna ten problem rozwiązać.

- To by wniosek prezydenta, Komisja Regulaminowa się do tego przychyliła i projekt jest w porządku obrad. Ale na posiedzeniu Komisji Rodziny, Opieki Społecznej i Zdrowia już przegłosowano, że by zdjąć ten punkt  – mówi Piotr Błażewicz, przewodniczący Rady Miasta, który żartobliwie komentuje, że sesje są długie, bo na radnych działa magia kamer i często na posiedzeniu rady jest mowa dokładnie o tym samym co już zostało wyjaśnione w czasie spotkań komisji.

- Jestem radnym szóstą kadencję, 23 rok z woli wyborców biorę udział w sesjach. Zawsze zwyczajne sesje zaczynały się o godz. 13. To historyczny zwyczaj. Komisje też się zaczynają o godz. 13 lub 14. Sesje trwają zwykle 4-5 godzin i nie uważam, żeby była konieczność zmiany godziny ich rozpoczęcia – mówi radny Ireneusz Godzisz. I dodaje, że radni byli projektem uchwały zaskoczeni. - Pojawił się on bez uprzedniego przedyskutowania na komisjach stałych RM. To niezgodne z prawem. I ten brak procedowania wzbudził sprzeciw. Statut to ważny dokument – tłumaczy radny.

- Nie wiem czy coś zmienimy w statucie czy nie ale radni muszą mieć taką możliwość. Dokument ma dwa lata, może coś jest już przestarzałe, nie wiem. Chodzi o zasadę. To ja złożyłem wniosek na komisji, żeby zdjąć ten punkt z porządku obrad. Na poniedziałkowej sesji zgłoszę wniosek formalny, żeby się tym projektem nie zajmować – zapowiada radny Franciszek Josik, wiceprzewodniczący Komisji Rodziny, Opieki Społecznej i Zdrowia RM.

Już w poniedziałek się wyjaśni czy wniosek radnego Josika przejdzie i czy większość zamojskich radnych chce chodzić spać wcześnie. Początek obrad o godz. 13.

Tymczasem, z dawnych informacji wynika, że gdyby radni faktycznie chcieli nawiązywać do tradycji, to i godzina 13 może być... zbyt wczesna.

- W nadzwyczajnym zeszycie „Kroniki Powiatu Zamojskiego” z 8 lipca 1918 r. jest artykuł poświęcony pierwszej radzie miasta i jej uchwałom. Czytamy tam, że 30 stycznia 1917 roku, zebrali się pierwsi radni pierwszej Rady Miasta Zamościa. Było ich wówczas 27, a przewodniczył im burmistrz Edward Stodołkiewicz. Posiedzenie odbyło się w gmachu magistratu i zaczęło o godz. 5 po południu – mówi Marta Halinowska, historyk, nauczycielka historii w „Ekonomiku” i autorka pracy poświęconej samorządowi Zamościa u progu II Rzeczpospolitej. Zaznacza jednak, że to było specjalne i uroczyste posiedzenie. Te zwyczajne mogły się rozpoczynać trochę wcześniej.

- Można tylko snuć domysły, dlaczego radni zbierali się wieczorami. Mandat radnego, to funkcja społeczna, a każdy prawie miał jakieś zatrudnienie i od rana zajmował się zawodowymi sprawami. Przed wojną posiedzenia RM odbywały się po południu, pewnie po obiedzie domowym i trwały do wieczora. Spora część radny wykonywała wolne zawody, to byli adwokaci, lekarze, notariusze – tłumaczy Andrzej Kędziora, autor Zamościopedii i dodaje, że dawniej w innych niż teraz porach organizowano różne wydarzenia. Koncerty, bale czy ostatnie seanse w kinie zaczynały się o godz. 21.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Przez cały maj zamknięty dla pacjentów zostanie oddział chirurgii w janowskim szpitalu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

Render nowego stadionu
Aktualizacja

Koniec projektu „nowy stadion żużlowy w Lublinie”

Kavoo Invest  odebrało pismo o odstąpieniu od umowy na zaprojektowanie nowego stadionu żużlowego w Lublinie. Do Ratusza wpłynęło potwierdzenie odbioru tego pisma.

Tak uroczystości wyglądały w ubiegłym roku

Trzy dni świętowania w Lublinie. Wojewoda zaprasza na uroczystości

Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski zaprasza mieszkańców Lublina i regionu do udziału w uroczystościach z okazji 21. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, Dnia Flagi oraz Narodowego Święta Trzeciego Maja. Sprawdzamy program na nadchodzące dni

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

W czasach, gdy turystyczne zwyczaje zmieniają się w zawrotnym tempie, a podróżnicy coraz częściej szukają doświadczeń wykraczających poza klasyczne „pocztówki z wakacji”, Chorwacja wyrasta na prawdziwego lidera.

Nowe autobusy elektryczne będą wozić pasażerów w drugiej połowie maja

Pierwsze elektryki już w bazie MZK. Kiedy pasażerowie wsiądą do cichych solarisów?

Sześć autobusów elektrycznych dotarło już do Białej Podlaskiej. Trwają jeszcze procedury odbiorowe, ale już w drugiej połowie maja z nowego, zeroemisyjnego taboru skorzystają pasażerowie.

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Sprawcą zbrodni na w Oddziale Ortopedii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie okazał się 35-letni funkcjonariusz Służby Więziennej zatrudniony w Katowicach. Dzisiaj został doprowadzony do Prokuratury w Krakowie, gdzie usłyszy zarzuty zabójstwa i usiłowania ataku na pielęgniarkę. – Objawiło się zło w najczystszej postaci – komentuje prof. Wojciech Załuska.

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczenie podatku po pracy za granicą to obowiązek, który może przynieść wymierne korzyści finansowe. Wielu Polaków zatrudnionych w Niemczech lub Holandii ma prawo ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku. Choć na pierwszy rzut oka procedury mogą wydawać się skomplikowane, odpowiednia wiedza i przygotowanie pozwalają sprawnie przejść przez cały proces.

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji
WIDEO
film

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji

17 i 18 maja w Lublinie odbędzie się druga edycja ogólnopolskiej konferencji „Oswoić skoliozę – nie tylko dla rodziców”. To wyjątkowe wydarzenie, które gromadzi rodziców, dzieci i specjalistów z całej Polski, by wspólnie rozmawiać o leczeniu, diagnozie i życiu z deformacjami kręgosłupa. Organizatorem jest Fundacja Pomoc Daje Moc, a współgospodarzem merytorycznym – Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

Pijany 27-latek uciekał przed policją. Zatrzymany został pod Lublinem

Pijany 27-latek uciekał przed policją. Zatrzymany został pod Lublinem

Policjanci z lubelskiej drogówki zatrzymali 27-letniego kierowcę audi, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej i uciekał przez kilka kilometrów. Mężczyzna miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Jaki styropian do ocieplenia elewacji wybrać?

Jaki styropian do ocieplenia elewacji wybrać?

Dlaczego wybór styropianu ma tak kluczowe znaczenie przy ociepleniu elewacji Twojego domu? Otóż to właśnie rodzaj i parametry płyt wpłyną na komfort termiczny, trwałość instalacji i wysokość rachunków za ogrzewanie. Nieprawidłowo dobrany materiał może prowadzić do powstawania mostków termicznych, pleśni czy pęknięć tynku. Z kolei optymalny styropian zapewni równomierną temperaturę wewnątrz pomieszczeń oraz niską częstotliwość napraw. Przyjrzyjmy się zatem trzem podstawowym rozwiązaniom: klasycznemu styropianowi białemu, nowoczesnemu styropianowi grafitowemu oraz wytrzymałemu styropianowi XPS. Dzięki temu łatwiej dopasujesz materiał do swojego budżetu, warunków lokalnych i oczekiwań co do oszczędności energetycznych.

Parking i magazyn blisko Lotniska Chopina – komfort w jednym miejscu

Parking i magazyn blisko Lotniska Chopina – komfort w jednym miejscu

Planujesz podróż z Lotniska Chopina i zastanawiasz się, gdzie bezpiecznie zostawić auto albo co zrobić z rzeczami, które chwilowo nie zmieszczą się w mieszkaniu lub firmie? W Warszawie znajdziesz dwa rozwiązania tuż obok lotniska – parking EasyParking oraz przestrzeń magazynową Przechowuj.pl. Poznaj miejsce, które oszczędzi Twój czas i nerwy.

Dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa

Dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa

Szybkie, precyzyjne reagowanie na dynamicznie zmieniające się trendy i potrzeby klientów to element, który jest absolutnie niezbędny do tego, aby przedsiębiorstwo mogło dynamicznie się rozwijać oraz zawsze być o krok przed konkurencją. Wśród wyjątkowych rozwiązań technologicznych, dzięki którym przedsiębiorcy mają bardzo duże szanse na osiągnięcie celu, często specjaliści wskazują na wyjątkowe oprogramowanie ERP, czyli Enterprise Resource Planning. Jest to specjalny program, dzięki któremu można zarządzać zasobami firmy w sposób kompleksowy. W poniższym artykule objaśniamy, dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa. Zapraszamy do lektury.

Dzieci pozostawione bez opieki, alkohol w wózku. Policja interweniowała w Janowie Lubelskim

Dzieci pozostawione bez opieki, alkohol w wózku. Policja interweniowała w Janowie Lubelskim

37-letnia Ukrainka miała ponad promil alkoholu. Na czas przyjazdu pogotowia, jej dziećmi zajęła się policjantka

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium