Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

3 stycznia 2018 r.
20:49

Ma być wygodniej. Po mieście wożą scanie

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 21 A A

Dwa nowe autobusy marki Scania od środy jeżdżą po bialskich ulicach. Producent przekonuje, że mają niskie zużycie paliwa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Autobusy mają 85 miejsc, w tym ok. 20 siedzących.

– Będą jeździły po całym mieście, bo chcemy przetestować ich możliwości. Są one nieco krótsze niż te, które mamy już w swoim taborze. Jeżeli się sprawdzą, to przy takiej wielkości zostaniemy – mówi Bogdan Kozioł, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. – Poza tym mają silniki spełniające normę Euro6, które gwarantują niskie zużycie paliwa.

Przetarg wygrała firma Scania. Miasto zapłaciło 1,7 mln zł. – To środki własne, które uzyskaliśmy w wyniku zmiany organizacyjnej – precyzuje Kozioł. A chodzi o likwidację Zarządu Komunikacji Miejskiej. – To autobusy z najwyższej półki. Wnętrze jest przestronne, siedziska wygodne, do tego klimatyzacja. Zarówno konstrukcja jak i poszycie są aluminiowe. Wzmocnienia są tam, gdzie pasażerowie mogą być narażeni w przypadku kolizji – podkreśla z kolei Andrzej Jaworski z firmy Scania, nazywając je „jeżdżącymi czołgami”. – Poza tym silniki są też naszej produkcji i to jest ważne. Na przykład w Koninie miejskie autobusy Scanii mają za sobą dwa miliony kilometrów i silniki działają bez awarii – zaznacza Jaworski, chwaląc się, że niedawno autobusy Scanii pojechały aż do Birmy.

Jeżdżące już po mieście solbusy wyjechały na ulice Białej Podlaskiej w 2012 roku. Wówczas za ok. 11 mln zł kupiono 12 pojazdów. W 75 proc. dołożyła Unia Europejska. – Te autobusy dzisiaj wymagają kompleksowej odnowy, sami kierowcy to mówią, że one nie są najlepszej jakości – podkreśla prezydent Dariusz Stefaniuk.

Nowe autobusy mają niską podłogę, platformę ułatwiającą wjazd wózków inwalidzkich, monitory informacji pasażerskiej czy zapowiedzi głosowe. Są też wyposażone w gniazda USB do ładowania urządzeń elektronicznych, na przykład smartfonów.

– Planujemy kupić jeszcze pięć nowych autobusów, tym razem w projekcie z udziałem środków unijnych – zapowiada prezydent. Tymczasem prezes MZK zdradza, że pasażerów nie przybywa. – Ich główną część stanowią uczniowie, a ich raczej ubyło w ostatnim czasie.

W 2016 roku ze sprzedaży biletów MZK zainkasował 3,6 mln zł. Prawie 1,5 mln zł stanowiły bilety ulgowe, które kupili uczniowie miejscowych szkół.

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
domoderatora / 8 stycznia 2018 o 21:33
0
Rasista??????????
Avatar
triple six / 5 stycznia 2018 o 09:32
0
czy ktoś widział czarnucha w miejskiej komunikacji?
Avatar
bób_Ojciec / 4 stycznia 2018 o 18:30
0
Sprawdzano go w Parczewie, a najbardziej na weselu jak próbował wyrwać mężatkę i dostał po ryjcu.
Avatar
Suverenginn / 4 stycznia 2018 o 17:02
0
Ciekawe czy przed przystąpieniem do kropienia i święcenia samochodów sprawdzono KSIĘDZA alkotestem na zawartość alkoholu w wydychanem powietrzu i czy pobrano krew od KSIĘDZA aby sprawdzić czy nie był pod wpływem narkotyków lub dopalaczy ? Zgodnie z prawem KSIĄDZ był w pracy i policja miała prawo sprawdzić jego stan trzeźwości i pobrać krew do badań na zawartość narkotyków w organiźmie ? Tak się bada kierowców przed wyjazdem w trasę i innych pracowników przed przystąpieniem do pracy? Dlaczego nie sprawdzono KSIĘDZA?????
Avatar
Ciekawy ? / 4 stycznia 2018 o 16:40
0
To jak to jest z tą pedofilią wśród księży ? Wie może ktoś jak to się przedstawia statystycznie? Ilu księży skazano w Polsce w 2017 roku za pedofilię? I jak to jest procentowo? Ile procent ogłuły księży było skazanych za pedofilię w ostatnim 10 leciu ? 
Avatar
KS. Michał / 4 stycznia 2018 o 13:47
0
i pewnie zażyczył sobie księżulo z 1000 zł za pomachanie kropidłem . Co za zabbobonny i zacofany kraj . Na zachodzie europy sprwdzają sprawność techniczną nowych auta a u nas w zacofanym i zaściankowym kraju księżulki gusła nad pojazdami odprawiają .
Avatar
Gość / 4 stycznia 2018 o 12:06
0
Spoko pleban pokropił to już nikomu nic nie grozi parodia...
Avatar
Gość / 4 stycznia 2018 o 10:26
0
Autobus wyposażony w klimatyzację, ale kierowca latem ma zakaz jej włączania.
Avatar
Gość / 4 stycznia 2018 o 10:06
0
Święcony autobus ? Nie powoduje to utraty gwarancji ??
Avatar
Gość / 4 stycznia 2018 o 09:48
0
niech ten prezes MZK pojeździ przepełnionymi autobusami !!!!!!!! pół biedy jeśli dają solarisa ale normą jest stary mały jelcz więc gdzie te nowe autobusy? zmiencie w końcu rozkład jazdy!
Avatar
domoderatora / 8 stycznia 2018 o 21:33
0
Rasista??????????
Avatar
triple six / 5 stycznia 2018 o 09:32
0
czy ktoś widział czarnucha w miejskiej komunikacji?
Avatar
bób_Ojciec / 4 stycznia 2018 o 18:30
0
Sprawdzano go w Parczewie, a najbardziej na weselu jak próbował wyrwać mężatkę i dostał po ryjcu.
Avatar
Suverenginn / 4 stycznia 2018 o 17:02
0
Ciekawe czy przed przystąpieniem do kropienia i święcenia samochodów sprawdzono KSIĘDZA alkotestem na zawartość alkoholu w wydychanem powietrzu i czy pobrano krew od KSIĘDZA aby sprawdzić czy nie był pod wpływem narkotyków lub dopalaczy ? Zgodnie z prawem KSIĄDZ był w pracy i policja miała prawo sprawdzić jego stan trzeźwości i pobrać krew do badań na zawartość narkotyków w organiźmie ? Tak się bada kierowców przed wyjazdem w trasę i innych pracowników przed przystąpieniem do pracy? Dlaczego nie sprawdzono KSIĘDZA?????
Avatar
Ciekawy ? / 4 stycznia 2018 o 16:40
0
To jak to jest z tą pedofilią wśród księży ? Wie może ktoś jak to się przedstawia statystycznie? Ilu księży skazano w Polsce w 2017 roku za pedofilię? I jak to jest procentowo? Ile procent ogłuły księży było skazanych za pedofilię w ostatnim 10 leciu ? 
Avatar
KS. Michał / 4 stycznia 2018 o 13:47
0
i pewnie zażyczył sobie księżulo z 1000 zł za pomachanie kropidłem . Co za zabbobonny i zacofany kraj . Na zachodzie europy sprwdzają sprawność techniczną nowych auta a u nas w zacofanym i zaściankowym kraju księżulki gusła nad pojazdami odprawiają .
Avatar
Gość / 4 stycznia 2018 o 12:06
0
Spoko pleban pokropił to już nikomu nic nie grozi parodia...
Avatar
Gość / 4 stycznia 2018 o 10:26
0
Autobus wyposażony w klimatyzację, ale kierowca latem ma zakaz jej włączania.
Avatar
Gość / 4 stycznia 2018 o 10:06
0
Święcony autobus ? Nie powoduje to utraty gwarancji ??
Avatar
Gość / 4 stycznia 2018 o 09:48
0
niech ten prezes MZK pojeździ przepełnionymi autobusami !!!!!!!! pół biedy jeśli dają solarisa ale normą jest stary mały jelcz więc gdzie te nowe autobusy? zmiencie w końcu rozkład jazdy!
Zobacz wszystkie komentarze 21

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia 4 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Damian Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 5

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 9 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 0 10

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 4

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 11 8

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe
22 lipca 2018, 9:45

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe 5 0

Autobusy – Jelcz 120M i Jelcz M11 przyjadą w niedzielę z Lublina do Kraśnika. Podczas przejazdów będzie można posłuchać o historii komunikacji w Kraśniku i ważnych dla niej miejscach. O tym wszystkim będzie opowiadać Maksym Bratko, autor książki „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której premierę zaplanowano na niedzielę.

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku 28 11

Od poniedziałku aż do końca wakacji na ul. Nowy Świat obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Drogowcy zabierają się tutaj za przebudowę kanalizacji deszczowej. Skrót z Bronowic na Czuby coraz bardziej przypomina tor przeszkód.

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny 0 8

Utrudnienia na ul. Choiny w Lublinie. Jak informuje nasz Czytelnik Paweł doszło do potrącenia pieszego na przejściu.

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb 0

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!