Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

18 stycznia 2020 r.
9:37

Cztery skargi na uchwałę "śmieciową" w Białej Podlaskiej. Jakie rozstrzygnięcie?

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
14 50 A A
(fot. archiwum)

Uchwała "śmieciowa" zaczyna budzić wątpliwości mieszkańców. Wcześniej zaskarżyli ją Bezpartyjni Samorządowcy. Ma to związek ze zmianą sposobu naliczania opłaty za wywóz odpadów w Białej Podlaskiej. W sumie, do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie wpłynęły cztery skargi w tej sprawie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Teraz petycję i wniosek do wojewody napisał mieszkaniec. W Białej Podlaskiej w tym roku zmienia się system naliczania opłat. Nie będzie tak jak do tej pory od osoby, tylko od ilości zużytej wody. Ma to uszczelnić system, bo obejmie on wszystkich mieszkańców. Opłata będzie iloczynem zużytej wody z danej nieruchomości (średnia z poprzedniego roku) i kwoty 5,20 zł (miesięcznie).

Do tej pory naliczana od osoby opłata wynosiła 8 zł w przypadku segregacji lub 20 zł w przypadku odpadów niesegregowanych. Z wyliczeń samorządu wynika że średnie zużycie wody w gospodarstwie to 3 metry sześcienne, co daje opłatę ok. 16 zł miesięcznie za odpady (5,20 zł trzeba pomnożyć razy 3 metry sześcienne zużytej wody).

Tylko 19 gmin w Polsce zdecydowało się na taki sposób naliczania opłat za odpady. – Skoro Rada Miasta zdecydowała się na powiązanie wysokości opłaty za wywóz śmieci z opłatą za zużytą wodę, to taka opłata powinna być ustalana w oparciu o faktyczne zużycie wody w okresie, za który jest ona naliczana, nie zaś za okres miniony – uważa bialczanin.

– Nie ulega wątpliwości, że obywatele mając  odpowiednio wcześniej świadomość łączenia opłat, mogliby wpływać na zmianę zachowań, a w konsekwencji ograniczać zużycie wody– pisze autor petycji. Jego zdaniem, mieszkańcy zostali pozbawieni takiej możliwości, co narusza zasadę zaufania obywatela do organów władzy publicznej.

Z kolei, Bezpartyjni Samorządowcy zauważyli wcześniej, że taka uchwała powinna być poddana szerszym konsultacjom z mieszkańcami. Zarówno mieszkaniec Białej Podlaskiej, jak i Bezpartyjni skierowali w tej sprawie wnioski do wojewody lubelskiego. Ale ten przekazał sprawy do rozpoznania dla Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie, bo to w jej kompetencjach leży zbadanie legalności tych uchwał.

Jacek Grządka prezes RIO odpowiada, że do tej pory wpłynęły cztery skargi dotyczące uchwały "śmieciowej". – Dotychczas zostały rozpatrzone dwie skargi (...). Kolegium RIO, właściwe do załatwiania tych skarg, podtrzymało swoje wcześniejsze stanowisko co do zgodności z prawem uchwały Rady Miasta i uznało skargi za bezzasadne – podkreśla Grządka. Natomiast, kolejne dwie skargi mają być rozpatrzone na jednym z najbliższych posiedzeń Kolegium.

Ostatni raz rada miasta podwyższała stawkę za gospodarkę odpadami w 2015 roku.–  A koszty wzrosły i musimy to zbilansować – tłumaczył prezydent Michał Litwiniuk (PO). W ubiegłym roku dziura w budżecie z tytułu niezbilansowania wyniosła 3,4 mln zł.

W sumie, od 2013 roku miasto dołożyło do gospodarki odpadami 10,5 mln zł. – Dotychczasowy system jest nieskuteczny, bo na 56 tys. mieszkańców mamy 49 tys. deklaracji. Mimo usilnych starań, nie udało się tego uszczelnić – podkreślał prezydent.

W podwarszawskich Markach RIO zakwestionowała naliczanie opłat śmieciowych właśnie na podstawie danych historycznych. Władze miasta chciały, aby mieszkańcy składali deklaracje na podstawie średniomiesięcznego zużycia wody z ubiegłym roku, ale RIO uchyliła uchwałę w całości. Jej zdaniem opłata powinna być bowiem naliczana za faktyczne zużycie wody.

e-Wydanie

Komentarze 50

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
TOM / 18 stycznia 2020 o 11:05
+16
W bialych rekawiczkach pod przykrywka prawa okrada sie mieszkancow miasta poprzez haracz jakim sa oplaty śmieciowe. Najbardziej dostaja po kieszeni rodziny wielodzietne...litwiniuk pokazal bardzo prosocjalna postawe społeczną...na garbie najubozszyh.brawo panie prezydencie
Avatar
Rob / 18 stycznia 2020 o 10:10
+13
Dlaczego nikt nic nie pisze, że konta Litwiniuka i Hajdara na Facebooku prowadzi zatrudniony w Wod-kanie za 15 tyś ,kolega Litwiniuka- Jaroszek??? Więcej na Biała news...
Avatar
Gość / 18 stycznia 2020 o 09:43
+13
NIEMIECKA RODZINA PŁACI MNIEJ za SMIECI NIZ POLSKA ??? Samorzodowcy to zwykli oszuści....
Avatar
Epidemiolog / 18 stycznia 2020 o 18:27
+10
Ludzie się nie myją! Tygodniami nie zmieniają przepoconych ubrań! Śmierdzi w autobusach, poczekalniach, kolejkach, itd. Przygotuj Panie Prezydencie plan postępowania w przypadku wybuchu epidemii w mieście, bo przecież teraz mieszkańcy zaczną oszczędzać wodę, a to doprowadzi do jeszcze większego smrodu , brudu i "wylęgu" wszelkich bakterii. Naliczanie opłaty za śmieci na podstawie wody jest bardzo głupie - radni, nie bierzcie tego do siebie.
 Jest ubóstwo, będzie bród i smród.
Avatar
Gość / 18 stycznia 2020 o 11:19
+9
Bober za Twoich rządów każda spółka ma straty jak tam czapa w wodociągach radzi sobie ? Może ulgi za jazdę rowerem zrobisz ?
Avatar
Gość / 18 stycznia 2020 o 13:53
+8
Szanowny dyskutancie hitman. Tak, zgoda, przejeli intratne fuchy po rzadach Stefaniuka. Okay. Jest jednak jedno "ale". A gdzie to byl wtedy (za czasow tego "zlego Stefaniuja" obecny prezydent Litwiniuk oraz wielu z jego swity? Podpowiem, jesli pan zapomnial. Byli przy Stefaniuku I uczestniczyli w przywilejach wladzy, biorac to, co im Stefaniuk dal. Co? Nie smakowalo? Smakowalo, bo brali co bylo do wziecia. Lykali jak pelikany. Co? Nie popierali jego polityki? Popierali. Popierali niemal wszystko. Glosowali na TAK za idiotycznym projektem stadionu tez. Nikt inny jak bialska Platforma nie przysluzyla sie tak rzadom PiS-u w miescie. Juz w czasach Czapskiego probowali dogadywac sie z PiS-em I budiwac w Bialej POPiS. Zaklamani politycy.
Szanowny dyskutancie hitman. Tak, zgoda, przejeli intratne fuchy po rzadach Stefaniuka. Okay. Jest jednak jedno "ale". A gdzie to byl wtedy (za czasow tego "zlego Stefaniuja" obecny prezydent Litwiniuk oraz wielu z jego swity? Podpowiem, jesli pan zapomnial. Byli przy Stefaniuku I uczestniczyli w przywilejach wladzy, biorac to, co im Stefaniuk dal. Co? Nie smakowalo? Smakowalo, bo brali co bylo do wziecia. Lykali jak pelikany. Co? Nie popierali jego polityki? Popierali. Popierali niemal wszystko. Glosowali na TAK za idiot... rozwiń
Avatar
Hirek / 18 stycznia 2020 o 13:52
+8
"Kochani, dzielę się z Wami wzruszającą historią. Przeczytajcie a następnie obejrzyjcie video o moich malutkich bohaterach i ich rodzicach” – tak Riad Haidar, poseł Koalicji Obywatelskiej zachęcał na swoim profilu w portalu Facebook do obejrzenia filmu o bliźniakach, które znalazły się pod jego opieką" . Skoro dziś już wiemy , że Jaroszek prowadził profil Haidarowi, to słowa te brzmią jak groteska. Wstyd , panie doktorze!
Avatar
Hector / 18 stycznia 2020 o 11:23
+8
A jak Stefaniuk podnosił oplaty i zatrudniał ludzi z wyrokami za 18 tysięcy to było dobrze. Oj pisowskie trolle jak wam nie wstyd
 Oj platformerski trollu a co ty na kłamstwa przedwyborcze Litwiniuk np co do darmowych biletów MZK dla uczniów? Takiego syfu mimo wszystko nie było za Litwiniuka Broniewicz przed wyborami też gadał o odpartyjnieniu Białej. A co jest? Właśnie upartyjnienie, kolesiostwo (patrz wod-kan) i inne decyzje które są wbrew oczekiwaniom mieszkańców Białej Podlaskiej. Ale czegokolwiek się można spodziewać po obecnych i byłych członkach platformy dla zmyły nazwanej "obywatelska". By "platformie" żyło się lepiej - Donald Tusk
 Oj platformerski trollu a co ty na kłamstwa przedwyborcze Litwiniuk np co do darmowych biletów MZK dla uczniów? Takiego syfu mimo wszystko nie było za Litwiniuka Broniewicz przed wyborami też gadał o odpartyjnieniu Białej. A co jest? Właśnie upartyjnienie, kolesiostwo (patrz wod-kan) i inne decyzje które są wbrew oczekiwaniom mieszkańców Białej Podlaskiej. Ale czegokolwiek się można spodziewać po obecnych i byłych członkach platformy dla zmyły nazwanej "obywatelska". By "platformie" żyło się lepiej - Donal... rozwiń
Avatar
czerepachy gminne / 18 stycznia 2020 o 11:13
+8
NIEMIECKA RODZINA PŁACI MNIEJ za SMIECI NIZ POLSKA ??? Samorzodowcy to zwykli oszuści....
 ZSL znalazło sposób na dojenie i zbiórkę siana z lemingów
Avatar
Chris / 18 stycznia 2020 o 13:48
+7
Oto nowa, wspaniała Biała Podlaska. Wiceprezes WOD-KANU Ernest Jaroszek wpisuje się w internecie jako... prezydent Michał Litwiniuk i poseł Riad Haidar. Zarabiający 15 tysięcy miesięcznie kumpel Litwiniuka zamiast poświęcać każdą chwilę na pracę dla miasta pomaga prowadzić politykom liberalnej lewicy konta na Facebooku. Zaraz pęknę ....
Avatar
*** / 20 stycznia 2020 o 15:33
0
RIO to nie wyrok jest jwszvze Sąd!jeszcze....
 To oczywiste, ale w tym momencie są ja-ja k by nie powiedzieć jak arbuzy. Po arbuzach to ja tylko sikam!
Avatar
Z zewnątrz / 19 stycznia 2020 o 18:38
0
RIO to nie wyrok jest jwszvze Sąd!jeszcze....
Avatar
Zgroza / 19 stycznia 2020 o 18:28
+1
No to mamy naczelnego trolla Białej Podlaskiej . Ernest się wabi i służy wiernie jak pies dwóm opiekunom. Słuchaj Erneścik, to , że jesteś puściutki , o tym mówili już wcześniej liczne osoby z Narutowicza .Ale , że jeszcze robisz za parobasa, na zasadzie przynieś, podaj , pozamiataj, tego się nie spodziewałem. Ernest ! Aport ! Siad ! Albo na kolana !
 A ja bardzo lubię czytać te zapisy z serialu o Januszach. To zjawisko jakie występuje w Białej świadczy, że środowisko jest zdominowane przez Januszy. Najwyższy czas by mieszkańcy zmienili program na: ,, zrób to sam", bo Janusze wszystko spier... niezależnie od kasy. A skoro mowa o śmieciach to zawsze trzeba pamiętać, że śmieć jest zawsze śmieciem! I to nie zależy od ustroju, a wyłącznie od przyzwolenia januszopodobnych. 
 A ja bardzo lubię czytać te zapisy z serialu o Januszach. To zjawisko jakie występuje w Białej świadczy, że środowisko jest zdominowane przez Januszy. Najwyższy czas by mieszkańcy zmienili program na: ,, zrób to sam", bo Janusze wszystko spier... niezależnie od kasy. A skoro mowa o śmieciach to zawsze trzeba pamiętać, że śmieć jest zawsze śmieciem! I to nie zależy od ustroju, a wyłącznie od przyzwolenia januszopodobnych.  rozwiń
Avatar
Epidemiolog / 18 stycznia 2020 o 18:27
+10
Ludzie się nie myją! Tygodniami nie zmieniają przepoconych ubrań! Śmierdzi w autobusach, poczekalniach, kolejkach, itd. Przygotuj Panie Prezydencie plan postępowania w przypadku wybuchu epidemii w mieście, bo przecież teraz mieszkańcy zaczną oszczędzać wodę, a to doprowadzi do jeszcze większego smrodu , brudu i "wylęgu" wszelkich bakterii. Naliczanie opłaty za śmieci na podstawie wody jest bardzo głupie - radni, nie bierzcie tego do siebie.
 Jest ubóstwo, będzie bród i smród.
Avatar
Gość / 18 stycznia 2020 o 17:47
+1
Dopóki nie będzie obowiązku meldunkowego będzie bałagan
Avatar
Fred / 18 stycznia 2020 o 17:22
0
To chyba sorry jesteś jedną z głupszych osób, zgłaszało się osoby mieszkające a nie bywajace w mieszkaniu raz na jakiś czas,ale jak ktoś nie ma rozumu... cóż
Avatar
w2 / 18 stycznia 2020 o 16:41
+6
Debi...u, który wymyśliłeś segragację śmieci w imię ekologi. Do tej pory wynosiłem jeden plastikowy worek, teraz 4!!!!
Avatar
Gość / 18 stycznia 2020 o 15:58
+5
deklaracji nie składam, nie miła była wam moja opłata za wywóz śmieci, którą uiszczałem za rok z góry, chociaż śmieci produkuję tyle co mysz na...ra. Ch...ja wam dam, wszystko spalę w piecu i będziecie wąchać, a gabaryt i popiół wywalę nocą do przydrożnego rowu.
Avatar
Gość / 18 stycznia 2020 o 13:53
+8
Szanowny dyskutancie hitman. Tak, zgoda, przejeli intratne fuchy po rzadach Stefaniuka. Okay. Jest jednak jedno "ale". A gdzie to byl wtedy (za czasow tego "zlego Stefaniuja" obecny prezydent Litwiniuk oraz wielu z jego swity? Podpowiem, jesli pan zapomnial. Byli przy Stefaniuku I uczestniczyli w przywilejach wladzy, biorac to, co im Stefaniuk dal. Co? Nie smakowalo? Smakowalo, bo brali co bylo do wziecia. Lykali jak pelikany. Co? Nie popierali jego polityki? Popierali. Popierali niemal wszystko. Glosowali na TAK za idiotycznym projektem stadionu tez. Nikt inny jak bialska Platforma nie przysluzyla sie tak rzadom PiS-u w miescie. Juz w czasach Czapskiego probowali dogadywac sie z PiS-em I budiwac w Bialej POPiS. Zaklamani politycy.
Szanowny dyskutancie hitman. Tak, zgoda, przejeli intratne fuchy po rzadach Stefaniuka. Okay. Jest jednak jedno "ale". A gdzie to byl wtedy (za czasow tego "zlego Stefaniuja" obecny prezydent Litwiniuk oraz wielu z jego swity? Podpowiem, jesli pan zapomnial. Byli przy Stefaniuku I uczestniczyli w przywilejach wladzy, biorac to, co im Stefaniuk dal. Co? Nie smakowalo? Smakowalo, bo brali co bylo do wziecia. Lykali jak pelikany. Co? Nie popierali jego polityki? Popierali. Popierali niemal wszystko. Glosowali na TAK za idiot... rozwiń
Avatar
Hirek / 18 stycznia 2020 o 13:52
+8
"Kochani, dzielę się z Wami wzruszającą historią. Przeczytajcie a następnie obejrzyjcie video o moich malutkich bohaterach i ich rodzicach” – tak Riad Haidar, poseł Koalicji Obywatelskiej zachęcał na swoim profilu w portalu Facebook do obejrzenia filmu o bliźniakach, które znalazły się pod jego opieką" . Skoro dziś już wiemy , że Jaroszek prowadził profil Haidarowi, to słowa te brzmią jak groteska. Wstyd , panie doktorze!
Zobacz wszystkie komentarze 50

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pogrzeb ks. Mariana Malarza, honorowego obywatela Puław [zdjęcia]
galeria

Pogrzeb ks. Mariana Malarza, honorowego obywatela Puław [zdjęcia] 1 0

Dziś na cmentarzu parafialnym w Czemiernikach pochowano księdza Mariana Malarza. Mszę świętą odprawił metropolita lubelski, abp Stanisław Budzik. W uroczystości pogrzebowej wzięli udział liczni duchowni, a także władze miasta i powiatu puławskiego.

Animacja w Chatce Żaka. Rusza Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA
27 lutego 2020, 10:00

Animacja w Chatce Żaka. Rusza Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA 0 0

W czwartek w Chatce Żaka darmowe pokazy Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji O!PLA, którego celem jest: budowanie relacji pomiędzy polskim widzem, a polską animacją autorską

Lubartów: W centrum miasta stanie pomnik Armii Krajowej?

Lubartów: W centrum miasta stanie pomnik Armii Krajowej? 0 0

Wraca temat budowy pomnika na placu im. Piłsudskiego. Decyzję w tej sprawie rada miasta podjęła jeszcze w 2014 roku, ale później sprawa trafiła „do szuflady”.

Dwie osoby objęte kwarantanną w szpitalu w Lublinie. Wróciły z Włoch, gdzie jest epidemia koronawirusa

Dwie osoby objęte kwarantanną w szpitalu w Lublinie. Wróciły z Włoch, gdzie jest epidemia koronawirusa 28 7

Dwóch mieszkańców województwa lubelskiego zostało objętych kwarantanną w SPSK1 w Lublinie. Trafiły do szpitala z objawami infekcji: kaszlem i gorączką.

Dwutygodniowa dziewczynka od urodzenia była zakażona koronawirusem. Pokonała chorobę

Dwutygodniowa dziewczynka od urodzenia była zakażona koronawirusem. Pokonała chorobę 14 4

Lekarze z Chin wykryli, że mała Xiao Xiao już od urodzenia była zakażona koronawirusem. Dziewczynka zwalczyła jednak chorobę sama, nie trzeba było podawać jej żadnych leków - podaje Polsat News, powołując się na portal People's Daily.

Cement-Gryf najlepszy w województwie w rywalizacji dzieci i młodzieży

Cement-Gryf najlepszy w województwie w rywalizacji dzieci i młodzieży 0 0

26 medali i tytuł najlepszej drużyny w województwie wywalczyli młodzi reprezentanci Cementu-Gryfa Chełm podczas rozegranych w Kocudzy koło Janowa Lubelskiego mistrzostw województwa dzieci, młodzików i kadetów. Zmagania młodych zapaśników rozpoczęły tegoroczny sezon w najmłodszych grupach wiekowych.

Spotkanie z Hanką Bondarenko w Dosłownej
28 lutego 2020, 18:00

Spotkanie z Hanką Bondarenko w Dosłownej 0 0

Księgarnia Dosłowna (Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12) zaprasza na spotkanie autorskie z Hanką Bondarenko, które odbędzie się 28 lutego o godz. 18.

Zaginęła mieszkanka Białej Podlaskiej. Kto widział Małgorzatę Gałczyńską?

Zaginęła mieszkanka Białej Podlaskiej. Kto widział Małgorzatę Gałczyńską? 1 0

Zaginęła 62-letnia Małgorzata Gałczyńska z Białej Podlaskiej. W poniedziałek wyszła z domu i do dzisiaj nie powróciła, ani nie kontaktowała się ze swoją rodziną.

W Lubartowie już nie oddasz posegregowanych śmieci

W Lubartowie już nie oddasz posegregowanych śmieci 0 2

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych od marca znika z miasta. Osoby, które będą chciały oddać posegregowane odpady do PSZOK-u będą musiały udać się do Nowodworu, Brzostówki lub Luszawy.

Straż Miejska w Lublinie będzie nosić kamery mocowane do mundurów i nagrywać interwencje

Straż Miejska w Lublinie będzie nosić kamery mocowane do mundurów i nagrywać interwencje 18 9

Funkcjonariusze Straży Miejskiej mają nosić podczas służby kamery mocowane do mundurów. Tak zdecydował ich komendant, który miałby dostać z kasy miasta pieniądze na zakup „kamer nasobnych”. Ostateczną decyzję w sprawie tego wydatku ma podjąć w czwartek Rada Miasta

Chełm: Za szybko wszedł w zakręt i zatrzymał się na latarni

Chełm: Za szybko wszedł w zakręt i zatrzymał się na latarni 0 2

Samotną szarżą w środę o świcie popisał się 20-letni mieszkaniec Chełma. Jazdę zakończył na przydrożnej latarni.

W Chełmie będzie jaśniej, bo umyją klosze latarń i wymienią spalone żarówki

W Chełmie będzie jaśniej, bo umyją klosze latarń i wymienią spalone żarówki 12 3

Umyją klosze i wymienią spalone żarówki w Chełmie. Za 360 tys. zł rocznie.

Kadra MKS Perły Lublin ponownie rośnie w siłę

Kadra MKS Perły Lublin ponownie rośnie w siłę 0 0

MKS Perła ma już cztery punkty przewagi nad Metraco Zagłębiem Lubin. Ważniejszy od różnicy punktowej jest to, że kadra mistrzyń Polski jest coraz szersza

Wystawa prac Lecha Majewskiego w Galerii Saskiej
29 lutego 2020, 12:00

Wystawa prac Lecha Majewskiego w Galerii Saskiej 0 0

W sobotę, 29 lutego o godz. 12 zostanie otwarta wystawa prac Lecha Majewskiego. Dzieła artysty będzie można podziwiać na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego do 29 maja.

Pierwszy obywatel Francji zmarł z powodu zakażenia koronawirusem. Nagranie z pokładu samolotu, który przyleciał z Rzymu
Aktualizacja

Pierwszy obywatel Francji zmarł z powodu zakażenia koronawirusem. Nagranie z pokładu samolotu, który przyleciał z Rzymu 5 14

Zmarł pierwszy obywatel Francji zakażony koronawirusem - podaje Wirtualna Polska, powołując się na BFMTV oraz agencję ASP. 60-letni mężczyzna zmarł ostatniej nocy. Z kolei nagranie z pokładu samolotu, którzy przyleciał z Rzymu, opublikował były piłkarz Artur Wichniarek

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!