Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

17 czerwca 2024 r.
11:26

Przepiórki doskonałym uzupełnieniem przydomowego kurnika

Przydomowe kurniki z dobudowaną wolierą to codzienny widok podmiejskich zabudowań. Drób zyskują na popularności wśród miłośników ekologicznego stylu życia i samowystarczalności. Miasta obudowały się domkami jednorodzinnymi, każdy ma dużo przestrzeni własny ogródek, a ich właściciele dużo wolnego czasu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nic więc dziwnego że coraz więcej osób decyduje się na hodowlę drobiu we własnym ogrodzie, ciesząc się świeżymi jajkami i mięsem z własnej produkcji. Kury nioski pozostają najczęściej hodowanym drobiem na wsi, ale warto pomyśleć o uzupełnieniu hodowli o przepiórki. Czy przepiórki można utrzymywać z kurami? Jakie korzyści niesie hodowla przepiórek? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule. W dalszej części podpowiemy tez jak zbudować wolierę, czy podstawowe wyposażenie takie jak poidła i karmidła dla kur mogą posłużyć także przepiórkom.

Popularność przydomowych kurników z dobudowaną wolierą

Przydomowe kurniki z dobudowaną wolierą są idealnym rozwiązaniem dla osób chcących hodować drób w sposób ekologiczny i zdrowy. Woliery zapewniają kurom nioskom odpowiednią przestrzeń do ruchu, co wpływa na ich zdrowie i jakość jajek. Taki kurnik, dobrze zaprojektowany i wyposażony, może stać się prawdziwą ozdobą ogrodu i źródłem świeżych produktów. Kiedyś kurom wystarczał wybieg czyli na szybko zrobione ogrodzenie, jednak duża presja drapieżników latających (głównie jastrzębi) sprawiła, że wybiegi masowo pokrywano siatką w rezultacie otrzymując wolierę. Kurnik na tym nie ucierpiał, a rozbudowa dała nowe możliwości rozwinięcia hodowli o drób ozdobny, bażanty, pawie i inne egzotyczne gatunki ptaków.

Kury nioski ciągle najczęściej hodowanym drobiem na wsi

Kury nioski są podstawą hodowli drobiu na wsi. Ich popularność wynika z łatwości hodowli i regularnej produkcji jajek. Kury nioski są odporne, mało wymagające i mogą dostarczać jajka przez cały rok. Jednak coraz więcej hodowców zastanawia się nad uzupełnieniem swojego stada o inne gatunki drobiu. Naturalnym kierunkiem rozwoju mini produkcji drobiarskiej są kury ozdobne, które świetnie koegzystują z nioskami takimi jak Rosa czy Leghorn. Mało kto wie, a gatunków kur ozdobnych mamy w Polskich kurnika bardzo dużo. Duża ich część poza ładnym wyglądam zachowała swoje walory użytkowe – mięso jest smaczne, a znoszone jaja bardzo zdrowe.

Warto pomyśleć o uzupełnieniu hodowli o przepiórki

Przepiórki są doskonałym uzupełnieniem przydomowego kurnika. Są to małe ptaki, które nie wymagają dużo miejsca, a ich hodowla jest stosunkowo prosta. Przepiórki są cenione za swoje małe, ale bardzo smaczne jajka, które mają wysoką wartość odżywczą. Dodatkowo, przepiórki mogą być źródłem mięsa, które jest delikatne i soczyste. O opinie zapytaliśmy Pana Stanisława, którego hodowla przepiórek (więcej pod adresem: https://przepiorki.pl/) znana jest w okolicy ze sprzedaży ekologicznych jaj nie tylko od przepiórek ale i wiejskich kur. Nasz rozmówca przepiórkami i pozostałym drobiem zajmuje się w wolnym czasie, a regularnie pracuje na etacie, w hurtowni budowlanej.

Czy przepiórki można utrzymywać z kurami?

Hodowla przepiórek razem z kurami może być wyzwaniem, ale jest możliwa przy odpowiednim przygotowaniu. Przepiórki są mniejsze i bardziej delikatne niż kury, dlatego wymagają specjalnych warunków. Co ciekawe przepiórkom nie trzeba zapewniać osobnej przestrzeni, w której mogłyby się schronić przed większymi kurami. Warto także zwrócić uwagę na różnice w diecie i potrzebach tych dwóch gatunków. Kluczem jest odpowiedni odchów i drobne modyfikacje w wyposażeniu samego kurnika. Pisklęta przepiórek są bardzo małe i po wyjęciu z inkubatora należy je odchować osobno mniej więcej do 6tego tygodnia życia. Od 3 tygodnia wprowadza się do diety ziarna i grubo zmieloną paszę podobną jak dla kur tak by po przeprowadzeniu do kurnika mogły już jeść wspólnie z kurami. Takie podejście gwarantuje spokojną i bezproblemową koegzystencje małych ptaków z dużymi kurakami. Początkowo może być problem ze zbieraniem małych jajeczek bo samiczki gubią je bez ładu i składu ale po pewnym czasie sytuacja się stabilizuje i przepiórki niosą się w sposób bardziej zorganizowany czyli w jednym wybranym przez siebie miejscu.   

Wyposażenie kurnika na potrzeby hodowli przepiórek

Aby przepiórki czuły się komfortowo w kurniku, warto wyposażyć go w odpowiednie akcesoria które będą dobre dla wszystkich ptaków które utrzymujemy:

  • osobna woliera?: jest całkowicie zbędna, wszystkie rasy i gatunki mogą korzystać z jednego wybiegu. Konieczne jest jednak użycie siatek z drobnym oczkiem.
  • poidła i karmniki: Przepiórki potrzebują specjalnych, mniejszych poideł i karmników, dostosowanych do ich wielkości. Ale można dobrać takie modele które będą odpowiednie dla każdego rozmiaru drobiu. Cały drób pieje wodę ewentualnie z witaminami, pasza jest bardzo podobna. Widać też, że z jednego karmika na raz jedzą i przepiórki i kury. Nie ma tez problemu by podstawić różne karmidła zasypowe z paszą dla kur i paszą dla przepiórek.
  • miejsca do składania jajek: Przepiórki potrzebują cichych, bezpiecznych miejsc do składania jajek. Małe gniazda z miękkim podłożem będą idealne. W rzeczywistości po czasie kury niosą w dużych gniazdach, a przepiórki składają jaja w upatrzonym przez siebie cichym kacie kurnika.

Korzyści jakie dają przepiórki utrzymywane w kurniku z kurami

Hodowla przepiórek razem z kurami może przynieść wiele korzyści i urozmaicić monotonie kurnika z czerwonymi kurami z czarnym ogonkiem :

  • Różnorodność Jajek: Posiadanie zarówno jaj kurzych, jak i przepiórczych zwiększa różnorodność produktów naszej mini fermy. Są smakosze jaj przepiórczych którzy chętnie zapłacą za ten rarytas każdą cenę. Wiejskie jajko przepiórcze to rzadki towar.
  • Efektywne Wykorzystanie Przestrzeni: Przepiórki zajmują mniej miejsca, co pozwala na efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni w kurniku. Tak naprawdę jeżeli mamy kurnik z dobudowaną wolierą wystarczy tylko kupić kilka przepiórek np. samczyk i 5 samiczek.
  • Zwiększona Produktywność: Przepiórki mogą dostarczać jajka nawet wtedy, gdy kury mają przerwę w niesieniu. Zazwyczaj bywa tak ze jak kury się wyniosą to przepiórki wchodzą w szczyt nieśności.

Podsumowanie

Przepiórki są doskonałym uzupełnieniem przydomowego kurnika. Dzięki małym wymaganiom przestrzennym i dużej wartości odżywczej jajek, mogą wzbogacić hodowlę drobiu. Odpowiednie wyposażenie kurnika i zmiana kilku szczegółów wyposażenia pozwoli na harmonijną hodowlę obu gatunków. Przydomowa hodowla przepiórek i kur niesie ze sobą wiele korzyści, w tym zwiększoną różnorodność produktów i efektywne wykorzystanie przestrzeni. Jeśli planujesz rozszerzyć swoją hodowlę drobiu, przepiórki są świetnym wyborem, a małe jajeczka przepiórcze to rarytas z którego cieszą się najbardziej dzieci.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium