Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

18 kwietnia 2015 r.
20:15
Edytuj ten wpis

Były "glina” z Białej Podlaskiej odsłania kulisy pracy w policji

Autor: Zdjęcie autora (eb)
0 1 A A

Chociaż w policji nie pracuje już od 2000 roku, to Ryszard Modelewski wciąż walczy o ujawnienie "prawdy” w sprawie śmierci komendanta komisariatu w Huszlewie Henryka Semeniuka z 1997 roku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Kulisy tej i innych spraw, którymi Modelewski zajmował się w latach 1990-2000 jako szef sekcji kryminalnej bialskiej policji, można znaleźć w jego książce "Odwet gliny. W imię sprawiedliwości”.

Napisał ją wspólnie z dziennikarzem portalu wPolityce Aleksandrem Majewskim. W czwartek autorzy spotkali się z czytelnikami w Białej Podlaskiej.

– Decyzję o napisaniu książki podjąłem, widząc, jakie manipulacje narosły wokół śmierci komendanta Semeniuka- opowiada były policjant. Początkowo śledztwo szło w kierunku śmierci samobójczej. Postępowanie umorzono, nie dopatrując się cech przestępstwa. Jednak po kilku latach, pojawiły się nowe okoliczności, które wskazywały, że komendant nie popełnił jednak samobójstwa, a został zamordowany. Sprawcy jednak do tej pory nie ujęto. Modelewski wspólnie z Majewskim chcą rozwiązać sprawę do końca. O wyjaśnienia proszą m.in. prokuratura generalnego.

– Mam taką wiedzę, że istnieją dowody, które pozwalają zidentyfikować sprawcę – mówi bialski "Cattini”, bo tak nazywali go koledzy z komendy. – Odbijamy się na razie od ściany, bo prokuratura nie udziela nam odpowiedzi na nasze zapytania. Chyba sama uwikłała się w sieć matactw i ma teraz problem z udzieleniem jednoznacznej odpowiedzi. A sprawa śmierci Semeniuka czeka na rozwiązanie – przyznaje Majewski.

Dlatego autorzy chcą napisać kontynuację "Odwetu gliny”. O czym jeszcze oprócz sprawy z Huszlewa napisał Modelewski? - O rozbijaniu gangów, zabójstwach, przemycie, czyli samo życie policjanta spod wschodniej granicy – tak opisuje to warszawskie De Facto, wydawca książki.

W sumie, Modelewski w policji pracował ponad 20 lat. – Mam satysfakcję, że robiłem konkretną robotę. Nie udawałem, że pracuję. Często zdobycie pewnych informacji było wielkim ryzykiem. Czasami zdarza się, że spotykam gangsterów, z którymi miałem do czynienia i oni odnoszą się do mnie z szacunkiem – mówi Modelewski.

W latach 90-tych rozpracował też "ośmiornicę”. Tak nazwą grupę przestępczą działająca przy granicy. – Wówczas straż graniczna była powiązana z przestępcami m.in. z Rosji czy Warszawy. Współpracując ze sobą, sprowadzali do Polski drogie samochody. Udało mi się odkryć ten mechanizm – potwierdza "glina”. W zdobywaniu informacji pomagali informatorzy.

– Ale nigdy ich nie zdradzałem, bez względu na to kim byli -zaznacza. Współautor "Odwetu gliny” chwali materiał, który dostał od byłego policjanta. - Pan Ryszard przekazał mi pełną dokumentację opartą na faktografii, bez bajdurzenia. Moją cegiełką była narracja i zbudowanie napięcia tak jak w dobrym thrillerze - opowiada Majewski. Kiedy kolejna część? – To zweryfikuje rynek i zainteresowanie czytelników – odpowiada współautor. Na spotkaniu w Białej Podlaskiej publiczność dopisała.
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Piłkarki ręczne reprezentacji Polski w swoim ostatnim meczu na mistrzostwach Europy ograły Rumunię

ME piłkarek ręcznych: Polki zakończyły turniej na dziewiątym miejscu. Bez zmiany kultury lepiej nie będzie

Dziewiąte miejsce na trwających wciąż mistrzostwach Europy to najlepsze osiągniecie kobiecej reprezentacji Polski od prawie dwóch dekad. Nawet ekipa Kima Rasmussena z Karoliną Kudłacz, Aliną Wojtas czy Kingą Achruk w składzie nie zanotowała tak wysokiej lokaty, a przypomnijmy, że wtedy w czempionacie naszego kontynentu rywalizowało tylko 16 drużyn

Ukradła byłemu sporo gotówki

Ukradła byłemu sporo gotówki

57-letnia kobieta ukradła 8 000 złotych swojemu byłemu partnerowi. Teraz odpowie za kradzież przed sądem.

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka
Dużo zdjęć
galeria

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka

W Trybunale Koronnym w Lublinie spotkali się politycy, urzędnicy, kler, mundurowi i biznesmeni na tradycyjnym opłatku prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka.

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Podczas wczorajszych działań „NURD” w Lublinie policjanci ujawnili 177 wykroczeń, w tym przypadek 29-letniej kobiety, która wiozła swoje dziecko do szkoły, mając 2 promile alkoholu w organizmie.

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Ponad 30 twórców z całego regionu lubelskiego, oryginalne rękodzieło, ekologiczne produkty i inspiracje na święta. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy powracają w Warsztatach Kultury w Lublinie już w najbliższą niedzielę.

Marcin Romanowski

Prokurator wystawił list gończy za Marcinem Romanowskim

Prokurator wystawił w czwartek list gończy za Marcinem Romanowskim, co do którego sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie – poinformował rzecznik PK prok. Przemysław Nowak. Poseł PiS, b. wiceszef MS, jest podejrzany m.in. o ustawianie konkursów na wielomilionowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości.

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Realizacja skomplikowanych projektów infrastrukturalnych w trudnym terenie często stawia przed inżynierami wyzwania, które wydają się nie do pokonania.

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Mieszkańcy dzielnicy Węglin Południowy domagają się zmian na ulicy Roztocze, która – ich zdaniem – stała się miejscem o zwiększonym ryzyku dla pieszych i kierowców. W odpowiedzi na ich apele radni Anna Glijer i Jarosław Pakuła skierowali do prezydenta miasta interpelację w sprawie poprawy bezpieczeństwa w tej lokalizacji.

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Kilkadziesiąt osób pojawiło się 5 grudnia w Janowskim Ośrodku Kultury na promocji Najpiękniejszych legend ziemi janowskiej. Zbiór autorstwa Angeliki Moskal opublikowało Wydawnictwo Regis. Ilustracje do książki wykonała Agnieszka Adamik.

Chełm nie poddaje się i zamierza wywalczyć sprawiedliwość przed sądem, aby Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej mogło powstać.

Spór o Muzeum Rzezi Wołyńskiej – czy projekt doczeka się realizacji?

W Chełmie miało powstać pierwsze muzeum w Polsce poświęcone wołyńskiemu ludobójstwu. Projekt został wstrzymany przez wycofanie się resortu kultury z finansowania inwestycji, jednak nowe deklaracje Ukrainy rzucają inne światło na przyszłość przedsięwzięcia.

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja
DO ŚLUBU Z DZIENNIKIEM
film

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja

W dzisiejszym odcinku zapytaliśmy wedding plannerki o trendy w nadchodzącym sezonie ślubnym 2025. Jakie dekoracje najlepiej pasują do Pary Młodej? Czym kierować się przy ich wyborze? Sprawdźcie sami!

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na przedświąteczne zakupy. Można zaopatrzyć się w zimowe kalesony i inne „pakiety przetrwania”.

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

42-latek samowolnie opuścił szpital w Lublinie. Teraz poszukuje go policja.

zdjęcie ilustracyjne

Trudny piątek na drogach. Rolnicy zorganizują protesty na dwóch mostach

To będzie trudny piątek na drogach w Lubelskiem. W dwóch miejscach rolnicy organizują protesty.

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Świetna postawa koszykarzy Startu Lublin podczas meczu z mistrzami Polski - Treflem Sopot doceniona. Courtney Ramey został wybrany MVP 9. kolejki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium