Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

10 czerwca 2015 r.
16:10

Cudzoziemcy szukają tu spokoju. Dostają więcej

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 14 A A
Aslan z żoną. Do Polski uciekli z Groznego. Aslan pracuje w szkole w Berezówce. Jego żona przygotowywała smakołyki na Dzień Otwarty, m.in. czeczeńską chałwę /  fot. Ewelina Burda
Aslan z żoną. Do Polski uciekli z Groznego. Aslan pracuje w szkole w Berezówce. Jego żona przygotowywała smakołyki na Dzień Otwarty, m.in. czeczeńską chałwę / fot. Ewelina Burda

Aslan z Czeczenii uciekł prawie dwa lata temu. Był prześladowany. Teraz on i jego rodzina mają spokój. Z kolei, Natia młoda Gruzinka opuściła swój kraj z mężem i dziećmi ze względów politycznych. – Tu jest nam dobrze. Mamy wszystko, co trzeba – mówi. Aslan i Natia to cudzoziemcy, którzy mieszkają w Horbowie niedaleko Białej Podlaskiej. Tu w ośrodku oczekują na status uchodźcy lub inną formę ochrony. Czekają tak od kilku miesięcy do kilku lat.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W sumie mieszka tu blisko 70 cudzoziemców – z Czeczenii, Ukrainy i Gruzji. – Jeszcze w maju było tu 120 osób, ale część odeszła, bo dostała jedną z form ochrony - pobyt tolerowany - precyzuje kierownik placówki Grzegorz Machno.

Takich ośrodków pobytowych jest w województwie lubelskim jeszcze kilka: m.in. w Łukowie oraz Bezwoli. Natomiast ośrodek w Białej Podlaskiej ma charakter recepcyjny. Przybysze trafiają tu od razu po przekroczeniu granicy.

Jak wygląda życie w ośrodku? – Rytm wyznaczają posiłki. Śniadanie jest o godz. 9, bo nasi mieszkańcy wstają dosyć późno – śmieje się Machno. – Pora obiadowa jest od godz. 12 do 14, a wieczorem kolacja. Pomiędzy posiłkami cudzoziemcy mogą organizować sobie czas we własnym zakresie – podkreśla kierownik.

Co wtedy najczęściej robią? – Chętnie spędzają czas przed ośrodkiem, lubią zajęcia sportowe – opowiada szef placówki. Niektórzy jeżdżą do pracy. – Głównie kobiety. Część z nich pracuje w pobliskiej pieczarkarni. Mężczyźni próbują prac dorywczych, np. przy zbiorach owoców lub warzyw – dodaje Grzegorz Machno.

Najlepszą fuchę, zdaniem mieszkańców ośrodka, podłapał Aslan. – Od ponad roku jestem opiekunem dzieci, z którymi codziennie jeżdżę z ośrodka do szkoły podstawowej w Berezówce – opowiada Czeczen, który do Polski uciekł z Groznego. – W szkole czekam na korytarzu, aż skończą lekcję. A gdy trzeba to pomagam, np. coś przetłumaczę. Później wracam razem z nimi do Horbowa – dodaje. W Polsce odnalazł spokój. – Musiałem chronić rodzinę, byliśmy prześladowani – wspomina. W naszym kraju stara się o status uchodźcy. Procedura trwa.

W tej wiejskiej szkole, gdzie pracuje Aslan, prawie połowa uczniów to cudzoziemcy. – Obecnie jest ich 19. A polskich dzieci mamy 30. Sytuacja jest jak wiadomo płynna. Ale jest u nas jedna cudzoziemka, która już cztery lata się tu uczy – przyznaje dyrektor szkoły Katarzyna Sobolewska.

W placówce nie brakuje integracji. – Na każdą szkolną imprezy zapraszamy również rodziców cudzoziemców, wspólnie przygotowujemy inscenizacje, jeździmy na wycieczki, na basen –wymienia Sobolewska.

Bariera językowa to największa trudność. - Dzieci, które są tu już rok lub dłużej, sporo rozumieją, piszą i mówią po polsku. Biorą nawet udział w konkursach. Ale bywa tak, że przyjeżdża rodzina miesiąc przez zakończeniem roku szkolnego i wtedy trudno coś wypracować – przyznaje pani dyrektor.

Integracja w szkole to jedno. Potrzeba też integracji z lokalną społecznością. – Dlatego od ubiegłego roku wspólnie z Urzędem do spraw Cudzoziemców organizujemy Dni Otwarte. Na co dzień ośrodki nie są otwarte dla każdego. Aby tu wejść trzeba mieć zgodę szefa urzędu do spraw cudzoziemców – mówi Magdalena Przytuła z Centrum Wolontariatu w Lublinie, który we wtorek zorganizował taki dzień w Horbowie.

Cudzoziemcy uczyli jak wiązać hidżab, jak przyrządzić chałwę czeczeńską. Były też pokazy tańców czeczeńskich i perskich. – Wszystko po to, aby zobaczyć od środka jak funkcjonuje ośrodek i przełamać stereotypy – podkreśla Przytuła. Taki Dzień Otwarty planowany jest również 1 lipca w ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej.

Uchodźcza statystyka

* W 2014 roku o nadanie statusu uchodźcy ubiegało się w Polsce 8 193 cudzoziemców. Najwięcej potencjalnych uchodźców pochodziło z Rosji, głównie narodowości czeczeńskiej. Drudzy w kolejności byli obywatele Ukrainy. Natomiast Gruzja, która od 2009 roku znajdowała się na drugim miejscu w tym zestawieniu, przesunęła się na trzecią pozycję. W 2014 roku szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców udzielił ochrony 732 cudzoziemcom. Blisko 2  tys. osób uzyskało decyzję negatywną w sprawie o nadanie statusu uchodźcy. Jednocześnie 5,5  tys. spraw umorzono.

* Żródło: Urząd do spraw Cudzoziemców

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 26 lipca 2015 o 11:02
0
Nie stać nas na to. Dzieci na Warmii głodują....mamy wiele problemów. Dać socjal jak dla Polaka, prace sezonowe-porzadkowe, zbiory owoców itp...a po ustabilizowaniu się sytuacji w kraju przybysza...w samolot i odesłać. Tak było z albancami z kosowa, niemcy nie czekali po nalotach odesłali do wolnego kosowa...z którego obecnie wielu wyjechało walczyć w ramach tzw panstwa islamskiego, podobnie bośniacy a czeczenów pewnie nie mniej tam działa. Nie liczmy na coś dobrego ze strony imigrantów zerknijmy co mają nasi zachodni sąsiedzi. Oni się nie chcą asymilować, jest zbyt wiele barier nie do przeskoczenia. U nas bedzie to samo. Dlatego na wyborach po raz pierwszy zagłosuje na skrajną prawice...wczesniej głosowałem na pis palikota po. Podziwiam Orbana, ma JAJA i tego oczekuje od naszych polityków. Spedziłem ponad dwa lata w krajach bałkańskich i znam problematykę...wpływ chrzescijanstwa na muzułmanów płachta na byka, postawa muzułmanina wszystko mi sie nalezy pretensje, katolik serb czy chorwat mentalnie jak my pokora do życia. Przykro że nie potrafimy pomagać inaczej neutralizując konflikty...ale to wielka polityka pomiędzy wplywami usa i roskimi.
Nie stać nas na to. Dzieci na Warmii głodują....mamy wiele problemów. Dać socjal jak dla Polaka, prace sezonowe-porzadkowe, zbiory owoców itp...a po ustabilizowaniu się sytuacji w kraju przybysza...w samolot i odesłać. Tak było z albancami z kosowa, niemcy nie czekali po nalotach odesłali do wolnego kosowa...z którego obecnie wielu wyjechało walczyć w ramach tzw panstwa islamskiego, podobnie bośniacy a czeczenów pewnie nie mniej tam działa. Nie liczmy na coś dobrego ze strony imigrantów zerknijmy co mają nasi zachodni sąsiedzi. Oni się nie ... rozwiń
Avatar
stonoga / 18 czerwca 2015 o 07:58
0

WON!!! ISLAM!!!! WYNOCHA Z NASZEGO KRAJU! MORDERCY!!

Nie pyskuj tak !!!   na ciebie też mamy taśmy,nagrania.

Avatar
Gość / 18 czerwca 2015 o 07:44
0
To my mamy sie integrowac z muzulmanami czy oni z nami ?Po jaką cholerę mam wiedziec jak sie wiaze hijab.!? To oni powinni byc uswiadamiani, ze pokazywanie wlosow na glowie, to nie grzech i jest nieakceptowane w noweczesnym spoleczenstwie. Kto zatrudni babę w chustce na glowie, ja napewno NIE!
Avatar
Gość / 16 czerwca 2015 o 00:33
0
WON!!! ISLAM!!!! WYNOCHA Z NASZEGO KRAJU! MORDERCY!!
Avatar
Gość / 15 czerwca 2015 o 21:48
0
Gonić ich puki jeszcze czas
Avatar
Gość / 14 czerwca 2015 o 21:25
0
Chciałbym dorzucić swoją opinię na temat obcokrajowców z ośrodka. Warunki życia mają zdecydowanie lepsze niż nie pracujący lub pracujący na słabo opłacanych stanowiskach Polacy. Nie mówię o posiłkach i warunkach mieszkaniowych, bo to rozumiem, są u nas gośćmi i jak mówią starzy ludzie "gość w dom, Bóg w dom". Ale szlag mnie trafia jak nigdzie nie pracując codziennie kupują w kiosku marlboro goldy, stać ich na browar w ogródku i żarcie na mieście. Bierzemy zły przykład z krajów zachodnich i uczymy ich nieróbstwa i życia na socjalu. Zakładając, że rozmnażają się jakieś 4x szybciej niż my, to w niedługiej przyszłości, za jakieś góra 20 lat, będziemy mieć z nimi realny problem. Nie oszukujmy się, że wrócą do siebie jak mają u nas tak dobrze... Tak na marginesie, w Gruzji, z tego co wiem, wojna się skończyła, kraj jak na realia postsowieckich republik jest stabilny, więc czegoś tu nie rozumiem.
Chciałbym dorzucić swoją opinię na temat obcokrajowców z ośrodka. Warunki życia mają zdecydowanie lepsze niż nie pracujący lub pracujący na słabo opłacanych stanowiskach Polacy. Nie mówię o posiłkach i warunkach mieszkaniowych, bo to rozumiem, są u nas gośćmi i jak mówią starzy ludzie "gość w dom, Bóg w dom". Ale szlag mnie trafia jak nigdzie nie pracując codziennie kupują w kiosku marlboro goldy, stać ich na browar w ogródku i żarcie na mieście. Bierzemy zły przykład z krajów zachodnich i uczymy ich nieróbstwa i życia na socjalu. ... rozwiń
Avatar
Gość / 11 czerwca 2015 o 15:30
0
Oni lepiej mają jak rodowici Polacy, którzy klepią biedę!!! Kiedy to się zmieni!!! Trzeba tam starać się o przyjęcie!! Nic potem nas nie obchodzi jest wszystko za darmo, żadnego kłopotu zmartwienia co będzie następnego dnia/
Avatar
Gość / 11 czerwca 2015 o 09:52
0
dajcie nam polakom takie warunki- wstyd mi ze jestem polka , dla nas nic nie ma ale dla obcokrajowców wszystko
Avatar
Piotr / 11 czerwca 2015 o 09:08
0

tak prześladowani politycznie ale ina tle religijnym

duza role w prześladowaniu odgrywaja tam "chrześcijańcy" duchowni

Avatar
Gość / 11 czerwca 2015 o 08:31
0
Powyższe komentarze świadczą, do jakiego cudownego i katolickiego kraju trafili i jak mieszkańcy ( czytaj Polacy katolicy, pokolenie JP II ) ich tam dobrze witają. Nic dodać, nic ująć.
Avatar
Gość / 26 lipca 2015 o 11:02
0
Nie stać nas na to. Dzieci na Warmii głodują....mamy wiele problemów. Dać socjal jak dla Polaka, prace sezonowe-porzadkowe, zbiory owoców itp...a po ustabilizowaniu się sytuacji w kraju przybysza...w samolot i odesłać. Tak było z albancami z kosowa, niemcy nie czekali po nalotach odesłali do wolnego kosowa...z którego obecnie wielu wyjechało walczyć w ramach tzw panstwa islamskiego, podobnie bośniacy a czeczenów pewnie nie mniej tam działa. Nie liczmy na coś dobrego ze strony imigrantów zerknijmy co mają nasi zachodni sąsiedzi. Oni się nie chcą asymilować, jest zbyt wiele barier nie do przeskoczenia. U nas bedzie to samo. Dlatego na wyborach po raz pierwszy zagłosuje na skrajną prawice...wczesniej głosowałem na pis palikota po. Podziwiam Orbana, ma JAJA i tego oczekuje od naszych polityków. Spedziłem ponad dwa lata w krajach bałkańskich i znam problematykę...wpływ chrzescijanstwa na muzułmanów płachta na byka, postawa muzułmanina wszystko mi sie nalezy pretensje, katolik serb czy chorwat mentalnie jak my pokora do życia. Przykro że nie potrafimy pomagać inaczej neutralizując konflikty...ale to wielka polityka pomiędzy wplywami usa i roskimi.
Nie stać nas na to. Dzieci na Warmii głodują....mamy wiele problemów. Dać socjal jak dla Polaka, prace sezonowe-porzadkowe, zbiory owoców itp...a po ustabilizowaniu się sytuacji w kraju przybysza...w samolot i odesłać. Tak było z albancami z kosowa, niemcy nie czekali po nalotach odesłali do wolnego kosowa...z którego obecnie wielu wyjechało walczyć w ramach tzw panstwa islamskiego, podobnie bośniacy a czeczenów pewnie nie mniej tam działa. Nie liczmy na coś dobrego ze strony imigrantów zerknijmy co mają nasi zachodni sąsiedzi. Oni się nie ... rozwiń
Avatar
stonoga / 18 czerwca 2015 o 07:58
0

WON!!! ISLAM!!!! WYNOCHA Z NASZEGO KRAJU! MORDERCY!!

Nie pyskuj tak !!!   na ciebie też mamy taśmy,nagrania.

Avatar
Gość / 18 czerwca 2015 o 07:44
0
To my mamy sie integrowac z muzulmanami czy oni z nami ?Po jaką cholerę mam wiedziec jak sie wiaze hijab.!? To oni powinni byc uswiadamiani, ze pokazywanie wlosow na glowie, to nie grzech i jest nieakceptowane w noweczesnym spoleczenstwie. Kto zatrudni babę w chustce na glowie, ja napewno NIE!
Avatar
Gość / 16 czerwca 2015 o 00:33
0
WON!!! ISLAM!!!! WYNOCHA Z NASZEGO KRAJU! MORDERCY!!
Avatar
Gość / 15 czerwca 2015 o 21:48
0
Gonić ich puki jeszcze czas
Avatar
Gość / 14 czerwca 2015 o 21:25
0
Chciałbym dorzucić swoją opinię na temat obcokrajowców z ośrodka. Warunki życia mają zdecydowanie lepsze niż nie pracujący lub pracujący na słabo opłacanych stanowiskach Polacy. Nie mówię o posiłkach i warunkach mieszkaniowych, bo to rozumiem, są u nas gośćmi i jak mówią starzy ludzie "gość w dom, Bóg w dom". Ale szlag mnie trafia jak nigdzie nie pracując codziennie kupują w kiosku marlboro goldy, stać ich na browar w ogródku i żarcie na mieście. Bierzemy zły przykład z krajów zachodnich i uczymy ich nieróbstwa i życia na socjalu. Zakładając, że rozmnażają się jakieś 4x szybciej niż my, to w niedługiej przyszłości, za jakieś góra 20 lat, będziemy mieć z nimi realny problem. Nie oszukujmy się, że wrócą do siebie jak mają u nas tak dobrze... Tak na marginesie, w Gruzji, z tego co wiem, wojna się skończyła, kraj jak na realia postsowieckich republik jest stabilny, więc czegoś tu nie rozumiem.
Chciałbym dorzucić swoją opinię na temat obcokrajowców z ośrodka. Warunki życia mają zdecydowanie lepsze niż nie pracujący lub pracujący na słabo opłacanych stanowiskach Polacy. Nie mówię o posiłkach i warunkach mieszkaniowych, bo to rozumiem, są u nas gośćmi i jak mówią starzy ludzie "gość w dom, Bóg w dom". Ale szlag mnie trafia jak nigdzie nie pracując codziennie kupują w kiosku marlboro goldy, stać ich na browar w ogródku i żarcie na mieście. Bierzemy zły przykład z krajów zachodnich i uczymy ich nieróbstwa i życia na socjalu. ... rozwiń
Avatar
Gość / 11 czerwca 2015 o 15:30
0
Oni lepiej mają jak rodowici Polacy, którzy klepią biedę!!! Kiedy to się zmieni!!! Trzeba tam starać się o przyjęcie!! Nic potem nas nie obchodzi jest wszystko za darmo, żadnego kłopotu zmartwienia co będzie następnego dnia/
Avatar
Gość / 11 czerwca 2015 o 09:52
0
dajcie nam polakom takie warunki- wstyd mi ze jestem polka , dla nas nic nie ma ale dla obcokrajowców wszystko
Avatar
Piotr / 11 czerwca 2015 o 09:08
0

tak prześladowani politycznie ale ina tle religijnym

duza role w prześladowaniu odgrywaja tam "chrześcijańcy" duchowni

Avatar
Gość / 11 czerwca 2015 o 08:31
0
Powyższe komentarze świadczą, do jakiego cudownego i katolickiego kraju trafili i jak mieszkańcy ( czytaj Polacy katolicy, pokolenie JP II ) ich tam dobrze witają. Nic dodać, nic ująć.
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Graffiti psuje krajobraz? Bolesław Stelmach chce by je zamalować i posadzić bluszcz

Graffiti psuje krajobraz? Bolesław Stelmach chce by je zamalować i posadzić bluszcz 1 1

Zamalowania graffiti na murach wzdłuż al. Solidarności koło skansenu i ogrodu botanicznego domaga się Rada Kultury Przestrzeni. Zamiast malowideł z zeszłorocznej imprezy Meeting of Styles wolałaby tu zieloną ścianę z bluszczu. Ratusz zapowiada jednak, że w sierpniu… powstanie tu nowe graffiti

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach 1 0

Granica Terespol wygrała rywalizację w grupie I bialskiej klasy A i wywalczyła awans do bialskiej klasy okręgowej

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN 0 1

Dzieci w przedszkolach będą miały zajęcia z doradztwa zawodowego – wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Przyszły zawód dzieci mają wybierać przez zabawę

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy 2 0

30 lipca przedstawiciele komisji zakładowej NSZZ Solidarność spotkają się z przedstawicielami sieci Aldik. Będą rozmawiać o podwyżkach. Jeśli nie usłyszą konkretów, nie wykluczają rozpoczęcia strajku.

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać 0 1

W drugim kwartale tego roku Polacy kupili mniej nowych mieszkań niż rok wcześniej. W statystykach GUS widać pierwsze symptomy spadku aktywności deweloperów – oceniają eksperci. Liczba nowych pozwoleń na budowę rośnie, ale wolniej niż kiedyś.

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku
22 lipca 2018, 17:00

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku 1 0

Co Gdzie Kiedy. Trwa Festiwal Fresków w Lublinie. W najbliższą niedzielę, 22 lipca o godz. 17 w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku odbędzie się koncert Szymona Krzemiania i Grzegorza Siedlaczka.

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później 42 11

Ostry ból głowy, 40-stopniowa gorączka, wymioty. – Stan męża się pogarszał, dosłownie miotał się z bólu, a ja byłam bezsilna – opowiada Katarzyna Gnaś. Mimo to, 26-latek nie został przyjęty do szpitala w Poniatowej. Kilka dni później zmarł

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku 0 0

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski 6 1

W rewanżowym meczu I rundy eliminacji do Ligi Mistrzów zespół z Warszawy pokonał na swoim stadionie niżej notowanego rywala z Irlandii i awansował do dalszej fazy rozgrywek

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka 3 1

Kolejna stłuczka na rondzie Wyszyńskiego w Zamościu. Od 6 czerwca obowiązuje tu ruch okrężny a kierowcy nadal mają problemy

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł 7 5

Ponad 900 tys. zł udało się odzyskać miastu od zadłużonych najemców mieszkań komunalnych, którzy zgłosili się do programu dającego im szansę na umorzenie do 70 proc. zaległości. Z takiej możliwości skorzystała prawie co siódma z uprawnionych osób. Jak dużych długów mogą się pozbyć?

"Burmistrzu przestrzegaj prawa!". Pani Maria będzie pikietować codziennie

"Burmistrzu przestrzegaj prawa!". Pani Maria będzie pikietować codziennie 2 3

Maria Kosidło z Radzynia Podlaskiego zaczęła we wtorek pikietę pod Urzędem Miasta. W toczącym się od dwóch lat sporze chodzi o mieszkanie komunalne. Kobieta zarzuca urzędnikom, że bezprawnie rozwiązali z nią umowę i zajęli lokum

Rolnicy protestowali, zablokowali weterynarzy. "Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła!"
film

Rolnicy protestowali, zablokowali weterynarzy. "Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła!" 37 26

Hodowcy świń z okolic Parczewa zablokowali samochód lekarzy weterynarii, którzy zamierzali przeprowadzić ubój zwierząt zagrożonych afrykańskim pomorem świń. – Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła – nie ukrywa przewodniczący rolniczego stowarzyszenia, który przyjechał wesprzeć okolicznych mieszkańców

A jednak do poprawki. Zmiana na pomniku smoleńskim w Kraśniku
galeria

A jednak do poprawki. Zmiana na pomniku smoleńskim w Kraśniku 10 24

Poprawiono napis na odsłoniętym w niedzielę kraśnickim pomniku. Figura Lecha Kaczyńskiego została podpisana jako „Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej”. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy drugiego z tych słów nie należałoby odmienić.

Nowe korty tenisowe utonęły w deszczu

Nowe korty tenisowe utonęły w deszczu 5 11

Woda na kortach tenisowych w Świdniku. Urząd Miasta przyznaje, że po poniedziałkowych ulewnych deszczach był problem z odprowadzaniem wody

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.