Dobre oświetlenie posesji po zmierzchu daje poczucie bezpieczeństwa i zapewnia komfort przemieszczania się po terenie położonym blisko domu. Jednym z ciekawszych rozwiązań, które zyskuje w ostatnich latach na popularności, które umożliwia oświetlenie posesji, są lampy solarne z czujnikami ruchu oraz zmierzchu. Co należy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na konkretny model lampy solarnej?
Dlaczego warto zamontować na zewnątrz lampy solarne z czujnikami zmierzchu i ruchu?
Lampy solarne to wygodne rozwiązanie przede wszystkim do miejsc, w których założenie tradycyjnej instalacji jest niemożliwe lub utrudnione ze względu na panujące warunki. Dlatego też często wykorzystywane są do oświetlania posesji – drogi dojazdowej od bramy do garażu, a także ścieżek w przydomowym ogrodzie. Jest to także wygodne rozwiązanie właśnie ze względu na brak konieczności kładzenia kabli elektrycznych. Jest to propozycja również dla osób, które cenią sobie ekonomiczne rozwiązania przyjazne środowisku. Lampy solarne wyposażone są w ogniwa fotowoltaiczne, które kumulują energię słoneczną w specjalnych akumulatorach, które po zmierzchu zasilają te urządzenia. Dodatkowo, wybierając lampę solarną na zewnątrz, czy to na posesję prywatną, czy firmową, warto rozważyć instalację modelu wyposażonego w detektor ruchu oraz czujnik zmierzchu. Takie rozwiązanie pozwoli na oszczędzenie energii zgromadzonej w akumulatorach i wykorzystywanie jej w momencie, kiedy faktycznie jest potrzebna. Zobacz również Jak działa detektor mikrofalowy? Funkcjonalne czujniki ruchu i zmierzchu w praktyce.
Jaki rodzaj czujnika wybrać?
Lampy tego typu mogą działać w oparciu o różne rodzaje czujników. Do najpopularniejszych należy czujnik typu PIR (Passive Infra Red), czyli na podczerwień. Tego rodzaju rozwiązania stosowane są również w systemach alarmowych i innego rodzaju automatyce stosowanej w ramach tzw. inteligentnych domów. Czujnik taki reaguje na zmiany cieplne, jakie zachodzą wokół niego. Informacje o zmianie przekazywane są do włącznika odpowiedzialnego za uruchomienie lampy solarnej.
Można zdecydować się również na czujniki ruchu, które uruchamiają światło, które działają w oparciu o emisję fal podczerwonych bądź promieniowania mikrofalowego (czujniki typu MW), a także w oparciu o aktywne fale elektromagnetyczne. Do miejsc, które wymagają bardzo szczegółowych pomiarów, można zastosować czujniki dualne, których działanie łączy w sobie zalety czujników PIR i MW.
W systemach inteligentnych domów dodatkowo bardzo często takie rozwiązania łączy się z czujnikami zmierzchu oraz umożliwia nastawę czasu, przez jaki ma być włączone oświetlenie.
O czym pamiętać montując lampy solarne z czujnikiem ruchu?
Czujniki można w większości przypadków bez problemu zamontować samodzielne. Trzeba jedynie pamiętać o tym, aby wybrać odpowiednie miejsce do montażu czujnika. Nie należy go umieszczać w pobliżu źródeł ciepła, a także o dużych wahaniach temperatur, czy o potencjalnie dużym ruchu, gdyż może to zaburzyć jego działanie. Warto też, o ile to możliwe ustawić odpowiednie parametry, przy których pojawieniu się czujnik ma się włączać.