Ostatnie lata przynoszą coraz więcej możliwości znalezienia pracy za granicą, a co za tym idzie, uzyskania dochodu w innej walucie niż złotówka. Osoby będące w tej sytuacji muszą zadać sobie pytanie: jak najkorzystniej wymienić zarobione przez siebie pieniądze na złotówki? Możliwości jest wiele, między innymi banki lub kantory stacjonarne. Jednak o wiele ciekawiej od tradycyjnych form wymiany waluty prezentuje się oferta kantorów internetowych, które oferują lepsze marże i niższe spready, niż ich stacjonarni odpowiednicy.
Jakie spready, taki zysk
Inwestując pieniądze na rynku walutowym poprzez kantory online, mamy co prawda mniejsze szanse na osiągnięcie wysokiej stopy zwrotu, ale też możemy być pewni, że w przypadku niekorzystnej sytuacji na rynku, straty procentowo nie będą duże. Na korzyść tych transakcji przemawiają również niskie spready, czyli różnice między kursem kupna i sprzedaży. W kantorach stacjonarnych i bankach są one co najmniej trzykrotnie wyższe, niż w kantorach online. Różnica jest spora, w przypadku euro średni spread w kantorach online wynosi 3 grosze. W banku to ok. 25-27 groszy, a w kantorze stacjonarnym 15-18 groszy.
Wymiana waluty na zlecenie
Sytuacja na rynku walutowym jest płynna. Zmienia się bardzo szybko, często z sekundy na sekundę. Klient kantoru internetowego może reagować na nią natychmiast, niemalże w czasie rzeczywistym oraz samodzielnie realizować zlecenie wtedy, gdy kurs jest dla niego najkorzystniejszy. Co więcej, w ciągu dnia można przeprowadzić tyle transakcji, ile inwestor zechce. Ograniczają go jedynie środki na koncie oraz godziny pracy kantoru i polskiego rynku. Kantory walutowe to także świetny sposób zaoszczędzenia pieniędzy. Jeśli spłacasz kredyt zaciągnięty w walucie, możesz dzięki niższemu spreadowi oszczędzić miesięcznie kilkadziesiąt złotych. Przykładowo biorąc kurs wymiany złotówki na franki szwajcarskie z dnia 23 maja 2016 r. przy zakupie 1 000 CHF możemy zaoszczędzić około 60 zł w stosunku do jednego z polskich banków. Jeśli pomnożysz tę kwotę razy dwanaście miesięcy a potem przez kilkadziesiąt lat spłacania kredytu, może się z tego uzbierać całkiem spora suma, która zostaje w Twojej kieszeni.
Jak działają internetowe kantory?
Procedury korzystania z kantorów online są proste. Po założeniu kont bankowych, złotówkowego i walutowego, należy zarejestrować się w internetowym kantorze, podając tam numery swoich rachunków. I tu ważna informacja - wprowadzone dane muszą zgadzać się z danymi, na które są zarejestrowane rachunki bankowe. Następnie definiujemy, jaką kwotę chcemy wymienić. Po określeniu waluty i kwoty wymiany, system kantoru online wygeneruje nam dane do przelewu. Należy więc wrócić do bankowości elektronicznej i dokonać przelewu według podanych przez kantor internetowy parametrów (numer konta, tytuł przelewu itp.). Po dokonaniu przelewu, w kantorze należy potwierdzić zrealizowanie transakcji, pieniądze zostaną zaksięgowane w widełkach czasowych od 15 minut do maksymalnie 1 godziny.
Społecznościowa platforma wymiany walut
Innym korzystnym rozwiązaniem wymiany walut online są społecznościowe platformy skupiające wokół siebie użytkowników zainteresowanych kupnem lub sprzedażą waluty. Na takiej platformie użytkownik sam określa, po jakim kursie chce dokonać transakcji walutowej. Platforma łączy podmioty chcące dokonać wymiany po takim samym kursie. W związku z tym, przy tego typu transakcjach nie istnieje spread. Jedynym kosztem operacji wymiany walut jest prowizja pobierana przez operatora platformy.