Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

16 maja 2021 r.
22:15

Lubelskie badania, testy i lekarze na froncie walki z Covid-19

13 1 A A
(fot. Jacek Szydłowski / archiwum)

Niewiele brakuje do pierwszej oceny skuteczności immunoglobuliny z osocza ozdrowieńców, która może stać się lekiem na COVID-19. Jest też szansa na przyśpieszenie badań nad amantadyną. Liderem obu projektów są lubelskie kliniki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Klinika Chorób Zakaźnych Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie prowadzi badanie kliniczne nad immunoglobuliną – wyprodukowaną przez lubelski Biomed – od kilku miesięcy (biorą w nich także udział ośrodki w Bytomiu, Białymstoku i Bydgoszczy).

Trzecia fala przeszkodziła

Pod koniec stycznia tego roku pisaliśmy o pierwszych kilku pacjentach włączonych do badania. Lekarze szacowali wtedy, że wstępne wyniki będą znane już na początku marca. Trzecia fala epidemii nie ułatwiła im jednak zadania.

– Rekrutacja pacjentów do tego badania była wówczas bardzo utrudniona ze względu na profil chorych. Trafiali do nas przede wszystkim pacjenci z bardzo zaawansowanym COVID-19, w stanie ciężkim, którzy nie kwalifikują się już do podania immunoglobuliny, podobnie jak osocza – tłumaczy prof. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK1. Zaznacza, że immunoglobulina jest stosowana u pacjentów z zapaleniem płuc, ale w fazie choroby, która nie wymaga jeszcze podłączenia do respiratora.

Aktualnie sytuacja w klinice kompletnie się zmieniła.

– Paradoksalnie, razem z opanowaniem trzeciej fali epidemii i spadkiem liczby zakażonych wymagających hospitalizacji, mamy nadzieję, że szybciej uda nam się dokończyć rekrutację pacjentów – mówi prof. Tomasiewicz. – Mamy znacznie więcej chorych, których stan zdrowia pozwala na zakwalifikowanie do badania klinicznego.

Jeszcze 30

– Nie chciałbym na razie podawać ostatecznego terminu zakończenia rekrutacji, ale powinna przebiegać teraz szybciej – dodaje szef lubelskiej kliniki.

Do badania zostało już włączonych 90 pacjentów. Lekarze są więc o krok od pierwszej oceny skuteczności preparatu.

– Potrzebujemy 120 pacjentów, żeby dokonać pierwszej oceny działania immunoglobuliny, brakuje nam 30 osób. To da nam odpowiedź, w jakim kierunku idziemy i na ile ten preparat jest skuteczny w leczeniu COVID-19 – tłumaczy prof. Tomasiewicz.

Czym aktualnie są leczeni zakażeni pacjenci, którzy trafiają do lubelskiej kliniki?

– Nadal stosujemy leki, które już wcześniej podawaliśmy naszym pacjentom. W zależności od przebiegu choroby stosujemy między innymi tocilizumab (lek stosowany wcześniej przy reumatoidalnym zapaleniu stawów – przyp. aut.), przy czym ostatnio pojawiły się już twarde dowody naukowe na jego skuteczność – wyjaśnia prof. Tomasiewicz. Dodaje: W leczeniu COVID-19 zostało też oficjalnie potwierdzone działanie budezonidu, sterydowego leku w formie inhalacji, który łagodzi objawy ze strony układu oddechowego. Oprócz tego stosujemy też między innymi remdisivir, osocze ozdrowieńców czy terapię antybiotykami. 

Międzynarodowe badania

Coraz więcej naukowców jest też zainteresowanych badaniem amantadyny. Prof. Konrad Rejdak, kierownik Kliniki Neurologii SPSK4 w Lublinie i jego zespół prowadzą już badania nad jej skutecznością u pacjentów ze świeżo potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2.

Teraz będą je kontynuować we współpracy z innymi europejskimi ośrodkami z Danii, Niemiec, Hiszpanii, Grecji i Belgii. To zdaniem lekarzy szansa na szybsze opracowanie terapii.  

– Wobec całej burzy medialnej i kontrowersji wokół leku naszej uczelni zależy na analitycznym i naukowym udowodnieniu działania – mówi prof. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Od grypy do COVID-19

Prof. Rejdak już na początku epidemii, wiosną ubiegłego roku, zaobserwował u swoich pacjentów przyjmujących amantadynę wyjątkowy łagodny przebieg COVID-19 albo wręcz brak objawów.

Pierwotnie była stosowana jako lek przeciwwirusowy między innymi u pacjentów z grypą typu A. Okazało się jednak, że jej możliwości są znacznie większe, dlatego zaczęto ją podawać pacjentom neurologicznym. Pojawiły się też doniesienia, że lek może blokować mechanizm zakażania kolejnych komórek przez wirusa SARS-CoV-2.

Lubelska klinika jest liderem ogólnopolskiego badania nad skutecznością amantadyny w leczeniu COVID-19 (biorą w nim udział także ośrodki z Warszawy, Grudziądza, Wyszkowa i Rzeszowa).

– Do tej pory w naszym programie wzięło udział ponad 20 pacjentów w wieku 30-70 lat. Docelowo planujemy włączyć do badania 200 osób, a po rekrutacji 100 będziemy mogli sformułować wstępne wnioski. Apelujemy do osób, u których potwierdzono zakażenie, żeby przyszły się zbadać, bo często brak zewnętrznych objawów wcale nie świadczy o braku negatywnych skutków choroby w organizmie – przestrzega prof. Rejdak.

Dodaje, że w trakcie prowadzenia badania klinicznego, kilku pacjentom udało się uratować życie.

– Okazało się, że zmiany chorobowe były już tak nasilone, że wymagali intensywnej terapii i przekierowania do właściwego oddziału. Przyszli się zbadać, chociaż nie mieli objawów – wyjaśnia lekarz. Tłumaczy, że niezależnie od badania, każdy chory korzysta ze standardowej terapii przewidzianej w leczeniu COVID-19. Lekarze monitorują też zaburzenia neurologiczne.

prof. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK1 (fot. Maciej Kaczanowski)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Przez lata miała piekło w domu. Kobieta w końcu pękła

Przez lata miała piekło w domu. Kobieta w końcu pękła

33-latek był w domu tyranem. Znęcał się nad żoną, groził nożem. Kobieta w końcu pękła.

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Prokuratura wojskowa ma już wyniki sekcji zwłok żołnierzy, którzy w marcu zginęli na poligonie w Drawsku Pomorskim. Robert i Mateusz pochodzili z województwa lubelskiego.

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium