Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

3 kwietnia 2020 r.
11:09

Odszkodowania co musisz wiedzieć

0 0 A A
Odszkodowania - Wszystko, Co Musisz Wiedzieć<br />
Czym jest odszkodowanie i kiedy się należy ? Rodzaje i przykłady odszkodowań ? Kiedy można domagać się odszkodowania. Sprawdź!
Odszkodowania - Wszystko, Co Musisz Wiedzieć
Czym jest odszkodowanie i kiedy się należy ? Rodzaje i przykłady odszkodowań ? Kiedy można domagać się odszkodowania. Sprawdź!

Osoba, która doznała szkody, może ubiegać się o odszkodowanie. Sposoby postępowania w takich przypadkach regulują odpowiednie przepisy prawne. Z tego artykułu dowiesz się, co to jest odszkodowanie, kiedy możesz się o nie ubiegać i kto jest zobowiązany do jego wypłaty. Wyjaśnimy też, jakie są główne rodzaje i przykłady odszkodowań, w jaki sposób określa się ich wysokość oraz w których przypadkach o ich wypłacie powinien decydować sąd.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Co to jest odszkodowanie?

Odszkodowanie jest świadczeniem na rzecz poszkodowanego, któremu wyrządzona została szkoda. Jego celem jest wyrównanie uszczerbku, który powstał w wyniku naruszeniach dóbr i interesów chronionych prawnie. Odszkodowanie jest wypłacane przez lub w imieniu podmiotu prawa cywilnego (może nim być osoba fizyczna lub prawna), który jest odpowiedzialny za jej wyrządzenie. Odszkodowanie pełni funkcję kompensacyjną – ma stanowić finansową rekompensatę szkody majątkowej. Jego wysokość powinna być adekwatna nie tylko do rozmiaru szkody rzeczywistej, ale też do wielkości utraconych korzyści (czyli wszystkiego, co poszkodowany mógłby osiągnąć, gdyby nie doszło do wyrządzenia mu szkody). Warto wiedzieć, że szczególnym rodzajem takiego świadczenia jest zadośćuczynienie, które odnosi się szkody niemajątkowej (np. uszkodzenia ciała w wyniku wypadku, a także krzywd psychicznych lub moralnych).

Odszkodowanie w przepisach prawa

Prawo do dochodzenia roszczeń z tytułu odszkodowania dopuszczają różne przepisy krajowe oraz unijne. Wzajemne stosunki między osobami fizycznymi i osobami prawnymi reguluje między innymi Kodeks cywilny. Zawarte na jego mocy umowy cywilnoprawne (np. dotyczące najmu, zlecenia czy użyczenia) mogą uwzględniać obowiązek naprawy szkody wyrządzonej przez sprawcę (np. w przypadku uszkodzenia powierzonego mienia). Zasady udzielania i wypłaty odszkodowań reguluje też Ustawa o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej z 11 września 2015 roku. W krajowym systemie prawnym funkcjonują też przepisy związane z branżą ubezpieczeń: Ustawa o pośrednictwie ubezpieczeniowym z 22 maja 2003 roku oraz Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z 22 maja 2003 roku.

 

odszkodowanie

 

Kiedy należy Ci się odszkodowanie?

Możliwość ubiegania się o odszkodowanie pojawia się w wyniku zaistnienia określonych przez prawo warunków. Pierwszym z nich jest wystąpienie szkody. Okoliczności jej powstania muszą ponadto wynikać ze zdarzenia, które ujęte jest w przepisach prawa dotyczących odpowiedzialności odszkodowawczej. Pomiędzy takim zdarzeniem a szkodą powinien też zachodzić zależność, określana przez prawo jako adekwatny związek przyczynowy.

 

złamana ręka

 

Warunkiem wypłacenia roszczenia jest zaistnienie tzw. odpowiedzialności odszkodowawczej za zaistniałą szkodę. Taka odpowiedzialność może powstać w wyniku zaniechania lub naruszenia przez dany podmiot obowiązujących przepisów. Może ona mieć formę kontraktową, czyli wynikać wprost z umowy zawartej przez strony. Warto wiedzieć, że odszkodowanie można też uzyskać w wyniku tzw. odpowiedzialności deliktowej, czyli takiej, która nie wynika wprost z umowy,  ale jest następstwem działań sprzecznych z prawem lub zasadami życia społecznego.

Odpowiedzialność odszkodowawcza może zostać stwierdzona na podstawie jednej z trzech zasad: zasady winy, zasady ryzyka oraz zasady słuszności. Pierwsza z nich, najbardziej tradycyjna, odnosi się do twierdzenia, że odpowiedzialność odszkodowawcza sprawcy wiąże się z konsekwencjami jego zawinionego działania. Zasada ryzyka wiąże się z konsekwencjami wykorzystywania w swojej działalności urządzeń lub osób, których konsekwencje działania są trudne do przewidzenia. Odpowiedzialność odszkodowawcza powstaje wówczas nawet w wypadku braku bezpośredniej winy podmiotu odpowiedzialnego. Zasadę słuszności należy rozpatrywać w wypadku, gdy brakuje podstaw do dochodzenia odszkodowania, ale istnieją istotne motywy etyczne przemawiające za tym, że należy zrekompensować powstałą szkodę. 

Rodzaje i przykłady odszkodowań

Odszkodowania mogą mieć różną formę i wynikać z różnych przyczyn. Wynagrodzenie krzywdy może nastąpić w wyniku zapłaty odpowiedniej sumy pieniędzy na rzecz poszkodowanego. Inną formą wynagrodzenia krzywdy może być przywrócenie stanu poprzedniego, który istniał przed wyrządzeniem szkody. Wybór formy odszkodowania należy do poszkodowanego, choć warto zauważyć, że przywrócenie sytuacji do stanu przed wyrządzeniem szkody nie zawsze będzie możliwe. W takim wypadku niezbędne będzie monetarne oszacowanie szkody.

Wśród rodzajów odszkodowań wyróżniamy odszkodowania umowne, których okoliczności i wysokość przewidziane są w zawartej wcześniej umowie. Poszkodowany może też otrzymać odszkodowanie kompensacyjne, czyli faktyczne, które  rekompensuje poniesione poniesione przez niego wydatki i straty finansowe, wynikające z powstania szkody. Odszkodowanie ogólne to takie, które wypłaca się w przypadku szkód, których wartość pieniężna jest trudna lub niemożliwa do oszacowania (dotyczy ono takich konsekwencji szkody jak ból lub konieczność trwałej zmiany trybu życia spowodowanej np. przez ból oraz kalectwo).

Wśród przykładów odszkodowań warto wymienić odszkodowania z OC sprawcy zdarzenia, odszkodowanie z autocasco (wypłaca je ubezpieczyciel właściciela pojazdu, który uległ kradzieży lub uszkodzeniu w wyniku kolizji), odszkodowanie powypadkowe (otrzymuje je osoba, która doznała uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku), a także odszkodowanie z  ubezpieczenia na życie (świadczenie wypłacane w przypadku zgonu poszkodowanego).

Sprawdź, co na temat odszkodowań mówi Małgorzata Wielgus - doświadczony prawnik zajmujący się sprawami o odszkodowania w Lublinie

Od kogo można domagać się odszkodowania?

Do wypłaty odszkodowań mogą być zobowiązane różne podmioty. Może być to osoba fizyczna lub prawna, która jest odpowiedzialna za wyrządzoną szkodę. Na przykład ofiary wypadków przy pracy mogą się domagać odszkodowania od pracodawcy, a także Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W niektórych przypadkach odszkodowania są też wypłacane przez banki lub Skarb Państwa.

Odpowiedzialny za wypłatę odszkodowania może być też ubezpieczyciel, u którego sprawca wykupił wcześniej polisę. W przypadku zdarzeń drogowych takie świadczenia wypłacane są z polisy OC sprawcy (właściciela pojazdu, który przyczynił się do spowodowania kolizji). Inne rodzaje polis, które oferuje zwykle ubezpieczyciel (zakład ubezpieczeniowy) to między innymi ubezpieczenia nieruchomości, ubezpieczenia zdrowotne, ubezpieczenia na życie oraz od utraty zdrowia, ubezpieczenia kredytu oraz ubezpieczenia podróży. 

Roszczenia odszkodowawcze mogą być wypłacane w różnej formie. W przypadku wypadków komunikacyjnych mogą mieć one formę zadośćuczynienia, odszkodowania, a także renty – uzupełniającej (na zwiększone potrzeby) oraz z tytułu niezdolności do pracy. W razie śmierci osoby poszkodowanej w wypadku podmiot odpowiedzialny (np. ubezpieczyciel) może wypłacić zadośćuczynienie rodzinie za doznaną krzywdę lub rentę (alimentacyjną bądź rodzinną). Formą zadośćuczynienia jest także np. zwrot kosztów pogrzebu.

Rozmiar szkody i wysokość odszkodowania

Wysokość odszkodowania jest ściśle zależna od rozmiaru szkody. Świadczenie wypłacane na rzecz poszkodowanego nie może być wyższe niż wartość poniesionych przez niego strat. W niektórych przypadkach odszkodowanie może być nawet niższe od wielkości poniesionych szkód. Dzieje się tak np. wówczas, gdy poszkodowany jest współwinny zaistnienia danego zdarzenia (np. kolizji pojazdu) lub gdy wysokość ubezpieczenia jest ograniczona zapisami umowy.

W przypadku odszkodowań ubezpieczeniowych, czyli takich, które są wypłacane na mocy polisy ubezpieczeniowej, kwota odszkodowania jest ograniczona do wysokości sumy ubezpieczeniowej określonej w umowie ubezpieczeniowej. Przy zdarzeniach komunikacyjnych wysokość takiego świadczenia będzie zależała między innymi od wartości pojazdu, który uległ uszkodzeniu. Warto jednak pamiętać, że z polisy sprawcy wypadku mogą zostać pokryte nie tylko koszty naprawy pojazdu, ale też np. wynajmu auta zastępczego oraz holowania uszkodzonego pojazdu. W przypadku likwidacji szkód mamy też możliwość skorzystania z rozliczeń bezgotówkowych.

Rola prawników

Zdarza się, że firmy ubezpieczeniowe zaniżają należne poszkodowanym odszkodowanie lub w ogóle odmawiają jego wypłaty. Jedynym sposobem na uzyskanie satysfakcjonującego zadośćuczynienia jest wówczas wstąpienie na drogę sądową. Warto pamiętać, że wydana przez ubezpieczyciela decyzja o wysokości rekompensaty nie jest niepodważalna. Sądowy tryb dochodzenia swoich roszczeń zniechęca jednak wielu poszkodowanych do ubiegania się o swoje prawa.  Dzieje się tak m.in. dlatego, że to na poszkodowanym spoczywa obowiązek wykazania, że poniósł szkodę, a także udowodnienia jej wartości. Nic dziwnego, że w starciu z dużymi firmami ubezpieczeniowymi możemy czuć się bezradni.

Na szczęście w świadczeniu usług na rzecz osób poszkodowanych przez ubezpieczycieli specjalizuje się wiele kancelarii prawnych. Proponują oni swoim klientom doradztwo, sporządzanie pism procesowych, a nawet kompleksowe prowadzenie sprawy o odszkodowanie. Za swoją działalność pobierają prowizję, której wysokość wynosi od ok. 10 do 20 procent wartości odszkodowania. Warto też pamiętać, że w przypadku problemów z uzyskaniem właściwej kwoty rekompensaty za doznaną krzywdę, można również skorzystać z pomocy Rzecznika Finansowego.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 4 czerwca 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 4 czerwca 2020 r.

GKS Katowice – Górnik Łęczna 2:1. Ligowy powrót bez zdobyczy punktowej

GKS Katowice – Górnik Łęczna 2:1. Ligowy powrót bez zdobyczy punktowej

Górnik Łęczna wrócił do walki o ligowe punkty i w hicie 23 kolejki choć prowadził w Katowicach z tamtejszym GKS, ale ostatecznie wrócił do Łęcznej na tarczy ponosząc trzecią przegraną z rzędu

Lublin: Drzewa z Lipowej mają zniknąć przez wysepki na przejściach. Radni składają deklaracje
galeria
film

Lublin: Drzewa z Lipowej mają zniknąć przez wysepki na przejściach. Radni składają deklaracje

Kolejne deklaracje wsparcia złożyli miejscy radni na wieczornym spotkaniu z protestującymi mieszkańcami ul. Lipowej, którzy nie zgadzają się na usuwanie drzew w związku z przebudową ich ulicy. Dotychczas wywieziono stąd pięć lip, a z zapowiedzi władz Lublina wynika, że usuniętych ma być jeszcze 15, z czego 9 czeka przesadzenie w inne rejony miasta, a 6 ma zostać wyciętych.

Ustawił przyczepkę i protestuje przed ZUS-em. Przez błąd urzędnika od dwóch miesięcy nie otrzymał pomocy

Ustawił przyczepkę i protestuje przed ZUS-em. Przez błąd urzędnika od dwóch miesięcy nie otrzymał pomocy

Tomasz Witkowski rozpoczął dzisiaj protest przed siedzibą ZUS w Zamościu. Przez błąd urzędnika od dwóch miesięcy nie może otrzymać postojowego – 2080 zł. Sprawa otarła się nawet o ministerstwo.

Z parku w Lubartowie notorycznie znikały sadzonki krzewów

Z parku w Lubartowie notorycznie znikały sadzonki krzewów

Policjanci z Lubartowa zatrzymali mężczyznę, który kradł sadzonki krzewów z parku miejskiego. 47-latek wpadł na gorącym uczynku.

Lubelskie na 13. miejscu w Polsce. Aktualna sytuacja epidemiologiczna - stan na 3 czerwca

Lubelskie na 13. miejscu w Polsce. Aktualna sytuacja epidemiologiczna - stan na 3 czerwca

W naszym regionie zagrożenie dotyczące koronawirusa jest coraz mniejsze - wynika z informacji przedstawionych przez wojewodę lubelskiego. Mamy jeden z najniższych wskaźników zachorowalności w skali kraju.

Rowerzysta źle zaczął dzień. Wjechał pod samochód

Rowerzysta źle zaczął dzień. Wjechał pod samochód

Dzisiaj o 5.30 rano 29-letni rowerzysta zjechał z chodnika wprost pod koła samochodu. Z ciężkimi obrażeniami trafił do szpitala w Łęcznej.

Nowa stacja diagnostyczna w Lublinie. Dla uczniów

Nowa stacja diagnostyczna w Lublinie. Dla uczniów

Dobiega końca rozbudowa samochodówki o stację diagnostyczną przy ul. Popiełuszki. Zajęcia mają się tu zacząć po wakacjach. Budowa przedłużyła się o dwa lata z powodu kłopotów z wykonawcą.

GKS Katowice – Górnik Łęczna 2:1 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

GKS Katowice – Górnik Łęczna 2:1 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

O 20.05 piłkarze Górnika Łęczna rozegrają pierwszy mecz o ligowe punkty od ósmego marca. Leandro i spółka zmierzą się na wyjeździe z GKS-em Katowice

Lublin: Czy na drzewach usuwanych z ul. Lipowej rzeczywiście nie było gniazd ptaków?

Lublin: Czy na drzewach usuwanych z ul. Lipowej rzeczywiście nie było gniazd ptaków?

Jest kolejna odsłona sporu o drzewa z poszerzanych Al. Racławickich i ul. Lipowej. Ekolodzy żądają informacji o tym, kto sprawdził, czy na usuwanych w okresie lęgowym drzewach nie było gniazd. Obawiają się, że taka ekspertyza, choć obowiązkowa, w ogóle nie powstała. Ratusz zapewnia, że wszystko to sprawdzono.

Wybory 2020. PO zbiera podpisy na Rafała Trzaskowskiego. Lista punktów w Lubelskiem

Wybory 2020. PO zbiera podpisy na Rafała Trzaskowskiego. Lista punktów w Lubelskiem

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała w środę, że wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca. Dla Rafała Trzaskowskiego, kandydata PO, oznacza to wyścig z czasem w zbieraniu podpisów poparcia. Termin mija 10 czerwca.

Najwięcej nowych przypadków zakażenia w woj. łódzkim. Najwięcej ofiar śmiertelnych we Wrocławiu

Najwięcej nowych przypadków zakażenia w woj. łódzkim. Najwięcej ofiar śmiertelnych we Wrocławiu

Wśród 142 nowych przypadków zakażenia koronawirusem 54 są z województwa łódzkiego. Wieczorny raport Ministerstwa Zdrowia z 3 czerwca.

W poprzek drogi S17 pod Lublinem stał samochód. Cudem nie doszło do tragedii

W poprzek drogi S17 pod Lublinem stał samochód. Cudem nie doszło do tragedii

Do bardzo niebezpiecznej sytuacji doszło dziś na drodze ekspresowej S17 w okolicach węzła Lublin Sławinek. Wszystko zarejestrowała kamera zamontowana w aucie jednego z kierowców.

Starosta świdnicki na kwarantannie. Zaskoczeni petenci zastali zamknięty urząd pracy
galeria

Starosta świdnicki na kwarantannie. Zaskoczeni petenci zastali zamknięty urząd pracy

Pracownik Powiatowego Urzędu Pracy w Świdniku jest zakażony koronawirusem. Mężczyzna miał kontakt zarówno z pracownikami świdnickiego sanepidu jak też Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta. Urząd pracy jest zamknięty do odwołania. Dziś na kwarantannie przebywało 69 osób, w tym starosta świdnicki.

Piłkarki Górnika Łęczna mistrzyniami Polski!

Piłkarki Górnika Łęczna mistrzyniami Polski!

Polski Związek Piłki Nożnej długo zwlekał z decyzją, ale w środę wreszcie zdecydował, co będzie z kobiecymi rozgrywkami. Sezon 2019/2020 został zakończony przedwcześnie. A to oznacza, że tytuł mistrzyń Polski ponownie wywalczyły piłkarki Górnika Łęczna!

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.