Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

15 września 2023 r.
15:11

Uniwersytet Medyczny gotowy na święto nauki

Uniwersytet Medyczny zaprasza na XIX Lubelski Festiwal Nauki<br />
Fot. UMLub<br />
Uniwersytet Medyczny zaprasza na XIX Lubelski Festiwal Nauki
Fot. UMLub

Przed nami XIX Lubelski Festiwal Nauki. Sprawdźmy co przygotowała dla nas uczelnia kształcąca przyszłych lekarzy.
Kolejna edycja festiwalu rozpocznie się już 18 września. Przez cały tydzień na każdej z 5 lubelskich, publicznych szkół wyższych zorganizowane będą wyjątkowe wydarzenia. Pod hasłem “Nauka dla przyszłości” uczelnie odpowiedzą na pytanie w jaki sposób osiągnięcia i dokonania współczesnej nauki mają wpływać lub determinować naszą przyszłość.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Uniwersytet Medyczny startuje w tegorocznym wydarzeniu z ważną misją.

- Celem jest zapoznanie ludzi z nauką i rozkochanie ich w tej nauce. Chodzi o to, żeby głównie młodzi ludzie byli ciekawi świata i zaczęli zadawać sobie pytania. Jeśli to osiągniemy, to problem z innowacyjnością, o którą walczymy na uczelniach i w zakładach pracy będzie częściowo rozwiązany. Mamy różne projekty, które pokazują bardzo ważne problemy społeczne – mówi prof. dr hab. n. med. Jarosław Dudka, prorektor ds. Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Każdy z sześciu wydziałów uniwersytetu ma do zaoferowania własną ofertę. Większość z nich wykorzysta festiwal, żeby uświadamiać ludzi o potrzebie badań i zadbania o zdrowie. W programie UM znalazło się łącznie ponad 440 projektów. Każdy z nich na różny sposób ma popularyzować naukę.

- Wydział Nauk o Zdrowiu będzie kładł nacisk na regularne badania i zdrowy styl życia. Oprócz profilaktyki różnych chorób takich jak rak piersi, bardzo ważna jest również ta dotycząca zdrowia psychicznego. Opieka psychiatryczna dzieci jest niewystarczająca. Mamy również prezentacje w formie wykładów czy webinarów, na których będziemy mówić o ważnych chorobach cywilizacyjnych. Mam na myśli padaczkę, chorobę Alzheimera czy depresję. Będziemy mówić o diagnostyce i sposobach na uchronienie się przed zachorowaniem– dodaje profesor Dudka.

Oprócz ważnej misji edukowania, uniwersytet oferuje także kreatywne projekty, które idealnie pokazują jak uczyć się poprzez zabawę. Wydział Lekarski proponuje zbudowanie razem z chętnymi modelu DNA i rozwiązywanie zagadek kodu genetycznego. Na Wydziale Biomedycznym uczniowie klas V-VIII wezmą udział w warsztacie „Roztwory i spółka”. Podczas projektu wyczarują złoty deszcz, wyprodukują smoczą krew, pastę do zębów dla słoni i odliczą czas zegarem chemicznym. Na Wydziale Farmaceutycznym seniorzy wykonają pachnące mydełka i zawieszki do szafy, a młodzież weźmie udział w warsztatach mikroskopowych. W laboratorium chemicznym zaprezentowane będą efektowne reakcje chemiczne, a na Wydziale Lekarsko-Dentystycznym odbędą się warsztaty, które pomogą oswoić się z lękiem przed dentystą.

- Na spotkaniach przygotowanych przez Wydział Lekarsko-Dentystyczny zyskacie dużą dawkę cennej wiedzy zaaplikowanej w bezbolesny, ciekawy i przystępny sposób przez osoby, które „zęby zjadły” na stomatologii. Znajdzie się również coś dla wielbicieli zdrowego trybu życia i pasjonatów zielarstwa. W trakcie spaceru w Ogrodzie Roślin Leczniczych Uniwersytetu Medycznego uczestnicy dowiedzą się, jak uprawiać i pielęgnować zioła, a także skomponują własne mieszanki ziołowe o różnorodnych właściwościach leczniczych oraz herbatki, które zabiorą ze sobą do domu. Wydział Nauk Medycznych oferuje z kolei sporo projektów skierowanych do osób dorosłych, czyli nauczycieli, rodziców, dziadków. Na szczególną uwagę zasługuje „Fiku miku na kocyku, ciało obce w oskrzeliku, czyli pierwsza pomoc w zadławieniach u dzieci” - zachęca dr Monika Jakubiak - Hulicz, koordynatorka Festiwalu Nauki na Uniwersytecie Medycznym.

- Pasjonaci broni będą mogli uzupełnić swoją wiedzę na warsztatach „Broń palna i skutki jej działania” prowadzonych przez specjalistów z Zakładu Medycyny Sądowej. Dzięki projektom organizowanym na Wydziale Biomedycznym dowiemy się, że dostępność nowoczesnych leków i terapii zawdzięczamy nie tylko naukowcom, ale również zwierzętom laboratoryjnym, w tym niepozornej rybce Danio. Odpowiemy na pytanie „Czy ryba może mieć cukrzycę” i jak rybka Danio może pomóc w diagnostyce oraz leczeniu tego schorzenia – dodaje koordynatorka.

Lubelski Festiwal Nauki rozpocznie się 18 września i potrwa przez tydzień. W trakcie tych dni, każdy z wydziałów Uniwersytetu Medycznego zaproponuje wiele wyjątkowych wydarzeń. Festiwal zwieńczy Lubelski Piknik Naukowy na Targach Lublin, 23 września.

Uniwersytet Medyczny jednak na tym nie skończy. Po raz pierwszy w tym roku, Centrum Transferu Wiedzy UM organizuje warsztaty dla szkół ponadpodstawowych. W 48 placówkach w województwie lubelskim, uczniowie dowiedzą się dlaczego warto się uczyć oraz być aktywnym i przedsiębiorczym. W ten sposób UMLub przedłuży Święto Nauki aż do stycznia 2024 roku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium