Miasto przymierza się do dalszej rewitalizacji Parku Radziwiłłowskiego. Zmieni się nie tylko amfiteatr, ale również układ komunikacyjny w okolicach parku.
– Od strony ulicy Warszawskiej przebudowany będzie dojazd. Od strony zachodniej powstanie brama koszarska. Będzie to odtworzenie historycznego wjazdu – mówi Adam Chodziński, zastępca prezydenta. – Przebudujemy też układ ulic Żurawiej i Kusocińskiego, zaaranżujemy tam dodatkowy parking – zapowiada.
Do tego dojdzie nowa aranżacja zieleni, małej architektury, budowa oświetlenia i alejek. Zagospodarowany ma być teren dawnego zwierzyńca, a fortyfikacje ziemne będą zrekonstruowane.
– Remontowane będą też pomieszczenia w oficynie zachodniej. Chcemy aby znalazły się tam m.in. biura dla pracowników muzeum. Natomiast cała wieża ma stać się miejscem ekspozycji. Robimy to z racji tego, że mamy wiele zbiorów których bialczanie nie mogą zobaczyć, bo zalegają w magazynach – dodaje Chodziński.
Nawet wejście do Muzeum Południowego Podlasia będzie z innej strony, tak aby poprawić jego funkcjonalność. Od października ubiegłego roku placówka ma już dodatkowe sale wystawiennicze właśnie w oficynie zachodniej.
Projekt dalszej rewitalizacji parku opiewa na kwotę ponad 20 mln zł. Miasto stara się o ponad 18 mln zł dotacji z RPO województwa lubelskiego. Pierwsza część rewitalizacji zakończyła się w 2013 roku.
Przypomnijmy, że plany odbudowy XVII-wiecznego Pałacu Radziwiłłów ma Fundacja Fundusz Rewitalizacji z Gdyni. Rezydencja magnacka Radziwiłłów w Białej była jedną z najwybitniejszych realizacji architektonicznych XVII wieku na terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego. Sam pałac ostatecznie rozebrano jednak w 1883 roku. Na miejscu zachowały się m.in. brama wjazdowa, wieża, oficyny czy kaplica zamkowa. Zarząd fundacji zapewnia, że prace projektowe idą zgodnie z harmonogramem.