Dwie trzecie szefów polskich firm nie ma pewności, czy w ich przedsiębiorstwach jest używane legalne oprogramowanie. A co piąty biznesmen z naszego kraju nie dostrzega zagrożeń związanych z pracą na nielegalnych programach.
Takie są wyniki międzynarodowego badania świadomości przedsiębiorców w zakresie ryzyka korzystania z nielegalnego oprogramowania. Na zlecenie Business Software Alliance przebadano 1,8 tys. firm m.in. z Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Węgier, Hiszpanii, Rosji i Polski.
Podstawowy wniosek jest taki, że właściciele małych i średnich firm mimo, iż przyznają, że informatyka jest siłą napędowa w ich przedsiębiorstwach, to jednak narażają się na ryzyko posiadania nielegalnego oprogramowania.
W Polsce szefowie 64 proc. ankietowanych firm nie mają całkowitej pewności, czy używane w firmie oprogramowanie jest legalne. 17 proc. firm nie dostrzega zagrożeń, które jest związane z używaniem nielegalnego oprogramowania. Wśród firm zatrudniających od 100 do 250 pracowników odsetek ten wyniósł 21 proc.
Jakie ryzyko w korzystaniu z takich programów widzą przedsiębiorcy? W naszym kraju najczęściej wskazywanymi zagrożeniami używania nielegalnego oprogramowania było postępowanie karne (34 proc.) i kary finansowe (44 proc.), tj. odpowiednio o 11 proc. i 23 proc. więcej od średniej we wszystkich krajach objętych badaniem. Jako najmniej znaczące uznane zostało naruszenie prawa autorskiego do programów komputerowych.
- Właściciele małych i średnich firm powinni zdać sobie sprawę, jak poważne ryzyko niesie ze sobą używanie nielegalnego oprogramowania, wliczając w to zarówno ryzyko na poziomie operacyjnym, jak i poważne konsekwencje natury prawnej i finansowej - przestrzega Bartłomiej Witucki z BSA.
- Nielicencjonowane oprogramowanie oznacza brak wsparcia technicznego, brak dostępu do aktualizacji oraz liczne zagrożenia dotyczące zarówno bezpieczeństwa danych i systemu informatycznego, jak i odpowiedzialności prawnej oraz konsekwencji finansowych - mówi Grzegorz Filarowski z BKK INWEST. - Aby uniknąć ryzyka związanego z korzystaniem z nielegalnego oprogramowania, należy wdrożyć lub usprawnić system zarządzania oprogramowaniem polegający, między innymi, na regularnym przeprowadzaniu audytów oraz wprowadzeniu zasad korzystania z oprogramowania przez wszystkich pracowników.