Widok łysiejącego pana w starszym wieku dla nikogo nie stanowi zaskoczenia – przyjęło się uważać, że u większości mężczyzn dochodzi z upływem lat do znacznego przerzedzenia fryzury, a nawet całkowitego wyłysienia. Jednak coraz częściej problem nadmiernej utraty włosów dotyczy także młodych mężczyzn. Jakie są przyczyny wypadania włosów u mężczyzn?
Łysienie zapisane w genach
Typem łysienia najbardziej kojarzonym z płcią męską jest łysienie pospolite, uwarunkowane genetycznie i występujące rodzinnie. W tym typie łysienia do głosu dochodzą geny – a objawy łysienia najczęściej dostrzegalne są około 40 roku życia. Włosy wypadają zgodnie z przebiegiem fizjologicznego cyklu włosa, ale zahamowane zostaje ich odrastanie. Prowadzi to do stopniowego zaniku owłosienia na skórze głowy, a wreszcie całkowitego i trwałego wyłysienia. Jedyną metodą walki z łysieniem pospolitym jest inwazyjna metoda leczenia – przeszczep włosów.
Predyspozycje genetyczne odgrywają niemałą rolę także w przypadku łysienia androgenowego. Ten typ łysienia u mężczyzn wynika ze zwiększonej wrażliwości mieszków włosowych na działanie DHT, czyli dihydrotestosteronu. Ta aktywna biologicznie pochodna testosteronu powoduje miniaturyzację i zanik mieszków włosowych oraz wypadanie włosów. Najczęściej łysienie androgenowe pojawia się po 20 roku życia i początkowo obejmuje pojawienie się zakoli na skroniach, a z upływem czasu prowadzi do wyłysienia także na czubku głowy. W przypadku łysienia androgenowego stosować można doustnie leki hamujące konwersję testosteronu do DHT, np. finasteryd. Ponadto powszechnie stosuje się aplikowane miejscowo na skórę głowy preparaty pobudzające krążenie krwi w skórze głowy, co przyczynia się do lepszego odżywienia i dotlenienia mieszków włosowych.
Mniej popularne przyczyny łysienia u mężczyzn
Rzadsze przyczyny łysienia u mężczyzn to łojotokowe zapalenie skóry, stan zapalny prowadzący do łysienia plackowatego, niektóre infekcje czy stosowanie niektórych leków. Nadmierne wypadanie włosów u mężczyzn może być spowodowane ponadto niewłaściwym stylem życia – narażeniem na przewlekły stres, stosowaniem używek (alkoholu i palenia papierosów), brakiem snu czy niewłaściwą dietą. Oczywistym jest, że w łysieniu tego typu konieczna jest zmiana stylu życia. Odpowiednia dieta, regularna aktywność fizyczna oraz stosowanie suplementów na włosy powinno przynieść poprawę.
Już kilka tygodni po wprowadzeniu zdrowych nawyków powinny być zauważalne pierwsze efekty. Dieta powinna dostarczać kwasów omega 3, pełnowartościowego białka, witaminy C, selenu i cynku, żelaza i magnezu. Co zatem powinno znaleźć się w jadłospisie każdego mężczyzny? Ryby i mięsa, orzechy, pełnoziarniste pieczywo, kasze, warzywa i owoce, oleje roślinne, wody mineralne. Dietę można uzupełnić suplementami na włosy. Jakimi?
Doskonałym wyborem są witaminy na wypadanie włosów marki Cheers – Hair Formula. Ten suplement diety zawiera selen i cynk – pierwiastki wzmacniające włosy, a także wspomagające odporność i funkcjonowanie układu nerwowego oraz wpływające pozytywnie na libido i sprawność seksualną. Hair Formula zawiera także biotynę oraz ekstrakty ze skrzypu polnego, bambusa oraz palmy sabałowej. Rośliny te dostarczają potrzebnego włosom krzemu i cennych antyoksydantów, a palma sabałowa zmniejsza wrażliwość mieszków włosowych na działanie DHT.
Autor: Joanna Łysak / CHEERS