Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

14 czerwca 2016 r.
17:23

Blisko paraliżu na granicach. Co trzeci celnik na urlopie albo zwolnieniu lekarskim

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 43 A A
Celnicy nadal protestują (fot. Ewelina Burda)
Celnicy nadal protestują (fot. Ewelina Burda)

Celnicy kontynuują protest. Chcą zmusić rząd do wysłuchania swoich argumentów. Jednym ze sposobów jest nieobecność w pracy.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Jesteśmy przyparci do muru. To jest nasze „być albo nie być” – mówi Mariusz Pajnowski, przewodniczący związku zawodowego Celnicy PL przy Urzędzie Celnym w Białej Podlaskiej, obecnie na zwolnieniu lekarskim. – To oddolna inicjatywa. Bierzemy urlopy, jesteśmy na zwolnieniach lekarskich, albo oddajemy krew, wtedy mamy usprawiedliwioną nieobecność – tłumaczy.

Co trzeci nie pracuje

We wtorek absencja w bialskiej Izbie Celnej i podległych jej jednostkach w naszym województwie kształtowała się na poziomie ok. 30 proc.

– Ale patrząc na poszczególne komórki, w niektórych, zwłaszcza w tych niezwiązanych bezpośrednio z obsługą klienta, absencja wynosi nawet powyżej 80 proc. – przyznaje podkom. Marzena Siemieniuk rzecznik Izby Celnej. – Część osób jest na urlopach wypoczynkowych, część na zwolnieniach lekarskich. Kierownicy udzielający funkcjonariuszom urlopów wypoczynkowych musieli zapewnić przynajmniej minimalną obsadę dla właściwego funkcjonowania komórki – zapewnia.

Na terenie całego kraju absencja w pracy celników sięga ok. 37 proc.

– Obecnie trwają prace nad przywróceniem bieżącej obsługi celnej. Do pracy w oddziałach celnych zostali skierowani dodatkowi funkcjonariusze. Kierownictwo Służby Celnej dokłada wszelkich starań, aby sytuacja jak najszybciej wróciła do normy – informuje biuro obsługi medialnej Ministerstwa Finansów, któremu podlega służba celna.

Może dojść do paraliżu

Celnicy protestują, bo boją się o swoje miejsca pracy. Ma to związek z zapowiadanym przez rząd utworzeniem Krajowej Administracji Skarbowej. Projekt ustawy na początku czerwca skierował do Sejmu klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości. Zakłada on połączenie administracji podatkowej, kontroli skarbowej i służby celnej. Taka skonsolidowana instytucja miałaby funkcjonować od 1 stycznia 2017 roku.

– Chcą nas zlikwidować i odebrać mundury. Z naszych informacji wynika, że co dziesiąta osoba zostanie w mundurze. Reszta będzie zwolniona albo ucywilniona – mówi Pajnowski. – Obwinia się nas za lukę w podatku VAT, podczas gdy to leży po stronie Urzędu Skarbowego. Ale rząd jest głuchy na nasze argumenty. Może dojść do paraliżu, bo już teraz stoją np. oddziały towarowe na Okęciu, nie są odprawiane przesyłki z zagranicy – ostrzega przewodniczący.

Reformujcie, ale z głową!

„W pełni zgadzamy się z koniecznością reformy Służby Celnej. Powinna ona być jednak starannie przygotowana, poprzedzona audytem, wnikliwymi analizami oraz dostosowaniem systemów informatycznych. Obecnie reforma jest przygotowywana w ogromnym pośpiechu, bez skrupulatnych analiz. (…) Systemy Służby Celnej zostały sfinansowane ze środków UE i wdrożenie KAS spowoduje konieczność zwrotu dofinansowania” – pisze w oświadczeniu Sławomir Siwy, krajowy przewodniczący ZZ Celnicy PL.

Tymczasem resort zapewnia, ze „w ramach tej reformy nie ma planów likwidacji Służby Celnej”.

– W nowej strukturze bardzo ważną rolę pełnić będą funkcjonariusze celni – obiecuje resort.

Strajk włoski na przejściach

W ramach protestu celnicy drobiazgowe kontrole na przejściach granicznych. To powodowało kolejki. Ale wzmożone kontrole na granicy to także zalecenie Ministerstwa Finansów w związku ze zbliżającym się szczytem NATO oraz Światowymi Dniami Młodzieży.

Na przejściu granicznych w Koroszczynie kierowcy ciężarówek musieli przez ostatnie kilka dni czekać na odprawę nawet po kilkanaście godzin. Wczoraj czas oczekiwania na odprawę był już krótszy – w południe wynosił 3 godziny.

– Liczymy na to, że w środę dojdzie do kompromisu. Odbędzie się wtedy spotkanie klubu PiS, przedstawicieli rządu i związków zawodowych celników. Jeżeli rozmowy nie przebiegną pomyślnie, zastanowimy się co dalej – zapowiada Liliana Białach, wiceprzewodnicząca Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Służby Celnej woj. lubelskiego w Białej Podlaskiej.

Służba celna zatrudnia całym kraju ok. 14,5 tys. pracowników. Rocznie wypracowuje dla Skarbu Państwa ok. 100 mld zł, co stanowi jedną trzecią budżetu państwa.

Komentarze 43

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
jan / 20 czerwca 2016 o 23:41
0
widziałem jak strażacy strajkowali to tylko samochody oflagowali i budynki a pozatym wszystko normalnie funkcjonowało a tutaj to jakś murzyńskosc!moim zdaniem powinny posypac sie wyroki tak samo jak dla tych pielegniarek co odeszły od pacjentów dzieci.wiem ile zarabiaja celnicy bo mam szwagra celnika i nie ***... że 2,5tys mysle ze nie jeden polak chciał byccelnikiem. pozdrawiam ćięzko pracujacych$
Avatar
Gość / 16 czerwca 2016 o 04:35
0
Zwolnic z pracy i nowych, nie zepsutych zatrudnic. Chetnych sie znajdzie. Nie ma ludzi niezastapionych.
Avatar
Janko Muzykant / 15 czerwca 2016 o 15:47
0
Może i pracują po 12 godzin ale  w systemie zmianowym, a nie jak napisałaś od poniedziałku do niedzieli, drugi argument jest też trochę chybiony ponieważ od zabezpieczenia granic przed nielegalnym przekroczeniem (uchodźcami), jest inna fromacja która nazywa się Straż Graniczna.
Avatar
niusia / 15 czerwca 2016 o 15:03
0
Wypowiada się wiele ludzi, którzy nie mają zielonego pojęcia o pracy w Służbie Celnej i mają jakieś mylne wyobrażenia. Celnicy nie zarabiają jakiś kokosów. Ich zarobki nie przekraczają 2500 zł., pracują nie 8 nie 10 a po 12 h od poniedziałku do niedzieli, w święta nie święta. Ktoś pisze że są chamscy? To też są ludzie i mają granice wytrzymałości a podróżni też nie są tak kulturalni jak się wydaje. Skoro pielęgniarki, górnicy itp. mają prawo strajkować, protestować to dlatego nie Służba Celna?  Mają takie samo prawo by walczyć o siebie jak my wszyscy. Uważacie, że są niepotrzebni ? Proszę bardzo tylko kto wtedy będzie bronić granic przed uchodźcami, kto wtedy będzie kontrolował co i w jakich ilościach jest przemycane do nas. I jestem ciekawa jak państwo będzie funkcjonować bez 1/3 dochodów do budżetu państawa, które wpływa właśnie dzięki pracy Służby Celnej. Więc zanim zaczniecie krytykować i naskakiwać proponowałabym bardziej wgłębić się w zadania i funkcjonowanie Służby Celnej.
Wypowiada się wiele ludzi, którzy nie mają zielonego pojęcia o pracy w Służbie Celnej i mają jakieś mylne wyobrażenia. Celnicy nie zarabiają jakiś kokosów. Ich zarobki nie przekraczają 2500 zł., pracują nie 8 nie 10 a po 12 h od poniedziałku do niedzieli, w święta nie święta. Ktoś pisze że są chamscy? To też są ludzie i mają granice wytrzymałości a podróżni też nie są tak kulturalni jak się wydaje. Skoro pielęgniarki, górnicy itp. mają prawo strajkować, protestować to dlatego nie Służba Celna?  Mają takie samo prawo by walczyć o siebie jak ... rozwiń
Avatar
Gość / 15 czerwca 2016 o 13:29
0
Normalnie w d.............. ch się pomieszało. Tę grupę należy ZUTILIZOWAĆ . Zatrudnić nowych i niech pracują.
Avatar
znany / 15 czerwca 2016 o 11:37
0
puknij sie w ten pusty celniczy łeb kazdy zwas ma plecak wiekszy od garba wielbłada zeby sie dostac do celnej umiejetnosci to kpina wielu z was znam i wszyscy z protekcji a nie umiejetności
Avatar
gość / 15 czerwca 2016 o 08:50
0
Po 1 maja 2004 roku, kiedy weszliśmy do Unii zniknęły wewnętrzne granice i celnicy jako grupa zawodowa powinni być bardzo okrojeni. Ale ktos wpadł na pomysł , aby dołożyć celnikom akcyzę i uzasadnić istnienie tak dużej grupy zawodowej. Nie przeczę że celnicy są potrzebni. Wielu z nich to z pewnością wysokiej klasy specjaliśći, ale nie w takiej ilości jak dziś. Jaka jest odpowiedzialnosć ludzi którzy zamiast do pracy idą na zwolnienie? Jakie jest ich morale? Nie popieram takich akcji i nie rozumiem tego zachowania.
Avatar
mis / 15 czerwca 2016 o 08:44
0
w kazdej pracy cos jednak trzeba potrafic robic..nie tylko w pracy w urzedzie celnej... w mojej firmie tez musze potrafic wykonywac okreslone czynnosci i nikt mi peanow nie pisze jakie to mam atuty...nikogo nie pozdrawiam
Avatar
Gość / 15 czerwca 2016 o 08:33
0
na zwolnieniu lekarskim ?? Sprawdzilbym każdego lekarza wystawiającego L4, cała ta kilkia prawników ,lekarzy i innych budżetówek...na zwolenienia ida, wszyscy nagle chorzy w czerwcu...bydlactwo i tyle.
Avatar
Gość / 15 czerwca 2016 o 08:32
0
Służba Celna wypracowywuje dla budżetu państwa 100 miliardów rocznie, to 1\3 całego dochodu. Nawet policja i skarbówka nie jest w stanie wygenerować takiej kasy. Jest znienawidzoną formacją przez przemytników i innych cwaniaków. Jako jedyna służba mundurowa nie mają żadnych przywilejów. Walczą o swoją pracę, bo ją szanują.
Avatar
jan / 20 czerwca 2016 o 23:41
0
widziałem jak strażacy strajkowali to tylko samochody oflagowali i budynki a pozatym wszystko normalnie funkcjonowało a tutaj to jakś murzyńskosc!moim zdaniem powinny posypac sie wyroki tak samo jak dla tych pielegniarek co odeszły od pacjentów dzieci.wiem ile zarabiaja celnicy bo mam szwagra celnika i nie ***... że 2,5tys mysle ze nie jeden polak chciał byccelnikiem. pozdrawiam ćięzko pracujacych$
Avatar
Gość / 16 czerwca 2016 o 04:35
0
Zwolnic z pracy i nowych, nie zepsutych zatrudnic. Chetnych sie znajdzie. Nie ma ludzi niezastapionych.
Avatar
Janko Muzykant / 15 czerwca 2016 o 15:47
0
Może i pracują po 12 godzin ale  w systemie zmianowym, a nie jak napisałaś od poniedziałku do niedzieli, drugi argument jest też trochę chybiony ponieważ od zabezpieczenia granic przed nielegalnym przekroczeniem (uchodźcami), jest inna fromacja która nazywa się Straż Graniczna.
Avatar
niusia / 15 czerwca 2016 o 15:03
0
Wypowiada się wiele ludzi, którzy nie mają zielonego pojęcia o pracy w Służbie Celnej i mają jakieś mylne wyobrażenia. Celnicy nie zarabiają jakiś kokosów. Ich zarobki nie przekraczają 2500 zł., pracują nie 8 nie 10 a po 12 h od poniedziałku do niedzieli, w święta nie święta. Ktoś pisze że są chamscy? To też są ludzie i mają granice wytrzymałości a podróżni też nie są tak kulturalni jak się wydaje. Skoro pielęgniarki, górnicy itp. mają prawo strajkować, protestować to dlatego nie Służba Celna?  Mają takie samo prawo by walczyć o siebie jak my wszyscy. Uważacie, że są niepotrzebni ? Proszę bardzo tylko kto wtedy będzie bronić granic przed uchodźcami, kto wtedy będzie kontrolował co i w jakich ilościach jest przemycane do nas. I jestem ciekawa jak państwo będzie funkcjonować bez 1/3 dochodów do budżetu państawa, które wpływa właśnie dzięki pracy Służby Celnej. Więc zanim zaczniecie krytykować i naskakiwać proponowałabym bardziej wgłębić się w zadania i funkcjonowanie Służby Celnej.
Wypowiada się wiele ludzi, którzy nie mają zielonego pojęcia o pracy w Służbie Celnej i mają jakieś mylne wyobrażenia. Celnicy nie zarabiają jakiś kokosów. Ich zarobki nie przekraczają 2500 zł., pracują nie 8 nie 10 a po 12 h od poniedziałku do niedzieli, w święta nie święta. Ktoś pisze że są chamscy? To też są ludzie i mają granice wytrzymałości a podróżni też nie są tak kulturalni jak się wydaje. Skoro pielęgniarki, górnicy itp. mają prawo strajkować, protestować to dlatego nie Służba Celna?  Mają takie samo prawo by walczyć o siebie jak ... rozwiń
Avatar
Gość / 15 czerwca 2016 o 13:29
0
Normalnie w d.............. ch się pomieszało. Tę grupę należy ZUTILIZOWAĆ . Zatrudnić nowych i niech pracują.
Avatar
znany / 15 czerwca 2016 o 11:37
0
puknij sie w ten pusty celniczy łeb kazdy zwas ma plecak wiekszy od garba wielbłada zeby sie dostac do celnej umiejetnosci to kpina wielu z was znam i wszyscy z protekcji a nie umiejetności
Avatar
gość / 15 czerwca 2016 o 08:50
0
Po 1 maja 2004 roku, kiedy weszliśmy do Unii zniknęły wewnętrzne granice i celnicy jako grupa zawodowa powinni być bardzo okrojeni. Ale ktos wpadł na pomysł , aby dołożyć celnikom akcyzę i uzasadnić istnienie tak dużej grupy zawodowej. Nie przeczę że celnicy są potrzebni. Wielu z nich to z pewnością wysokiej klasy specjaliśći, ale nie w takiej ilości jak dziś. Jaka jest odpowiedzialnosć ludzi którzy zamiast do pracy idą na zwolnienie? Jakie jest ich morale? Nie popieram takich akcji i nie rozumiem tego zachowania.
Avatar
mis / 15 czerwca 2016 o 08:44
0
w kazdej pracy cos jednak trzeba potrafic robic..nie tylko w pracy w urzedzie celnej... w mojej firmie tez musze potrafic wykonywac okreslone czynnosci i nikt mi peanow nie pisze jakie to mam atuty...nikogo nie pozdrawiam
Avatar
Gość / 15 czerwca 2016 o 08:33
0
na zwolnieniu lekarskim ?? Sprawdzilbym każdego lekarza wystawiającego L4, cała ta kilkia prawników ,lekarzy i innych budżetówek...na zwolenienia ida, wszyscy nagle chorzy w czerwcu...bydlactwo i tyle.
Avatar
Gość / 15 czerwca 2016 o 08:32
0
Służba Celna wypracowywuje dla budżetu państwa 100 miliardów rocznie, to 1\3 całego dochodu. Nawet policja i skarbówka nie jest w stanie wygenerować takiej kasy. Jest znienawidzoną formacją przez przemytników i innych cwaniaków. Jako jedyna służba mundurowa nie mają żadnych przywilejów. Walczą o swoją pracę, bo ją szanują.
Zobacz wszystkie komentarze 43

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 24.07.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 24.07.2019 0 0

Spadła liczba Ukraińców w Lublinie. Lukę wypełniają obywatele innego wschodniego kraju

Spadła liczba Ukraińców w Lublinie. Lukę wypełniają obywatele innego wschodniego kraju 0 8

Ukrainy nie wybierają już tak chętnie województwa lubelskiego na miejsce pracy. W Polsce liczba Ukraińców ubezpieczonych w ZUS w ciągu kilku ostatnich miesięcy rosła, tymczasem w naszym regionie – spadła. Tę lukę częściowo zapełniają Białorusini.

Zakaz korzystania z ciepłej wody. Lubelski szpital wywiesił kartki w toaletach

Zakaz korzystania z ciepłej wody. Lubelski szpital wywiesił kartki w toaletach 20 7

Nie można korzystać z pryszniców i odkręcać w kranach ciepłej wody. W instalacji wodociągowej Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w Lublinie wykryto bakterię Legionella. Stopień skażenia jest bardzo wysoki

Chciała pomóc rannym w wypadku, wpadła w szczelinę. Czy można było zapobiec tragedii na S17?

Chciała pomóc rannym w wypadku, wpadła w szczelinę. Czy można było zapobiec tragedii na S17? 97 21

Ruszyła z pomocą ofiarom wypadku i nie zauważyła 1,5-metrowej szczeliny między jezdniami na wiadukcie. Spadła w 14-metrową przepaść. 33-latka zginęła na miejscu.

Marysin: Dwie kobiety ranne w wypadku

Marysin: Dwie kobiety ranne w wypadku 0 4

Dwie kobiety zostały ranne w wypadku w Marysinie koło Lublina

Schody przy zamojskim Ratuszu zamknięte dla turystów

Schody przy zamojskim Ratuszu zamknięte dla turystów 0 0

Najbardziej charakterystyczne zamojskie schody nieczynne. Od środy wielkie czyszczenie miłosnych wyznań.

Ta opaska może uratować życie. Miasto przyjmuje zgłoszenia, liczba ograniczona

Ta opaska może uratować życie. Miasto przyjmuje zgłoszenia, liczba ograniczona 0 3

Od środy przyjmowane będą zgłoszenia od seniorów chcących dostać od miasta specjalną opaskę, która sprowadzi im pomoc w razie zagrożenia życia. Urządzenie będzie na bieżąco sprawdzać funkcje życiowe organizmu, wykryje zaburzenia tętna, zasłabnięcie i upadek. Jak się starać o jedną z 400 opasek?

Paweł Sasin (Górnik Łęczna): „Paliwa w nogach” nam nie zabraknie

Paweł Sasin (Górnik Łęczna): „Paliwa w nogach” nam nie zabraknie 0 3

Rozmowa z Pawłem Sasinem, zawodnikiem Górnika Łęczna

Nowe miejsca na nowe bloki w Lublinie

Nowe miejsca na nowe bloki w Lublinie 11 22

Nawet 30 m wysokości mogą mieć bloki, których budowę chce dopuścić Ratusz u zbiegu ul. Roztocze i Orkana na terenie po fabryce wind. Nowe przeznaczenie tych działek określi plan zagospodarowania, którego projekt został wczoraj upubliczniony przez Urząd Miasta. Zmiany mają też objąć teren przy ul. Jana Pawła II

Lublin: Zaparkował rower miejski w samochodzie

Lublin: Zaparkował rower miejski w samochodzie 12 3

Nieznany sprawca wepchnął miejski rower w wybite okno jednego z samochodów zaparkowanych na Czechowie. Sprawę będzie wyjaśniać operator Lubelskiego Roweru Miejskiego

Śmiertelny wypadek w Strzeszkowicach Dużych [zdjęcia]
aktualizacja
galeria

Śmiertelny wypadek w Strzeszkowicach Dużych [zdjęcia] 16 13

Do tragicznego wypadku doszło we wtorek po południu w Strzeszkowicach Dużych na drodze krajowej nr 19 Lublin-Kraśnik

Pociągiem z Lublina do Warszawy. Widać postępy na budowie torów [zdjęcia]
galeria

Pociągiem z Lublina do Warszawy. Widać postępy na budowie torów [zdjęcia] 107 23

Każdy tydzień przynosi zauważalne postępy na przebudowywanej linii kolejowej łączącej Lublin z Warszawą. Wzdłuż dzielnicy Czuby leżą już szyny pierwszego z dwóch torów, którym wczesną jesienią powinny pojechać pociągi z pasażerami. Coraz wyraźniej widać też przyszły przystanek Lublin Zachód

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży zakończyła się sukcesem zawodników z Lublina

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży zakończyła się sukcesem zawodników z Lublina 0 0

Od 18 do 21 lipca pływacy AZS UMCS Lublin rywalizowali w Letnich Mistrzostwach Polski 17-18 lat. Zawody rozegrane były w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży

Zatrzymany lekarz ortopeda zamieszany w wyłudzenia odszkodowań
nowe fakty

Zatrzymany lekarz ortopeda zamieszany w wyłudzenia odszkodowań 0 4

Piotr R., lekarz z Parczewa został zatrzymany w związku z wyłudzeniami odszkodowań z tytułu nieszczęśliwych wypadków z kilku towarzystw ubezpieczeniowych.

Lubelscy politycy PO poszli do apteki. Leków nie kupili
Wideo
film

Lubelscy politycy PO poszli do apteki. Leków nie kupili 83 77

Z listą leków, których brakuje pacjentom w całej Polsce politycy lubelskiej Platformy Obywatelskiej udali się do dwóch aptek w mieście. I jak można było się spodziewać większości leków też tam nie znaleźli. Dlatego apelują do rządu o pilne ratowanie sytuacji pacjentów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.