Skóra sucha i atopowa jest szczególnie wrażliwa i wymaga uważnej i przemyślanej pielęgnacji. Wiele osób popełnia błędy pielęgnacyjne, które tylko pogarszają stan skóry. Czym się charakteryzuje skóra sucha i atopowa? Jaką są podtypy skóry suchej? Jak dbać o taką skórę? Czego unikać?
Skóra sucha
Sucha skóra to cera ze zbyt małą ilością sebum. Skóra nie wytwarza wystarczająco dużo sebum, w związku z czym staje się napięta i ściągnięta. Brakuje w niej lipidów, co skutkuje niedostatecznym poziomem nawilżenia i zbyt słabą ochroną przed uszkodzeniami. Naruszenie lipidowej warstwy naskórka powoduje, że wilgoć odpływa z warstwy rogowej skóry i cera staje się jeszcze bardziej wysuszona. Zdarza się, że występowanie suchej skóry jest uwarunkowane genetycznie. Najczęściej na suchość skory skarża się osoby o jasnej cerze. U innych osób sucha skora pojawia się jako efekt oddziaływania szkodliwych zewnętrznych czynników, jak promieniowanie UV, niewłaściwa pielęgnacja cery, gorące powietrze. Także przyjmowanie niektórych leków może naruszyć harmonię gospodarki wodnej w skórze. Wyróżnia się dwa podtypy skóry suchej. Skóra odłuszczona jest wynikiem niedoboru sebum, zaś skóra odwodniona stała się sucha na skutek nadmiaru potu oraz niedoboru czynnika nawilżającego, naturalnie występującego w skórze. Oba podtypy charakteryzują się uczuciem ściągnięcia cery, pierzchnięciem skóry, łuszczeniem czy świądem. Skóra sucha bardzo często jest także wrażliwa, co oznacza, że włókna nerwowe w naskórku reagują zbyt mocno na czynniki zewnętrzne lub kosmetyki.
Pielęgnacja skóry suchej
W codziennej pielęgnacji należy stosować kremy nawilżające oraz natłuszczające. Dostarczą one skórze czynników nawilżających, których jej brakuje. Zawiążą wilgoć w rogowej warstwie oraz uzupełnią poziom lipidów. Takie kremy zatem pomagają nawilżyć skórę i odwrócić efekt suchości, ale także mają działanie prewencyjne. Zwiększenie poziomu lipidów pozwala zabezpieczyć skórę przed utratą jeszcze większej ilości wilgoci, zawiązanie wody w warstwie rogowej zapobiega jej odpływowi z cery. Krem nawilżający z filtrem UV trzeba stosować na dzień, z kolei kremy silnie natłuszczające oraz odżywiające – na noc. W roli takich kremów dobrze sprawdzą się preparaty z mocznikiem, ceramidami czy olejami roślinnymi. Także emolienty do twarzy są wskazane przy bardzo suchej cerze, warto sprawdzić na przykład ofertę http://www.emolium.pl.
Skóra atopowa
Skóra atopowa to delikatny rodzaj skóry ze skłonnościami do podrażnień, wysypkami i nadwrażliwością. Skóra atopowa jest sucha, swędzi, może pojawiać się na niej stan zapalny oraz zakażenie bakteriami. W ciężkich przypadkach skóra atopowa przeradza się w dermatozę zwaną atopowym zapaleniem skóry. To zapalenie skóry cechujące się zaczerwienieniem oraz świądem obejmujące twarz, kończyny oraz tułów. AZS objawia się już w wieku niemowlęcym, między 3. a 6. miesiącem życia. Skóra u osób cierpiących na to schorzenie jest cienka, często pojawiają się na niej grudki, a każde zadrapanie pozostawia pręgi, zwane przeczosami.
Pielęgnacja skóry atopowej
Dbanie o skórę atopową wymaga jeszcze większej uwagi i determinacji niż dbanie o zwykłą skórę suchą. Codziennie trzeba stosować specjalne preparaty hipoalergiczne dla cery wrażliwej i atopowej. Tu także przydatne mogą być emolienty do twarzy, które silnie natłuszczają skórę. Osoby ze skórą atopową nie powinny zażywać długich kąpieli – maksymalnie 15 minut, gdyż woda bardzo wysusza skórę. Po kąpieli należy delikatnie wycierać ciało, nie pocierając miejsc dotkniętych atopowym zapaleniem skóry czy o cechach cery atopowej. Od razu po kąpieli należy natłuścić skórę kremem czy emolientami.
Błędy pielęgnacyjne
Tak samo jak odpowiednia pielęgnacja, ważne jest stosowanie się do zaleceń, czego unikać przy skórze atopowej i suchej. Nieodpowiednie zabiegi i pielęgnacja mogą nie tylko zahamować proces naprawy i nawilżenia suchej skóry przy pomocy specjalistycznych preparatów, ale także pogorszyć stan cery. Przy skórze atopowej i suchej niewskazane jest mycie twarzy zwykłym mydłem oraz przemywanie wodą chlorowaną. Zarówno mydło jak i chlorowana woda mogą przesuszyć skórę oraz podrażnić ją, bo usuwają z cery nadmiar sebum. Dodatkowo mydło ma zasadowy odczyn pH, co skutkuje przesuszeniem cery. Pod żadnym pozorem nie wolno stosować peelingów mechanicznych, które złuszczają naskórek. To produkty przeznaczone są do cery tłustej czy mieszanej, nie suchej. Przy wycieraniu twarzy należy unikać pocierania ręcznikiem, bo takie działanie także zmywa resztki cennego dla suchej cery sebum. Bardzo często osoby cierpiące na skórę suchą uciekają się do stosowania wód termalnych, które są proste w użyciu i wygodne. Wody termalne zawierają mnóstwo składników mineralnych, bezpośrednie użycie ich na skórę może ją nawilżyć i zregenerować. Ważne jest jednak by zaraz po spryskaniu twarzy wodą termalną, osuszyć skórę ręcznikiem. Pozostawianie na cerze wody skutkuje jej parowaniem i dodatkowym wysuszeniem skóry.
Źródła:
- http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/twarz/sucha-skora-jak-ja-pielegnowac-rodzaje-suchej-skory_35560.html
- https://www.doz.pl/czytelnia/a1064-Jak_dbac_o_sucha_i_wrazliwa_skore