Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

9 czerwca 2016 r.
11:28

Słowa i muzyka w najlepszym wykonaniu

0 A A
zespół Nic Wielkiego
zespół Nic Wielkiego

Już za chwilę po raz trzeci ruszy festiwal „Dźwięki Słów”, czyli Prezentacje Form Muzyczno-Teatralnych. To okazja, by zwolnić tempo życia, skupić się na tym, co naprawdę ważne, wyczulić się na poezję, która kryje się w codzienności. Zastanowimy się, jak patrzeć na świat, aby nie przegapić w nim czegoś istotnego. Magda Umer poprosi nas, aby „w związku z tą wiosną, co może przyjść jutro, uśmiechnąć się, nie patrzeć tak smutno”, Ewa Dałkowska przemówi do nas słowami wielkiego wieszcza naszych czasów – Zbigniewa Herberta, Ewa Błaszczyk podzieli się przejmującym wyznaniem Ryszarda Riedla. Przez kilka dni festiwalu będziemy obcować ze słowem i dźwiękiem, z dojrzałym teatrem, dobrą muzyką i mądrą literaturą.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W czterech ścianach

W cyklu festiwalowym „W czterech ścianach” spotkamy Magdę Umer z „Recitalem”. Mistrzyni interpretacji piosenki literackiej wystąpi z programem stworzonym z okazji niedawnych 64. urodzin. W związku z tym w koncercie usłyszymy nie tylko utwory z dwóch ostatnich płyt – „Noce i sny” oraz „Wciąż się na coś czeka”, ale też znane, lubiane i zawsze oczekiwane piosenki z jej repertuaru, śpiewane od lat, właściwie już wizytówki i samej artystki, i gatunku piosenki literackiej, m.in. „Już szumią kasztany”, „Oczy tej małej” czy „O niebieskim pachnącym groszku”.

 

Premierowo zawita do Lublina projekt „Niestety to nie ty” Ewy Konstancji Bułhak. Recital jest ukłonem artystki w stronę niezwykłych kobiet – pieśniarek, aktorek śpiewających, takich jak: Kalina Jędrusik, Barbara Krafftówna, Danuta Rinn, Wiesława Orlewicz, Ludmiła Jakubczak, Wioletta Villas, Wanda Warska. Bułhak stworzy jeden spójny obraz tych wszystkich wyjątkowych artystek, odnajdzie wspólny mianownik, by choć na chwilę nosić ich emocje.

Niezwykłym wydarzeniem będzie muzyczny spektakl wrocławskich studentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie „Godzina Wrońca” na podstawie fragmentów powieści Jacka Dukaja „Wroniec”. Młodzi wykonawcy budują opowieść o stanie wojennym w Polsce w latach 1980-1983. Jest to historia dwutorowa: z jednej strony tworzą ją teksty Jacka Dukaja i muzyka Mateusza Pospieszalskiego, z drugiej – cykl obrazów – plastycznych animacji zaprojektowanych przez samych studentów. Jacek Dukaj powiedział o swej książce, że jest ona czymś w rodzaju czarnej fantasmagorii narodowej w formule bajki dla dzieci. „Wroniec” to magiczna opowieść o nocy grudniowej, pełna okrucieństwa i przemocy, i zdaniem wielu przeznaczona nie dla dzieci. Ta bajka stała się dla grupy młodych ludzi z PWST we Wrocławiu inspiracją do stworzenia własnej, ekspresyjnej wypowiedzi.

Nie trzeba przedstawiać lubelskiej publiczności Ewy Błaszczyk, która podczas sobotniego recitalu „Pozwól mi spróbować jeszcze raz” zaśpiewa kompozycje znane z repertuarów Marleny Dietrich, Ryszarda Riedla, Jacka Kleyffa czy Stanisława Soyki. Wszystko to, pomimo różnorodności, tworzy spójną całość, każda piosenka jest tu po coś, każdy tekst opowiada historię, która znajduje odpowiedź w kolejnych tekstach. Ewa Błaszczyk opowiada o sprawach z pozoru intymnych, ale jednak uniwersalnych i zrozumiałych dla każdego.

W świat poezji zanurzymy się dzięki Ewie Dałkowskiej. Podczas recitalu usłyszymy nie tylko utwory Zbigniewa Herberta takie jak: „Matka, Mama”, „Głos Wewnętrzny”, „Modlitwa”, „Sprawozdanie z Raju”, „Ornamentatorzy”, „Domy Przedmieścia” czy „Przepaść Pana Cogito”, ale także wiersze innych twórców, m.in. Stanisława Balińskiego, Tadeusza Gajcego, Mariana Hemara czy Romana Kołakowskiego. Myślą przewodnią wyboru wierszy było odejście od zestawu utworów Herberta powszechnie wykonywanych dziś na akademiach, a pokazanie w wierszach rzadziej wykonywanych bezkompromisowej i zbuntowanej przeciw wszelkim szablonom osobowości poety.

Ostatniego dnia festiwalu czekają nas dwa nietuzinkowe wydarzenia. „Europejczycy” to muzyczny spektakl, na który składają się słynne „nieśmiertelne” piosenki i poetyckie songi wielkich europejskich twórców: Jacques'a Brela, Josefa Kosmy, Jacques'a Preverta, Charles'a Aznavoura, Kurta Weila, Georges’a Moustaki i Jaromira Nohavicy. Oryginalnie i efektownie zaaranżowane, prezentowane po mistrzowsku z wykorzystaniem aktorskiego i wokalnego kunsztu ich wykonawców. W spektaklu pokazywanym na Scenie Operowej Centrum Spotkania Kultur pojawią się bowiem: Magdalena Kumorek, Maja Kleszcz, Beata Banasik, Monika Węgiel, Michał Staszczak, Tomasz Steńczyk, Piotr Tłustochowicz, Kuba Blokesz, Mariusz Kiljan, Paweł Królikowski oraz Orkiestra pod dyrekcją Piotra Dziubka.

Tego samego wieczora, specjalnie na „Dźwięki Słów”, przyjeżdża Matt Elliott – brytyjski producent i multiinstrumentalista. Były członek zespołów Movietone oraz Amp, od lat 90. wydaje płyty solowe pod nazwą The Third Eye Foundation. W tym roku wydał album „The Calm Before”. Na krążku znalazło się sześć nagrań – część z nich usłyszymy podczas lubelskiego koncertu, w którym dominować będzie głęboki głos Matta i subtelna gitara akustyczna. Artysta zabierze nas w muzyczną podróż do bliżej nieokreślonych miejsc – warto podążyć za jego głosem.

Scena Otwarta

Dźwiękami dobrej muzyki w czasie festiwalu będziemy mogli się cieszyć także w Wirydarzu Centrum Kultury. W czwartek na scenie pojawi się grupa Isle of love z materiałem „Tam gdzie cyprysy”. Zespół został założony w Warszawie we wrześniu 2014 roku przez Adama Słomińskiego oraz Tomasza „Ragaboya" Osieckiego, a w 2015 roku dołączył do nich gitarzysta zespołu Hey – Marcin Żabiełowicz.  W twórczości zespołu przeplatają się więc różnorodne inspiracje jego członków.

Na scenie pojawi się także Łukasz Jędrys, który dobrze czuje się w wielu stylistykach muzycznych, od mocnego rocka począwszy, przez reggae, rap, folk, blues, na szantach skończywszy. Wciąż powraca jednak do piosenki z tekstem, na której się wychował i która uosabia dla niego to, co najważniejsze. „Ars poetica” to z kolei debiutancka, solowa płyta Pawła Ruszkowskiego. Znalazły się na niej wybrane utwory do słów Leopolda Staffa, Bolesława Leśmiana, Edwarda Stachury i Agnieszki Osieckiej.

Piątkowy wieczór należeć będzie do zespołu Chłopcy kontra Basia, prezentującego autorską muzykę z pogranicza jazzu i folku, powstałą z inspiracji polską twórczością tradycyjną. Teksty Basi Derlak nawiązują do dawnych bajań, legend czy przyśpiewek, muzyka zaś do oberkowego frazowania czy melodyjności dawnych pieśni nabożnych. W 2013 roku światło dzienne ujrzał ich debiut fonograficzny – „Oj tak!”, w 2015 – „O”. Obie płyty zostały entuzjastycznie przyjęte przez słuchaczy i krytykę oraz nominowane do nagrody muzycznej „Fryderyk”.

W sobotę, w Wirydarzu pojawi się duet Coals. To artyści, którzy w swojej muzyce przemycają skandynawskie inspiracje. Łączą to, co najbardziej interesujące w muzyce z północy Europy – delikatne melodie oraz spowitą mgłą tajemnicy eteryczność. Hipnotyzujący, wybrzmiewający jakby z oddali głos Katarzyny Kowalczyk wzbudza ciekawość każdego, kto spotyka się z muzyką śląskiego duetu. Zaś istota brzmienia Coals to zasługa Łukasza Rozmysłowskiego, którego talent kompozytorski łączy w sobie folkowe fascynacje z brzmieniem pianina i gitary.

Na zakończenie zabrzmi zespół Nic Wielkiego, który wystąpi z autorskim alternatywno-poetycko-folkowo-jazzowym projektem. Zespół porusza się pewnie po różnorodnych nurtach muzycznych – od folku przez poezję śpiewaną, do reggae i jazzu. W ciekawy sposób wykorzystuje możliwości instrumentów tradycyjnych i bardziej egzotycznych, takich jak kalimba. Dzięki temu tworzy specyficzny klimat muzyczny. 

Fotografia, radio i poetka

Na mapie festiwalowych wydarzeń pojawi się także dobra fotografia. Wystawa „Życie w Zenicie. Od słowa do słowa” autorstwa Doroty Julianny Mościbrodzkiej jest fotograficznym zapisem podróży zarejestrowanych aparatem Zenit 12XP połączonym z prezentacją tekstów poetyckich. Ulice Londynu, Strasburga i rodzinnego Lublina są pretekstem do podjęcia rozmowy z odbiorcą, jak również do opowiedzenia o sobie.

Uczcimy także dwa wyjątkowe 80-lecia. Pierwsze tyczy się „Podwieczorka przy mikrofonie” – audycji, której początki sięgają 1936 roku. W związku z tą niezwykłą rocznicą widzów festiwalu zaprosimy na spotkanie z Teresą Drozdą, dziennikarką radiową związaną z Polskim Radiem i specjalistką w dziedzinie piosenki literackiej. Druga podczas festiwalu gawęda dziennikarki będzie poświęcona Agnieszce Osieckiej – poetce, pisarce i reżyserce radiowo-telewizyjnej, której 80. rocznica urodzin przypada w październiku tego roku. Ciekawie zapowiada się też spotkanie z Piotrem Szczepanikiem, który serca publiczności podbił wykonując liryczne i nastrojowe piosenki takie jak „Kochać”, „Żółte kalendarze” czy „Goniąc kormorany”. Rozmowę poprowadzi przyjaciel artysty, ks. Mirosław Ładniak.

3. PREZENTACJE FORM MUZYCZNO-TEATRALNYCH „DŹWIĘKI SŁÓW” 23-26 CZERWCA 2016

PROGRAM

23 CZERWCA:
godz. 16.00: Dorota Julianna Mościbrodzka: Życie w Zenicie. Od słowa do słowa – otwarcie wystawy i spotkanie z autorką / Sala Mała
godz. 18.00: Magda Umer: „Recital” / Sala Widowiskowa
godz. 20.00: premiera: Ewa Konstancja Bułhak: „Niestety to nie ty”/ Sala Widowiskowa
godz. 21.15: Isle of love: „Tam gdzie cyprysy” / Wirydarz

24 CZERWCA:
godz. 16.00: spotkanie – Teresa Drozda: 80. rocznica audycji „Podwieczorek przy mikrofonie” / Sala Czarna
godz. 18.00: „Godzina Wrońca” – spektakl na podstawie fragmentów powieści Jacka Dukaja „Wroniec” / Sala Widowiskowa
godz. 19.00: Łukasz Jędrys: „LOL” / Wirydarz
godz. 20.30: Paweł Ruszkowski: „Ars poetica” / Wirydarz
godz. 21.30: Chłopcy kontra Basia: „O” / Wirydarz

25 CZERWCA
godz. 15.00: spotkanie – Teresa Drozda: Agnieszka Osiecka – 80. rocznica urodzin/ Sala Czarna
godz. 17.00: Ewa Błaszczyk: „Pozwól mi spróbować jeszcze raz” / Sala Widowiskowa
godz. 19.00: Wieczór Herbertowski Ewy Dałkowskiej / Sala Widowiskowa
godz. 20.00: Gabriela Kundziewicz: „Ten taniec” / Wirydarz
godz. 21.00: Coals: „Homework Songs” / Wirydarz

26 CZERWCA
godz. 15.00: Spotkanie bliskiego stopnia. Rozmowa i piosenki – spotkanie z Piotrem Szczepanikiem / Sala Czarna
godz. 18.00: Matt Elliott: „The Calm Before” / Sala Widowiskowa CK
godz. 19.30: spektakl muzyczny „Europejczycy” / Sala Operowa CSK
godz. 21.00: Nic Wielkiego: „Syjamskie bliźnięta” / Wirydarz

Pełne info na www.ck.lublin.pl

Centrum Kultury w Lublinie
ul. Peowiaków 12
Bilety do nabycia w kasie CK (pon.-pt. 10:00-19:00; tel. 81 466 61 40; e-mail: kasa@ck.lublin.pl)

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 lipca 2018 0 0

Sound'n'Grace & Filip Lato na Zamku w Kazimierzu
20 lipca 2018, 20:30

Sound'n'Grace & Filip Lato na Zamku w Kazimierzu 1 0

W piątek, 20 lipca o godz. 20.30 na Zamku w Kazimierzu Dolnym odbędzie się koncert Sound'n'Grace & Filip Lato.

Pani Anna ma 30 lat, ale w internecie udaje 14-letnią Kamilkę. Ma ważny cel [wideo]
film

Pani Anna ma 30 lat, ale w internecie udaje 14-letnią Kamilkę. Ma ważny cel [wideo] 7 1

Pani Anna ma 30 lat. W internecie funkcjonuje jako 14-latka i od półtora roku odpowiada na ogłoszenia mężczyzn, oferujących dzieciom seks. Dzięki niej, policja zatrzymała już 40 pedofili.

Setki tysięcy drzew może pójść pod topór. "Po wycince kierowcy zawsze jeżdżą szybciej"

Setki tysięcy drzew może pójść pod topór. "Po wycince kierowcy zawsze jeżdżą szybciej" 24 20

Setki tysięcy przydrożnych drzew w całym kraju może pójść pod topór. Szykuje się zmiana w prawie ułatwiająca wycinkę. Ekolodzy protestują, a fachowcy od bezpieczeństwa na drogach są w tej sprawie podzieleni.

Michałek ma marzenie: Pójść do zerówki. Możesz mu w tym pomóc

Michałek ma marzenie: Pójść do zerówki. Możesz mu w tym pomóc 49 2

6-letni Michałek z Jedlanki urodził się z wadą genetyczną lewej nogi. Chłopczyk marzy aby we wrześniu pójść do zerówki. Będzie to możliwe, jeżeli dziecko przejdzie operację ratującą staw kolanowy i wyskakujące biodro. Ale potrzeba na to 176 tys. zł

Lublin: Zamkną ul. Staszica

Lublin: Zamkną ul. Staszica 0 0

Z powodu awarii kanalizacji burzowej zamknięty dla ruchu będzie we wtorek fragment ul. Staszica.

Lawina krytyki nad pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku. Autor odpowiada
galeria
film

Lawina krytyki nad pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku. Autor odpowiada 92 20

Postać Lecha Kaczyńskiego z pomnika smoleńskiego w Kraśniku zdaniem internautów i specjalistów przypomina raczej Maliniaka z „Czterdziestolatka” albo hobbita z trylogii Tolkiena niż tragicznie zmarłego prezydenta. Niektórzy wskazują też, że umieszczony na monumencie napis jest błędny.

Wege Festiwal znów w Lublinie
21 lipca 2018, 12:00

Wege Festiwal znów w Lublinie 4 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Radość (ul. Bernardyńska 15) zaprasza na wakacyjną odsłonę Wege Festiwalu. Wydarzenie odbędzie się 21 lipca o godz. 12.

Nietypowe znalezisko po ulewie w Lublinie. Wystarczyła większa kałuża
film

Nietypowe znalezisko po ulewie w Lublinie. Wystarczyła większa kałuża 37 1

Po ulewie jaka przeszła w poniedziałek nad Lublinem tylko w jednym miejscu aż kilkunastu kierowców zgubiło tablice rejestracyjne.

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL 66 106

Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce chce wydzierżawiać zakład produkcyjny w Poniatowej i jak najszybciej rozpocząć skup interwencyjny oraz produkcję. Ma to pomóc w fatalnej sytuacji na rynku owoców miękkich.

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie
19 lipca 2018, 21:00

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie 2 1

Co Gdzie Kiedy. W ramach cyklu filmowego Najlepsze z najgorszych w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) będzie można zobaczyć film Turecki Rambo. Projekcja odbędzie się 19 lipca o godz. 21.

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu 0 2

Hrabia Guillaume de Louvencourt Poniatowski, potomek królewskiego rodu Poniatowskich od ponad dziesięciu lat odwiedza Polskę. Ostatnio był na południowym Podlasiu. Uczestniczył we mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej.

Udane starty lubelskich żużlowców

Udane starty lubelskich żużlowców 1 0

Zawodnik lubelskiego Speed Car Motoru Robert Lambert wygrał II rundę Tauron SEC

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców 19 21

Związkowcy zakładowej Solidarności zapowiadają ogólnopolską pikietę przed siedzibą Zakładów Azotowych Puławy. Zamierzają protestować przeciwko łamaniu swoich praw. Jednocześnie narasta konflikt między organizacjami działającymi w firmie.

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach 7 10

W niedzielę wieczorem policjanci z VII komisariatu w Lublinie otrzymali zgłoszenie o zaginięciu nastolatki.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.