Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

19 listopada 2016 r.
10:44

18-latek buduje rakiety sondażowe. "Od dzieciństwa mnie to kręciło"

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
28 6 A A

18-letni Piotr Kruglej z Chotyłowa (pow. bialski) buduje rakiety sondażowe. To samouk, który teraz swoimi projektami chce zainteresować instytucje naukowe

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Od dzieciństwo to mnie kręciło. Najpierw pirotechnika, a w gimnazjum obejrzałem na jednej z lekcji film o podboju kosmosu i następnego dnia złożyłem prosty model rakiety. I tak pasja rozwijała się z roku na rok - opowiada Piotr Kruglej.

Bariera dźwięku

Teraz 18-latek buduje już rakiety sondażowe służące do badań zjawisk panujących w niskich oraz wysokich partiach atmosfery. Młody naukowiec chwali się, że stworzył jedyną taką w województwie lubelskim rakietę zdolną przekroczyć barierę dźwięku.

- Żadna uczelnia ani podmiot prywatny z Lubelszczyzny nigdy nie prowadził eksperymentów w atmosferze przy pomocy rakiet - zauważa Piotr Kruglej. - Współpracuję z Polskim Towarzystwem Rakietowym. Od jego członków dowiedziałem się wielu rzeczy przydatnych przy budowie rakiet. Poza tym towarzystwo ma szereg umów z Wojskiem Polskim. Dzięki temu mogłem testować swoje rakiety np. na poligonie w Drawsku Pomorskim - przyznaje 18-latek.

- Piotr Kruglej wyznaczył sobie ambitne cele i konsekwentnie dąży do ich realizacji. Wspieramy go zarówno merytorycznie jak i materialnie, ponieważ wpisuje się to w cele statutowe naszego stowarzyszenia - mówi Kacper Zieliński, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Rakietowego. - Tematyka rakiet jest w Polsce mało popularna, nie ma świadomości, że rakieta eksperymentalna może być cenną platformą do badań naukowych. Projekt Piotra przyczynia się do tworzenia tej świadomości.

- Ponieważ rakiety służą do wynoszenia na różne pułapy urządzeń badawczych, muszą mieć odpowiednią nośność i prędkość. Do ich budowy używam włókna szklanego oraz węglowego, a więc materiałów z których konstruuje się samoloty lub statki kosmiczne - tłumaczy Piotr, na co dzień uczeń trzeciej klasy międzyrzeckiego liceum.

Rakiety sondażowe dzięki szeregu czujników mogą rejestrować w atmosferze m.in. stężenie dwutlenku węgla, ozonu, temperatury czy czystości powietrza.

Granica kosmosu

W tym roku ze swoimi rakietami 18-latek dostał się do finału Konkursu Młodych Naukowców Explory. - Przebrnąłem przez cztery etapy. Do finału spośród 200 projektów, wyłoniono 30, w tym także mój. Ale nie udało mi się zdobyć głównej nagrody. Spróbuję za rok - podkreśla licealista.

Nie zmienia to faktu, że jego konstrukcjami zainteresowały się miedzy innymi stowarzyszenie Mars Society Polska oraz zespół konstrukcyjny z Akademii Górniczo-Hutniczej. Obecnie Piotr cały czas pracuje nad udoskonaleniem i opracowaniem serii modułowych rakiet wielokrotnego użytku.

- Chciałbym swoimi projektami zainteresować instytucje naukowe. Jest na to zapotrzebowanie. A w przyszłości chciałbym, aby moja rakieta przekroczyła umowną granicę kosmosu - dodaje Piotr Kruglej. Póki co swoją pasję po skończeniu liceum zamierza rozwijać na studiach na Akademii Górniczo-Hutniczej.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Kobiety wyślą urzędującego od 33 lat burmistrza, a wcześniej wójta na emeryturę?
WYBORY 2024

Kobiety wyślą urzędującego od 33 lat burmistrza, a wcześniej wójta na emeryturę?

To będzie jedna z najciekawszych batalii o fotel burmistrza w niedzielnej drugiej turze wyborów w województwie lubelskim. O najważniejszy urząd w mieście i gminie Siedliszcze walczyć będą Hieronim Zonik, który funkcję wójta, a następnie burmistrza odkąd Siedliszcze zostało miastem, pełni nieprzerwanie od 1991 r. i Joanna Bartnik, przedsiębiorcza kobieta, która kilka lat temu związała się z urokliwą miejscowością w powiecie chełmskim, kupując dwór w Kuliku.

Prawdziwy przewrót w sokolej rodzinie. Wrotka wróciła do gniazda

Prawdziwy przewrót w sokolej rodzinie. Wrotka wróciła do gniazda

Tuż przed godziną 13 fani sokołów przeżyli szok. Zaginiona Wrotka wróciła do gniazda. Ale na razie nie wiadomo czy powrócą także pisklęta.

Będzie mroźno i ślisko. IMGW ostrzega

Będzie mroźno i ślisko. IMGW ostrzega

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dwa ostrzeżenia dla części województwa lubelskiego.

Siedmiu poszukiwanych wpadło jednego dnia

Siedmiu poszukiwanych wpadło jednego dnia

Lubartowscy policjanci w ciągu 24 godzin złapali aż 7 osób poszukiwanych przez organy ścigania. Teraz pójdą do więzienia głównie za kradzieże i rozboje.

Niespodzianka w Rykach i porażka lidera. Wyniki 20. kolejki lubelskiej klasy okręgowej

Niespodzianka w Rykach i porażka lidera. Wyniki 20. kolejki lubelskiej klasy okręgowej

W środę rozegrano 20. kolejkę lubelskiej klasy okręgowej. Największą niespodziankę sprawił Orion Niedrzwica, który wygrał w Rykach

Chłopczyk w samej piżamce pobiegł za psem

Chłopczyk w samej piżamce pobiegł za psem

W czwartek rano policjantka zmierzająca na służbę zauważyła biegnącego za psem chłopczyka ubranego tylko w piżamkę. Malec wrócił już do mamy.

Wrotka zniknęła, przy gnieździe nowa sokolica. Skąd jest Ziuta?
WIDEO
film

Wrotka zniknęła, przy gnieździe nowa sokolica. Skąd jest Ziuta?

Sokolica, która pojawiła się przy gnieździe lubelskich sokołów w środowe popołudnie przyleciała aż spod Warszawy.

Jaki rozmiar roweru wybrać dla dziecka?

Jaki rozmiar roweru wybrać dla dziecka?

Planując wyjątkowy prezent na komunię dla swojego dziecka, warto zastanowić się nad wyborem roweru, który nie tylko będzie praktyczny, ale także dostosowany do potrzeb małego rowerzysty. W tym artykule przyjrzymy się zaletom rowerów junior 24 cali, trendy w wyborze rowerów dla dzieci na komunię oraz sposobom dopasowania roweru do wieku i wzrostu małego rowerzysty.

Zalety montażu dystansów do felg – co zyskuje Twój samochód?

Zalety montażu dystansów do felg – co zyskuje Twój samochód?

Dystanse do felg są coraz popularniejszym dodatkiem wśród właścicieli samochodów, zarówno wśród entuzjastów tuningu, jak i zwykłych kierowców, którzy szukają sposobów na poprawę wyglądu i działania swojego pojazdu. W tym artykule przyjrzymy się, jakie korzyści niesie za sobą montaż tych komponentów.

Jakie tajemnice kryje Kazimierz Dolny?

Jakie tajemnice kryje Kazimierz Dolny?

Kazimierz Dolny, znany ze swojego renesansowego uroku i malowniczych krajobrazów, skrywa również wiele tajemnic i legend. Te historie dodają miastu magicznej atmosfery i zachęcają do odkrywania jego ukrytych zakamarków.

Biurka z regulacją wysokości – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Biurka z regulacją wysokości – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Ergonomia w miejscach pracy oraz biurka z regulacją wysokości zyskują na popularność. Innowacje technologiczne pozwalają na zaprojektowanie mebli, które nie tylko ułatwiają wykonywanie obowiązków, ale również przyczyniają się do poprawy zdrowia i samopoczucia pracowników. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Tomek Makowiecki w Domu Kultury
20 kwietnia 2024, 19:00

Tomek Makowiecki w Domu Kultury

Tomasz Makowiecki rusza na „Bailando” po Polsce. Jego nowy album „Bailando” będziecie mogli usłyszeć na żywo już w najbliższą sobotę w lubelskim Domu Kultury. Artyście na scenie towarzyszyć będą: Mikołaj Dobber, Krzysztof Pożarowski oraz Wojciech Warmijak.

Zawodnicy Lubelskie Perła Polski Cycling Team startowali w Czechach oraz Kanadzie

Zawodnicy Lubelskie Perła Polski Cycling Team startowali w Czechach oraz Kanadzie

Dużo bardziej istotny start miał miejsce w Kanadzie, gdzie w Pucharze Świata w kolarstwie torowym walczono o kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

Porozmawiajmy o Strategii Kultury Lublin 2030+

Porozmawiajmy o Strategii Kultury Lublin 2030+

W Lublinie rozpoczęły się konsultacje społeczne Strategii Kultury Lublin 2030+. Swoje uwagi dotyczące dokumentu można do ratusza kierować do 30 kwietnia. Dla zainteresowanych będzie zorganizowane także spotkanie konsultacyjne.

Upadek profesjonalnego dziennikarstwa? Gorące dyskusje o przyszłości mediów na prestiżowej konferencji w Lublinie!
Dzień Wschodzi
film

Upadek profesjonalnego dziennikarstwa? Gorące dyskusje o przyszłości mediów na prestiżowej konferencji w Lublinie!

Najważniejsi badacze mediów zjechali do Lublina na 15. jubileuszową konferencję naukową pt. "Współczesne Media". Tegorocznym hasłem przewodnim jest "nadawca-odbiorca-użytkownik".

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium