Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Archiwum

23 czerwca 2003 r.
17:51
Edytuj ten wpis

Z sękaczem do Unii Europejskiej

0 0 A A
Chcemy, żeby sękacz był wizytówką Podlasia, podobnie jak oscypek reprezentuje Podhale - mówi właścic
Chcemy, żeby sękacz był wizytówką Podlasia, podobnie jak oscypek reprezentuje Podhale - mówi właścic

Wojciech Zaniewicz, właściciel firmy cukierniczej w Międzyrzecu Podlaskim, od pewnego czasu czyni starania, aby jego sękacz podlaski reprezentował południowe Podlasie podobnie, jak górale zabiegają o odpowiednią rangę dla swoich oscypków.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zaniewicz zainteresował się powstającą Ogólnopolską Izbą Produktu Regionalnego, której siedziba ma znajdować się w Domu Polonii w Pułtusku. Osoby związane m.in. z turystyką i agroturystyką, hotelarstwem postanowiły poprzez tę izbę promować lokalne produkty żywnościowe i rzemieślnicze, które są związane z określonym obszarem i charakterystyczne (jako wyznaczniki kultury i tradycji mieszkańców). Mają to być produkty oryginalne, specyficzne, jedyne w swoim rodzaju, wytwarzane bądź produkowane w małej skali, metodami tradycyjnymi i określone (nazwa historyczna lub ludowa). Produkt regionalny z czasem powinien stać się markowym, z certyfikatem, dzięki temu może zyskać ochronę prawną, zgodnie z przepisami Unii Europejskiej. Będzie wizytówką danego regionu. Uzyskanie owej ochrony daje też możliwość wypromowania polskiego produktu regionalnego na rynkach europejskich.

Smakowała już królowa Bona...

O bialskopodlaskich sękaczach powstały już legendy. Jedna z nich głosi, że na Podlasiu na cześć królowej Bony miano upiec sękacz znany też pod nazwą "Baumkuchen” (ciasto-drzwo), lub ludową - dziad. Wypiekano je jednak przed wiekami na dawnych Kresach, a używano do wyrobu: świeżych jaj, masła, mąki i cukru.
Istniejąca od 1993 roku cukiernia W. Zaniewicza początkowo zajmowała się produkcją pączków i drożdżówek, następnie wyspecjalizowała się w wytwarzaniu tortów. Od 1995 roku zaczęła poszukiwać takiego ciasta, które byłoby jej wizytówką, produktem markowym. Wybór padł na sękacz, który jeszcze w niewielu wsiach bywa przygotowywany przez rzemieślników.
- Wytwarzający je niechętnie udostępniali swoją wiedzę na temat składników, konsystencji ciasta oraz konstrukcji maszyny do jego wypieku. Potrzebne informacje uzyskaliśmy w końcu bezpośrednio od osoby zajmującej się chałupniczą metodą wypieku sękaczy nad ogniskiem, za pomocą prowizorycznego urządzenia składającego się m.in. z wałka poruszanego korbą. Konstruowaliśmy urządzenie stanowiące rodzaj "otwartego pieca” aż do zadowalającego efektu. Wyszkoliliśmy kadrę, odtworzyliśmy autentyczną, tradycyjną recepturę - mówi Wojciech Zaniewicz.
Jego córka, Joanna Zaniewicz, prawnik i specjalista public relation, powiedziała nam, że nie możemy zobaczyć i sfotografować maszyny do wyrobu sękaczy. Nie chciała nawet ujawnić, z jakiego drewna wykonane są wałki obrotowe, które po rozgrzaniu polewa się kolejnymi warstwami ciasta. Jak stwierdzono w cukierni, to dzięki odpowiednim ruchom wałka i nakładaniu kolejnych porcji ciasta, w momencie, gdy poprzednia nabierze złocistego koloru, pojawiają się walory smakowe. Następne "ociekające sople” nakładają się na siebie i tworzą oryginalne "słodkie stalaktyty”.

Nagrody i wyróżnienia za sęki

Jakość, oryginalny, aromatyczny smak, brak konserwantów i charakterystyczny wygląd sękaczy zadecydowały o powodzeniu tego wyrobu. Posypały się nagrody.
We wrześniu 2000 roku Cukiernia W. Zaniewicz otrzymała wyróżnienie w Ogólnopolskim Rankingu Konsumentów Malwa w Wilanowie. Miesiąc później za sękacz podlaski Zaniewicza została uhonorowana Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich Polagra Food 2000. Otrzymała podziękowania z lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego za współudział w przygotowaniu promocji regionu lubelskiego podczas Światowej Wystawy Expo 2000 w Hanowerze. W 2001 r. uzyskała "Wawrzyn Podlasia” oraz zajęła I miejsce w regionalnym konkursie "Nasze kulinarne dziedzictwo”.
Niedawno Muzeum Wsi Lubelskiej zaproponowało W. Zaniewiczowi udział w promocji Lubelszczyzny w Szwecji.
- Nasze najbliższe plany związane są z wprowadzeniem systemów HCCCP i ISO dotyczących wdrażania systemów bezpiecznej żywności i integracji z Unią Europejską. Pozostaje mieć nadzieję, że nasz zakład o ok. 1000 mkw. powierzchni, z nowoczesnymi maszynami oraz sprawdzoną, dobrze wykwalifikowaną kadrą (zatrudniamy 25 osób) wkroczy do UE z impetem - podkreśla Wojciech Zaniewicz.

Pozostałe informacje

Z lewej prof. Sabina Bober z KUL, z prawej wicestarosta puławski, Piotr Rzetelski z PSL-u
Puławy

Problem z żydowską tablicą od marszałka. Zabrakło miejsca na pamięć

W przedwojennych Puławach żyło 3600 Żydów. Podczas wojny cała ta społeczność została z miasta wygnana przez Niemców, a żydowska dzielnica zniszczona. Dzisiaj lokalne władze miasta i powiatu puławskiego mają problem ze znalezieniem miejsca na tablicę poświęconą ich pamięci.

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt
Puławy

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt

Największa i jedna z bardziej pechowych inwestycji energetycznych na Lubelszczyźnie, nowy blok węglowy w Puławach, ma kolejny problem. Jej główny wykonawca - Polimex-Mostostal oświadczył, że odstępuje od kontraktu. Chodzi o zadanie warte 1,2 mld zł.

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie
ZDJĘCIA
galeria

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie

Znakomita atmosfera, ogromne emocje, pięć setów i jedyne czego zabrakło to wygrana. Po świetnym meczu Bogdanka LUK Lublin przegrała w hali Globus im. Tomasza Wojtowicza z Aluron CMC Wartą Zawiercie w hicie 16. kolejki.

Mikołajkowy półmetek
foto
galeria

Mikołajkowy półmetek

W nowo otwartym Klubie Paradox pojawił się Mikołaj ze śnieżynkami i rozkręcili grubą imprezę. Miał dużo prezentów muzycznych w klimacie latino i polskich hitów. Zobaczcie jak się bawi Lublin.

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra
galeria

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra

Start Lublin słabo zaczął, ale dużo lepiej zakończył piątkowy mecz z Zastalem Zielona Góra. Jak spotkanie oceniają gospodarze?

Obecnie w Lublinie Ruch zlikwidował wszystkie swoje kioski. W przeszłości takich punktów było łącznie 12.
MAGAZYN

Kioski Ruchu: to już koniec

Kiedyś były praktycznie na każdej ulicy, na każdym osiedlu. Dzisiaj w Lublinie nie ma już ani jednego.

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Wyzywał, poniżał, popychał, nie pozwalał spać – schorowani rodzice 34-letniego mężczyzny nie mieli łatwego życia. O losie ich syna zdecyduje teraz sąd.

Camilla Herrem

ME piłkarek ręcznych: Norwegia i Dania zagrają w finale

Za nami pierwsze kluczowe rozstrzygnięcia trwających od 28 listopada mistrzostw Europy w piłce ręcznej kobiet. W piątkowych półfinałach rozegranych w Wiedniu triumfowały reprezentacje Norwegii i Danii, które w niedzielę zagrają o złoty medal. O najniższe stopień podium powalczą Francuzki i Węgierki.

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?
ROZMOWA Z EKSPERTEM

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?

Co roku zabija w Polsce miliony ptaków hodowlanych uderzając w rodzimy przemysł drobiarski. O ile zeszły sezon był pod względem spokojny, ten zaczął się o wiele gorzej. Na Lubelszczyźnie mamy już cztery ogniska: trzy w powiecie lubartowskim i jedno w ryckim. O tym skąd się wziął wirus H5N1, gdzie występuje najczęściej i czy może być groźny dla ludzi, rozmawiamy z prof. KrzysztofemŚmietanką z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Mikołajki w Helium
foto
galeria

Mikołajki w Helium

Jeśli chcecie zobaczyć, jak się bawiliście na ostatniej imprezie w Helium Club, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Tym razem fotki z cotygodniowego Ladies Night w Mikołajkowym wydaniu. Tak się bawi Lublin!

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Do nietypowej sytuacji doszło w jednym ze sklepów spożywczych na terenie Świdnika. 20-latkowi wypadł woreczek strunowy, który szybko trafił wraz z właścicielem w ręce policji.

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Kobieta próbowała wyprzedzić kilka samochodów na raz, ale jej jazda zakończyła się kraksą na drzewie. Razem z nią podróżowało dziecko.

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!

Gdy zakwas na barszcz gotowy, a śledzie się marynują, warto pomyśleć o czymś słodkim na świąteczny stół.

The Analogs w Zgrzycie
koncert
14 grudnia 2024, 19:00

The Analogs w Zgrzycie

Dziś w Fabryce Kultury Zgrzyt będzie głośno i skocznie ponieważ wystąpi jeden z najbardziej znanych polskich zespołów street punkowych – The Analogs, którego koncerty są bardzo żywiołowe. Jako support zaprezentuje się Offensywa.

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?
ZMIANY

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?

Przed nami dwie niedziele handlowe. W następnym roku może być ich więcej, ale wszystko zależy od decyzji prezydenta.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium