Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

21 września 2019 r.
8:29

Prawica: "Jednodniowej namiastki nie można nazwać festiwalem". Miasto odpowiada, że stworzyło nowe wydarzenie

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
77 14 A A
Festiwal w ubiegłym roku promował m.in. śpiewak Witold Matulka, który później zaangażował się w kampanię wyborczą
Festiwal w ubiegłym roku promował m.in. śpiewak Witold Matulka, który później zaangażował się w kampanię wyborczą (fot. archiwum E.Burda)

Radni Zjednoczonej Prawicy krytykują zmienioną formułę Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego. W ubiegłym roku trwał on tydzień, a tegoroczna edycja zamknie się w jeden wieczór. Jednak, miasto tłumaczy, że tegoroczny festiwal nie jest kontynuacją tego ubiegłorocznego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Ten rok pokazał, jak bardzo oferta kulturalna dla mieszkańców stała się uboga i nijaka – mówią radni Zjednoczonej Prawicy. Chcą występować jako klub, nie jako pojedynczy radni.

– Oprócz sprawdzonych pomysłów prezydenta Dariusza Stefaniuka, w postaci kina i koncertów na placu Wolności, nie mieliśmy ciekawych wydarzeń. Nie mieliśmy ich prawie w ogóle. Każdy widzi to gołym okiem – uważają.

Ich zdaniem w tą "ponurą atmosferę" wpisuje się teraz Festiwal Dziedzictwa Narodowego im. Bogusława Kaczyńskiego. – To była impreza, która przyciągnęła rok temu tłumy. Bądźmy poważni, jednodniowej namiastki nie można nazwać festiwalem – podkreślają radni i dodają, że rozumieją, że za organizacją dużych imprez idą duże nakłady finansowe.

– Jednak poprzednim władzom miasta udawało się pozyskać bardzo dużo funduszy od sponsorów. Takich zdolności menadżerskich obecnie zarządzającym miastem najwyraźniej brakuje. Kultura stanęła w miejscu i to nie jest wina osób w niej pracujących, ale nią zarządzających – stwierdza prawica.

Przypomnijmy, że festiwal zapoczątkował poprzedni prezydent Dariusz Stefaniuk (PiS) w 2018 roku. Wszystko dlatego, że Bogusław Kaczyński, wybitny krytyk muzyczny i popularyzator opery, który zmarł w styczniu 2016 roku, pochodził z Białej Podlaskiej. Tutaj też skończył liceum. Kaczyński był również Honorowym Obywatelem miasta.

W ubiegłym roku w ramach wydarzenia w Białej Podlaskiej wystąpił m.in. zespół Mazowsze. Ale towarzyszące imprezy trwały w sumie tydzień. Dyrektorem wydarzenia był Witold Matulka, polski tenor, jednocześnie przyjaciel Kaczyńskiego. W tym roku jego nazwisko już nie widnieje na plakacie.

 – Tegoroczny festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego nie jest kontynuacją, ale nowym wydarzeniem zainicjowanym przez prezydenta Michała Litwiniuka oraz Fundację Orfeo im. Bogusława Kaczyńskiego – odpowiada Gabriela Kuc–Stefaniuk, rzecznik bialskiego magistratu. – Zaplanowane na ten rok widowisko prezentuje uwielbiane przez Bogusława Kaczyńskiego kompozycje muzyków wiedeńskich. To nie koncert estradowy, tylko spektakl z udziałem orkiestry, śpiewaków, baletu z elementami multimedialnymi. Założeniem tego festiwalu jest otwarta formuła, prezentowanie dzieł muzycznych z różnych stron świata. Fundacji udzielono prawa ochronnego na znak towarowy, jakim jest nazwa festiwalu. Została więc opatentowana – podkreśla rzecznik.

 – Pan Witold Matulka jest kojarzony przede wszystkim ze skandalem, z którym nie powinno się łączyć nazwiska Bogusława Kaczyńskiego. I ochrona przed taką sławą jest faktycznym działaniem na rzecz dbałości o dziedzictwo, jakie wybitny znawca muzyki pozostawił – dodaje Gabriela Kuc–Stefaniuk.

W ubiegłym roku przed wyborami prezydenckimi w Białej Podlaskiej, Matulka wmieszał się w kampanię wyborczą. Twierdził, że Michał Litwiniuk, obecnie prezydent, wówczas kandydat proponował mu stanowisko dyrektora festiwalu w zamian za poparcie. Litwiniuk stanowczo temu zaprzeczył.

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się 29 września o godz. 18. Wystąpi m.in. sopranistka Małgorzata Długosz czy tenor Łukasz Gaj oraz kilku innych śpiewaków. Na koncert będą obowiązywać darmowe wejściówki, do odbioru od 23 września w BCK.

e-Wydanie

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Meloman / 21 września 2019 o 10:14
+17
Jakby nie patrzeć, to jeden (słownie: JEDEN!) koncert trudno nazwać festiwalem. Czy Marek "Do Przodu Pooolsko!" Torzewski oddał juź pieniądze?
Avatar
Gość / 21 września 2019 o 10:14
+13
4 lata przesiedział za państwowa pieniądze i niczego się nie nauczył. Przecież mieszkańcy nie wybrali go bo był dobry. Po wyborach zrobił jednego zastępcę a już jest głośno, że Bronek wchodzi na drugiego za poparcie Hajdar i Sosnowskiego. A tak naprawdę dziwię się Bronkowi. Stracił u mnie. I ten Dyrek Gabinetu. To jest ewenement.
Avatar
Qq / 21 września 2019 o 09:35
+7
Kobiety psw już padły wycofały się z ekstraligi, podlasie na skraju upadłości,drogi dziura na dziurze, kultura tragedia. Ale ważne że ścieżka może prezydent pojechać do pracy z domu i. Koledzy po 15 tys w spółkach miejskich...
Avatar
ave / 22 września 2019 o 11:27
+6
wyprowadzenie miejskich pieniedzy bylo ze stefaniuka? halo halo to gdzie są doniesienia do prokuratury? bo minal rok i ciisza. takze przestancie POwscy i komunisci pisac bzdury. lepiej zobaczcie ile zarabia paszkowski "pączuś" i jaroszek
Avatar
Papaj / 21 września 2019 o 09:06
+5
Kultura stoi w mieście!!!!!
Avatar
Ewa / 21 września 2019 o 10:38
+4
Dobrze,że przetrwały koncerty Biała dla Jezusa,ich wysoki poziom powala
Avatar
Xxx / 21 września 2019 o 09:22
+4
Pierwszego dnia po wyborach powiedziałem, że pierwszy w Białej padnie sport a potem kultura... I słowo stało się ciałem...
Avatar
Anty LGBT+ / 21 września 2019 o 17:30
+2
Skoro był gejem to panowie komentatorzy z PO-KO powinny głęboko POpierać jego i jego kolegów! Prawda jest też taka, że będący artystami geje zwykle nie obnoszą się z tym na ulicach i demonstracjach LGBT!!!
Avatar
Oj / 22 września 2019 o 18:27
0
Zastanawia wypowiedź pani(?) rzecznik. Skoro, Matulka kojarzy jej się z jednym to znaczy, że poziom kultury tej pani zatrzymał się na obszarach wiejskich...
Avatar
DS kłamczuszek / 22 września 2019 o 09:10
0
Kobiety psw już padły wycofały się z ekstraligi, podlasie na skraju upadłości,drogi dziura na dziurze, kultura tragedia. Ale ważne że ścieżka może prezydent pojechać do pracy z domu i. Koledzy po 15 tys w spółkach miejskich...
 Hehehehehe wspaniale wszystkie dokonania Stefaniuka wymieniłeś co po sobie zostawił. Chodzińskim teraz rządzi w PSW z tylnego siedzenia jest szefem rady PSW, specjalnie wyciął kasę dla piłkarek A miasto nie ma pieniędzy  aby samotnie udźwignąć taki ciężar. Wszyscy wiedzą, że Stefaniuk wydup....ył kiboli i MKS Podlasie doprowadzając prawie do upadku klub. Nie wspomnę o drogach, gdzie przez 4 lata Stefaniuk nie zrobił  żadnej całej drogi w mieście. Litwiniuk realizuje teraz budżet przygotowanym przez Stefaniuka l, każdy chodź trochę  inteligentny  człowiek wie jaki jest cykl budżetowy. Możecie podziękować  Stefaniukowi za taki budżet na ten rok gdzie brak było budowy ulic. I jeszcze Stefaniuk chcial wziać kredyt na 52 mln. Na ale PiSiory uważają że ludzie są idiotami i wypisują takie bzdury jak powyżej. Nie będę już wspominał ile to kasy wyprowadził że spółek miejskich i jak to kolesie Biereckiego pracowali w spółkach za potężną kasę. Przynajmniej teraz pracują ludzie z białej podlaskiej A nie z Gdańska, Poznania itd. I te pieniądze zostają teraz w Białej. Takie to dokonania Stefaniuka... brak słów i takie  miernoty chcą teraz iść do sejmu.
 Hehehehehe wspaniale wszystkie dokonania Stefaniuka wymieniłeś co po sobie zostawił. Chodzińskim teraz rządzi w PSW z tylnego siedzenia jest szefem rady PSW, specjalnie wyciął kasę dla piłkarek A miasto nie ma pieniędzy  aby samotnie udźwignąć taki ciężar. Wszyscy wiedzą, że Stefaniuk wydup....ył kiboli i MKS Podlasie doprowadzając prawie do upadku klub. Nie wspomnę o drogach, gdzie przez 4 lata Stefaniuk nie zrobił  żadnej całej drogi w mieście. Litwiniuk realizuje teraz budżet przygotowanym przez Stefaniuka l, każdy chodź t... rozwiń
Avatar
Oj / 22 września 2019 o 18:27
0
Zastanawia wypowiedź pani(?) rzecznik. Skoro, Matulka kojarzy jej się z jednym to znaczy, że poziom kultury tej pani zatrzymał się na obszarach wiejskich...
Avatar
Gość / 22 września 2019 o 11:34
-1
....... rzygać się chce patrząc na tego cwaniaczka z niebieską kartą !!!!!!!
Avatar
ave / 22 września 2019 o 11:27
+6
wyprowadzenie miejskich pieniedzy bylo ze stefaniuka? halo halo to gdzie są doniesienia do prokuratury? bo minal rok i ciisza. takze przestancie POwscy i komunisci pisac bzdury. lepiej zobaczcie ile zarabia paszkowski "pączuś" i jaroszek
Avatar
DS kłamczuszek / 22 września 2019 o 09:10
0
Kobiety psw już padły wycofały się z ekstraligi, podlasie na skraju upadłości,drogi dziura na dziurze, kultura tragedia. Ale ważne że ścieżka może prezydent pojechać do pracy z domu i. Koledzy po 15 tys w spółkach miejskich...
 Hehehehehe wspaniale wszystkie dokonania Stefaniuka wymieniłeś co po sobie zostawił. Chodzińskim teraz rządzi w PSW z tylnego siedzenia jest szefem rady PSW, specjalnie wyciął kasę dla piłkarek A miasto nie ma pieniędzy  aby samotnie udźwignąć taki ciężar. Wszyscy wiedzą, że Stefaniuk wydup....ył kiboli i MKS Podlasie doprowadzając prawie do upadku klub. Nie wspomnę o drogach, gdzie przez 4 lata Stefaniuk nie zrobił  żadnej całej drogi w mieście. Litwiniuk realizuje teraz budżet przygotowanym przez Stefaniuka l, każdy chodź trochę  inteligentny  człowiek wie jaki jest cykl budżetowy. Możecie podziękować  Stefaniukowi za taki budżet na ten rok gdzie brak było budowy ulic. I jeszcze Stefaniuk chcial wziać kredyt na 52 mln. Na ale PiSiory uważają że ludzie są idiotami i wypisują takie bzdury jak powyżej. Nie będę już wspominał ile to kasy wyprowadził że spółek miejskich i jak to kolesie Biereckiego pracowali w spółkach za potężną kasę. Przynajmniej teraz pracują ludzie z białej podlaskiej A nie z Gdańska, Poznania itd. I te pieniądze zostają teraz w Białej. Takie to dokonania Stefaniuka... brak słów i takie  miernoty chcą teraz iść do sejmu.
 Hehehehehe wspaniale wszystkie dokonania Stefaniuka wymieniłeś co po sobie zostawił. Chodzińskim teraz rządzi w PSW z tylnego siedzenia jest szefem rady PSW, specjalnie wyciął kasę dla piłkarek A miasto nie ma pieniędzy  aby samotnie udźwignąć taki ciężar. Wszyscy wiedzą, że Stefaniuk wydup....ył kiboli i MKS Podlasie doprowadzając prawie do upadku klub. Nie wspomnę o drogach, gdzie przez 4 lata Stefaniuk nie zrobił  żadnej całej drogi w mieście. Litwiniuk realizuje teraz budżet przygotowanym przez Stefaniuka l, każdy chodź t... rozwiń
Avatar
Anty LGBT+ / 21 września 2019 o 17:30
+2
Skoro był gejem to panowie komentatorzy z PO-KO powinny głęboko POpierać jego i jego kolegów! Prawda jest też taka, że będący artystami geje zwykle nie obnoszą się z tym na ulicach i demonstracjach LGBT!!!
Avatar
szefC / 21 września 2019 o 16:31
-3
Jakby nie było B. Kaczyński, najbardziej znany homoseksualista Białej Podlaskiej..........podobnie jak Jarosław Kaczyński najbardziej znany homoseksualista Polski, tyle że ten pierwszy nie krył się za bardzo gdy już został "odkryty" przez Waldorfa..... Ciekawe kiedy Jarosław ogłosi wszem i wobec że jest tzw. gejem
Avatar
Gość / 21 września 2019 o 11:53
-8
Lepszy jeden dzień na wysokim poziomie niż tydzień ciągnięcia miernoty. Taniej, lepiej, konkretniej.
Avatar
Ewa / 21 września 2019 o 10:38
+4
Dobrze,że przetrwały koncerty Biała dla Jezusa,ich wysoki poziom powala
Avatar
Gość / 21 września 2019 o 10:14
+13
4 lata przesiedział za państwowa pieniądze i niczego się nie nauczył. Przecież mieszkańcy nie wybrali go bo był dobry. Po wyborach zrobił jednego zastępcę a już jest głośno, że Bronek wchodzi na drugiego za poparcie Hajdar i Sosnowskiego. A tak naprawdę dziwię się Bronkowi. Stracił u mnie. I ten Dyrek Gabinetu. To jest ewenement.
Avatar
Meloman / 21 września 2019 o 10:14
+17
Jakby nie patrzeć, to jeden (słownie: JEDEN!) koncert trudno nazwać festiwalem. Czy Marek "Do Przodu Pooolsko!" Torzewski oddał juź pieniądze?