Praca w sektorze IT jest niezwykle kuszącą propozycją głównie ze względu na bardzo atrakcyjne wynagrodzenia zarówno dla początkujących programistów, jak i tych bardziej doświadczonych. Branża IT cechuje się bardzo dużym zapotrzebowaniem na specjalistów, dlatego firmy robią wszystko co mogą, aby przyciągnąć potencjalnych pracowników. Eksperci IT mogą liczyć na wiele dodatkowych benefitów, a nawet możliwość pracy zdalnej bez wychodzenia z domu. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, jakie umiejętności potrzebne są programiście, aby znalazł swoją idealną pracę spełniającą wszystkie oczekiwania.
1. Java
Język Java jest obecnie jednym z najbardziej popularnych języków programowania, a programiści, którzy świetnie poruszają się w środowisku tej technologii mogą liczyć na bardzo ciekawe zarobki. Javę wykorzystuje się w wielu zaawansowanych projektach, a według licznych prognoz jest to język z przyszłością. Warto również pamiętać, że język ten nie jest z kategorii najbardziej wymagających - głównie za sprawą dostępności ogromnej liczby darmowych frameworków i bibliotek, oraz rozbudowanej społeczności zgromadzonej wokół tego języka. Aby rozpocząć naukę programowania w Javie nie trzeba ponosić ogromnych kosztów. Warto pamiętać, że wiele firm organizuje darmowe bootcampy w celu rekrutacji najbardziej uzdolnionych osób. Można zatem śmiało stwierdzić, że sam fakt chęci nauki języka Java może być dużym krokiem w kierunku znalezienia atrakcyjnego zatrudnienia.
2. Uczenie maszynowe
Wiele firm z sektora IT narzeka obecnie na brak wyspecjalizowanych pracowników w dziedzinie przetwarzania rozbudowanych baz danych. Ilość informacji dostępnych w sieci wzrasta w bardzo dynamicznym tempie, za czym nie nadąża wzrost liczby specjalistów IT. Wiele aplikacji i systemów wykorzystuje coraz to większe zasoby informacyjne, które muszą być w odpowiedni sposób przetwarzane i prezentowane. Niezależnie od tego, czy dana osoba zdobyła wiedzę na studiach, czy na własną rękę - specjaliści zajmujący się bazami danych znajdują zatrudnienie praktycznie od ręki.
3. Tworzenie aplikacji mobilnych
W związku faktem, że obecnie praktycznie każdy z nas posiada telefon dotykowy, a nawet starsze osoby sprawnie posługują się smartfonami, rynek aplikacji mobilnych stał się bardzo rozbudowany. Z roku na rok powstają coraz to nowsze aplikacje nie tylko dotyczące sfery zdrowia, czy muzyki, lecz są to zaawansowane rozwiązania biznesowe. Umiejętność tworzenia i zarządzania aplikacjami mobilnymi to umiejętności, które będą miały wciąż ogromne znaczenie w sektorze IT, a programiści nadal będą mogli przebierać w ofertach pracy.
4. Projektowanie interfejsów
Profesjonalne aplikacje czy programy nie opierają się w dzisiejszym czasie jedynie na funkcjonalnościach, lecz także na przyjaznym i intuicyjnym interfejsie. Osoby, które potrafią tworzyć estetyczne projekty interfejsów, mają ogromny udział w sukcesach wielu projektów. W dzisiejszych czasach odpowiedni design i funkcjonalność interfejsu to standard, który świadczy o wysokiej jakości oprogramowania, dlatego doświadczeni i kompetentni specjaliści IT są niezwykle pożądani na rynku pracy.
5. Zarządzanie projektami
Wiele firm IT boryka się z problemem braku doświadczonych i dobrze wyszkolonych kierowników. Fakt jest taki, że realizacja projektów w dziedzinie IT wiąże się z wielopoziomową pracą, co wymaga odpowiednich kompetencji osób zarządzających zespołem. Cechy dobrego managera działu IT to przede wszystkim umiejętności interpersonalne, świetna etyka pracy, a także odporność na stres i zdolność do pracy pod presją czasu.
Źródło: Team Quest - Praca w IT