Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Archiwum

26 kwietnia 2004 r.
20:33
Edytuj ten wpis

Być Europejczykiem

0 0 A A

Ponad 300 rektorów, wzmocnione siły policyjne, ograniczenia w ruchu w centrum miasta - już jutro w Lublinie rozpocznie się Kongres Rektorów Europejskich Uniwersytetów.
Na zakończenie, w przededniu wejścia Polski do Unii Europejskiej, jego uczestniczy podpiszą Deklarację Lubelską

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W tym roku nie ma ważniejszego zdarzenia w środowisku akademickim na naszym kontynencie - twierdzi prof. Marian Harasimiuk, rektor UMCS, a zarazem gospodarz spotkania. - W ten sposób chcemy uczcić dokonujące się rozszerzenie unii o nowe państwa. Ale także odpowiedzieć na pytanie: jak powinno wyglądać teraz kształcenie młodego Europejczyka. Zarówno w unii, jak i w państwach do niej nie należących.

Z Lublina do Dublina

W Europie działa około 800 uniwersytetów. Skupione są w Europejskim Stowarzyszeniu Uniwersytetów. Do Lublina przyjedzie ich silna reprezentacja - ponad 300 rektorów, mniej więcej po równo z państw "starej” unii, krajów do niej wstępujących oraz tych, które pozostaną poza nią.
- Dorobkiem kongresu ma być dokument Deklaracja Lubelska, określający przyszłość europejskiej edukacji - mówi prof. Jan Pomorski, prorektor UMCS, pomysłodawca i współorganizator tego spotkania. - Mieć będzie dwa podstawowe przesłania. Pierwsze: konieczne jest współdziałanie wszystkich europejskich uniwersytetów, także spoza państw "dwudziestki piątki”, w celu nowego otwarcia na Wschód. Drugie: uniwersytety wskażą, co to znaczy być Europejczykiem, promując m.in. zanikające dziś humanistyczne wartości.
Deklarację, przygotowaną w językach łacińskim, angielskim, francuskim i polskim, rektorzy podpiszą w piątek, w ostatnim dniu kongresu. Uroczystość odbędzie się w symbolicznym miejscu - przed obrazem Matejki "Unia Lubelska” w Muzeum na Zamku. Prezydent Aleksander Kwaśniewski już następnego dnia przedstawi Deklarację Lubelską w stolicy Irlandii Dublinie, podczas odbywającego się tam szczytu państw europejskich, jako wkład środowiska akademickiego w budowanie zjednoczonej Europy.
Ostatnim akordem spotkania rektorów będzie toast "za wspólną Europę”, wzniesiony przez Kwaśniewskiego. Nastąpi to o północy, z 30 kwietnia na 1 maja, podczas bankietu na Zamku Lubelskim.

Ugościć, nakarmić i napoić

Przyjazd tak licznej grupy gości (wraz z osobami towarzyszącymi będzie to około 600 osób) spowoduje utrudnienia w poruszaniu się po Lublinie i wzmożone działania policji i służb porządkowych. Szczególnym nadzorem objęte zostało Centrum Kongresowe Akademii Rolniczej przy ul. Akademickiej, gdzie toczyć się będą główne obrady kongresu. Wstęp do obiektu i jego poszczególnych części odbywać się będzie przez specjalne bramki do wykrywania metali. Nie można też wykluczyć sprawdzania podejrzanych bagaży, kontroli osobistych. - Wiadomo, w jakich żyjemy czasach - mówi odpowiedzialny za bezpieczeństwo insp. Henryk Rudnik, zastępca komendanta wojewódzkiego policji.
Wzmożone pogotowie panuje w hotelach, w których będą mieszkać goście: Europie (tu przewidziano miejsca pracy dla komisji kongresowych), Lubliniance i Unii. Dotyczy to zarówno bezpieczeństwa, jak i kuchni. Z kolei gospodarze chcą wykorzystać kongres do promocji miasta i Lubelszczyzny. Stąd na stołach pojawi się m.in. regionalny specjał biłgorajski pirogi z kaszą, czy nalewka, którą warzy Janusz Palikot, właściciel lubelskiego "Polsmosu”. •

Pozostałe informacje

Sportowcy mają wielkie i słodkie serca

Sportowcy mają wielkie i słodkie serca

W czwartkowy wieczór, w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbył się Mecz Słodkich Serc.

Choinka na LSM już udekorowana

Choinka na LSM już udekorowana

Mieszkańcy osiedla Mickiewicza tradycyjnie udekorowali osiedlową choinkę, świętując rozpoczęcie okresu bożonarodzeniowego.

Tworzenie i projektowanie sklepów internetowych – Klucz do sukcesu Twojego biznesu online

Tworzenie i projektowanie sklepów internetowych – Klucz do sukcesu Twojego biznesu online

W dzisiejszym dynamicznym świecie cyfrowym, skuteczne tworzenie sklepów internetowych to nie tylko kwestia technologii, ale także odpowiedniego podejścia do designu i użyteczności. Z odpowiednio zaprojektowanym sklepem internetowym możesz osiągnąć znaczną przewagę nad konkurencją i skutecznie zwiększyć swoje przychody.

Poczuj magię pisania z piórami wiecznymi

Poczuj magię pisania z piórami wiecznymi

Pióra wieczne to nie tylko narzędzie do pisania, ale także symbol elegancji, klasy i indywidualności. Od dekad stanowią one niezastąpiony element codziennego życia osób ceniących tradycję oraz jakość.

Aleksandra Mirosław inspiruje najmłodszych
galeria

Aleksandra Mirosław inspiruje najmłodszych

Wczoraj XXX LO, a dzisiaj SP29 odwiedziła złota medalistka olimpijska Aleksandra Mirosław. Lublinianka rozmawiała z najmłodszymi o sporcie, wyzwaniach i codziennym życiu zawodowych sportowców.

Julia Szeremeta zmierzy się z Leną Buchner w ramach Suzuki Boxing Night. Andrzej Gołota gościem specjalnym?
ZDJĘCIA Z CEREMONII WAŻENIA
galeria

Julia Szeremeta zmierzy się z Leną Buchner w ramach Suzuki Boxing Night. Andrzej Gołota gościem specjalnym?

Piątkowy wieczór w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli w Lublinie upłynie pod znakiem boksu. O godz. 20.45 wystartuje gala Suzuki Boxing Night 32. Gwiazdami tego wieczoru będą Julia Szeremeta oraz Damian Durkacz. W czwartek odbyło się oficjalne ważenie przed imprezą.

Strefowanie przestrzeni – klucz do funkcjonalnego i estetycznego wnętrza

Strefowanie przestrzeni – klucz do funkcjonalnego i estetycznego wnętrza

Zastanawiałeś się kiedyś, jak sprawić, by wnętrza Twojego domu były nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne? Sekretem jest strefowanie przestrzeni, które pozwala na stworzenie harmonijnego i praktycznego układu w mieszkaniu. W tym artykule przyjrzymy się, jak dzięki odpowiedniemu podziałowi na strefy możemy zyskać więcej niż tylko porządek i estetykę.

Gdzie szukać pracowników fizycznych i jak znaleźć odpowiednich kandydatów?

Gdzie szukać pracowników fizycznych i jak znaleźć odpowiednich kandydatów?

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie, znalezienie odpowiednich pracowników fizycznych stało się prawdziwym wyzwaniem dla wielu pracodawców. Globalizacja, migracje oraz zmiany demograficzne wpływają na rynek pracy, wprowadzając zarówno możliwości, jak i wyzwania. Jak więc skutecznie dotrzeć do kandydatów, którzy spełnią nasze oczekiwania?

50-latek wypadł z drogi i uderzył w drzewo w Jarosławcu

50-latek wypadł z drogi i uderzył w drzewo w Jarosławcu

50-letni kierowca Audi stracił panowanie nad pojazdem na skrzyżowaniu w Jarosławcu, w wyniku czego uderzył w drzewo. Z obrażeniami trafił do szpitala.

Czym są testy penetracyjne i dlaczego każda firma ich potrzebuje?

Czym są testy penetracyjne i dlaczego każda firma ich potrzebuje?

Żyjemy w czasach, gdzie dane to nowa waluta, a ich bezpieczeństwo powinno być priorytetem dla każdej firmy. Jednak cyberprzestępcy nieustannie opracowują coraz bardziej zaawansowane metody łamania zabezpieczeń. Tu na scenę wchodzą testy penetracyjne — skuteczny sposób na wykrycie luk w systemach informatycznych, zanim zrobią to hakerzy.

Skoczkowie narciarscy przenoszą się do Titisee-Neustadt. Przestać tracić punkty za telemark

Skoczkowie narciarscy przenoszą się do Titisee-Neustadt. Przestać tracić punkty za telemark

Po dwóch konkursach w Wiśle, które odbyły się w fantastycznej atmosferze dzięki licznie zgromadzonym polskim kibicom skoczkowie narciarscy przenoszą się do Niemiec. W Titisee-Neustadt od piątku do niedzieli odbędą się dwa kolejne konkursy indywidualne. Czy wreszcie doczekamy się Polaka w czołowej dziesiątce?

Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionego 42-latka z Bełżyc

Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionego 42-latka z Bełżyc

Po intensywnych poszukiwaniach, 42-letni mężczyzna z Bełżyc został odnaleziony cały i zdrowy w Lublinie.

Nie będzie „kredytu 0 proc.” na mieszkania. Alternatywy też brak

Nie będzie „kredytu 0 proc.” na mieszkania. Alternatywy też brak

Decyzja o rezygnacji z programu „kredyt 0 proc.” powinna zostać podjęta dużo wcześniej – ocenił w czwartek dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD) Bartosz Guss. Dodał, że ci, którzy szukali mieszkań, zbyt długo trzymani byli w niepewności.

Piłkarki ręczne reprezentacji Polski w swoim ostatnim meczu na mistrzostwach Europy ograły Rumunię

ME piłkarek ręcznych: Polki zakończyły turniej na dziewiątym miejscu. Bez zmiany kultury lepiej nie będzie

Dziewiąte miejsce na trwających wciąż mistrzostwach Europy to najlepsze osiągniecie kobiecej reprezentacji Polski od prawie dwóch dekad. Nawet ekipa Kima Rasmussena z Karoliną Kudłacz, Aliną Wojtas czy Kingą Achruk w składzie nie zanotowała tak wysokiej lokaty, a przypomnijmy, że wtedy w czempionacie naszego kontynentu rywalizowało tylko 16 drużyn

Ukradła byłemu sporo gotówki

Ukradła byłemu sporo gotówki

57-letnia kobieta ukradła 8 000 złotych swojemu byłemu partnerowi. Teraz odpowie za kradzież przed sądem.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium