100 mln zł na fotonikę – wspólne przedsięwzięcie NCBiR i samorządu województwa lubelskiego
Samorząd województwa lubelskiego oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wspólnie wspierają projekty w zakresie innowacyjnych technologii fotonicznych. Na ten cel przeznaczono aż 100 milionów złotych.
Fotonika stanowi jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin multidyscyplinarnych. Ta dziedzina techniki łączy w sobie elementy informatyki, elektroniki oraz informatyki. Obejmuje szeroki wachlarz możliwości światła i jego zastosowania w technologii. Począwszy od fotografii cyfrowej i klasycznej, przez techniki wyświetlania obrazów trójwymiarowych po projektowanie nowych materiałów fotonicznych. Swoje zastosowanie znajduje w wielu obszarach życia człowieka. Szczególnie w medycynie, gdzie precyzja pomiarów, skuteczność i niezawodność mają ogromny wpływ na postawienie właściwej diagnozy, co często decyduje o ratowaniu życia ludzkiego. Rośnie także potrzeba na redukcję zużycia energii. Zastąpienie urządzeń zasilanych na prąd urządzeniami światłowodowymi wpłynie nie tylko na energooszczędność, ale i wzrost bezpieczeństwa wśród społeczeństwa.
„Technologie fotoniczne mają wpływ na poprawę konkurencyjności i innowacyjności niemal wszystkich gałęzi przemysłu. To okazja na rozwinięcie lokalnej przedsiębiorczości” – mówi dyrektor LAWP w Lublinie – Marceli Niezgoda.
W Polsce Lubelszczyznę uważa się za kolebkę technologii fotonicznej. To jedno z najprężniej rozwijających się miejsc jednostek badawczo – naukowych, które ukierunkowane są na komercjalizację rezultatów. Rozwiązania fotoniczne będą bezpośrednio wywierały wpływ na biogospodarkę, medycynę, zdrowie jak również informatykę i automatykę, czyli na wszystkie inteligentne specjalizacje regionu.
„Fotonika to szansa na rozwój gospodarki, unowocześnienie przemysłu, utworzenie nowych miejsc pracy, nowych przedsiębiorstw i uzyskiwanie konkurencyjnej przewagi względem krajów wysokorozwiniętych”- podkreśla dyrektor LAWP w Lublinie.
Przedsiębiorstwa z województwa lubelskiego mają możliwość uzyskania do 60% wsparcia finansowego na projekty fotoniczne. Muszą one polegać na prowadzeniu wyłącznie eksperymentalnych prac rozwojowych w zakresie innowacyjnych technologii fotonicznych wpisujące się w Agendę Badawczą Wspólnego Przedsięwzięcia Województwa Lubelskiego oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Dofinansowanie można pozyskać w ramach konkursu na Działanie 1.2 Badania celowe, którego nabór prowadzi Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie. Wnioski można składać do 29 czerwca br. do godz. 15:00.
Przedsiębiorco!
Wprowadź fotonikę do swojej firmy. Przyjdź na spotkanie z aplikowania o środki w ramach Działania 1.2 Badania celowe! Więcej informacji: rpo.lubelskie.pl lub pod nr tel. 81 462 38 12/31