Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Archiwum

9 września 2002 r.
17:14
Edytuj ten wpis

Bialsko-brzeskie zbliżenie wirtualne

Biała Podlaska, Brześć i powiat bialski będą miały wspólną platformę internetową. Prace dobiegają końca. Zostanie ona sfinansowana przez Unię Europejską.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ten wspólny projekt TRIC (Transborder Contacts and Communication Platform Brześć/Biała Podlaska) ma na celu polepszenie współpracy przygranicznych regionów brzeskiego i bialskiego. Eksperci z UE uważają, iż Bug jest stałą przeszkodą dla równomiernego regionalnego rozwoju. Ta sytuacja może się jeszcze zaostrzyć po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, gdy na Bugu powstanie granica europejska. - Projekt TRIC zmierza do poprawy współpracy przygranicznej. Chodzi o pogłębienie wiedzy o tym, jak wygląda inna strona, co robi oraz co planuje - tłumaczy Anna Daniluk, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Białej Podlaskiej.
Wspólna praca nad platformą TRIC jest też pretekstem do poprawy wymiany informacyjnej pomiędzy miastem Brześć i Biała Podlaska. Pomoże dotrzeć do różnych grup odbiorców, np. do lokalnych mieszkańców, planistów regionalnych, polityków, zarządów, lokalnego przemysłu oraz szczególnie do małych i średnich przedsiębiorstw.
Andrzej Czapski, bialski prezydent powiedział nam, że wysoko ocenia tę inicjatywę, która zmierza do rozszczelnienia granicy na wschodzie. - Jest to bardzo istotne ze względu na zagrożenie utworzeniem "żelaznej kurtyny”, gdy UE wejdzie do nas i wprowadzi swoje przepisy. Musimy o tym pamiętać, gdy prezydent A. Łukaszenka wprowadza ograniczenia w wwożeniu towarów na Białoruś. Strategiczną sprawą naszego pogranicza jest uzyskanie konkretnych "koncesji” UE na kontakty przygraniczne, szczególnie handlowe i personalne. Tu mieszkają "ludzie z sąsiedztwa”. W procesie negocjacji powinniśmy wywalczyć szczególne traktowanie terenów pogranicza - mówi Andrzej Czapski.
Partnerem projektu jest miasto Karlsruhe, które ma doświadczenia ze współpracy z Białorusią. Współpracujące już od kilku lat z białoruskim Mińskiem niemieckie miasto zorganizowało w Białorusi Niemiecko-Białoruski Dom. Przekazało też swoją wiedzę o dotychczasowej innowacyjnej, przygranicznej współpracy europejskiego regionu granicznego Pamina pomiędzy Niemcami i Francją (Północna Alzacja, Południowy Palatynat, Środkowo-Górny Ren). Teraz wiedza ta trafi do wschodnioeuropejskich regionów przygranicznych. Niemiecko-Białoruski Dom przejął koordynację nad całym projektem brzesko-bialskim.
Bialsko-brzeska internetowa platforma informacyjna o regionie przygranicznym jest wzorowana właśnie na platformie internetowej Pamina. Zostanie ona zamieszczona na stronach World Wide Web. Już na jej potrzeby opracowano i tematycznie przygotowano pierwsze ważne dane na temat regionu granicznego.
Anna Daniluk poinformowała nas, że już zebrano wszelkie informacje potrzebne do stworzenia internetowego kompendium o turystyce, bazie hotelowej, ofertach oraz przepisach istotnych dla przekraczania granicy i prowadzenia działalności gospodarczej w strefie przygranicznej obu krajów. Odpowiedzialni za ten projekt pracownicy Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego udostępnili stronie brzeskiej też swoje plany zagospodarowania miast, przepisy podatkowe i dotyczące przekraczania granicy. Kończy się przygotowanie konkretnej multimedialnej formy w trzech językach.
Opracowaniem wspólnej strony internetowej zajmuje się białoruska organizacja pozarządowa "Społeczeństwo Informacyjne”. Podsumowanie dotychczasowych osiągnięć unikalnego projektu współpracy przygranicznej nastąpi już w październiku na konferencji w Brześciu.

Pozostałe informacje

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025. Znamy kolejnych wykonawców
Festiwal
3 lipca 2025, 16:00

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025. Znamy kolejnych wykonawców

Wybitny gitarzysta i współzałożyciel Sonic Youth - Lee Ranaldo, Laraaji, czyli jeden z najbardziej wpływowych twórców ambientu oraz Yonatan Gat - muzyk i producent, jak nikt inny łączący punk, improwizację, muzykę świata oraz awangardę, uzupełniają listę artystów, których zobaczymy na tegorocznych Innych Brzmieniach.

Wojciech Białek zdobył dwa gole, a Łada pokonała Gryfa 5:1

Łada 1945 Biłgoraj i Start Krasnystaw z pucharami

W środę rozegrano w sumie trzy finały okręgowego Pucharu Polski. W Biłgoraju tamtejsza Łada 1945 nie miała problemów z pokonaniem Gryfa Gmina Zamość. Gospodarze tym razem rozbili rywali 5:1. Znacznie dłużej musiał się męczyć Start Krasnystaw, który wygrał na wyjeździe z Kłosem Gmina Chełm 1:0 po bramce z... siódmej minuty doliczonego czasu gry.

Klaudia Wnorowska nową zawodniczką Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Klaudia Wnorowska nową zawodniczką Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Niespełna 22-letnia podkoszowa poprzedni sezon spędziła w MB Zagłębie Sosnowiec, gdzie miała okazję rywalizować na trzech frontach – w OBLK, Pucharze Polski, a także w EuroCup Women.

Noc Muzeów 2024

Noc Muzeów 2025: Atrakcje, zwiedzanie i niezwykłe eksponaty (program)

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce? Muzeum Narodowe na Zamku? A może Muzeum Wsi Lubelskiej? Przed nami noc, podczas której nikt nie śpi, bo wszyscy ustawiają się w kolejkach przed muzeami i instytucjami kultury.

II Olimpiada Senioralna w Lublinie: zawody, porady i dobra zabawa
galeria

II Olimpiada Senioralna w Lublinie: zawody, porady i dobra zabawa

Był cymbergaj, boccia i warcaby. Były porady medyczne i loteria. Wszystko podczas II Olimpiady Senioralnej w Lublinie.

Pogoń Szczecin - Motor Lublin (relacja na żywo)

Pogoń Szczecin - Motor Lublin (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Pogoń Szczecin - Motor Lublin. Początek zaległego spotkania z 31. kolejki o godz. 20.30.

Con-Q-Band: rock i funk – szykujcie się na niezapomniany wieczór!
Koncert
16 maja 2025, 20:00

Con-Q-Band: rock i funk – szykujcie się na niezapomniany wieczór!

Con-Q-Band to lubelski kolektyw towarzysko-muzyczny, który w najbliższy piątek (16 maja) w lubelskim Pubie Sfera, rozkręci rock’n’rollową imprezę w myśl powiedzenia – It’s only rock’n’roll.

Avia łatwo poradziła sobie w finale z Górnikiem II Łęczna

Hat-trick Adriana Paluchowskiego, Avia rozbiła w finale Pucharu Polski Górnika II Łęczna

Nie było niespodzianki w finałowym spotkaniu Pucharu Polski w okręgu lubelskim. Górnik II Łęczna przegrał u siebie z Avią Świdnik 0:5. Bohaterem gości był Adrian Paluchowski, który w kilkanaście minut skompletował hat-tricka.

Motocyklem po chodniku, rowerem po ulicy. Policyjny pościg we Włodawie

Motocyklem po chodniku, rowerem po ulicy. Policyjny pościg we Włodawie

Motocyklista nie zatrzymał się do kontroli i zaczął uciekać. Wjechał na chodnik, potem przesiadł się na rower i prawie wpadł pod samochód. Uciekał też pieszo. Policja goniła go pół godziny.

Lekarz z Annopola oskarżony o zabójstwo żony. Przed sądem ruszył proces

Lekarz z Annopola oskarżony o zabójstwo żony. Przed sądem ruszył proces

Miał zadać żonie 35 ciosów nożem. Przed Sądem Okręgowym w Lublinie rozpocząl się proces Andrzeja K., 65-letniego lekarza oskarżonego o zabójstwo swojej 57-letniej żony.

Pod osłoną nocy. Niezwykłe zdjęcia w Galerii Fotografii Ratusz
16 maja 2025, 17:00
galeria

Pod osłoną nocy. Niezwykłe zdjęcia w Galerii Fotografii Ratusz

Przyjdzie noc - to tytuł wystawy, która w piątek (16 maja, godz. 17) z udziałem autora otwarta zostanie w zamojskiej Galerii Fotografii Ratusz przy Rynku Wielkim.

Na Rynku Wielkim w Zamościu jest klomb i pojedyncze donice z kwiatami. O rośliny zadbali również właściciele ogródków kawiarnianych. Jest jednak pomysł, by pojawiło się kilka dających cień drzew

Drzewa będą rosły na Rynku Wielkim? I to już za dwa miesiące?

Najpewniej 4, maksymalnie 6. Każde ok. 3-metrowe, z rozłożystą, dającą cień koroną, ale niezbyt rozbudowanymi korzeniami, które pomieściłyby się w donicach. Jest szansa, że takie właśnie drzewa będą za jakiś czas rosły na Rynku Wielkim w Zamościu.

Werdług zapowiedzi MSWiA, część pieniędzy trafi na 500 etatów dla nowych funkcjonariuszy w służbie kontraktowej SG od tego roku oraz na zatrudnienie kolejnych 1,8 tys. funkcjonariuszy SG w nastepnych latach

Nie tylko 130 nowych komend. 13 miliardów na modernizację służb mundurowych

Do tego 3 000 nowych pojazdów, zakupy uzbrojenia i sprzętu techniki specjalnej czy wreszcie nowe śmigłowce dla Straży Granicznej.

Przetargi na budowę Orlików w Lublinie: oferty otwarte, jest taniej niż zakładano

Przetargi na budowę Orlików w Lublinie: oferty otwarte, jest taniej niż zakładano

Gmina Lublin poznała oferty w dwóch przetargach na budowę kompleksów sportowych Orlik. Najtańsze propozycje nie przekraczają 3 mln zł, choć w obu przypadkach budżet zamawiającego był wyższy.

Profesor Lidia Morawska
galeria

Doceniona przez magazyn Time, uhonorowana przez Politechnikę Lubelską

Walczy o czyste powietrze i doradza Światowej Organizacji Zdrowia. Prof. Lidia Morawska z tytułem Doktora Honoris Causa Politechniki Lubelskiej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium