Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

15 września 2023 r.
15:11

Uniwersytet Medyczny gotowy na święto nauki

0 A A
Uniwersytet Medyczny zaprasza na XIX Lubelski Festiwal Nauki<br />
Fot. UMLub<br />
Uniwersytet Medyczny zaprasza na XIX Lubelski Festiwal Nauki
Fot. UMLub

Przed nami XIX Lubelski Festiwal Nauki. Sprawdźmy co przygotowała dla nas uczelnia kształcąca przyszłych lekarzy.
Kolejna edycja festiwalu rozpocznie się już 18 września. Przez cały tydzień na każdej z 5 lubelskich, publicznych szkół wyższych zorganizowane będą wyjątkowe wydarzenia. Pod hasłem “Nauka dla przyszłości” uczelnie odpowiedzą na pytanie w jaki sposób osiągnięcia i dokonania współczesnej nauki mają wpływać lub determinować naszą przyszłość.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Uniwersytet Medyczny startuje w tegorocznym wydarzeniu z ważną misją.

- Celem jest zapoznanie ludzi z nauką i rozkochanie ich w tej nauce. Chodzi o to, żeby głównie młodzi ludzie byli ciekawi świata i zaczęli zadawać sobie pytania. Jeśli to osiągniemy, to problem z innowacyjnością, o którą walczymy na uczelniach i w zakładach pracy będzie częściowo rozwiązany. Mamy różne projekty, które pokazują bardzo ważne problemy społeczne – mówi prof. dr hab. n. med. Jarosław Dudka, prorektor ds. Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Każdy z sześciu wydziałów uniwersytetu ma do zaoferowania własną ofertę. Większość z nich wykorzysta festiwal, żeby uświadamiać ludzi o potrzebie badań i zadbania o zdrowie. W programie UM znalazło się łącznie ponad 440 projektów. Każdy z nich na różny sposób ma popularyzować naukę.

- Wydział Nauk o Zdrowiu będzie kładł nacisk na regularne badania i zdrowy styl życia. Oprócz profilaktyki różnych chorób takich jak rak piersi, bardzo ważna jest również ta dotycząca zdrowia psychicznego. Opieka psychiatryczna dzieci jest niewystarczająca. Mamy również prezentacje w formie wykładów czy webinarów, na których będziemy mówić o ważnych chorobach cywilizacyjnych. Mam na myśli padaczkę, chorobę Alzheimera czy depresję. Będziemy mówić o diagnostyce i sposobach na uchronienie się przed zachorowaniem– dodaje profesor Dudka.

Oprócz ważnej misji edukowania, uniwersytet oferuje także kreatywne projekty, które idealnie pokazują jak uczyć się poprzez zabawę. Wydział Lekarski proponuje zbudowanie razem z chętnymi modelu DNA i rozwiązywanie zagadek kodu genetycznego. Na Wydziale Biomedycznym uczniowie klas V-VIII wezmą udział w warsztacie „Roztwory i spółka”. Podczas projektu wyczarują złoty deszcz, wyprodukują smoczą krew, pastę do zębów dla słoni i odliczą czas zegarem chemicznym. Na Wydziale Farmaceutycznym seniorzy wykonają pachnące mydełka i zawieszki do szafy, a młodzież weźmie udział w warsztatach mikroskopowych. W laboratorium chemicznym zaprezentowane będą efektowne reakcje chemiczne, a na Wydziale Lekarsko-Dentystycznym odbędą się warsztaty, które pomogą oswoić się z lękiem przed dentystą.

- Na spotkaniach przygotowanych przez Wydział Lekarsko-Dentystyczny zyskacie dużą dawkę cennej wiedzy zaaplikowanej w bezbolesny, ciekawy i przystępny sposób przez osoby, które „zęby zjadły” na stomatologii. Znajdzie się również coś dla wielbicieli zdrowego trybu życia i pasjonatów zielarstwa. W trakcie spaceru w Ogrodzie Roślin Leczniczych Uniwersytetu Medycznego uczestnicy dowiedzą się, jak uprawiać i pielęgnować zioła, a także skomponują własne mieszanki ziołowe o różnorodnych właściwościach leczniczych oraz herbatki, które zabiorą ze sobą do domu. Wydział Nauk Medycznych oferuje z kolei sporo projektów skierowanych do osób dorosłych, czyli nauczycieli, rodziców, dziadków. Na szczególną uwagę zasługuje „Fiku miku na kocyku, ciało obce w oskrzeliku, czyli pierwsza pomoc w zadławieniach u dzieci” - zachęca dr Monika Jakubiak - Hulicz, koordynatorka Festiwalu Nauki na Uniwersytecie Medycznym.

- Pasjonaci broni będą mogli uzupełnić swoją wiedzę na warsztatach „Broń palna i skutki jej działania” prowadzonych przez specjalistów z Zakładu Medycyny Sądowej. Dzięki projektom organizowanym na Wydziale Biomedycznym dowiemy się, że dostępność nowoczesnych leków i terapii zawdzięczamy nie tylko naukowcom, ale również zwierzętom laboratoryjnym, w tym niepozornej rybce Danio. Odpowiemy na pytanie „Czy ryba może mieć cukrzycę” i jak rybka Danio może pomóc w diagnostyce oraz leczeniu tego schorzenia – dodaje koordynatorka.

Lubelski Festiwal Nauki rozpocznie się 18 września i potrwa przez tydzień. W trakcie tych dni, każdy z wydziałów Uniwersytetu Medycznego zaproponuje wiele wyjątkowych wydarzeń. Festiwal zwieńczy Lubelski Piknik Naukowy na Targach Lublin, 23 września.

Uniwersytet Medyczny jednak na tym nie skończy. Po raz pierwszy w tym roku, Centrum Transferu Wiedzy UM organizuje warsztaty dla szkół ponadpodstawowych. W 48 placówkach w województwie lubelskim, uczniowie dowiedzą się dlaczego warto się uczyć oraz być aktywnym i przedsiębiorczym. W ten sposób UMLub przedłuży Święto Nauki aż do stycznia 2024 roku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sylwester Aftyka
Dzień Wschodzi
film

Wrotka i Czart - te imiona zna cała Polska

Ich historią żyje cała Polska. Zwroty akcji niczym filmie sensacyjnym z morderstwem w tle. To trwająca od wielu tygodni telenowela. Mowa o lubelskich w sokołach wędrownych, których gniazdo na kominie lubelskiej elektrociepłowni podglądamy dzięki kamerom. 

Mariusz Paszko był prezesem "starego" szpitala przez 11 lat od 2011 roku. Od września 2022 pracował jako zastępca Damiana Miechowicza, który wczoraj został odwołany
Zamość

Prezydent czyści spółki. Odwołany prezes wylicza sukcesy

Mimo że pod jego rządami szpital wypracowywał zyski, to Rada Nadzorcza Zamojskiego Szpitala Niepublicznego odwołała z funkcji prezesa Damiana Miechowicza. Bliskiego współpracownika b. prezydenta Zamościa zastąpił jego dotychczasowy zastępca, a wcześniej wieloletni prezes placówki Mariusz Paszko.

Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze

Muzeum w Sobiborze znów docenione. Wygrało w konkursie Sybilla

Po specjalnym wyróżnieniu w prestiżowym konkursie na najlepsze europejskie muzeum roku EMYA 2024 kolejna nagroda dla Muzeum i Miejsca Pamięci w Sobiborze. Tym razem zwycięstwo w konkursie Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2023.

Mateusz Stolarski do tej pory poprowadził Motor w dziewięciu meczach

Co z przyszłością Mateusza Stolarskiego w Motorze Lublin? „Rozmowy się rozpoczęły”

Przed Motorem ważny mecz z Podbeskidziem Bielsko-Biała. Jeżeli lublinianie wygrają, to przynajmniej w jednym barażu o awans wystąpią przed własną publicznością. Trener Mateusz Stolarski przyznał, że na finiszu sezonu rozpoczęły się też rozmowy na temat jego przyszłości w klubie.

To jedyny miejski kosz na śmieci w okolicy ulic Jantarowej i Berylowej. Z reguły jest wypełniony po brzegi, a czysta okolica jest zasługą samodyscypliny mieszkańców.
LUBLIN

Dużo ludzi, dużo śmieci, a kosz... tylko jeden

Niedaleko duża szkoła, ulubione miejsce spacerów wielu mieszkańców. Jednak na dwóch ulicach w dzielnicy Węglin Południowy jest… zaledwie jeden miejski kosz na śmieci. Chodzi o ruchliwe ulice osiedlowe Jantarową i Berylową.

Stonerowy piątek w Rider’s Pubie
24 maja 2024, 20:00

Stonerowy piątek w Rider’s Pubie

W piątkowy wieczór na scenie lubelskiego Rider’s Pub wybrzmią brudne, stoner-rockowe dźwięki. Wystąpią: Neon Mud, MIAM, Wielki Mrok oraz Optical Sun. Początek o 20:00.

Magda Balsam rzuciła w środę osiem bramek

Rzuty karne w Lubinie, brązowy medal MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin przegrał po rzutach karnych z KGHM MKS Zagłębie Lubin i zakończył sezon na trzecim miejscu.

Poznaj uczelnię i kierunki. Dni Otwartych Możliwości Uniwersytetu Medycznego
CO PO MATURZE
galeria

Poznaj uczelnię i kierunki. Dni Otwartych Możliwości Uniwersytetu Medycznego

Reanimacja, wkłucia w żyłę, symulowany poród i badanie USG. Chcesz studiować na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie? Sprawdź, co oferuje uczelnia.

Puchar Polski: Avia Świdnik i Orlęta Spomlek wygrały okręgowe finały

Puchar Polski: Avia Świdnik i Orlęta Spomlek wygrały okręgowe finały

Trzecioligowcy nie bez problemów, ale jednak rozprawili się z niżej notowanymi rywalami i wygrali swojego finały okręgowego Pucharu Polski. Avia w Opolu Lubelskim pokonała Opolanina 2:1. Z kolei Orlęta Spomlek okazały się lepsze od Huraganu Międzyrzec Podlaski dopiero po dogrywce (4:2).

Laurę Miškiniene w barwach Arki, podczas meczu w Lublinie

Polski Cukier AZS UMCS Lublin ogłosił drugi transfer

Polski Cukier AZS UMCS w środę ogłosił nazwisko drugiej zawodniczki, która przenosi się do Lublina. Tym razem chodzi o podkoszową z Litwy – Laurę Miškiniene, która ostatnio reprezentowała barwy VBW Arki Gdynia. W Polsce występuje już od sześciu lat.

Spektakl „Pocałunek łez” (Teatr Fatum)
galeria

Studencka Wiosna Teatralna: Trzy dni pełne amatorskiego teatru studenckiego

Od dziś do piątku (24 maja 2024): w ACKiM UMCS Chatka Żaka w Lublinie występują studenckie teatry z całego kraju walczące o Grand Prix XII Ogólnopolskiego Festiwalu Studencka Wiosna Teatralna.

Bazarek: emisja nr 400 i specjalne spotkanie

Bazarek: emisja nr 400 i specjalne spotkanie

Emisje odcinków słuchowiska są w niedzielę, ale spotkanie twórców i słuchaczy zaplanowano na sobotę. 25 maja w Teatrze Starym wydarzenie organizowane z okazji emisji 400. odcinka słuchowiska „Bazarek”.

Robot Da Vinci w Lublinie ma już za sobą 500 operacji
Wideo i zdjęcia z operacji
galeria
film

Robot Da Vinci w Lublinie ma już za sobą 500 operacji

Operuję robotem od 13 lat i w tej chwili widzę, że bardzo trudno jest wykonać zabieg bez tego narzędzia – mówi dr n. med. Jerzy Draus, chirurg, który szkoli personel medyczny w zakresie chirurgii robotycznej. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie wykonano już pół tysiąca operacji z pomocą robota da Vinci.

Kto zagra na puławskim "Truskawkobraniu"?

Kto zagra na puławskim "Truskawkobraniu"?

W pierwszą niedzielę lipca na stadionie w Górze Puławskiej odbędzie się festyn pod hasłem "Truskawkobranie". Organizatorzy imprezy finalizują rozmowy z gwiazdą wieczoru: zespołem założonym przez znanego aktora.

Umowa na budowę podpisana. Za blisko 95 milionów powstanie piłkarska perełka

Umowa na budowę podpisana. Za blisko 95 milionów powstanie piłkarska perełka

Przed niespełna dwoma tygodniami rozstrzygnięto przetarg na budowę Lubelskiego Centrum Piłki Nożnej, a dzisiaj (22 maja) prezydent Chełma Jakub Banaszek podpisał umowę z wykonawcą. Za blisko 95 milionów w Chełmie powstanie piłkarska perełka.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!