Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

29 lipca 2024 r.
9:26

Rozszerzanie diety dziecka – co warto wiedzieć?

Rozszerzanie diety niemowlaka to naturalny proces, który nierzadko bywa jednak powodem ogromnego zamieszania w świecie rodziców. W głowach opiekunów pojawia się masa pytań o rodzaje pierwszych posiłków, kolejność podawania poszczególnych składników, a także obawa przed wystąpieniem alergii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Niemniej faktem jest, że rozszerzanie diety u dziecka to konieczność, która wynika nie tylko z potrzeby dostarczenia maluchowi odpowiedniej ilości substancji odżywczych, których zaczyna brakować w mleku. Pozostaje pytanie: od czego najlepiej zacząć rozszerzanie diety i o czym pamiętać podczas tego ważnego procesu?

Rozszerzenie diety stanowi w pewnym sensie dostosowanie się do rozwoju dziecka pod kątem ruchowym i metabolicznym; maluch zaczyna rozwijać odruchy takie jak żucie, połykanie czy gryzienie. Zmiany są więc kluczowe w życiu każdego maluszka. Zazwyczaj rozszerzenie diety rozpoczyna się między 6 a 7 miesiącem życia, gdy dziecko zaczyna wykazywać pełną gotowość. Zgodnie z aktualnymi zaleceniami, nie należy podawać pokarmów innych niż mleko przed 6. miesiącem życia dziecka. Zdrowe, donoszone niemowlęta właśnie w szóstym miesiącu życia zaczynają wykazywać zdolność przyjmowania posiłków stałych; potwierdzają to rozwinięte nerki oraz przewód pokarmowy. Z czasem maluch zyskuje umiejętność siedzenia z podparciem, osiąga dojrzałość neurologiczną, a także zanika u niego odruch wypychania ciał obcych z ust, który stanowi utrudnienie dla karmienia pokarmem innym niż mleko matki we wcześniejszym okresie.

Kilka wskazówek dotyczących rozszerzania diety niemowlaka – na co się przygotować?

Współcześnie nie ma jednej ustalonej kolejności wprowadzania pokarmów uzupełniających do rozszerzania diety. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że u dzieci akceptacja smaku słodkiego rozwija się znacznie szybciej niż któregokolwiek innego – z tego względu zaleca się rozpocząć od warzyw. Każdy nowy pokarm warto wprowadzać stopniowo, aby wychwycić ewentualne nietolerancje lub alergie. Istotne jest, że to dziecko decyduje o tym, ile zje. Zadaniem rodzica jest wybór oraz proponowanie nowych produktów. Nie należy zwlekać z wprowadzaniem mięsa oraz ryb, a także nie obawiać się jajek, które stanowią doskonałe źródło tłuszczu, kalorii, witamin oraz żelaza.

Rozszerzanie diety to proces, który wymaga czasu. Pod żadnym pozorem nie powinno się o tym zapominać – do roku mleko stanowi główny pokarm maluszka. Stopniowo wprowadzane nowości nie zastępują posiłków mlecznych, a jedynie stanowią urozmaicenie. Półroczne dziecko nie będzie najadać się zupkami ani warzywami: z początku ledwie skosztuje posiłku, bawiąc się, dotykając i odkrywając nowe smaki przy pomocy różnych zmysłów. Nie ma sensu sugerować się opowieściami koleżanek z pracy, które mają dzieci w tym samym wieku, jedzące więcej posiłków stałych niż mlecznych – przede wszystkim należy dać swojemu dziecku czas i pozwolić mu odkrywać świat smaków w swoim tempie, na swój sposób.

Równie ciekawy okazuje się kontekst pokarmów potencjalnie alergizujących. Wielu rodziców wzbrania się przed podawaniem swoim dzieciom krowiego mleka, jajek, ryb czy orzeszków, traktując je, niczym wyzwalacze alergii. Trzeba wiedzieć, że unikanie czy odraczanie ich wprowadzenia w żaden sposób nie zmniejsza ryzyka alergii. Istnieje jednak kilka wyjątków dotyczących wieku, w którym powinno się włączyć niektóre posiłki do diety. Tym sposobem, pełne mleko krowie (jako główny posiłek) oraz miody powinny być podane dopiero po 12 miesiącu życia, natomiast mleko ryżowe po około 4-5 roku życia. Najbardziej podzielone są zdania w kwestii grzybów leśnych – niektórzy specjaliści uważają, że powinno się je podawać dopiero po 6 roku życia, w momencie gdy inni protestują i wydłużają ten okres aż do 12 roku życia.

Rozszerzanie diety stanowi niezwykle indywidualną kwestię, jednak w każdym przypadku warto wyposażyć się w kilka gadżetów, które mogą przydać się podczas podróży kulinarnej z maluchem. Sprawdź, o czym konkretnie mówimy!

Poznaj akcesoria przydatne do rozszerzania diety!

Współczesny rynek pełen jest akcesoriów dedykowanych dzieciom, które zaczynają stopniowo poznawać nowe smaki. Wiele z nich możemy znaleźć między innymi na stronie https://www.3kiwi.pl/, gdzie istnieje nawet osobna kategoria jaką stanowi „rozszerzanie diety”. Wśród produktów oferowanych przez sklep 3kiwi znalazło się miejsce na śliniak z długimi rękawami, przez wielu nazywany fartuszkiem. Chroni on rączki na całej długości, brzuszek, a także częściowo nogi dziecka, jednocześnie zabezpieczając boki i plecki, gdy dziecko kręci się w krzesełku. To doskonałe rozwiązanie zwłaszcza w późniejszych etapach rozszerzania diety, w momencie gdy w grę zaczynają wchodzić pełniejsze dania. Dzięki troczkach na szyi i pod pachami można z powodzeniem dopasować śliniak do aparycji dziecka. Wśród gadżetów dla dzieci rozszerzających dietę znalazło się miejsce na kubeczek do nauki samodzielnego picia; przez ściętą górę pozwala na zachowanie przez dziecko bezpiecznej pozycji – nie musi ono odchylać głowy podczas picia. Ciekawym rozwiązaniem są również talerzyki i sztućce do samodzielnego jedzenia. Wybór jest naprawdę szeroki; warto pomyśleć o zakupie tych akcesoriów przed planowanym rozszerzeniem diety.

 

 

 

 

 

 

 

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium