Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

3 października 2017 r.
3:00

Wzrost zapotrzebowania na usługi transportowe. Brakuje kierowców

0 A A
(fot. Autor: Tomasz Zajda)

Według raportu „Barometr zawodów 2017” kierowcy samochodów ciężarowych i tirów są obecnie najbardziej poszukiwanymi pracownikami na rynku. Sama branża transportowa od lat odnotowuje intensywny rozwój, jednak problem niedoborów kadrowych rośnie w siłę już od dłuższego czasu. Raport „Rynek pracy kierowców” sporządzony przez PwC potwierdza i wyjaśnia ten ogromny deficyt, wskazując jednocześnie, jakie zmiany należy wprowadzić, aby zachęcić młodych ludzi do podejmowania zawodu kierowcy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej firmy logistyczne oraz transportowe wciąż poszerzały swoje wpływy, dzięki czemu odpowiadają dzisiaj za jedną czwartą europejskiego rynku. Niestety, już teraz muszą mierzyć się z pewnymi trudnościami. Problemem mogą okazać się nowe regulacje prawne, czyli tzw. pakiet drogowy, w ramach którego kierowcy będą podlegać przepisom o pracownikach delegowanych. Taki układ spowoduje, że za pracę poza granicami państwa, kierowcy otrzymają takie samo wynagrodzenie jak pracownik lokalny na podobnym stanowisku.

Może spowodować to, że międzynarodowy transport stanie się mało opłacalny dla tego typu firm. Do tego, równie dużym problemem jest deficyt pracowników. Mimo że transport to jedna z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi współczesnego rynku, wciąż nie udaje się uzupełnić braków kadrowych. Według raportu niedobory sięgają nawet 100 tysięcy wakatów. Aby zniwelować aktualny deficyt, zatrudnienie kierowców w ciągu roku musiałoby odnotować wzrost w wysokości 60 tys. osób.

Przyczyny braków kadrowych

Główną przyczyną tego problemu są oczywiście warunki zatrudnienia. Praca kierowcy tira nie jest najłatwiejsza – to długie, często męczące trasy, rozłąka z rodziną, trudności pojawiające się na drodze i związany z nimi stres. Niestety, wynagrodzenie oferowane w niektórych firmach nie rekompensuje tego wysiłku, przez co część osób odchodzi z zawodu, poszukując lepszej pensji lub możliwości pracy w stałych, regularnych godzinach. Drugi powód to wysokie koszty uzyskania kwalifikacji zawodowych, zwłaszcza w przypadku bardzo młodych ludzi, którzy nie posiadają żadnych uprawnień. Według statystyk wielu z nich bardzo chętnie podejmie się takiej pracy, ale koszt zdobycia kwalifikacji jest bardzo wysoki – waha się od 9800 do 12300 zł.

Aby przeciwdziałać temu zjawisku, od września tego roku uruchomiono w Polsce ponad sto klas, które kształcą w zawodzie kierowca-mechanik. Obecnie cieszą się one dużym zainteresowaniem. Co więcej, podobne działania podejmują również firmy transportowe. Niektórzy właściciele, którzy widzą narastający problem, już teraz inwestują w szkolenia swoich pracowników, dbają o rozwój nowoczesnych technologii, oferują lepsze warunki oraz o uelastycznienie czasu pracy kierowców. Dzięki temu część firm wciąż prężnie działa na rynku (np. Daabs), który jest oczywiście wyjątkowo konkurencyjny. Pozostaje obserwować zachodzące zmiany i liczyć na to, że dzięki takim działaniom sytuacja w tym ważnym sektorze polskiej gospodarki w końcu ulegnie poprawie.

Pozostałe informacje

Matury 2024. Poziom podstawowy już z głowy

Matury 2024. Poziom podstawowy już z głowy

Uczniowie przystępują do egzaminów dojrzałości. W dniach 7-9 maja zmierzyli się już z rozprawkami, testami historycznymi, wzorami i działaniami matematycznymi, a także z testem z języka obcego. Następnym etapem są wybrane rozszerzenia oraz matury ustne z języka angielskiego i polskiego.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 10-12 maja

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 10-12 maja

Już w piątek kolejny mecz o punkty zagra Motor Lublin. Tym razem Piotr Ceglarz i spółka zmierzą się u siebie ze Zniczem Pruszków (godz. 18).

20- lecie Polski w UE. Szpital zaprasza na darmowe badania
Lublin

20- lecie Polski w UE. Szpital zaprasza na darmowe badania

Dziś jubileuszowa edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Specjaliści z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 4 oferują dziś darmowe badania i porady.

Klubowy weekend w Lublinie - 10-11 maja
10 maja 2024, 19:00

Klubowy weekend w Lublinie - 10-11 maja

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Przed nami weekend. W gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto nasze propozycje.

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

W czwartek rozgrywane były eliminacje Indywidualnych Mistrzostw Polski. Zawody odbyły się w: Krośnie, Gnieźnie i Krakowie. Nie doszła za to do skutku impreza w Gdańsku, gdzie mimo dobrej pogody były problemy z torem. Niestety, żaden z zawodników Orlen Oil Motoru nie wywalczył awansu do IMP Challenge, które odbędą się 30 maja w Pile.

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Jest nowa osoba na stanowisku Prezesa Zarządu Spółki Górnik Łęczna

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

9 maja miasta, gminy i powiaty Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego podpisały deklarację współpracy kulturalnej. Jej efektem jest powstanie regionalnej sieci, której głównym celem działań jest rozwój i promocja kultury Lubelszczyzny.

Matematyka i muzyka
Wideo
film

Matematyka i muzyka

Jutro startują Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Na scenie będzie można zobaczyć takich wykonawców jak Kwiat Jabłoni, Szpaku, Lady Pank czy MSE Błąd Średniokwadratowy. O zespole z matematyczną nazwą rozmawiamy z Arkadiuszem Gałką, gitarzystą i... prodziekanem Wydziału Zarządzania PL Bartoszem Przysuchą, wokalistą z grupy.

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort
Zdjęcia
galeria

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort

Bożena Lisowska i Beata Krzewińska, kandydatki Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego przypadający na dzisiaj Dzień Europy postanowiły wykorzystać w kampanii. Na schodach przed lubelskim Zamkiem mówiły o wartościach, jakie Robert Schuman zawarł w deklaracji, która stała się początkiem tworzenia Unii Europejskiej. Poczęstowały też mieszkańców Lublina unijnym tortem.

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie uruchamia pomoc dla młodych mieszkańców Lublina. To część programu „POMOC kontra przemoc” dofinansowanego ze środków europejskich.

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury
11 maja 2024, 21:00

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury

Marleyki to coroczne święto muzyki reggae na cześć Roberta Nesty Marleya (znanego jako Boba Marleya). W sobotę (11 maja) muzyczny hołd – dla jednej z największych legend kultury i muzyki reggae – złożą członkowie Love Sen-c Music Sound System.

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Z ogromnym zdziwieniem przyjęliśmy oświadczenie, jakie w mediach społecznościowych opublikowała radna Katarzyna Janicka. Tuż przed inauguracyjną sesją nowej - IX kadencji Rady Miasta Chełm ogłosiła otóż, że nie przystąpi do Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej – Małgorzata Sokół, przewodnicząca Rady Powiatu PO RP w Chełmie oraz Marek Sikora, przewodniczący Klubu KO w Radzie Miasta komentują decyzję byłej już radnej PO.

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim
NASZ PATRONAT

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim

Lubelski podróżnik tym razem wybrał się na miesięczną wyprawę, w czasie której odwiedził Amazonię i wyspy Morza Karaibskiego. Efektami tej wycieczki pochwali się w najbliższy piątek.

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opatentowali urządzenie, które ma posłużyć producentom i użytkownikom wind. Dzięki niemu, jazda ma być bezpieczna i komfortowa.

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Historia paralotniarstwa jako sportu jest stosunkowo młoda, ale paralotnia szybko zyskała na popularności wśród entuzjastów lotów na całym świecie. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby rozpocząć swoją przygodę z lataniem na paralotni.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!