Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

6 grudnia 2024 r.
17:00

Jakie szlaki turystyczne wybrać w Zakopanem?

Zakopane oferuje wiele szlaków turystycznych, także idealnych dla początkujących, rodzin z dziećmi czy osób preferujących spokojne spacery. Oto kilka propozycji, które pozwolą Wam się cieszyć pięknymi górskimi widokami.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Trasy dla początkujących

Szlak do Doliny Strążyskiej to doskonały wybór na rozpoczęcie przygody z tatrzańskimi wędrówkami. Trasa zaczyna się w miejscu, gdzie żółty szlak łączy się z Drogą pod Reglami. Idąc wzdłuż malowniczego Białego Potoku, zobaczysz urokliwe kaskady i fantazyjne formacje skalne otoczone bujną roślinnością. Cała trasa zajmuje około 3 godzin i 15 minut, a po drodze możesz zrobić przerwę w schronisku.

Inną ciekawą opcją jest szlak na Rusinową Polanę. Miejsce słynie z przepięknych widoków, szczególnie o wschodzie słońca. Można tam dotrzeć jednym z trzech dostępnych szlaków, a każdy z nich oferuje inne atrakcje po drodze. Będąc na polanie, zwróć uwagę na charakterystyczną formację skalną Gęsią Szyję, która wznosi się na wysokość aż 1489 m n.p.m.

Dla miłośników dłuższych spacerów polecamy trasę przez Dolinę Kościeliską. Główny szlak oznaczony kolorem zielonym prowadzi do schroniska Ornak. Po drodze czekają malownicze widoki, a sama dolina jest uznawana za jedną z najpiękniejszych w Tatrach.

Szlaki średniego stopnia trudności – dla bardziej doświadczonych turystów

Dolina Pięciu Stawów Polskich i Dolina Roztoki to trasa, która na pewno zapewni niezapomniane wrażenia. Rozpocznij wycieczkę od Morskiego Oka, kierując się do Schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Następnie przejdź przez Siklawę i Wodogrzmoty Mickiewicza, kończąc na Palenicy Białczańskiej. 8-godzinna wyprawa wymaga dobrej kondycji, ale nagrodą są spektakularne widoki na tatrzańskie szczyty i jeziora.

Inną ciekawą opcją jest szlak na Sarnią Skałę. Trasa prowadząca przez Dolinę Strążyską, Polanę Strążyską i Dolinę Białego, zajmuje około 3 godziny i 15 minut. Ze szczytu Sarniej Skały roztacza się piękna panorama Zakopanego i Tatr. Możesz przedłużyć wycieczkę, eksplorując okoliczne tereny i podziwiając różnorodność tatrzańskiej przyrody.

Szlak na Nosal (1206 m n.p.m.) to kolejna propozycja dla średniozaawansowanych turystów. Trasa oferuje ciekawe wyzwania i malownicze widoki na Zakopane i okoliczne szczyty.

Pamiętaj, by zawsze być przygotowanym na zmienne warunki pogodowe i mieć odpowiednie wyposażenie.

Trasy dla zaawansowanych turystów

Jednym z najbardziej wymagających szlaków w okolicy Zakopanego jest trasa z Palenicy Białczańskiej przez Morskie Oko do Czarnego Stawu pod Rysami. Długa trasa charakteryzuje się znacznym przewyższeniem i stromymi podejściami oraz wymaga dobrej kondycji fizycznej. Oferuje też spektakularne widoki na tatrzańskie szczyty i jeziora!

Choć szlak na Nosal sam w sobie nie jest zbyt trudny technicznie, jego przedłużenie przez Nosalową Przełęcz do Kuźnic może stanowić interesujące wyzwanie dla bardziej zaawansowanych turystów. Trasa łączy w sobie różnorodne elementy górskiego terenu, od łatwiejszych odcinków po bardziej wymagające fragmenty.

Miejsca na odpoczynek po szlaku

Po długiej wędrówce tatrzańskimi szlakami nic tak nie cieszy jak pyszny, regionalny posiłek i relaks w przytulnym miejscu. Restauracje w Zakopanem serwują tradycyjne góralskie przysmaki, które są idealnym zwieńczeniem aktywnego dnia w górach. W samym centrum Zakopanego znajdziesz wiele karczm, gdzie skosztujesz autentycznych góralskich dań. Popularnym wyborem jest oscypek z żurawiną - czyli wędzony ser owczy. Innym lokalnym przysmakiem są kwaśnica – rozgrzewająca zupa na bazie kiszonej kapusty oraz moskole – placki ziemniaczane podawane z różnymi dodatkami.

Jeśli szukasz miejsca na odpoczynek blisko szlaków, warto zatrzymać się w schroniskach górskich. Schronisko Murowaniec w Dolinie Gąsienicowej czy Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich oferują nocleg oraz smaczne posiłki i niepowtarzalną atmosferę. Jest to idealne miejsca, aby zregenerować siły i wymienić doświadczenia z innymi turystami.

Wybierając szlaki w Zakopanem, pamiętaj o swoich możliwościach. Niezależnie czy wybierzesz łatwe spacery czy trudniejsze trasy zawsze sprawdź prognozę pogody i zabierz odpowiedni ekwipunek. Nie zapominaj też o regionalnych przysmakach czekających po wędrówce. Jest to zawsze świetny sposób, aby uzupełnić energię i poznać lokalną kulturę. Najważniejsze jednak to cieszyć się pięknem Tatr i czerpać radość z górskich przygód. Z dobrym planem i przygotowaniem Twój pobyt w Zakopanem będzie niezapomniany!

Polecamy również: Zakopane poza sezonem? Warto!

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Stara, awaryjna winda przy ul. Wyżynnej 16 przestanie uprzykrzać życie lokatorom. Pół roku temu mieszkańcy musieli pokonywać nawet dziesięć pięter po schodach. Nowa widna ma być gotowa najpóźniej za pół roku.

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

O odejściu Przemysława Banaszaka z Górnika Łęczna mówiło się już od ponad tygodnia. W środę, na dwa dni przed inauguracją rozgrywek w PKO BP Ekstraklasie i Betclic I Lidze kibice zielono-czarnych oficjalnie dowiedzieli się o odejściu napastnika do Śląska Wrocław

Nowoczesne rozwiązania banku podczas zaciągania kredytu gotówkowego

Nowoczesne rozwiązania banku podczas zaciągania kredytu gotówkowego

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego jeszcze nigdy nie było tak proste! Wypełnij wniosek online, podpisz umowę elektronicznie i skorzystaj z dopasowanej oferty. Dowiedz się, jak nowoczesne rozwiązania bankowe łączą wygodę, bezpieczeństwo i szybkość działania.

Hakowce – praktyczne rozwiązanie dla transportu odpadów budowlanych i przemysłowych, wynajem, sprzedaż oraz zastosowania w Polsce

Hakowce – praktyczne rozwiązanie dla transportu odpadów budowlanych i przemysłowych, wynajem, sprzedaż oraz zastosowania w Polsce

Hakowce to niezwykle funkcjonalne samochody ciężarowe specjalnego przeznaczenia, które zyskują na popularności w całej Polsce – zarówno w dużych miastach, jak i na terenach wiejskich. Swoją wszechstronność zawdzięczają systemowi hakowemu umożliwiającemu szybki załadunek i rozładunek kontenerów różnego typu. Dzięki temu hakowiec sprawdza się w branży budowlanej, komunalnej, recyklingowej oraz w przemyśle ciężkim.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium