Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

9 czerwca 2016 r.
11:28

Słowa i muzyka w najlepszym wykonaniu

0 A A
zespół Nic Wielkiego
zespół Nic Wielkiego

Już za chwilę po raz trzeci ruszy festiwal „Dźwięki Słów”, czyli Prezentacje Form Muzyczno-Teatralnych. To okazja, by zwolnić tempo życia, skupić się na tym, co naprawdę ważne, wyczulić się na poezję, która kryje się w codzienności. Zastanowimy się, jak patrzeć na świat, aby nie przegapić w nim czegoś istotnego. Magda Umer poprosi nas, aby „w związku z tą wiosną, co może przyjść jutro, uśmiechnąć się, nie patrzeć tak smutno”, Ewa Dałkowska przemówi do nas słowami wielkiego wieszcza naszych czasów – Zbigniewa Herberta, Ewa Błaszczyk podzieli się przejmującym wyznaniem Ryszarda Riedla. Przez kilka dni festiwalu będziemy obcować ze słowem i dźwiękiem, z dojrzałym teatrem, dobrą muzyką i mądrą literaturą.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W czterech ścianach

W cyklu festiwalowym „W czterech ścianach” spotkamy Magdę Umer z „Recitalem”. Mistrzyni interpretacji piosenki literackiej wystąpi z programem stworzonym z okazji niedawnych 64. urodzin. W związku z tym w koncercie usłyszymy nie tylko utwory z dwóch ostatnich płyt – „Noce i sny” oraz „Wciąż się na coś czeka”, ale też znane, lubiane i zawsze oczekiwane piosenki z jej repertuaru, śpiewane od lat, właściwie już wizytówki i samej artystki, i gatunku piosenki literackiej, m.in. „Już szumią kasztany”, „Oczy tej małej” czy „O niebieskim pachnącym groszku”.

 

Premierowo zawita do Lublina projekt „Niestety to nie ty” Ewy Konstancji Bułhak. Recital jest ukłonem artystki w stronę niezwykłych kobiet – pieśniarek, aktorek śpiewających, takich jak: Kalina Jędrusik, Barbara Krafftówna, Danuta Rinn, Wiesława Orlewicz, Ludmiła Jakubczak, Wioletta Villas, Wanda Warska. Bułhak stworzy jeden spójny obraz tych wszystkich wyjątkowych artystek, odnajdzie wspólny mianownik, by choć na chwilę nosić ich emocje.

Niezwykłym wydarzeniem będzie muzyczny spektakl wrocławskich studentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie „Godzina Wrońca” na podstawie fragmentów powieści Jacka Dukaja „Wroniec”. Młodzi wykonawcy budują opowieść o stanie wojennym w Polsce w latach 1980-1983. Jest to historia dwutorowa: z jednej strony tworzą ją teksty Jacka Dukaja i muzyka Mateusza Pospieszalskiego, z drugiej – cykl obrazów – plastycznych animacji zaprojektowanych przez samych studentów. Jacek Dukaj powiedział o swej książce, że jest ona czymś w rodzaju czarnej fantasmagorii narodowej w formule bajki dla dzieci. „Wroniec” to magiczna opowieść o nocy grudniowej, pełna okrucieństwa i przemocy, i zdaniem wielu przeznaczona nie dla dzieci. Ta bajka stała się dla grupy młodych ludzi z PWST we Wrocławiu inspiracją do stworzenia własnej, ekspresyjnej wypowiedzi.

Nie trzeba przedstawiać lubelskiej publiczności Ewy Błaszczyk, która podczas sobotniego recitalu „Pozwól mi spróbować jeszcze raz” zaśpiewa kompozycje znane z repertuarów Marleny Dietrich, Ryszarda Riedla, Jacka Kleyffa czy Stanisława Soyki. Wszystko to, pomimo różnorodności, tworzy spójną całość, każda piosenka jest tu po coś, każdy tekst opowiada historię, która znajduje odpowiedź w kolejnych tekstach. Ewa Błaszczyk opowiada o sprawach z pozoru intymnych, ale jednak uniwersalnych i zrozumiałych dla każdego.

W świat poezji zanurzymy się dzięki Ewie Dałkowskiej. Podczas recitalu usłyszymy nie tylko utwory Zbigniewa Herberta takie jak: „Matka, Mama”, „Głos Wewnętrzny”, „Modlitwa”, „Sprawozdanie z Raju”, „Ornamentatorzy”, „Domy Przedmieścia” czy „Przepaść Pana Cogito”, ale także wiersze innych twórców, m.in. Stanisława Balińskiego, Tadeusza Gajcego, Mariana Hemara czy Romana Kołakowskiego. Myślą przewodnią wyboru wierszy było odejście od zestawu utworów Herberta powszechnie wykonywanych dziś na akademiach, a pokazanie w wierszach rzadziej wykonywanych bezkompromisowej i zbuntowanej przeciw wszelkim szablonom osobowości poety.

Ostatniego dnia festiwalu czekają nas dwa nietuzinkowe wydarzenia. „Europejczycy” to muzyczny spektakl, na który składają się słynne „nieśmiertelne” piosenki i poetyckie songi wielkich europejskich twórców: Jacques'a Brela, Josefa Kosmy, Jacques'a Preverta, Charles'a Aznavoura, Kurta Weila, Georges’a Moustaki i Jaromira Nohavicy. Oryginalnie i efektownie zaaranżowane, prezentowane po mistrzowsku z wykorzystaniem aktorskiego i wokalnego kunsztu ich wykonawców. W spektaklu pokazywanym na Scenie Operowej Centrum Spotkania Kultur pojawią się bowiem: Magdalena Kumorek, Maja Kleszcz, Beata Banasik, Monika Węgiel, Michał Staszczak, Tomasz Steńczyk, Piotr Tłustochowicz, Kuba Blokesz, Mariusz Kiljan, Paweł Królikowski oraz Orkiestra pod dyrekcją Piotra Dziubka.

Tego samego wieczora, specjalnie na „Dźwięki Słów”, przyjeżdża Matt Elliott – brytyjski producent i multiinstrumentalista. Były członek zespołów Movietone oraz Amp, od lat 90. wydaje płyty solowe pod nazwą The Third Eye Foundation. W tym roku wydał album „The Calm Before”. Na krążku znalazło się sześć nagrań – część z nich usłyszymy podczas lubelskiego koncertu, w którym dominować będzie głęboki głos Matta i subtelna gitara akustyczna. Artysta zabierze nas w muzyczną podróż do bliżej nieokreślonych miejsc – warto podążyć za jego głosem.

Scena Otwarta

Dźwiękami dobrej muzyki w czasie festiwalu będziemy mogli się cieszyć także w Wirydarzu Centrum Kultury. W czwartek na scenie pojawi się grupa Isle of love z materiałem „Tam gdzie cyprysy”. Zespół został założony w Warszawie we wrześniu 2014 roku przez Adama Słomińskiego oraz Tomasza „Ragaboya" Osieckiego, a w 2015 roku dołączył do nich gitarzysta zespołu Hey – Marcin Żabiełowicz.  W twórczości zespołu przeplatają się więc różnorodne inspiracje jego członków.

Na scenie pojawi się także Łukasz Jędrys, który dobrze czuje się w wielu stylistykach muzycznych, od mocnego rocka począwszy, przez reggae, rap, folk, blues, na szantach skończywszy. Wciąż powraca jednak do piosenki z tekstem, na której się wychował i która uosabia dla niego to, co najważniejsze. „Ars poetica” to z kolei debiutancka, solowa płyta Pawła Ruszkowskiego. Znalazły się na niej wybrane utwory do słów Leopolda Staffa, Bolesława Leśmiana, Edwarda Stachury i Agnieszki Osieckiej.

Piątkowy wieczór należeć będzie do zespołu Chłopcy kontra Basia, prezentującego autorską muzykę z pogranicza jazzu i folku, powstałą z inspiracji polską twórczością tradycyjną. Teksty Basi Derlak nawiązują do dawnych bajań, legend czy przyśpiewek, muzyka zaś do oberkowego frazowania czy melodyjności dawnych pieśni nabożnych. W 2013 roku światło dzienne ujrzał ich debiut fonograficzny – „Oj tak!”, w 2015 – „O”. Obie płyty zostały entuzjastycznie przyjęte przez słuchaczy i krytykę oraz nominowane do nagrody muzycznej „Fryderyk”.

W sobotę, w Wirydarzu pojawi się duet Coals. To artyści, którzy w swojej muzyce przemycają skandynawskie inspiracje. Łączą to, co najbardziej interesujące w muzyce z północy Europy – delikatne melodie oraz spowitą mgłą tajemnicy eteryczność. Hipnotyzujący, wybrzmiewający jakby z oddali głos Katarzyny Kowalczyk wzbudza ciekawość każdego, kto spotyka się z muzyką śląskiego duetu. Zaś istota brzmienia Coals to zasługa Łukasza Rozmysłowskiego, którego talent kompozytorski łączy w sobie folkowe fascynacje z brzmieniem pianina i gitary.

Na zakończenie zabrzmi zespół Nic Wielkiego, który wystąpi z autorskim alternatywno-poetycko-folkowo-jazzowym projektem. Zespół porusza się pewnie po różnorodnych nurtach muzycznych – od folku przez poezję śpiewaną, do reggae i jazzu. W ciekawy sposób wykorzystuje możliwości instrumentów tradycyjnych i bardziej egzotycznych, takich jak kalimba. Dzięki temu tworzy specyficzny klimat muzyczny. 

Fotografia, radio i poetka

Na mapie festiwalowych wydarzeń pojawi się także dobra fotografia. Wystawa „Życie w Zenicie. Od słowa do słowa” autorstwa Doroty Julianny Mościbrodzkiej jest fotograficznym zapisem podróży zarejestrowanych aparatem Zenit 12XP połączonym z prezentacją tekstów poetyckich. Ulice Londynu, Strasburga i rodzinnego Lublina są pretekstem do podjęcia rozmowy z odbiorcą, jak również do opowiedzenia o sobie.

Uczcimy także dwa wyjątkowe 80-lecia. Pierwsze tyczy się „Podwieczorka przy mikrofonie” – audycji, której początki sięgają 1936 roku. W związku z tą niezwykłą rocznicą widzów festiwalu zaprosimy na spotkanie z Teresą Drozdą, dziennikarką radiową związaną z Polskim Radiem i specjalistką w dziedzinie piosenki literackiej. Druga podczas festiwalu gawęda dziennikarki będzie poświęcona Agnieszce Osieckiej – poetce, pisarce i reżyserce radiowo-telewizyjnej, której 80. rocznica urodzin przypada w październiku tego roku. Ciekawie zapowiada się też spotkanie z Piotrem Szczepanikiem, który serca publiczności podbił wykonując liryczne i nastrojowe piosenki takie jak „Kochać”, „Żółte kalendarze” czy „Goniąc kormorany”. Rozmowę poprowadzi przyjaciel artysty, ks. Mirosław Ładniak.

3. PREZENTACJE FORM MUZYCZNO-TEATRALNYCH „DŹWIĘKI SŁÓW” 23-26 CZERWCA 2016

PROGRAM

23 CZERWCA:
godz. 16.00: Dorota Julianna Mościbrodzka: Życie w Zenicie. Od słowa do słowa – otwarcie wystawy i spotkanie z autorką / Sala Mała
godz. 18.00: Magda Umer: „Recital” / Sala Widowiskowa
godz. 20.00: premiera: Ewa Konstancja Bułhak: „Niestety to nie ty”/ Sala Widowiskowa
godz. 21.15: Isle of love: „Tam gdzie cyprysy” / Wirydarz

24 CZERWCA:
godz. 16.00: spotkanie – Teresa Drozda: 80. rocznica audycji „Podwieczorek przy mikrofonie” / Sala Czarna
godz. 18.00: „Godzina Wrońca” – spektakl na podstawie fragmentów powieści Jacka Dukaja „Wroniec” / Sala Widowiskowa
godz. 19.00: Łukasz Jędrys: „LOL” / Wirydarz
godz. 20.30: Paweł Ruszkowski: „Ars poetica” / Wirydarz
godz. 21.30: Chłopcy kontra Basia: „O” / Wirydarz

25 CZERWCA
godz. 15.00: spotkanie – Teresa Drozda: Agnieszka Osiecka – 80. rocznica urodzin/ Sala Czarna
godz. 17.00: Ewa Błaszczyk: „Pozwól mi spróbować jeszcze raz” / Sala Widowiskowa
godz. 19.00: Wieczór Herbertowski Ewy Dałkowskiej / Sala Widowiskowa
godz. 20.00: Gabriela Kundziewicz: „Ten taniec” / Wirydarz
godz. 21.00: Coals: „Homework Songs” / Wirydarz

26 CZERWCA
godz. 15.00: Spotkanie bliskiego stopnia. Rozmowa i piosenki – spotkanie z Piotrem Szczepanikiem / Sala Czarna
godz. 18.00: Matt Elliott: „The Calm Before” / Sala Widowiskowa CK
godz. 19.30: spektakl muzyczny „Europejczycy” / Sala Operowa CSK
godz. 21.00: Nic Wielkiego: „Syjamskie bliźnięta” / Wirydarz

Pełne info na www.ck.lublin.pl

Centrum Kultury w Lublinie
ul. Peowiaków 12
Bilety do nabycia w kasie CK (pon.-pt. 10:00-19:00; tel. 81 466 61 40; e-mail: kasa@ck.lublin.pl)

Pozostałe informacje

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Dywersanci planowali szturm i zamach terrorystyczny w pobliżu jednego z zakładów produkcyjnych w Lublinie – to główny punkt ćwiczeń żołnierzy z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina.

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Od 24 kwietnia mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą korzystać z aplikacji do zamawiania przejazdów taksówkowych

Polski Cukier Start Lublin chce uniknąć wyższej matematyki

Polski Cukier Start Lublin chce uniknąć wyższej matematyki

W sobotę o godz. 17.30 Polski Cukier Start Lublin podejmie w hali Globus Legię Warszawa. Ten mecz zadecyduje o tym, czy podopieczni Artura Gronka awansują do fazy play-off

Koniec ewakuacji w Białej Podlaskiej. Bomby usunięte

Koniec ewakuacji w Białej Podlaskiej. Bomby usunięte

Ewakuowani rano mieszkańcy mogą bezpiecznie wrócić do domu. Saperzy pracujący na miejscu sprawnie usunęli zagrożenie.

Wokół pełno ludzi, a na pomoc ruszyli policjanci
LUBLIN/WIDEO
film

Wokół pełno ludzi, a na pomoc ruszyli policjanci

Lubelscy policjanci pomogli 39-letniej kobiecie, która nie dawała oznak życia. Wokół byli inni przechodnie.

Bez goli, ale z dużą dynamiką czyli opinie po meczu Górnika Łęczna z GKS Katowice

Bez goli, ale z dużą dynamiką czyli opinie po meczu Górnika Łęczna z GKS Katowice

W czwartek na zakończenie 29. kolejki Fortuna I Ligi bezbramkowo zremisował w Katowicach z tamtejszym GKS. Jak spotkanie oceniają szkoleniowcy obu ekip?

Lublin zadba o cyberbezpieczeństwo

Lublin zadba o cyberbezpieczeństwo

Lublin otrzymał grant w wysokości ponad 900 tysięcy zł z funduszy europejskich i państwowych na wdrożenie rozwiązań informatycznych z zakresu cyberbezpieczeństwa. Szkoły w mieście otrzymają dostęp do bezpiecznej sieci bezprzewodowej, a infrastruktura sieciowa Urzędu Miasta będzie lepiej chroniona.

Poważny sprawdzian Padwy Zamość, AZS AWF Biała Podlaska zagra z Anilaną

Poważny sprawdzian Padwy Zamość, AZS AWF Biała Podlaska zagra z Anilaną

W 28. kolejce KPR Padwa Zamość zmierzy się już w piątek o godzinie 19 z Handball Stalą Mielec. W sobotę, o godzinie 18 przed swoimi kibicami zaprezentują się szczypiorniści AZS AWF Biała Podlaska.

Wreszcie będzie przyjemnie  -  pogoda na weekend
Pogoda na weekend
film

Wreszcie będzie przyjemnie - pogoda na weekend

Po chłodach wreszcie pogoda będzie bardziej przyjemna. Napływające ciepłe powietrze już odczuwamy. Tradycyjnie w piątkowe przedpołudnie prezentujemy prognozę pogody na weekend. Przygotowali ją meteorolodzy mgr Anna Brzozowska-Junak i dr Krzysztof Siwek z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS. Prezentuje ją Gabriela Szewczyk.

Lubelscy łowcy głów złapali poszukiwanego przez Interpol
LUBLIN

Lubelscy łowcy głów złapali poszukiwanego przez Interpol

Policjanci z Lublina złapali mężczyznę, który ukrywał się przed organami ścigania przez ostatnie 5 lat. Wystawiona za nim została czerwona nota Interpolu oraz ENA. Mężczyzna został znaleziony na terenie Anglii i został ekstradowany do Polski.

Wisła Grupa Azoty Puławy chce przerwać złą passę w meczu ze Skrą Częstochowa

Wisła Grupa Azoty Puławy chce przerwać złą passę w meczu ze Skrą Częstochowa

Na pięć kolejek przed końcem sezonu piłkarze Wisły Grupy Azoty wciąż muszą zacięcie walczyć o utrzymanie. Po dwóch porażkach z rzędu ekipę trenera Mikołaja Raczyńskiego czeka kolejny arcyważny mecz. W sobotę puławianie zmierzą się u siebie ze Skrą Częstochowa.

Kolarze pojadą przez Lublin. Będą utrudnienia w ruchu

Kolarze pojadą przez Lublin. Będą utrudnienia w ruchu

W najbliższy weekend 27 i 28 kwietnia w Lublinie odbędą się 3 etapy XXVII Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Tandemów oraz V Hetman Paracycling Cup o Puchar Marszałka Lubelszczyzny. W związku z tym zamkniętych będzie kilka ulic, w tym także w centrum miasta.

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie
film

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie

W dniach od 1 do 18 marca 2024 roku, OSM Krasnystaw wraz z Katarzyną Bosacką, znaną z programu "Wiem co jem", zorganizowały konkurs kulinarny "Prima Aprilis".

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Audyt działki – pierwszy krok do bezpiecznej inwestycji

Zostawiłem w kopalni kawał serca
TYLKO U NAS

Zostawiłem w kopalni kawał serca

Mogę tylko powiedzieć, że nie jestem o nic podejrzany i na dzisiaj nie mam absolutnie pretensji do żadnych służb – wykonują po prostu swoją pracę. Nie mam sobie też nic do zarzucenia, w związku z czym nie martwię się tymi działaniami – ROZMOWA z Kasjanem Wyligałą, byłym prezesem LW Bogdanka

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium