Z roku na rok rośnie liczba wypisywanych recepta na środki wspomagające erekcję. Ilu mężczyzn cierpi na zaburzenia wzwodu? Czy problem dotyczy jedynie starszych mężczyzn? Jak leczyć zaburzenia erekcji?
Zaburzenia erekcji – dane statyczne
Na podstawie badania o stanie zdrowia seksualnego Polaków przeprowadzonego przez prof. Zbigniewa Izdebskiego zebraliśmy kilka danych statystycznych. Badanie przeprowadzono wśród mężczyzn z grupy wiekowej w przedziale 15-59 lat.
- zaburzenia wzwodu zgłasza 5% mężczyzn, największy odsetek (11,2%) tego typu zaburzeń występuje wśród osób po 50. roku życia,
- problemy z erekcją mogą dotyczyć więcej niż 5% mężczyzn, trzeba uwzględnić, że nie wszyscy przyznają się do tego problemu, wg. przeglądu prasy na tą przypadłość o różnym stopniu nasilenia może cierpieć nawet 40% osób po 50. roku życia,
- wraz z wiekiem rośnie procentowa ilość osób cierpiących na zaburzenia erekcji,
- 1/3 mężczyzn szuka pomocy w Internecie, kolejne tyle rozmawia z bliską osobą, najmniej zaś kieruje się bezpośrednio do lekarza,
- 25% respondentów korzystało ze środków na potencję (tych dostępnych bez jak i na receptę), 71% odnotowało satysfakcjonujące rezultaty,
- 69% badanych jest zdania, że zaburzenia wzwodu wpływają na samoocenę,
- 49% mężczyzn uważa, że problem rzutuje na pogorszenie się relacji z partnerką.
Tabletki na potencję
W ubiegłym roku Polacy kupili około 4 miliony opakowań środków na potencję. Od niedawna sildenafil jest dostępny w lekach OTC dostępnych bez recepty. Sildenafil to substancja obecna w popularnej niebieskiej tabletce, mimo, iż powszechnie stosowana w leczeniu może powodować działania niepożądane, dlatego należy skonsultować jego stosowanie ze specjalistą. Badanie przeprowadzone przez GfK Polonia wykazuje, iż 65% mężczyzn nie konsultuje się z lekarzem w sprawie zaburzeń erekcji. Opory związane z wizytą u lekarza prowadzą do prób leczenia się na własną rękę. Bezpieczniejsze jest wykorzystanie suplementów. Przy wyborze tego typu preparatów możesz wspomóc się rankingiem dostępny na WiecejMeskosci.pl – zawiera środki oparte o ekstrakty ziół oraz niezbędne makroskładniki. Oczywiście ich skuteczność nie będzie tak spektakularna jak w przypadku leków, jednak przy łagodnych stanach zaburzeń erekcji mogą okazać się wystarczające.
Aparaty próżniowe
Aparaty próżniowe zwane potocznie pompkami do penisa, choć czasy świetności mają już za sobą, nadal pozostają świetną alternatywą leczenia farmakologicznego. Ich popularność zmniejszyła się wraz z pojawieniem się Viagry. Dlaczego warto rozważyć stosowanie aparatów próżniowych w leczeniu zaburzeń erekcji? Najważniejszą zaletą jest brak skutków ubocznych jakie wiążą się z leczeniem farmakologicznym. W badaniu R.Lewisa, w którym udział wzięło 34 tysiące mężczyzn, wykazano skuteczność w granicach 65-83%.
Źródło: https://wiecejmeskosci.pl/pompki-prozniowe-w-leczeniu-zaburzen-erekcji
Aktywność fizyczna zwiększa skuteczność leczenia
Dowodów dostarcza eksperyment przeprowadzony pod kierownictwem G. Maio. Badanych podzielono na 2 grupy, w skład pierwszej wliczali się mężczyźni wykonujący aerobik trwający 3-4 godziny tygodniowo, natomiast w drugiej czas aktywności fizycznej wynosił jedynie 40 minut na tydzień. Wszyscy przyjmowali równocześnie leki typu PDE5. Badanie trwające 3 miesiące pokazało, że skuteczność leczenia inhibitorami fosfodisterazy typu 5 było skuteczniejsze pośród mężczyzn z grupy pierwszej.
Wpływ diety na potencję
Utrzymanie satysfakcjonującego poziomu libido przez długie lata, wymaga zadbania o zdrowe odżywianie. Złe nawyki żywieniowe mogą prowadzić do powstawanie takich chorób jak miażdżyca, otyłość czy choroby układu krążenia, co przekłada się na problemy z potencją. Posiłki powinny być spożywane regularnie oraz zawierać odpowiednią ilość mikro i makroskładników, dostosowanych do trybu życia.