Do tematu ubezpieczenia mieszkania podchodzimy czasem z dużym dystansem. „Skoro dotychczas nic się nie przytrafiło, żadnych zalań, kradzieży, to w sumie po co ubezpieczać mieszkanie…?” – to częsta opinia wśród właścicieli mieszkań i domów. Z racji zbliżającego się sezonu urlopowego spróbujemy Was przekonać, że jednak warto się nad tym tematem pochylić.
1. Sprawdzona metoda
Warto mieć na uwadze, że ubezpieczenie mieszkania czy domu to pewna i sprawdzona metoda rekompensacji szkód na wypadek, gdyby – mimo zastosowania odpowiednich zabezpieczeń – jednak nie udało się zapobiec na przykład włamaniu. Choć to tylko jedno z ryzyk. Spokojna głowa w czasie urlopu, ale i na co dzień, że w razie kradzieży będziemy w stanie uzyskać odszkodowanie, a w razie zniszczeń (np. w wyniku włamania, pożaru, czy zalania), uzyskamy też pokrycie kosztów dodatkowej pomocy, to realna wartość. Szczególnie, że wysokość składki za ubezpieczenie – w zestawieniu z ewentualnymi stratami w przypadku jego braku – jest bezdyskusyjnie opłacalną inwestycją w nasz spokój.
2. Odpowiednie dla właścicieli i najemców
Standardowo ubezpieczenie mieszkania i domu to objęcie ochroną elementów stałych oraz tak zwanego mienia ruchomego, które przechowywane jest w miejscu ubezpieczenia. Co można uznać za mienie ruchome? Głównie wyposażenie mieszkania, takie jak: meble, dywany, książki, odzież, sprzęt (AGD, komputerowy i fotograficzny). To także gotówka, wyroby ze złota oraz srebra, ale i wózki dziecięce, rowery, przyczepki rowerowe. Co istotne, ubezpieczenie wyposażenia obejmuje ruchomości domowe zgromadzone zarówno w miejscu ubezpieczenia, jak i te, które znajdują się w pomieszczeniach przynależnych – np. piwnicy czy garażu.
Ubezpieczenie mieszkania i domu dostępne jest w opcji zarówno dla właścicieli nieruchomości, jak i dla najemców.
Taka polisa zapewnia kompleksową ochronę mienia: na wypadek włamania i kradzieży w jego wyniku, dewastacji lokalu, a także na wypadek rabunku i ewentualnej akcji ratowniczej, np. w przypadku pożaru. Właściciele wynajmowanych mieszkań często obawiają się dewastacji lokalu - szczególnie, jeśli stanowi on inwestycję lub/i został ekskluzywnie wyposażony. Z kolei najemcy mają dziś także możliwość zabezpieczenia swojego mienia, korzystając ze specjalnie do nich skierowanej opcji ubezpieczenia.
3. Wartości dodane
Ubezpieczenie mieszkania i domu daje także ochronę na wypadek: przepięcia prądu, zdarzeń losowych oraz – bardzo przydatne – OC w życiu prywatnym. Wspomniane OC jest jeszcze dość mało uświadomioną wśród Polaków ochroną ubezpieczeniową. A szkoda, bo to bardzo przydatna forma ochrony. Z czym jest związana? Skorzystamy z niej, gdy zostanie wyrządzona krzywda osobie trzeciej (tzw. szkoda rzeczowa lub osobowa), w związku z wykonywaniem przez nas czynności z obszaru życia prywatnego. Są to np.: posiadanie i użytkowanie nieruchomości (wraz ze szkodami wodno-kanalizacyjnymi), prowadzenie gospodarstwa domowego (w tym opieka nad niepełnoletnimi dziećmi, posiadanie zwierząt domowych – z wyłączeniem ras psów wpisanych na listę klasyfikacyjną jako agresywne). W zakres podlegający ochronie ujęte są także: amatorskie uprawianie sportu, w tym jazda na rowerze. Taka umowa ochrony ubezpieczeniowej obejmuje wszystkie osoby zamieszkujące w ubezpieczonej nieruchomości. Zazwyczaj dostępna jest w opcjach, np. standard i premium w niemal każdym możliwym miejscu na świecie. Zatem wyjeżdżając na wakacje warto pamiętać o tym, że nasza polisa może nas chronić także w przypadku szkód OC za granicą.
4. Wsparcie bywa cenne
Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym to nie jedyny możliwy bonus, dostępny przy rozszerzeniu ochrony przy wykupieniu polisy mieszkaniowej. Możliwe, że nie wiesz, że w ramach pakietu ubezpieczenia mieszkania lub domu, możliwe jest dokupienie opcji „pomoc w domu”, co oznacza pokrycie kosztów usługi hydraulika czy elektryka.
Opcja Assistance to kolejny wart uwagi punkt na liście w opcji ubezpieczenia mieszkania i domu. Najprościej rzecz ujmując, Assistance gwarantuje pokrycie kosztów pomocy, która może być potrzebna w przypadku chociażby awarii sprzętów, takich jak pralka, lodówka, telewizor czy piec grzewczy, a także w przypadku poważnych szkód, jak zniszczenie naszego ubezpieczonego mieszkania czy domu. I tak, ubezpieczyciel zobowiązuje się poprzez polisę do: zorganizowania i pokrycia kosztów pobytu ubezpieczonego w hotelu lub innym miejscu jego tymczasowego pobytu (zazwyczaj do kwoty kilkuset złotych), zorganizowania i pokrycia kosztów: transportu ubezpieczonego do jego miejsca tymczasowego pobytu, transportu mienia właściciela polisy do wskazanego miejsca, a także dozoru miejsca ubezpieczenia, jeżeli zachodzi konieczność odpłatnego dozoru niezabezpieczonego mienia pod nieobecność ubezpieczonego. Co więcej, jeśli w wyniku któregoś ze zdarzeń objętych ochroną w ramach wykupionej polisy istnieje ryzyko utraty lub dalszych uszkodzeń mienia, towarzystwo ubezpieczeniowe jest zobowiązane do zorganizowania i pokrycia kosztów interwencji takich specjalistów, jak: elektryk, ślusarz, hydraulik, szklarz, technik urządzeń grzewczych, stolarz czy dekarz.
Ubezpieczenie mieszkania i domu oferowane jest przez większość towarzystw ubezpieczeniowych, warto jednak szukać optymalnych rozwiązań: maksymalnego zakresu ochrony, przy możliwie niskiej składce, na przykład możliwej dzięki opcji direct, czyli zakupu online.