Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

24 lutego 2016 r.
18:35

Będą manifestować w obronie państwowych stadnin. Podczas Cavaliady na Torwarze

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 54 A A
Paryż, 2013. Na zdjęciu z Pianissimą: Marek Trela, prezes Stadniny Koni w Janowie Podlaskim, Anna Stefaniuk, hodowca w stadninie, Paweł Kozikowski, trener i prezenter koni. Fot. W. Pawłowski
Paryż, 2013. Na zdjęciu z Pianissimą: Marek Trela, prezes Stadniny Koni w Janowie Podlaskim, Anna Stefaniuk, hodowca w stadninie, Paweł Kozikowski, trener i prezenter koni. Fot. W. Pawłowski

Manifestację w obronie państwowych stadnin koni arabskich zapowiadają środowiska hodowców. To echa odwołania wieloletnich prezesów stadnin Marka Treli i Jerzego Białoboka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Manifestacja planowana jest na sobotę (godz. 10:00) na warszawskim Torwarze. Trwa tam właśnie Cavaliada, czyli święto jeździectwa. Ludzie na manifestację skrzykują się przez internet. Zapowiadają, że będą zbierać podpisy pod petycją do rządu w sprawie przywrócenia „wybitnych specjalistów w struktury polskiej hodowli”. „Przyczyń się do obrony naszego dziedzictwa narodowego i najlepszych koni na świecie!” – zachęcają organizatorzy.

Przypomnijmy, że w ubiegły piątek związany z PiS prezes Agencji Nieruchomości Rolnych, która jest właścicielem państwowych stadnin w Polsce, odwołał ze stanowiska Marka Trelę, prezesa janowskiej stadniny, Jerzego Białoboka, prezesa stadniny w Michałowie oraz Annę Stojanowską, specjalistę do spraw hodowli konia arabskiego w ANR.

Marek Trela z janowską stadniną związany był od 1978 roku, na początku pracował tu jako lekarz weterynarii. Na fotelu prezesa zasiadał od 2000 roku. Na początku lutego został wiceprzewodniczącym Światowej Organizacji Konia Arabskiego (WAHO).

W poniedziałek ANR wydała pierwszy oficjalny komunikat w tej sprawie, nie podając jednak merytorycznych powodów odwołania fachowców. W środę na posiedzeniu Sejmu posłanka Joanna Kluzik-Rostkowska (PO) zgłosiła wniosek o przedstawienie przez rząd informacji, dlaczego zwolnieni zostali dwaj prezesi stadnin koni arabskich z Janowa Podlaskiego i Michałowa. Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel odpowiedział, że w środę ok. godz. 14. Agencja Nieruchomości Rolnych wyda w tej sprawie komunikat. Tak też się stało. 

– W związku z utratą zaufania, 19 lutego zostały odwołane zarządu obu stadnin – ogłosiło wczoraj biuro prasowe Agencji Nieruchomości Rolnych. Do tego dodało listę nieprawidłowości.

Janowskiej stadninie ANR wytyka m.in. „brak odpowiedniego nadzoru hodowlano-weterynaryjnego nad końmi arabskimi”. Chodzi tu o „okoliczności związane z zachorowaniem, leczeniem i eutanazją klaczy Pianissima, która wyceniona została na 3 mln euro”.

Marek Trela przebywa za granicą i nie ma z nim kontaktu – nie mógł skomentować tego zarzutu.

Przypomnijmy, że słynna klacz padła w październiku ubiegłego roku z powodu niemożliwego do wyleczenia skrętu jelit (patrz ramka). We wczorajszym komunikacie czytamy też, że zdaniem ANR zarządy obu stadnin dopuściły do „pobierania przez zagranicznych kontrahentów większej liczby zarodków niż dopuszczają to polskie regulacje”.

Stadninom oberwało się też za „zawieranie umów dzierżawy klaczy z zagranicznymi ośrodkami hodowlanymi w sposób, który nie zabezpieczał w pełni interesów polskich podmiotów oraz ograniczał możliwości dochodzenia roszczeń”.

Od poniedziałku na fotelu prezesa Stadniny Koni w Janowie Podlaskim zasiada Marek Skomorowski. To ekonomista z Lublina, pracował w bankowości, był też zastępcą dyrektora w lubelskim oddziale Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. – Z hodowlą koni arabskich styczności zawodowej nie miałem. Ale uważam, że jestem merytorycznie przygotowany do zarządzania spółką jako całością- powiedział nam kilka dni temu 54-letni Skomorowski.

Pianissima

W ciągu 12 lat swojego życia Pianissima, słynna klacz z janowskiej stadniny, zebrała niezliczoną ilość nagród. Padła w październiku 2015 roku. Jak podała stadnina, z powodu niemożliwego do wyleczenia skrętu jelit.

– Po pierwszych oznakach choroby od razu została przewieziona do warszawskiej kliniki. To był przypadek losowy, mimo błyskawicznej pomocy nie udało jej się uratować – mówił nam Marek Trela, prezes Stadniny Koni Arabskich w Janowie Podlaskim.

Komentarze 54

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Deb0308el / 11 października 2016 o 17:50
0
U mnie tak samo. Za każdym razem wszystko się sprawdza. Deb0308 - Polecam:
Avatar
Gość / 27 lutego 2016 o 17:01
0
Nie wiesz o czym piszesz Gościu. Ja przyjeżdżałam tam przez 20 lat i wiele się nauczyłam o tych koniach,a jak nie znasz sprawy to nie wypisuj idiotyzmów. Jak by szary Kowalski kochał konie,to może by coś z tego miał,ale szary Kowalski nie czuje tej czaczy i kocha samochody,spośród których najlepszych też mieć nie może.
Avatar
Gość / 26 lutego 2016 o 10:07
0
Zamknąć te stadniny na cztery spusty i będzie spokój. Hobby dla bogatych zagranicznych snobów, z którego szary Kowalski ma przysłowiowe G... i nie pisać mi, że to duma dla Polski te konie i stadniny, bo to normalnie wk..rwia już.
Avatar
gosc / 25 lutego 2016 o 17:01
0

Przy spiskowej teorii i zarzutach w stosunku do Dyrektora , szkoda ,że nie zrobiono badań toksykologicznych....gwałtowny skręt jelit mógł być następstwem przytrucia....

Powiem jeszcze lepszą teorię, wąska grupa wpływowych prywatnych hodowców koni arabskich bardzo się cieszy tą sytuacją. Dla nich stadniny państwowe i majątek państwowy to konkurencja w interesach. Zostawiam temat wszystkim do przemyślenia.

Avatar
Gość / 25 lutego 2016 o 16:56
0
Rzut monetą. Tylko jeden rzut. Co ma wygrać, pierwszy koniec kija, czy drugi? Ustalmy, który jest który? Następnie nadajmy zwrot, bo przecież kij ma kierunek, ba można go nawet różnie skierować. Zatem kara chłosty dla tych, którzy się pomylili.
Avatar
Gość / 25 lutego 2016 o 16:28
0
Przy spiskowej teorii i zarzutach w stosunku do Dyrektora , szkoda ,że nie zrobiono badań toksykologicznych....gwałtowny skręt jelit mógł być następstwem przytrucia....
Avatar
klaczka / 25 lutego 2016 o 16:02
0

Na widok nowego władcy stada konie i klacze przestały rżeć z obawy o ... zwolnienie ze stadniny

Avatar
POPiS śmiechu warty / 25 lutego 2016 o 15:44
0
Głupotą wykazują się też Ci którzy przyjęli te stanowiska...czy aż tak bardzo się na tym nie znają, że nie wiedzą ile pracy trzeba włożyć w taką hodowlę i trzeba mieć jeszcze pojęcie o tym
Avatar
Gość / 25 lutego 2016 o 15:10
0
Jak nie mają argumentów to czepiają się sytuacji która miała miejsce kilka miesięcy temu !!!!! ŻENADA !!!!! Pianissima była wspaniałą klaczą i wyjątkowym koniem dla Janowa, który był dumny z Jej osiągnięć. Nie trzeba być Doktorem bądź kimś wyżej ustawionym w dziedzinie weterynarii aby wiedzieć, że są przypadki w których nawet najlepsi nie pomogą. Skoro uważają to za zaniedbanie to nie pozostaje nic innego jak wgłębienie się w szczegóły dokumentacji weterynaryjnej, która wyjaśni okoliczności śmierci Pianissimy, z pewnością była skrupulatnie prowadzona. Nie można odwoływać ze stanowiska ludzi, którzy całe swoje życie poświęcili koniom, jeździectwu. Nikt nie wie tyle o tych wspaniałych koniach co p. Trela i p. Białobok. Aby stadnina miała prestiż, szacunek i uznanie musi Nią kierować ktoś kto wkłada w swoją pracę całe swoje serce i traktuje Ją nie jako łatwy zarobek ale coś równie ważnego jak rodzina. Tak właśnie do tego podchodzili obaj Panowie. Mam nadzieję, że Kochana Polska Elita z PIS na czele zacznie używać mózgu i spojrzy racjonalnie na to co może się stać z miejcami z których dumna jest cała Polska i ŚWIAT.
Jak nie mają argumentów to czepiają się sytuacji która miała miejsce kilka miesięcy temu !!!!! ŻENADA !!!!! Pianissima była wspaniałą klaczą i wyjątkowym koniem dla Janowa, który był dumny z Jej osiągnięć. Nie trzeba być Doktorem bądź kimś wyżej ustawionym w dziedzinie weterynarii aby wiedzieć, że są przypadki w których nawet najlepsi nie pomogą. Skoro uważają to za zaniedbanie to nie pozostaje nic innego jak wgłębienie się w szczegóły dokumentacji weterynaryjnej, która wyjaśni okoliczności śmierci Pianissimy, z pewnością była skrupulatnie p... rozwiń
Avatar
Gość / 25 lutego 2016 o 15:03
0
jak nie pojedziemy to nie sprawdzimy..nie ma ze sie nie da ruszyli cos czego nie powinni!!!!Wara z polityka od naszego dziedzictwa!
Avatar
Deb0308el / 11 października 2016 o 17:50
0
U mnie tak samo. Za każdym razem wszystko się sprawdza. Deb0308 - Polecam:
Avatar
Gość / 27 lutego 2016 o 17:01
0
Nie wiesz o czym piszesz Gościu. Ja przyjeżdżałam tam przez 20 lat i wiele się nauczyłam o tych koniach,a jak nie znasz sprawy to nie wypisuj idiotyzmów. Jak by szary Kowalski kochał konie,to może by coś z tego miał,ale szary Kowalski nie czuje tej czaczy i kocha samochody,spośród których najlepszych też mieć nie może.
Avatar
Gość / 26 lutego 2016 o 10:07
0
Zamknąć te stadniny na cztery spusty i będzie spokój. Hobby dla bogatych zagranicznych snobów, z którego szary Kowalski ma przysłowiowe G... i nie pisać mi, że to duma dla Polski te konie i stadniny, bo to normalnie wk..rwia już.
Avatar
gosc / 25 lutego 2016 o 17:01
0

Przy spiskowej teorii i zarzutach w stosunku do Dyrektora , szkoda ,że nie zrobiono badań toksykologicznych....gwałtowny skręt jelit mógł być następstwem przytrucia....

Powiem jeszcze lepszą teorię, wąska grupa wpływowych prywatnych hodowców koni arabskich bardzo się cieszy tą sytuacją. Dla nich stadniny państwowe i majątek państwowy to konkurencja w interesach. Zostawiam temat wszystkim do przemyślenia.

Avatar
Gość / 25 lutego 2016 o 16:56
0
Rzut monetą. Tylko jeden rzut. Co ma wygrać, pierwszy koniec kija, czy drugi? Ustalmy, który jest który? Następnie nadajmy zwrot, bo przecież kij ma kierunek, ba można go nawet różnie skierować. Zatem kara chłosty dla tych, którzy się pomylili.
Avatar
Gość / 25 lutego 2016 o 16:28
0
Przy spiskowej teorii i zarzutach w stosunku do Dyrektora , szkoda ,że nie zrobiono badań toksykologicznych....gwałtowny skręt jelit mógł być następstwem przytrucia....
Avatar
klaczka / 25 lutego 2016 o 16:02
0

Na widok nowego władcy stada konie i klacze przestały rżeć z obawy o ... zwolnienie ze stadniny

Avatar
POPiS śmiechu warty / 25 lutego 2016 o 15:44
0
Głupotą wykazują się też Ci którzy przyjęli te stanowiska...czy aż tak bardzo się na tym nie znają, że nie wiedzą ile pracy trzeba włożyć w taką hodowlę i trzeba mieć jeszcze pojęcie o tym
Avatar
Gość / 25 lutego 2016 o 15:10
0
Jak nie mają argumentów to czepiają się sytuacji która miała miejsce kilka miesięcy temu !!!!! ŻENADA !!!!! Pianissima była wspaniałą klaczą i wyjątkowym koniem dla Janowa, który był dumny z Jej osiągnięć. Nie trzeba być Doktorem bądź kimś wyżej ustawionym w dziedzinie weterynarii aby wiedzieć, że są przypadki w których nawet najlepsi nie pomogą. Skoro uważają to za zaniedbanie to nie pozostaje nic innego jak wgłębienie się w szczegóły dokumentacji weterynaryjnej, która wyjaśni okoliczności śmierci Pianissimy, z pewnością była skrupulatnie prowadzona. Nie można odwoływać ze stanowiska ludzi, którzy całe swoje życie poświęcili koniom, jeździectwu. Nikt nie wie tyle o tych wspaniałych koniach co p. Trela i p. Białobok. Aby stadnina miała prestiż, szacunek i uznanie musi Nią kierować ktoś kto wkłada w swoją pracę całe swoje serce i traktuje Ją nie jako łatwy zarobek ale coś równie ważnego jak rodzina. Tak właśnie do tego podchodzili obaj Panowie. Mam nadzieję, że Kochana Polska Elita z PIS na czele zacznie używać mózgu i spojrzy racjonalnie na to co może się stać z miejcami z których dumna jest cała Polska i ŚWIAT.
Jak nie mają argumentów to czepiają się sytuacji która miała miejsce kilka miesięcy temu !!!!! ŻENADA !!!!! Pianissima była wspaniałą klaczą i wyjątkowym koniem dla Janowa, który był dumny z Jej osiągnięć. Nie trzeba być Doktorem bądź kimś wyżej ustawionym w dziedzinie weterynarii aby wiedzieć, że są przypadki w których nawet najlepsi nie pomogą. Skoro uważają to za zaniedbanie to nie pozostaje nic innego jak wgłębienie się w szczegóły dokumentacji weterynaryjnej, która wyjaśni okoliczności śmierci Pianissimy, z pewnością była skrupulatnie p... rozwiń
Avatar
Gość / 25 lutego 2016 o 15:03
0
jak nie pojedziemy to nie sprawdzimy..nie ma ze sie nie da ruszyli cos czego nie powinni!!!!Wara z polityka od naszego dziedzictwa!
Zobacz wszystkie komentarze 54

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka 2 0

Kolejna stłuczka na rondzie Wyszyńskiego w Zamościu. Od 6 czerwca obowiązuje tu ruch okrężny a kierowcy nadal mają problemy

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł 4 0

Ponad 900 tys. zł udało się odzyskać miastu od zadłużonych najemców mieszkań komunalnych, którzy zgłosili się do programu dającego im szansę na umorzenie do 70 proc. zaległości. Z takiej możliwości skorzystała prawie co siódma z uprawnionych osób. Jak dużych długów mogą się pozbyć?

"Burmistrzu przestrzegaj prawa!". Pani Maria będzie pikietować codziennie

"Burmistrzu przestrzegaj prawa!". Pani Maria będzie pikietować codziennie 2 0

Maria Kosidło z Radzynia Podlaskiego zaczęła we wtorek pikietę pod Urzędem Miasta. W toczącym się od dwóch lat sporze chodzi o mieszkanie komunalne. Kobieta zarzuca urzędnikom, że bezprawnie rozwiązali z nią umowę i zajęli lokum

Rolnicy protestowali, zablokowali weterynarzy. "Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła!"
film

Rolnicy protestowali, zablokowali weterynarzy. "Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła!" 10 13

Hodowcy świń z okolic Parczewa zablokowali samochód lekarzy weterynarii, którzy zamierzali przeprowadzić ubój zwierząt zagrożonych afrykańskim pomorem świń. – Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła – nie ukrywa przewodniczący rolniczego stowarzyszenia, który przyjechał wesprzeć okolicznych mieszkańców

A jednak do poprawki. Zmiana na pomniku smoleńskim w Kraśniku
galeria

A jednak do poprawki. Zmiana na pomniku smoleńskim w Kraśniku 7 13

Poprawiono napis na odsłoniętym w niedzielę kraśnickim pomniku. Figura Lecha Kaczyńskiego została podpisana jako „Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej”. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy drugiego z tych słów nie należałoby odmienić.

Nowe korty tenisowe utonęły w deszczu

Nowe korty tenisowe utonęły w deszczu 2 8

Woda na kortach tenisowych w Świdniku. Urząd Miasta przyznaje, że po poniedziałkowych ulewnych deszczach był problem z odprowadzaniem wody

PiS: Środki publiczne były wyprowadzane z Centrum Kultury. Miasto odpowiada

PiS: Środki publiczne były wyprowadzane z Centrum Kultury. Miasto odpowiada 5 10

Radni opozycji ocenili wyniki kontroli w Centrum Kultury jako skandal i zażądali wyjaśnień od prezydenta miasta

Nowa dyrektor Teatru Muzycznego. Kogo wybrała komisja?

Nowa dyrektor Teatru Muzycznego. Kogo wybrała komisja? 0 14

Kamila Lendzion została rekomendowana na stanowisko dyrektora Teatru Muzycznego w Lublinie. Teraz tę kandydaturę musi zaakceptować Zarząd Województwa Lubelskiego, któremu podlega instytucja.

Transfery w Motorze Lublin: dzisiaj Meskhia, jutro Bonin?

Transfery w Motorze Lublin: dzisiaj Meskhia, jutro Bonin? 25 14

Motor Lublin potwierdził piąty transfer podczas letniego okienka. Kontrakt podpisał były, młodzieżowy reprezentant Ukrainy, a ostatnio zawodnik Wisły Puławy – Irakli Meskhia. Wkrótce kolejnym wzmocnieniem powinien być za to... Grzegorz Bonin

Olimp "przeniesie się" na Ponikwodę? Rada dzielnicy: Byłby naszym ośrodkiem kulturalnym

Olimp "przeniesie się" na Ponikwodę? Rada dzielnicy: Byłby naszym ośrodkiem kulturalnym 51 5

Rada Dzielnicy Ponikwoda chce, żeby galeria handlowa Olimp znalazła się w jej granicach, a nie – jak teraz – na Czechowie Południowym. Tłumaczy, że dzięki temu mieszkańcy Ponikwody… będą mieć nowy ośrodek kulturalny

Połączenie Włodawianki i Eko Rożanka coraz bliżej

Połączenie Włodawianki i Eko Rożanka coraz bliżej 0 2

Od wielu tygodni nie brakowało plotek, że dojdzie do połączenia Włodawianki z Eko Różanka. I wygląda na to, że kluby doszły już do porozumienia. Teraz swoją zgodę musi jeszcze wydać Lubelski Związek Piłki Nożnej

Nowy napastnik Górnika Łęczna

Nowy napastnik Górnika Łęczna 5 0

Sporo działo się we wtorek w obozie Górnika. Zielono-czarni mają nowego zawodnika – Jakuba Chrzanowskiego. Zmiany zaszły także w sztabie szkoleniowym i medycznym klubu z Łęcznej

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne 1 8

Niewiele ponad 34 tys. zł brakuje Ewelinie i Łukaszowi Czerwińskim do zrealizowania marzenia ich życia – kupna małego, ale własnego mieszkania. Para nie może dostać mieszkania komunalnego, bo przekracza próg dochodowy o 56 zł. Niepełnosprawny mężczyzna i jego żona wciąż mają jednak nadzieję, że dzięki pomocy internautów wszystko jest możliwe.

Kuba Karaś wystąpi w Plenerze
21 lipca 2018, 20:00

Kuba Karaś wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. Gwiazda duetu The Dumplings, Kuba Karaś, wystąpi 21 lipca w Plenerze. Zamiast własnych kawałków artysta sprawdzi się w roli DJ'a i rozkręci gorącą imprezę. Start o godz. 20.

Nawet 29 milionów złotych to za mało na park Ludowy w Lublinie

Nawet 29 milionów złotych to za mało na park Ludowy w Lublinie 2 17

Wczoraj unieważniony został przetarg na odnowę parku Ludowego. Najtańsza oferta przekraczała kwotę zarezerwowaną w kasie miasta. Teraz Ratusz zastanawia się nad dalszymi losami tej inwestycji, która już drugi raz okazała się sporo droższa niż spodziewali się urzędnicy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!