Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

15 listopada 2024 r.
10:45

Stwardnienie rozsiane - objawy i leczenie

Stwardnienie rozsiane to choroba układu nerwowego, która dotyka ponad 50 tysięcy Polaków. Każdego roku dochodzi do 1300-2100 nowych przypadków. Najczęściej dotyka młodych dorosłych między 20. a 40. rokiem życia. Kobiety chorują na SM średnio 3 razy częściej niż mężczyźni. Choroba prowadzi do uszkodzenia osłonek mielinowych. To zaburza przekazywanie impulsów nerwowych. Objawy stwardnienia rozsianego mogą być różne i nasilać się z czasem. Mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Ale dzięki postępom w medycynie, są metody leczenia. Te metody pomagają spowolnić postępowanie choroby. Poprawiają też jakość życia pacjentów. Czytaj dalej i dowiedz się więcej o przyczynach, objawach oraz terapii i rehabilitacji stwardnienia rozsianego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Czym jest stwardnienie rozsiane?

Stwardnienie rozsiane to choroba ośrodkowego układu nerwowego. Jest to zapalna choroba o podłożu autoimmunologicznym. Przyczyny tej choroby nie są jeszcze dokładnie znane.

Uważa się, że genetyka, środowisko i odporność mają tu znaczenie. Choroba atakuje osłonki mielinowe w mózgu i rdzeniu kręgowym. To prowadzi do zaburzeń przewodzenia impulsów nerwowych.

Objawy to osłabienie mięśni, problemy z czuciem i widzeniem. Może też wystąpić zaburzenie koordynacji ruchowej.

Wyróżnia się trzy główne postaci SM:

  • Rzutowo-remisyjną (RRMS) - charakteryzuje się okresami zaostrzeń objawów (rzutów) oraz remisji, podczas których objawy częściowo lub całkowicie ustępują.
  • Pierwotnie postępującą (PPMS) - objawy narastają stopniowo od początku choroby, bez wyraźnych rzutów i remisji.
  • Wtórnie postępującą (SPMS) - rozwija się u części pacjentów z RRMS, u których po pewnym czasie dochodzi do stałego postępu niepełnosprawności.

Przebieg choroby jest trudny do przewidzenia. Może się znacznie różnić u poszczególnych pacjentów. W Polsce rocznie otrzymuje ją około 2,5 tysiąca osób.

Głównie to dotyczy osób w wieku między 20 a 40 rokiem życia. Kobiety są lekko przeważające. Wczesne rozpoznanie i odpowiednie leczenie są kluczowe. Mają one znaczący wpływ na spowolnienie postępu choroby i poprawę jakości życia.

Objawy stwardnienia rozsianego

Stwardnienie rozsiane dotyka 2,3 mln osób na świecie. W Polsce jest to około 50 tysięcy osób. Objawy SM zależą od uszkodzeń w układzie nerwowym. Najczęściej dotyka to osób między 20. a 30. rokiem życia.

Zaburzenia czucia, jak mrowienie czy drętwienie, to częste objawy. Osoby chore skarżą się także na osłabienie mięśni. Problemy z widzeniem, jak podwójne widzenie, również są typowe.

Zaburzenia poznawcze, takie jak trudności z pamięcią, to kolejne objawy. Aż 80% chorych ma problemy z pęcherzem moczowym. Silna potrzeba oddawania moczu i parcie to częste skargi.

Problemy z jelitami, jak zaparcia czy biegunki, również występują. Objawy SM mogą mieć charakter nawracający lub narastający. Zaburzenia słuchu, napady padaczkowe, to tylko niektóre z nich.

Inne częste objawy SM to:

  • przewlekłe zmęczenie
  • dziwne odczucia skórne
  • ból i skurcze mięśni
  • spowolnione myślenie
  • problemy emocjonalne (depresja, wahania nastroju)
  • dysfunkcje seksualne

Wczesne rozpoznanie i leczenie są kluczowe. Dlatego ważna jest świadomość symptomów SM. Konsultacja z lekarzem w przypadku objawów jest niezbędna.

Diagnozowanie stwardnienia rozsianego

Stwardnienie rozsiane (SM) dotyka głównie młodych dorosłych. Zazwyczaj diagnozowane jest między 20. a 40. rokiem życia. Rozpoznanie opiera się na badaniu objawów, neurologicznym badaniu i wynikach dodatkowych testów.

Rezonans magnetyczny (MRI) jest kluczowy. Pozwala on na zobaczenie ognisk demielinizacyjnych w mózgu i rdzeniu kręgowym.

Badanie neurologiczne sprawdza siłę mięśni, koordynację i czucie. Ważne jest także badanie płynu mózgowo-rdzeniowego. Prążki oligoklonalne w tym płynie są charakterystyczne dla SM.

W diagnostyce SM pomocne są badania potencjałów wywołanych. Badają one funkcjonowanie szlaków nerwowych. Do nich należą:

  • Wzrokowe potencjały wywołane (VEP)
  • Słuchowe potencjały wywołane (BAEP)
  • Somatosensoryczne potencjały wywołane (SSEP)

Ze względu na różnorodność objawów, SM często wymaga różnicowania z innymi chorobami. Wczesne rozpoznanie i odpowiednie leczenie są kluczowe. Dzięki temu można poprawić rokowanie i jakość życia chorego.

Leczenie stwardnienia rozsianego

Wg. badań i analiz przeprowadzonych przez klinikę MedCan Clinics, leczenie stwardnienia rozsianego (SM) jest skomplikowane. Obejmuje zarówno terapię immunomodulującą, jak i leczenie objawowe. W Polsce choruje na SM około 50 tys. osób. Każdego roku dochodzi do 1600-1750 nowych przypadków.

Pacjenci na SM muszą czekać na leczenie około 15 miesięcy. W Polsce leczeniem objętych jest tylko 38-40% chorych na SM.

W leczeniu rzutów SM kluczowe są glikokortykosteroidy. Ich zadaniem jest zmniejszenie objawów i skrócenie czasu zaostrzenia. Terapia immunomodulująca, z użyciem leków jak interferon beta czy octan glatirameru, ma na celu spowolnienie postępu choroby.

W Polsce dostępne są programy lekowe I i II linii. Jednak dostęp do nich jest utrudniony ze względu na rygorystyczne kryteria kwalifikacji.

Rehabilitacja jest ważnym elementem leczenia SM. Pomaga utrzymać sprawność fizyczną i zapobiegać powikłaniom. Powinna być dostosowana do potrzeb pacjenta i zawierać ćwiczenia na siłę mięśni, równowagę i koordynację.

Leczenie objawowe skupia się na łagodzeniu dolegliwości, jak spastyczność mięśni czy ból. Pomaga to pacjentom czuć się lepiej.

W Polsce pacjenci z postacią wtórnie postępującą SM mają trudności z terapią. Nie ma refundacji leków dla tej grupy. Sekcja SM i Neuroimmunologii PTN pracuje nad poprawą dostępu do terapii i zmianą zasad leczenia SM w Polsce.

Wniosek

Stwardnienie rozsiane wymaga kompleksowego podejścia. To obejmuje leczenie farmakologiczne, rehabilitację i wsparcie psychologiczne. Wczesna diagnoza i odpowiednia terapia znacząco poprawiają jakość życia.

Nowoczesne metody leczenia, jak terapie immunomodulujące, dają nadzieję. Mogą spowolnić postęp choroby i zmniejszyć jej objawy.

Wsparcie od rodziny, przyjaciół i organizacji to klucz do walki z SM. Regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta i dbałość o zdrowie psychiczne są bardzo ważne. Edukacja na temat SM pomaga chorym i ich bliskim lepiej zrozumieć chorobę.

Choć SM to choroba przewlekła, postęp medycyny daje nadzieję. Nowe badania i szeroka współpraca mogą poprawić życie chorych. Ważne, aby osoby z SM miały kompleksową opiekę i wsparcie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Stara, awaryjna winda przy ul. Wyżynnej 16 przestanie uprzykrzać życie lokatorom. Pół roku temu mieszkańcy musieli pokonywać nawet dziesięć pięter po schodach. Nowa widna ma być gotowa najpóźniej za pół roku.

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

O odejściu Przemysława Banaszaka z Górnika Łęczna mówiło się już od ponad tygodnia. W środę, na dwa dni przed inauguracją rozgrywek w PKO BP Ekstraklasie i Betclic I Lidze kibice zielono-czarnych oficjalnie dowiedzieli się o odejściu napastnika do Śląska Wrocław

Nowoczesne rozwiązania banku podczas zaciągania kredytu gotówkowego

Nowoczesne rozwiązania banku podczas zaciągania kredytu gotówkowego

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego jeszcze nigdy nie było tak proste! Wypełnij wniosek online, podpisz umowę elektronicznie i skorzystaj z dopasowanej oferty. Dowiedz się, jak nowoczesne rozwiązania bankowe łączą wygodę, bezpieczeństwo i szybkość działania.

Hakowce – praktyczne rozwiązanie dla transportu odpadów budowlanych i przemysłowych, wynajem, sprzedaż oraz zastosowania w Polsce

Hakowce – praktyczne rozwiązanie dla transportu odpadów budowlanych i przemysłowych, wynajem, sprzedaż oraz zastosowania w Polsce

Hakowce to niezwykle funkcjonalne samochody ciężarowe specjalnego przeznaczenia, które zyskują na popularności w całej Polsce – zarówno w dużych miastach, jak i na terenach wiejskich. Swoją wszechstronność zawdzięczają systemowi hakowemu umożliwiającemu szybki załadunek i rozładunek kontenerów różnego typu. Dzięki temu hakowiec sprawdza się w branży budowlanej, komunalnej, recyklingowej oraz w przemyśle ciężkim.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium