Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

26 sierpnia 2020 r.
10:52

Inwestowanie w ropę – wprowadzenie. O czym warto wiedzieć handlując tym surowcem

0 A A

Ropa naftowa to jeden z wielu surowców, w które można ulokować swój kapitał z nadzieją na to, że w ten sposób uda się zarobić niemałe pieniądze. Traderów, którzy chętnie handlują tzw. czarnym złotem, nie brakuje. Inwestowanie w ropę może być nie tylko opłacalne, ale też ekscytujące ze względu na charakter tego aktywu oraz zachowania jego notowań kursowych. Jest to też jednocześnie trading trudny i wymagający. Co więc warto wiedzieć na starcie swojej przygody z inwestowaniem w ropę? Jak wygląda handel i czy na pewno jest opłacalny?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ropa naftowa to obok gazu ziemnego i węgla podstawowy surowiec energetyczny, który wykorzystywany jest na szeroką skalę przez niemal wszystkie światowe gospodarki. Jej wykorzystanie jest niezbędne do funkcjonowania szeregu branż, przez co cały czas uważa się ją za towar cenny i pożądany. Od ponad dekady handel ropą jest też opłacalny – wraz z nastaniem światowego kryzysu gospodarczego cena za baryłkę diametralnie spadła, co dało traderom dużo większe pole manewru pod kątem inwestycyjnym. Dla przykładu – jeszcze na początku roku 2008 cena ropy naftowej wynosiła około 150 dolarów za baryłkę. Dziś zapłacić trzeba niewiele ponad 40 dolarów. I choć przez dwanaście lat notowania ropy zdążyły się mniej lub bardziej ustabilizować, to wielu traderów widzi w tym surowcu szansę na zarobienie ogromnych pieniędzy, zwracając przede wszystkim uwagę na czynniki, które wpływają na jego kurs.

 

Rodzaje ropy naftowej

Zanim w ogóle podejmie się decyzje o ulokowaniu kapitału w ropę, warto zdawać sobie sprawę z tego, że rozróżnia się jej kilka rodzajów. Najpopularniejsze z nich to:

- Ropa Brent – wydobywana na Morzu Północnym. Jej złoża znajdują się pomiędzy Norwegią a Wielką Brytanią. Uznawana za ropę wysokiej jakości, przede wszystkim ze względu na niską zawartość siarki, a także stosunkowo niewielką masę.

- Ropa WTI (West Texas Intermediate) – ropa wydobywana w miejscowości Cushing w stanie Oklahoma w Stanach Zjednoczonych. Bardzo ceniona, powszechnie uważana za bardzo wysokiej jakości.

- Ropa Ural – rosyjska ropa, w skład której wchodzą dwie odmiany – wydobywana na Uralu ciężka i kwaśna, a nieco lepsza oraz lżejsza pochodząca z Syberii.

- OPEC (koszyk referencyjny) – to inaczej średnia ważona cen ropy członków OPEC. W jego skład wchodzi ropa wydobywana w Indonezji, Algierii, Iranie, Iraku, Katarze, Nigerii, Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz Wenezueli.


Skąd wziął się powyższy podział? Trzeba zdawać sobie sprawę, że każdy z powyższych typów ropy ma inne właściwości chemiczne. Im lżejszy surowiec i z mniejszą zawartością siarki, tym ma większe znaczenie dla przemysłu i energetyki.

Co wpływa na cenę ropy?

Czynników, które decydują o cenie ropy, można wyróżnić co najmniej kilka. Po pierwsze – kurs dolara. Z racji tego, że surowiec wyceniany jest właśnie w tej walucie, ewentualny spadek jej notowań powoduje wzrost ceny „czarnego złota” i odwrotnie. Po drugie – wspomniany OPEC, czyli Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową, ma możliwość zwiększenia bądź zmniejszenia wydobycia w zależności od aktualnej sytuacji gospodarczej. Są także czynniki zewnętrzne, jak chociażby tegoroczna pandemia, która nałożyła się w czasie z nadwyżką zasobów ropy, co doprowadziło do sporego spadku jej cen. Cena ropy mogą też zmieniać się sezonowo, chociażby ze względu na warunki pogodowe, czy klęski żywiołowe. Do tego należy dodać ewentualne konflikty zbrojne czy też sytuacje gospodarcze krajów, w których surowiec jest wydobywany. Wszystkie te elementy należy wziąć pod uwagę, analizując kurs ropy i podejmując decyzję o jej ewentualnym zakupie lub sprzedaży.


Jak handlować ropą?

Handel ropą nie opiera się oczywiście na jej fizycznym gromadzeniu oraz późniejszej dystrybucji. W dobie wszechobecnego Internetu inwestowanie w ten, a także inne surowce, odbywa się przede wszystkim online. Najczęściej trading ropą odbywa się przez kontrakty CFD, nazywane też kontraktami różnicy kursowej. W największym skrócie – operacje na takich instrumentach polegają na spekulowaniu cenami aktywów bazowych. W kontrakcie obie strony zakładają, że sprzedający zapłaci różnicę między aktualną wartością określonego aktywu a jego wartością w dniu ustalania kontraktu. W takiej inwestycji trader nigdy nie jest właścicielem aktywy bazowego, a jedynie przewiduje, czy w określonym czasie jego kurs wzrośnie, czy też zmaleje i na tej podstawie dokonuje operacji mających jego zdaniem przynieść mu jak największy zysk.


Cechy handlu ropą

Trading opierający się na ropie naftowej jest wymagający, głównie przez dość sporą zmienność kursu surowca. Ma to swoje dobre i złe strony – dla jednych do szansa, do uzyskania szybkich i sporych pieniędzy, a dla drugich ogromna pułapka, w którą łatwo wpaść i tym samym stracić cały zgromadzony kapitał.

Należy też zwrócić uwagę na to, że kurs ropy naftowej zależy od wielu czynników. Chcąc dokonać możliwie pełnej analizy sytuacji rynkowej, trzeba brać pod uwagę wszelkie dane i informacje, które mogą wpłynąć na cenę surowca. Niezbędne może okazać się śledzenie wiadomości ze świata polityki, ekonomii, tradingu, a nawet sprawdzanie prognoz pogodowych.

Handel ropą wymaga wiedzy i doświadczenia. Jak w każdym innym rodzaju tradingu obarczony jest ryzykiem utraty pieniędzy. Ważne, by inwestorzy działający na tym gruncie, byli w pełni świadomi zagrożeń wynikających z nieodpowiedzialnego handlu. Warto dodać, że bardzo istotne jest zdyscyplinowane działanie oparte na systematycznie dokonywanych analizach.

 

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Chłopczyk w samej piżamce pobiegł za psem

Chłopczyk w samej piżamce pobiegł za psem

W czwartek rano policjantka zmierzająca na służbę zauważyła biegnącego za psem chłopczyka ubranego tylko w piżamkę. Malec wrócił już do mamy.

Wiemy już kim jest tajemnicza sokolica krążąca wokół lubelskiego gniazda
WIDEO
film

Wiemy już kim jest tajemnicza sokolica krążąca wokół lubelskiego gniazda

Sokolica, która pojawiła się przy gnieździe lubelskich sokołów w środowe popołudnie przyleciała aż spod Warszawy.

Jaki rozmiar roweru wybrać dla dziecka?

Jaki rozmiar roweru wybrać dla dziecka?

Planując wyjątkowy prezent na komunię dla swojego dziecka, warto zastanowić się nad wyborem roweru, który nie tylko będzie praktyczny, ale także dostosowany do potrzeb małego rowerzysty. W tym artykule przyjrzymy się zaletom rowerów junior 24 cali, trendy w wyborze rowerów dla dzieci na komunię oraz sposobom dopasowania roweru do wieku i wzrostu małego rowerzysty.

Zalety montażu dystansów do felg – co zyskuje Twój samochód?

Zalety montażu dystansów do felg – co zyskuje Twój samochód?

Dystanse do felg są coraz popularniejszym dodatkiem wśród właścicieli samochodów, zarówno wśród entuzjastów tuningu, jak i zwykłych kierowców, którzy szukają sposobów na poprawę wyglądu i działania swojego pojazdu. W tym artykule przyjrzymy się, jakie korzyści niesie za sobą montaż tych komponentów.

Jakie tajemnice kryje Kazimierz Dolny?

Jakie tajemnice kryje Kazimierz Dolny?

Kazimierz Dolny, znany ze swojego renesansowego uroku i malowniczych krajobrazów, skrywa również wiele tajemnic i legend. Te historie dodają miastu magicznej atmosfery i zachęcają do odkrywania jego ukrytych zakamarków.

Biurka z regulacją wysokości – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Biurka z regulacją wysokości – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Ergonomia w miejscach pracy oraz biurka z regulacją wysokości zyskują na popularność. Innowacje technologiczne pozwalają na zaprojektowanie mebli, które nie tylko ułatwiają wykonywanie obowiązków, ale również przyczyniają się do poprawy zdrowia i samopoczucia pracowników. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Tomek Makowiecki w Domu Kultury
20 kwietnia 2024, 19:00

Tomek Makowiecki w Domu Kultury

Tomasz Makowiecki rusza na „Bailando” po Polsce. Jego nowy album „Bailando” będziecie mogli usłyszeć na żywo już w najbliższą sobotę w lubelskim Domu Kultury. Artyście na scenie towarzyszyć będą: Mikołaj Dobber, Krzysztof Pożarowski oraz Wojciech Warmijak.

Zawodnicy Lubelskie Perła Polski Cycling Team startowali w Czechach oraz Kanadzie

Zawodnicy Lubelskie Perła Polski Cycling Team startowali w Czechach oraz Kanadzie

Dużo bardziej istotny start miał miejsce w Kanadzie, gdzie w Pucharze Świata w kolarstwie torowym walczono o kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

Porozmawiajmy o Strategii Kultury Lublin 2030+

Porozmawiajmy o Strategii Kultury Lublin 2030+

W Lublinie rozpoczęły się konsultacje społeczne Strategii Kultury Lublin 2030+. Swoje uwagi dotyczące dokumentu można do ratusza kierować do 30 kwietnia. Dla zainteresowanych będzie zorganizowane także spotkanie konsultacyjne.

Upadek profesjonalnego dziennikarstwa? Gorące dyskusje o przyszłości mediów na prestiżowej konferencji w Lublinie!
Dzień Wschodzi
film

Upadek profesjonalnego dziennikarstwa? Gorące dyskusje o przyszłości mediów na prestiżowej konferencji w Lublinie!

Najważniejsi badacze mediów zjechali do Lublina na 15. jubileuszową konferencję naukową pt. "Współczesne Media". Tegorocznym hasłem przewodnim jest "nadawca-odbiorca-użytkownik".

Ważna impreza żużlowa w sierpniu odbędzie się w Lublinie

Ważna impreza żużlowa w sierpniu odbędzie się w Lublinie

Na 6 lipca zaplanowano pierwszą imprezę z cyklu Indywidualnych Mistrzostw Polski. Ostatnia z trzech finałowych rund zostanie rozegrana w Lublinie.

"Przysięga Ireny" film nakręcony w przestrzeniach Lublina już w kinach
ZDJĘCIA
galeria

"Przysięga Ireny" film nakręcony w przestrzeniach Lublina już w kinach

Premiera filmu " Przysięga Ireny"  z udziałem twórców, odbyła się w środę w Chatce Żaka. Premiera polsko-kanadyjskiej produkcji w reżyserii Louise Archambaut, trafi do kin już 19 kwietnia. Fabuła dramatu wojennego oparta jest na faktach z życia Ireny Gut-Opdyke, która z narażeniem życia ratowała Żydów ukrywających się po likwidacji getta. To przejmująca opowieść o zachowaniu człowieczeństwa w nieludzkich czasach II wojny światowej.

Samica sokoła przed gniazdem na kominie, ale to nie Wrotka. Co dalej z sokołami?
WIDEO

Samica sokoła przed gniazdem na kominie, ale to nie Wrotka. Co dalej z sokołami?

Fani lubelskich sokołów obserwując gniazdo na kominie elektrociepłowni Wrotków zauważyli obcą samicę sokoła. To może być trop w zaginięciu Wrotki.

Mateusz Cierniak z dziką kartą na Grand Prix w Warszawie

Mateusz Cierniak z dziką kartą na Grand Prix w Warszawie

To sytuacja, której chyba jeszcze nie było. Aż czterech zawodników Orlen Oil Motoru będzie występować w cyklu Grand Prix. Do Bartosza Zmarzlika, Fredrika Lindgrena i Jacka Holdera dołączył na stałe jeszcze Dominik Kubera. Co więcej, w środę gruchnęła wieść, że podczas zawodów w Warszawie, które odbędą się 11 maja, z dziką kartą wystartuje dodatkowo Mateusz Cierniak!

Dąb posadzony, teraz trzeba go nazwać

Dąb posadzony, teraz trzeba go nazwać

Posadzony z okazji 70-lecia uczelni dąb przezimował i teraz puszcza pierwsze wiosenne liście. Uczelnia ogłasza konkurs na imię dla niego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium