Gmina Drelów będzie miała swoją monografię. To tu odnaleziono m.in. rzymskie denary z II i III wieku. Publikację, pierwszą taką w historii gminy, ma przygotować zespół archeologów, historyków i etnografów
– Monografię wzbogacą ilustracje, fotografie, mapy. Będzie w niej kilka działów tematycznych, m.in. o pradziejach gminy. Podejmiemy próbę stworzenia pełnego rysu historycznego terenów zajętych przez obecną gminę, od pojawienia się pierwszych źródeł pisanych do czasów współczesnych – podkreśla wójt Piotr Kazimierski. – Chcemy pokazać wielokulturową, wielowyznaniową, ze szczególnym uwzględnieniem Unitów, pokojowo współistniejąca ze sobą przez setki lat społeczność – dodaje wójt.
W publikacji znajdzie się też słownik z pełną informacją historyczną na temat wszystkich miejscowości gminy.
– Jeszcze przed przystąpieniem do prac wykonane zostaną badania powierzchniowo- weryfikacyjne metodą AZP (Archeologiczne Zdjęcie Polski – przyp. red.) w celu stworzenia mapy osadniczej prezentującej rozwój gminy na przestrzeni dziejów – zaznacza Kazimierski.
Przypomnijmy, że w ubiegłym roku grupa archeologów pod przewodnictwem Mieczysława Bieni odnalazła na terenie gminy należące do Gotów fibule z II wieku oraz wielbarskie cmentarzysko z jamami grobowymi. Mieszkaniec gminy przypadkiem znalazł też kilka monet. Później okazało się, że to rzymskie denary z II i III wieku.
Monografia powstanie dzięki 55 tys. zł dotacji unijnej, o którą wystarało się Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Drelowskiej. Urzędnicy zwracają się z apelem do mieszkańców o materiały archiwalne dotyczące gminy. Chodzi o stare pisma, legitymacje, dokumenty, fotografie przodków, zdjęcia obiektów budowlanych czy innego rodzaju dziejowe pamiątki.
– Wypożyczone materiały zostaną zeskanowane i wraz z opisem trafią do publikacji. Oczywiście wszystkie udostępnione materiały zaraz po ich utrwaleniu wrócą do właścicieli – zapewniają urzędnicy. Więcej informacji udzielą pod numerem telefonu 83 372 32 33. Monografia ma być gotowa w połowie tego roku.