Śliska nawierzchnia to często spotykane zjawisko w okresie zimowym. Konsekwencją tego jest więcej wypadków oraz kolizji na drogach, dlatego też powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo zarówno siebie jak i innych użytkowników.
Pierwszą podstawową zasadą bezpieczeństwa jest sprawny układ hamulcowy. Sprawdzając układ hamulcowy powinniśmy zwrócić uwagę na klocki, tarcze oraz szczęki hamulcowe.
W trosce o bezpieczeństwo eksperci Centrum Motoryzacyjnego Bursaki 19 zalecają kontrolę układu hamulcowego co 15 tys. kilometrów. Niezbędnym elementem sprawnego układu hamulcowego jest płyn hamulcowy, którego dopuszczalna temperatura wynosi 280°C, a jego wymiana powinna być co 3 lata.
Zima to również ciężki okres dla naszego silnika, dlatego też należałoby zadbać o właściwy płyn chłodniczy. Niskie temperatury mogą powodować zamarznięcie płynu, a w dalszej kolejności uszkodzenia silnika, bądź chłodnicy. Prawidłowa temperatura płynu nie powinna przekraczać 90°C.
Właściwie działający układ chłodniczy zapewnia nam nie tylko sprawne działanie silnika, ale również ogrzewa przedział pasażerski oraz dzięki niemu mamy odparowane i odszronione szyby.
Opony zimowe, powinniśmy wymieniać przy temperaturze poniżej 0°C w nocy, zaś w poniżej 7°C. Najważniejszymi właściwościami opon zimowych jest miękkość, elastyczność oraz dobra przyczepność na śniegu, śliskiej i mokrej nawierzchni. Charakteryzują się innym wzorem bieżnika niż opony letnie, oraz mieszanką gumy, z której są wykonane. Zanim założymy opony z zeszłego sezonu sprawdźmy wskaźnik tzw. TWI (Tread Wear Indicato) – wskaźnik zużycia opon. Wskaźnik ten nie powinien być mniejszy niż 1,6 mm wysokości bieżnika. Eksperci z Centrum Motoryzacyjnego Bursaki 19 w Lublinie radzą, aby w praktyce grubość bieżnika nie była mniejsza niż 4 mm, wówczas opony będą spełniały swoją rolę również na tzw. błocie pośniegowym.
W wyposażeniu naszych aut nie powinno zabraknąć akcesoriów samochodowych tj.:
- skrobaczka do szyb, dzięki której oczyścimy szyby z lodu bądź szronu,
- mata ochronna na szybę, która ochroni przed zmarznięciem,
- miotełka do odgarniania śniegu,
- zimowy płyn do szyb, który nie zamarzanie,
- łopata samochodowa, która jest niezastąpiona w śnieżną zimę,
- kable rozruchowe, pomocne przy niskich temperaturach.