Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

26 sierpnia 2020 r.
10:52

Inwestowanie w ropę – wprowadzenie. O czym warto wiedzieć handlując tym surowcem

0 A A

Ropa naftowa to jeden z wielu surowców, w które można ulokować swój kapitał z nadzieją na to, że w ten sposób uda się zarobić niemałe pieniądze. Traderów, którzy chętnie handlują tzw. czarnym złotem, nie brakuje. Inwestowanie w ropę może być nie tylko opłacalne, ale też ekscytujące ze względu na charakter tego aktywu oraz zachowania jego notowań kursowych. Jest to też jednocześnie trading trudny i wymagający. Co więc warto wiedzieć na starcie swojej przygody z inwestowaniem w ropę? Jak wygląda handel i czy na pewno jest opłacalny?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ropa naftowa to obok gazu ziemnego i węgla podstawowy surowiec energetyczny, który wykorzystywany jest na szeroką skalę przez niemal wszystkie światowe gospodarki. Jej wykorzystanie jest niezbędne do funkcjonowania szeregu branż, przez co cały czas uważa się ją za towar cenny i pożądany. Od ponad dekady handel ropą jest też opłacalny – wraz z nastaniem światowego kryzysu gospodarczego cena za baryłkę diametralnie spadła, co dało traderom dużo większe pole manewru pod kątem inwestycyjnym. Dla przykładu – jeszcze na początku roku 2008 cena ropy naftowej wynosiła około 150 dolarów za baryłkę. Dziś zapłacić trzeba niewiele ponad 40 dolarów. I choć przez dwanaście lat notowania ropy zdążyły się mniej lub bardziej ustabilizować, to wielu traderów widzi w tym surowcu szansę na zarobienie ogromnych pieniędzy, zwracając przede wszystkim uwagę na czynniki, które wpływają na jego kurs.

 

Rodzaje ropy naftowej

Zanim w ogóle podejmie się decyzje o ulokowaniu kapitału w ropę, warto zdawać sobie sprawę z tego, że rozróżnia się jej kilka rodzajów. Najpopularniejsze z nich to:

- Ropa Brent – wydobywana na Morzu Północnym. Jej złoża znajdują się pomiędzy Norwegią a Wielką Brytanią. Uznawana za ropę wysokiej jakości, przede wszystkim ze względu na niską zawartość siarki, a także stosunkowo niewielką masę.

- Ropa WTI (West Texas Intermediate) – ropa wydobywana w miejscowości Cushing w stanie Oklahoma w Stanach Zjednoczonych. Bardzo ceniona, powszechnie uważana za bardzo wysokiej jakości.

- Ropa Ural – rosyjska ropa, w skład której wchodzą dwie odmiany – wydobywana na Uralu ciężka i kwaśna, a nieco lepsza oraz lżejsza pochodząca z Syberii.

- OPEC (koszyk referencyjny) – to inaczej średnia ważona cen ropy członków OPEC. W jego skład wchodzi ropa wydobywana w Indonezji, Algierii, Iranie, Iraku, Katarze, Nigerii, Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz Wenezueli.


Skąd wziął się powyższy podział? Trzeba zdawać sobie sprawę, że każdy z powyższych typów ropy ma inne właściwości chemiczne. Im lżejszy surowiec i z mniejszą zawartością siarki, tym ma większe znaczenie dla przemysłu i energetyki.

Co wpływa na cenę ropy?

Czynników, które decydują o cenie ropy, można wyróżnić co najmniej kilka. Po pierwsze – kurs dolara. Z racji tego, że surowiec wyceniany jest właśnie w tej walucie, ewentualny spadek jej notowań powoduje wzrost ceny „czarnego złota” i odwrotnie. Po drugie – wspomniany OPEC, czyli Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową, ma możliwość zwiększenia bądź zmniejszenia wydobycia w zależności od aktualnej sytuacji gospodarczej. Są także czynniki zewnętrzne, jak chociażby tegoroczna pandemia, która nałożyła się w czasie z nadwyżką zasobów ropy, co doprowadziło do sporego spadku jej cen. Cena ropy mogą też zmieniać się sezonowo, chociażby ze względu na warunki pogodowe, czy klęski żywiołowe. Do tego należy dodać ewentualne konflikty zbrojne czy też sytuacje gospodarcze krajów, w których surowiec jest wydobywany. Wszystkie te elementy należy wziąć pod uwagę, analizując kurs ropy i podejmując decyzję o jej ewentualnym zakupie lub sprzedaży.


Jak handlować ropą?

Handel ropą nie opiera się oczywiście na jej fizycznym gromadzeniu oraz późniejszej dystrybucji. W dobie wszechobecnego Internetu inwestowanie w ten, a także inne surowce, odbywa się przede wszystkim online. Najczęściej trading ropą odbywa się przez kontrakty CFD, nazywane też kontraktami różnicy kursowej. W największym skrócie – operacje na takich instrumentach polegają na spekulowaniu cenami aktywów bazowych. W kontrakcie obie strony zakładają, że sprzedający zapłaci różnicę między aktualną wartością określonego aktywu a jego wartością w dniu ustalania kontraktu. W takiej inwestycji trader nigdy nie jest właścicielem aktywy bazowego, a jedynie przewiduje, czy w określonym czasie jego kurs wzrośnie, czy też zmaleje i na tej podstawie dokonuje operacji mających jego zdaniem przynieść mu jak największy zysk.


Cechy handlu ropą

Trading opierający się na ropie naftowej jest wymagający, głównie przez dość sporą zmienność kursu surowca. Ma to swoje dobre i złe strony – dla jednych do szansa, do uzyskania szybkich i sporych pieniędzy, a dla drugich ogromna pułapka, w którą łatwo wpaść i tym samym stracić cały zgromadzony kapitał.

Należy też zwrócić uwagę na to, że kurs ropy naftowej zależy od wielu czynników. Chcąc dokonać możliwie pełnej analizy sytuacji rynkowej, trzeba brać pod uwagę wszelkie dane i informacje, które mogą wpłynąć na cenę surowca. Niezbędne może okazać się śledzenie wiadomości ze świata polityki, ekonomii, tradingu, a nawet sprawdzanie prognoz pogodowych.

Handel ropą wymaga wiedzy i doświadczenia. Jak w każdym innym rodzaju tradingu obarczony jest ryzykiem utraty pieniędzy. Ważne, by inwestorzy działający na tym gruncie, byli w pełni świadomi zagrożeń wynikających z nieodpowiedzialnego handlu. Warto dodać, że bardzo istotne jest zdyscyplinowane działanie oparte na systematycznie dokonywanych analizach.

 

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Stadnina się zamyka. Na wielką aukcję trzeba się przygotować

Stadnina się zamyka. Na wielką aukcję trzeba się przygotować

Trwa wielkie odliczanie do aukcji Pride of Poland w Janowie Podlaskim. Stadnina niedługo zamknie się dla turystów.

Przedsmak święta sztukmistrzów w centrum handlowym
galeria

Przedsmak święta sztukmistrzów w centrum handlowym

Przed nami Carnaval Sztukmistrzów. Początek już jutro. Ale sporo wydarzyło się dzisiaj.

Chrupią w biurach i "na produkcji". Firma w Lubelskiem wsparła producenta paluszków

Chrupią w biurach i "na produkcji". Firma w Lubelskiem wsparła producenta paluszków

Ta akcja rozlała się na całą Polskę. Ludzie kupują paluszki Beskidzkie, by wspomóc ich producenta. Bo w pożarze stracił ogromny majątek, a obiecał, że pracowników nie zwolni. Chrupiący przysmak ze sklepów w całej okolicy wykupiła również firma z Tomaszowa Lubelskiego.

Palące słońce i hołd dla ofiar. Motocykliści pamiętają o Wołyniu
galeria

Palące słońce i hołd dla ofiar. Motocykliści pamiętają o Wołyniu

Grupa motocyklistów z Lubelszczyzny, w tym z powiatu puławskiego, wróciła z dwunastego rajdu na zachodnią Ukrainę. Było gorąco, maszyny odmawiały posłuszeństwa, ale udało im się oddać hołd ofiarom ludobójczej rzezi, jakiej ponad 80 lat temu na Polakach dopuścili się nacjonaliści z UPA.

Rockowy Kazimierz
2 sierpnia 2024, 18:00

Rockowy Kazimierz

Muzyczny Kazimierz to cykl letnich koncertów plenerowych z udziałem największych gwiazd polskiej sceny muzycznej, które odbywają się na terenie malowniczego Kamieniołomu w Kazimierzu Dolnym. W dniach 2-24 sierpnia na scenie zobaczymy m.in: Kult, Dżem, Lady Pank, Myslovitz, Happysad i wiele innych zespołów.

Zamojska Rada Kobiet tuż po powołaniu jej do życia

Była i już jej nie ma. Zamojska Rada Kobiet formalnie przestała istnieć

Została powołana do istnienia przez poprzedniego prezydenta. A zarządzeniem nowego przestała formalnie istnieć. Nie ma już Zamojskiej Rady Kobiet. I chyba nie będzie.

Turyści pokochali Lublin. Zwłaszcza ci zagraniczni. Będzie kolejny rekord

Turyści pokochali Lublin. Zwłaszcza ci zagraniczni. Będzie kolejny rekord

Miasto przekazało informacje o liczbie turystów, którzy odwiedzili Lublin w pierwszym półroczu 2024 roku. Liczba zaskakuje i wskazuje na kolejny rekord.

Oszustwo. Faktura łudząco podobna do oryginalnej, ale z innym numerem konta

Oszustwo. Faktura łudząco podobna do oryginalnej, ale z innym numerem konta

Cyberoszuści na cel biorą sobie nie tylko seniorów czy zwykłych osób. Ich ofiarą mogą paść także firmy, jak np. ta z Łęcznej. Która opłaciła fałszywą fakturę na 27 tys. dolarów.

Biała Podlaska pożegna Waldemara Godlewskiego

Biała Podlaska pożegna Waldemara Godlewskiego

W piątek Biała Podlaska pożegna Waldemara Godlewskiego, znanego i doświadczonego samorządowca.

Przemysław Czarnek

Czarnek o zawiadomieniu do prokuratury: To jawny zamach na wolność słowa i poglądów

W sobotę poseł Prawa i Sprawiedliwości udostępnił zmontowany film z Martą Wcisło (KO) w roli głównej. W poniedziałek europosłanka ogłosiła, że zgłasza do prokuratury między innymi Czarnka za rozpowszechnianie tego materiału w sieci.

Piotr Rybak zamierza opuścić stanowisko dyrektora szpitala specjalistycznego w Puławach. Na oku ma nową pracę. Jest jednym z kandydatów na dyrektora wojewódzkiego szpitala w Lublinie

Puławski szpital straci dyrektora? Rybak chce do Lublina

Piotr Rybak, dyrektor SP ZOZ w Puławach jest blisko wygrania konkursu na dyrektora jednego z lubelskich szpitali. Jeśli tak się stanie, złoży papiery opuszczając placówkę, którą kierował od lipca 2015 roku. - Wykonałem swoje zadanie - powiedział nam menedżer związany z Prawem i Sprawiedliwością.

Do wypadku doszło we wtorek po południu

Pijany dachował w polu. W samochodzie wiózł własne dziecko

To mogło się skończyć tragicznie. Na szczęście 3-letnia dziewczynka przeżyła wypadek, który spowodował jej ojciec. Mężczyzna usiadł za kierownicą po alkoholu.

Pociąg pełen fajek nie wjechał do Polski

Pociąg pełen fajek nie wjechał do Polski

Służba Celno-Skarbowa udaremniła wwiezienie do Polski kontrabandy ukrytej w pociągu z Białorusi. Wartość rynkowa nielegalnych papierosów to około 180 tys. zł.

Wygląda na to, że Mathieu Scalet wkrótce będzie miał nowego konkurenta do gry na pozycji numer "sześć"

Motor Lublin blisko kolejnego transferu. Nowy kontrakt dla pomocnika

W letnim okienku transferowym na razie do Motoru Lublin dołączyło pięciu nowych zawodników. Wkrótce trener Mateusz Stolarski powinien mieć też do dyspozycji defensywnego pomocnika z Hiszpanii. Michał Wlaźlik, czyli dyrektor sportowy żółto-biało-niebieskich w środę przyznał, że klub jest blisko zakontraktowania „szóstki”.

„Łowcy głów” znaleźli poszukiwanego czerwoną notą Interpolu. Ukrywał się ponad 2 lata
WIDEO
film

„Łowcy głów” znaleźli poszukiwanego czerwoną notą Interpolu. Ukrywał się ponad 2 lata

W Anglii ukrywał się 42-letni mężczyzna poszukiwany za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Dzięki współpracy polskiej i brytyjskiej policji został ekstradowany do Polski.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium