Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

23 marca 2020 r.
12:16

Lubelskie: W internecie huczy po mszy transmitowanej przez TVP. Długa lista zarzutów

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
331 27 A A
(fot. TVP Polonia)

„Kościół pełny, przekazywanie znaku pokoju przez podanie rąk, komunia rozdawana do ust” – po transmitowanej w TVP Polonia niedzielnej mszy z sanktuarium w Pratulinie w sieci zawrzało.

Aktualizacja artykułu: 24 marca 2020 r. 7:04
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Lista zarzutów jest długa. Oburzeni internauci uważają, że w nabożeństwie uczestniczyło więcej niż 50 wiernych, co jest niezgodne z obowiązującymi dziś przepisami.

– Właśnie zakończyłem oglądanie mszy świętej z Pratulina (powiat bialski). Kościół pełny, powyżej 50 osób, przekazywanie znaku pokoju za pomocą rąk, komunia rozdawana „do ust” – tak sprawę opisuje na Facebooku Krzysztof Łabuzek, z zawodu lekarz, ale również, jak sam przyznaje, praktykujący katolik. – Ci, którzy pozwolili na zorganizowanie tej mszy, powinni iść do więzienia za narażanie społeczeństwa na śmiertelne niebezpieczeństwo – pisze Łabuzek. – Jestem lekarzem i naukowcem, los ludzi nie jest mi obojętny. A proboszczowi owszem – zauważa pan Krzysztof.

Na filmie z kościoła w Pratulinie widać, że na mszy był m.in. rektor Państwowej Szkoły Wyższej w Białej Podlaskiej, a także lekarz kardiolog, również z Białej.

– Jako rektor nie musiałbym się wypowiadać w kwestiach mojej wiary, ale pojawiły się nieprawdziwe informacje, które chciałbym zdementować – podkreśla Jerzy Nitychoruk, rektor PSW. – Nie było więcej niż 50 osób, bo to było policzone – zaznacza.

Poza tym rektor uważa, że sprawa podawania komunii nie jest objęta zakazem. – W tej kwestii Kościół pozostawia dowolność. Żadne przepisy nie zostały złamane – uważa Nitychoruk. – A znak pokoju przekazany żonie chyba nie jest zakazany? – dodaje.

Sprawę chce zbadać Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, który uważa, że księża złamali przepisy. – Na mszy było ponad 50 osób, stłoczeni, bez zachowania 1 metra odległości. Ściskają sobie ręce na „znak pokoju”, który jest obecnie raczej znakiem przekazywania koronawirusa. I do tego ksiądz podający opłatek komunijny prosto do ust. Od jednej osoby do kolejnej i następnej, i jeszcze jednej. To wszystko transmitowane przez TVP – dziwi się Konrad Dulkowski, prezes ośrodka. – Tym bezmyślnym czynem narazili tysiące osób – uważa.

Jak przekazał, niewykluczone, że ośrodek zawiadomi policję. Chodzi o sprowadzanie „niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób”.

W związku z epidemią koronawirusa w Polsce biskupi zachęcają, by korzystać z dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej i przeżywać ją za pośrednictwem transmisji. Takiej dyspensy udzielił również biskup siedlecki ks. Kazimierz Gurda, któremu podlega parafia w Pratulinie.

„Udzielam wszystkim wiernym dyspensy od uczestnictwa we mszy św. niedzielnej i w uroczystości – do odwołania, i zachęcam do pozostania w domu” – ogłosił biskup kilka dni temu.

Z proboszczem parafii w Pratulinie nie udało nam się skontaktować. 

Z kolei, Rzecznik Kurii zapewnia że nie doszło do naruszenia zasad wydanych przez Ministra Zdrowia w rozporządzeniu o stanie epidemii.  - Kuria dysponuje imienną listą osób uczestniczących w tej Mszy. A ich liczba wynosi 49 osób, łącznie z kapłanami i posługującymi, ministrantami i scholą - podkreśla ks. Jacek Wł. Świątek.  Poza tym, jak tłumaczy rzecznik, w przepisach prawa polskiego nie ma żadnych paragrafów dotyczących sposobu przyjmowania Komunii, ani  odnośnie wykonywania gestów  liturgicznych. - Do złamania prawa więc w tym przypadku nie doszło. W przepisach kościelnych natomiast zawarte są zalecenia, a nie nakazy wykonywania takich czy innych gestów- zaznacza ks. Jacek Wł. Świątek. Wierni obecni na mszy w Pratulinie mieli zostać o tym poinformowani przez proboszcza parafii jeszcze przez nabożeństwem.

- To wierny przyjmujący Komunię określa sposób jej przyjmowania, a szafarz nie ma możliwości odmowy- tłumaczy rzecznik.

Na stronie internetowej Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich znajduje się informacja o transmitowanej mszy i innych nabożeństwach z dopiskiem: „Zachęcamy do przybycia i wspólnej modlitwy”.

 

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 27

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
myslacy / 23 marca 2020 r. o 15:39
+61
glupota nie boli lecz zabija
Avatar
Staszek / 23 marca 2020 r. o 12:44
+41
We Włoszech już zakazali odprawiania Mszy Świętych. Zastanówcie się czy chcecie brać z nich przykład...
Avatar
Mieszkaniec081984 / 23 marca 2020 r. o 17:01
+36
Myślę że czas najwyższy wziąć się i za Kościół dlaczego nikt nie nałoż kary na daną parafie za zlamanie zgromadzenia powyzej 50 osob w ten sposób wszyscy obecni mogli się od jednego wiernego zarazic poczytajcie o pacjentce 31 z Korei czy z chin ponad 1000 osób zarażonych po mszy gdzie uczestniczka była 1 kobieta zarazona. Ileż można powtarzać żeby się nie gromadzić
Avatar
taios / 24 marca 2020 r. o 15:14
+33
Przykro się patrzy, że podstawowe zasady bezpieczeństwa nie są przestrzegane. Dzisiaj rozmawiałem z kilkoma starszymi osobami, i wszyscy mówili, że ich Matka Boska albo Jezus uratuje. Ludzie! Może i uratuje Was, jeśli będziecie przestrzegać zasad bezpieczeństwa!
Avatar
dede / 23 marca 2020 r. o 13:16
+32
Od kiedy Dziennik Wschodni jest pismem antyklerykalnym? Druga Wyborcza się robi. A dziennikarstwo na poziomie przedszkola jak widać. Po pierwsze na Mszy Świętej było 48 osób. Po drugie tuż przed Komunią Świętą ksiądz proboszcz poinformował wszystkich, że Komunia będzie udzialana do rąk a kto chce to do także do ust. Księża, którzy udzielali Komunii do ust, wcześniej odkazili sobie dłonie i po skończonej Komunii także. A co do przekazywania sobie znaku pokoju, to przekazywały go sobie osoby z jednej rodziny i starsza pani. Może drodzy "dziennikarze" warto byłoby sprawdzić gdy się chce kogoś oczernić? Bo do tego jesteście pierwsi.
trzeba być ślepcem o niewielkim potencjale intelektualnym - takim jak dilmah - by nie widzieć zagrożenia jakie w obecnej sytuacji powoduje szamanizm, a krytykę tego zagrożenia uznać za atak
trzeba być ślepcem o niewielkim potencjale intelektualnym - takim jak dilmah - by nie widzieć zagrożenia jakie w obecnej sytuacji powoduje szamanizm, a krytykę tego zagrożenia uznać za atak rozwiń
Avatar
Aaron_Langman / 23 marca 2020 r. o 12:45
+31
W autobusie MPK w Warszawie jest znacznie gorzej...
Avatar
wandaskw / 26 marca 2020 r. o 08:26
+26
Zarządzający świątynią organizatorzy uroczystości muszą być pociągnięci do odpowiedzialności. Próby tlumaczenia się chybione - świadczą o skrajnej głupocie.
Avatar
lubelak2 / 23 marca 2020 r. o 23:38
+22
Wszyscy ludzie szczujący na Kościół , nie widzicie jak w Warszawie ludzie jeżdżą zmuszeni w zatłoczonych autobusach bo włwdza ma w nosie bezpieczeństwo obywateli Warszawy, kursowanie autobusów zmniejszyli bez powodu-TU problemu NIE MA.  Kościół jest problemem dla Was. Jak chcecie rozliczać to rozliczajcie Wszystkich , nie wybranych.Pozdrawiam.
Avatar
___K___ / 23 marca 2020 r. o 15:12
+22
KILKA KONT ZAŁOŻONYCH TYLKO PO TO BY OPLUĆ LOKALNĄ SPOŁECZNOŚĆ  KK ?? KTO STOI ZA TYM TROLLINGIEM ?
A skąd ty masz taką wiedzę? Skoro DW wprowadził obowiązek logowania się, by móc korzystac z forum, to ludzie się rejestrują. A że wielu myśli inaczej, niż ty, to aby dobrze.
Avatar
dede / 23 marca 2020 r. o 12:42
+21
w takim przypadku, ta organizacja prywatna o charakterze biznesowo-politycznym powinna zostać zdelegalizowana
Avatar
moherowazośka / 31 marca 2020 r. o 19:13
+16
Uważam że do kościołów niech chodzi kto chce nawet 3x dziennie, ale dla praktykujących w czasie epidemii należy wyznaczyć sklepy w których tylko oni mogą robić zakupy, apteki i godziny przyjęć np na poczcie, banku itp.
Avatar
wandaskw / 26 marca 2020 r. o 08:26
+26
Zarządzający świątynią organizatorzy uroczystości muszą być pociągnięci do odpowiedzialności. Próby tlumaczenia się chybione - świadczą o skrajnej głupocie.
Avatar
___K___ / 24 marca 2020 r. o 15:51
+7
Przykro się patrzy, że podstawowe zasady bezpieczeństwa nie są przestrzegane. Dzisiaj rozmawiałem z kilkoma starszymi osobami, i wszyscy mówili, że ich Matka Boska albo Jezus uratuje. Ludzie! Może i uratuje Was, jeśli będziecie przestrzegać zasad bezpieczeństwa!
Co ciekawe paręnaście minut temu na TVP Info na pasku leciało, że dozwolone są zgromadzenia publiczne i religijne do 50 osób. Niby prawda, bo ograniczenie wchodzi od jutra, ale przeciętny odbiorca przekazu TVPiS zapamięta, że do kościoła może leźć. Banda tumanów produkuje programy dla bandy tumanów, a jeszcze inna banda tumanów jeszcze bardziej tych tumanów otumania swoją religią.
Co ciekawe paręnaście minut temu na TVP Info na pasku leciało, że dozwolone są zgromadzenia publiczne i religijne do 50 osób. Niby prawda, bo ograniczenie wchodzi od jutra, ale przeciętny odbiorca przekazu TVPiS zapamięta, że do kościoła może leźć. Banda tumanów produkuje programy dla bandy tumanów, a jeszcze inna banda tumanów jeszcze bardziej tych tumanów otumania swoją religią. rozwiń
Avatar
taios / 24 marca 2020 r. o 15:14
+33
Przykro się patrzy, że podstawowe zasady bezpieczeństwa nie są przestrzegane. Dzisiaj rozmawiałem z kilkoma starszymi osobami, i wszyscy mówili, że ich Matka Boska albo Jezus uratuje. Ludzie! Może i uratuje Was, jeśli będziecie przestrzegać zasad bezpieczeństwa!
Avatar
___K___ / 24 marca 2020 r. o 13:33
0
Co się martwicie o wiernych, niewierni???
A czemu się tylu heteryków martwiło o marwsze równości?
Avatar
tadek68 / 24 marca 2020 r. o 11:53
+15
To że lakarz tam był i że ksiądz ma to w d..nie dziwne, bo im kasa w głowie. Ale, że cyrk się robi, ludzi w domach zamyka, a biega po telewizji robi konferencję, zamiast dać przykład i samemu przez wideokonferencję występować, to od początku widać, że coś nie tak. Granic nie zamykano, samoloty latały,władza jeździła na narty, tłumaczono się WHO, jak by rząd nie miał lekarzy i wiedzy o wirusach. Czekano na jakiś, sygnał, rozkaz, zezwolenie, wpuszczenie do kraju choroby?????? Może ,,niektórzy,, dostali odtrutkę, więc Pan Karczewski wyruszył w ognisko wirusa świat zbawiać. Może tak nie jest, ale wygląda to jakoś dziwnie od samego początku, to że zwlekano aż wjedzie każde dziecko widziało, to że olewa się samemu zalecenia i odwrotnie robi też widać.
To że lakarz tam był i że ksiądz ma to w d..nie dziwne, bo im kasa w głowie. Ale, że cyrk się robi, ludzi w domach zamyka, a biega po telewizji robi konferencję, zamiast dać przykład i samemu przez wideokonferencję występować, to od początku widać, że coś nie tak. Granic nie zamykano, samoloty latały,władza jeździła na narty, tłumaczono się WHO, jak by rząd nie miał lekarzy i wiedzy o wirusach. Czekano na jakiś, sygnał, rozkaz, zezwolenie, wpuszczenie do kraju choroby?????? Może ,,niektórzy,, dostali odtrutkę, więc Pan Karczewski wyruszył w ... rozwiń
Avatar
Japolan / 24 marca 2020 r. o 00:18
-18
Myślę że czas najwyższy wziąć się i za Kościół dlaczego nikt nie nałoż kary na daną parafie za zlamanie zgromadzenia powyzej 50 osob w ten sposób wszyscy obecni mogli się od jednego wiernego zarazic poczytajcie o pacjentce 31 z Korei czy z chin ponad 1000 osób zarażonych po mszy gdzie uczestniczka była 1 kobieta zarazona. Ileż można powtarzać żeby się nie gromadzić
Wasi mocodawcy - w piekle oraz z piekła rodem - dawno temu "wzięli się za Kościół": Neron, Kaligula, Hitler - to wybrane przykłady "waszych ludzi".
Avatar
Japolan / 24 marca 2020 r. o 00:14
-9
Od kiedy Dziennik Wschodni jest pismem antyklerykalnym? Druga Wyborcza się robi. A dziennikarstwo na poziomie przedszkola jak widać. Po pierwsze na Mszy Świętej było 48 osób. Po drugie tuż przed Komunią Świętą ksiądz proboszcz poinformował wszystkich, że Komunia będzie udzialana do rąk a kto chce to do także do ust. Księża, którzy udzielali Komunii do ust, wcześniej odkazili sobie dłonie i po skończonej Komunii także. A co do przekazywania sobie znaku pokoju, to przekazywały go sobie osoby z jednej rodziny i starsza pani. Może drodzy "dziennikarze" warto byłoby sprawdzić gdy się chce kogoś oczernić? Bo do tego jesteście pierwsi.
trzeba być ślepcem o niewielkim potencjale intelektualnym - takim jak  dilmah  - by nie widzieć zagrożenia jakie w obecnej sytuacji powoduje szamanizm, a krytykę tego zagrożenia uznać za atak
Szamanizm i praktyki magiczne widać w pojazdach komunikacji miejskiej - np. w pojazdach sieci ZTM Lublin. Przed czym może ochronić jakaś zaplątana "przepaska" z doczepioną informacją, której nie przestraszyłby się nawet "koronawirus" (gdyby potrafił czytać)??? Wyłączają z użytku do czterech miejsc siedzących (dla pasażerów) - zależnie od (modelu) pojazdu - przed niczym nie chroniąc. O wiele lepsze byłoby oddzielanie niezbyt dużej przestrzeni "dla kierowcy" od reszty pojazdu folią (np. folią malarską). W warszawskim metrze tłok, ale parszywi obłudnicy wściekle szczują przeciwko Kościołowi Świętemu oraz duchownym o zmyśle katolickim (co ich odróżnia od tchórzliwych pastuchów): ***breviarium.blogspot.com/2020/03/jak-to-dobrze-ze-nie-chodza-do-koscioa.html
Szamanizm i praktyki magiczne widać w pojazdach komunikacji miejskiej - np. w pojazdach sieci ZTM Lublin. Przed czym może ochronić jakaś zaplątana "przepaska" z doczepioną informacją, której nie przestraszyłby się nawet "koronawirus" (gdyby potrafił czytać)??? Wyłączają z użytku do czterech miejsc siedzących (dla pasażerów) - zależnie od (modelu) pojazdu - przed niczym nie chroniąc. O wiele lepsze byłoby oddzielanie niezbyt dużej przestrzeni "dla kierowcy" od reszty pojazdu folią (np. folią ma... rozwiń
Avatar
Japolan / 24 marca 2020 r. o 00:05
-49
We Włoszech już zakazali odprawiania Mszy Świętych. Zastanówcie się czy chcecie brać z nich przykład...
Zaraza - o ile jest prawdziwa - najbardziej panoszy się tam, gdzie antykatoliccy bandyci (okupujący stanowiska kościelne) odcięli ludzi od Mszy świętej, a zwłaszcza od Komunii świętej.
Avatar
Japolan / 24 marca 2020 r. o 00:03
-21
Co za bezmyślność i głupota. Niby wykształceni ludzie z tych księży a zachowują się jak gdyby nic złego się w Polsce nie działo w związku z epidemią. Za to musi być odpowiedzialność karna - za sprowadzenie zagrożenia dla zdrowia i życia wielu ludzi. W pudle nauczą się co to są zalecenia i dbałość o zdrowie i życie wiernych. Bezmózgowie i pycha.
Sataniści mają teraz żer! Co się martwicie o wiernych, niewierni???
Zobacz wszystkie komentarze 27

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Z parku w Lubartowie notorycznie znikały sadzonki krzewów

Z parku w Lubartowie notorycznie znikały sadzonki krzewów

Policjanci z Lubartowa zatrzymali mężczyznę, który kradł sadzonki krzewów z parku miejskiego. 47-latek wpadł na gorącym uczynku.

Lubelskie na 13. miejscu w Polsce. Aktualna sytuacja epidemiologiczna - stan na 3 czerwca

Lubelskie na 13. miejscu w Polsce. Aktualna sytuacja epidemiologiczna - stan na 3 czerwca

W naszym regionie zagrożenie dotyczące koronawirusa jest coraz mniejsze - wynika z informacji przedstawionych przez wojewodę lubelskiego. Mamy jeden z najniższych wskaźników zachorowalności w skali kraju.

Rowerzysta źle zaczął dzień. Wjechał pod samochód

Rowerzysta źle zaczął dzień. Wjechał pod samochód

Dzisiaj o 5.30 rano 29-letni rowerzysta zjechał z chodnika wprost pod koła samochodu. Z ciężkimi obrażeniami trafił do szpitala w Łęcznej.

Nowa stacja diagnostyczna w Lublinie. Dla uczniów

Nowa stacja diagnostyczna w Lublinie. Dla uczniów

Dobiega końca rozbudowa samochodówki o stację diagnostyczną przy ul. Popiełuszki. Zajęcia mają się tu zacząć po wakacjach. Budowa przedłużyła się o dwa lata z powodu kłopotów z wykonawcą.

GKS Katowice – Górnik Łęczna 1:1 [NA ŻYWO]

GKS Katowice – Górnik Łęczna 1:1 [NA ŻYWO]

O 20.05 piłkarze Górnika Łęczna rozegrają pierwszy mecz o ligowe punkty od ósmego marca. Leandro i spółka zmierzą się na wyjeździe z GKS-em Katowice

Lublin: Czy na drzewach usuwanych z ul. Lipowej rzeczywiście nie było gniazd ptaków?

Lublin: Czy na drzewach usuwanych z ul. Lipowej rzeczywiście nie było gniazd ptaków?

Jest kolejna odsłona sporu o drzewa z poszerzanych Al. Racławickich i ul. Lipowej. Ekolodzy żądają informacji o tym, kto sprawdził, czy na usuwanych w okresie lęgowym drzewach nie było gniazd. Obawiają się, że taka ekspertyza, choć obowiązkowa, w ogóle nie powstała. Ratusz zapewnia, że wszystko to sprawdzono.

Wybory 2020. PO zbiera podpisy na Rafała Trzaskowskiego. Lista punktów w Lubelskiem

Wybory 2020. PO zbiera podpisy na Rafała Trzaskowskiego. Lista punktów w Lubelskiem

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała w środę, że wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca. Dla Rafała Trzaskowskiego, kandydata PO, oznacza to wyścig z czasem w zbieraniu podpisów poparcia. Termin mija 10 czerwca.

Najwięcej nowych przypadków zakażenia w woj. łódzkim. Najwięcej ofiar śmiertelnych we Wrocławiu

Najwięcej nowych przypadków zakażenia w woj. łódzkim. Najwięcej ofiar śmiertelnych we Wrocławiu

Wśród 142 nowych przypadków zakażenia koronawirusem 54 są z województwa łódzkiego. Wieczorny raport Ministerstwa Zdrowia z 3 czerwca.

W poprzek drogi S17 pod Lublinem stał samochód. Cudem nie doszło do tragedii

W poprzek drogi S17 pod Lublinem stał samochód. Cudem nie doszło do tragedii

Do bardzo niebezpiecznej sytuacji doszło dziś na drodze ekspresowej S17 w okolicach węzła Lublin Sławinek. Wszystko zarejestrowała kamera zamontowana w aucie jednego z kierowców.

Starosta świdnicki na kwarantannie. Zaskoczeni petenci zastali zamknięty urząd pracy
galeria

Starosta świdnicki na kwarantannie. Zaskoczeni petenci zastali zamknięty urząd pracy

Pracownik Powiatowego Urzędu Pracy w Świdniku jest zakażony koronawirusem. Mężczyzna miał kontakt zarówno z pracownikami świdnickiego sanepidu jak też Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta. Urząd pracy jest zamknięty do odwołania. Dziś na kwarantannie przebywało 69 osób, w tym starosta świdnicki.

Piłkarki Górnika Łęczna mistrzyniami Polski!

Piłkarki Górnika Łęczna mistrzyniami Polski!

Polski Związek Piłki Nożnej długo zwlekał z decyzją, ale w środę wreszcie zdecydował, co będzie z kobiecymi rozgrywkami. Sezon 2019/2020 został zakończony przedwcześnie. A to oznacza, że tytuł mistrzyń Polski ponownie wywalczyły piłkarki Górnika Łęczna!

Wycinają 102 drzewa, żeby zbudować 3 km ścieżki rowerowej

Wycinają 102 drzewa, żeby zbudować 3 km ścieżki rowerowej

Codziennie giną drzewa wzdłuż drogi z Chełma do Hrubieszowa. Do końca czerwca zniknie ponad sto sztuk i to tylko w granicach miasta. Kolejne drzewa zostaną ścięte na przestrzeni 7 kilometrów aż do miejscowości Kamień. Powstaje tu ścieżka rowerowa

Stabilne ceny i tanie kredyty mieszkaniowe

Stabilne ceny i tanie kredyty mieszkaniowe

Ceny ofertowe mieszkań przestały rosnąć – wynika z najnowszego reportu Expandera i Rentier.io. W Lublinie przeciętna cena wynosi obecnie ponad 6400 zł za mkw. Obecnie mamy również najtańsze w historii kredyty hipoteczne. Problemem jednak jest ich dostępność – zwracają uwagę eksperci.

Dlaczego wciąż nie leczą wszystkich pacjentów? W szpitalu przy al. Kraśnickiej mają za mało łóżek
Alarm 24

Dlaczego wciąż nie leczą wszystkich pacjentów? W szpitalu przy al. Kraśnickiej mają za mało łóżek

– Sytuacja, kiedy pacjentów z innymi dolegliwościami się nie leczy, za bardzo się przedłuża – denerwuje się nasz Czytelnik. Jego mama ma być operowana na oddziale chirurgii szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie, ale mimo zapowiedzi, zabiegi planowe nadal wciąż nie zostały tam wznowione

"Gorzkie żale". Performance w Kazimierzu Dolnym
5 czerwca 2020, 18:00

"Gorzkie żale". Performance w Kazimierzu Dolnym

To będzie pierwszy publiczny występ nowej artystycznej formacji w Kazimierzu Dolnym - TRUPA KZMRZ. 5 czerwca o godz. 18 na Rynku w Kazimierzu Dolnym zostanie zorganizowany performance "Gorzkie żale".

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.