Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

11 maja 2017 r.
13:22

Nagrodzony medalem przez prezydenta Dudę oddaje odznaczenie. Dlaczego?

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 158 A A

Stanisław Dembowski z Białej Podlaskiej zwrócił Złoty Medal za długoletnią służbę przyznany mu przez prezydenta Andrzeja Dudę, bo ten „dzieli ludzi na lepszych i gorszych, jak funkcjonariusz PiS”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dembowski to emerytowany inżynier budownictwa. Na emeryturę przeszedł w marcu tego roku. A od 1995 roku zajmował się inwestycjami budowlanymi Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.

Złoty Medal za długoletnią służbę wręczono mu pod koniec kwietnia przy okazji otwarcia nowej inwestycji – Domowego Szpitala, którego budowę nadzorował. Przyjął odznaczenie wraz z innymi, m.in. lekarzami, bo – jak mówi – nie chciał psuć uroczystości sprawą osobistą. Potem jednak odesłał medal do Kancelarii Prezydenta RP.

Dlaczego to zrobił? – Poczułem się urażony wypowiedziami prezydenta, że wnukowie odpowiadają za grzechy swoich dziadków, rodziców. Do którego pokolenia będzie sięgać to dzielenie ludzi na lepszych i gorszych? – zastanawia się Stanisław Dembowski.

Do medalu dołączył oświadczenie: „Donoszę więc na siebie i na moją rodzinę, że już mój ojciec który był palaczem w kotłowni przyczyniał się do ogrzewania również tych mieszkań, w których przebywali członkowie PZPR (jak wiadomo >>walczący o utrzymanie sowieckiej dominacji nad Polską<<). Potem już było tylko gorzej. Jako młody człowiek (...) uczestniczyłem w pochodach 1-majowych. Co prawda byłem też później członkiem Komisji Zakładowej za czasów pierwszej i drugiej Solidarności, ale do dziś jestem przekonany, że przywódcą Solidarności był Lech Wałęsa, a nie Jarosław Kaczyński” – napisał do prezydenta Dudy.

Przyznał się też, że w PRL budował mieszkania, w których zamieszkiwali członkowie rządzącej wówczas Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Mało tego – wyznał, że jest członkiem KOD-u, jego dzieci aktywnie działają w obronie demokracji, a wnuki nie uczęszczają na lekcje religii. Na koniec zakomunikował, że zwraca medal, który – jak wnioskuje z licznych wypowiedzi prezydenta – po prostu mu się nie należy.

Nie ukrywa żalu do prezydenta. – Podstawowa sprawa to łamanie Konstytucji. A kiedyś Andrzej Duda mówił, że będzie prezydentem wszystkich Polaków, a jest wręcz przeciwnie. Zamiast jednoczyć, dzieli na lepszych i gorszych, jak funkcjonariusz PiS – zauważa Dembowski. – Gdybym przyjął medal, to tak, jakbym akceptował postępowanie głowy państwa, a tak nie jest – podkreśla.

Swoje oświadczenie zamieścił na portalu społecznościowym. – Uznałem, że powinienem to upublicznić, może to skłoni innych do zastanowienia się nad tym, co dzieje się w Polsce – ma nadzieję Dembowski.
Biuro Kadr i Odznaczeń Kancelarii Prezydenta RP prowadzi ewidencje osób, które odmówiły przyjęcia orderów i medali. Jednak biuro prasowe głowy państwa nie odpowiedziało nam wczoraj na pytanie, ile osób odmówiło przyjęcia odznaczenia nadanego przez prezydenta Andrzeja Dudę, nie odniosło się też do naszej prośby o komentarz w sprawie medalu Dembowskiego.

Powszechnie wiadomo jednak, że ostatnio odznaczeń nie przyjęli m.in. konsul honorowy w Meksyku Alberto Stebelski-Orlowski, a także zasłużona dla walki z komunizmem francuska działaczka społeczna Annette Laborey. „Polska wpadła w ręce partii, którą mogłabym tylko zwalczać. Odznaczenie nadane takimi rękami zamienia się w zniewagę” – uzasadniła, wytykając obecnie rządzącym m.in. „niezliczone gwałty na wolności i zasadach demokracji”, „nietolerancję i nienawiść podniesione do rangi cnót”, „rozpasany nacjonalizm, legalizację ruchów parafaszystowskich, ONR-u...”

Poprzedni prezydenci także spotykali się z odmowami. Według Wikipedii, Lechowi Wałęsie zdarzyło się to co najmniej dwa razy, Aleksandrowi Kwaśniewskiemu – 11, Lechowi Kaczyńskiemu – 24, a Bronisławowi Komorowskiemu – 30. (dw)

Komentarze 158

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Mały komentor. / 20 maja 2017 o 11:12
0
Czy PAD bardzo się tym faktem przejął ? Czy medalik był chlebowy?
Avatar
Gość / 18 maja 2017 o 23:17
0
a to Ci prezydent na skinienie palcem prezesa ha ha
Avatar
Gość / 18 maja 2017 o 09:24
0
A na kogo głosował ten gość Dębowski czy jak on się zwie?
Avatar
Gość / 18 maja 2017 o 09:23
0
Prezydent jest prezydentem wszystkich Polaków. Ci co nie oddali głosu na prezydenta niech uszanują wybór większości.
Avatar
gość / 17 maja 2017 o 22:12
0
Maliniak godny?????????????? co bierzesz?
Avatar
Gość / 17 maja 2017 o 21:47
0
Nareszcie mamy godnego Prezydenta RP - wykształconego, patriotę, elokwentnego i bez nałogów. Jak sobie przypomnę tych kapusiów TW WOLSKI, TW BOLEK, TW ALEK, WSI BRONEK - to było straszne, że tacy ludzie byli na tak istotnym urzędzie.
Avatar
Gość / 17 maja 2017 o 10:47
0
BRAWO!!!! Prawdziwa obywatelska postawa, jest Pan wzorem dla reszty narodu, oby wiecej takich ludzi.
Avatar
bolek pe / 16 maja 2017 o 16:09
0
undefined napisał:
Jeszcze raz słowa uznania dla Pana Inżyniera za patriotyczną postawę - jak powiedziała Polka mieszkająca we Francji odmawiając przyjęcia odznaczenia - plugawcy nienawiść podnoszą do rangi cnoty. Zdrowia życzę Panie Inżynierze i nie przejmujmy się psychopatycznymi zakompleksionymi oszołomami.
 Ta Polka mieszkająca we Francji zasłużyła się będąc wiceprzewodniczącą jakiejś znanej fundacji "wzajemnego wsparcia intelektualnego" finansowanej od 1978 r. przez Georga Sorosa- cytat z WG z dn.28.04.2017 r. Skoro należy do obozu "onych", to wyszła im na bohaterkę. Nie zasłużyła na takie odznaczenie. Przezydent akceptuje tylko wnioski i podpisuje. Tacy ludzie jak Dembowski sami dokonują podziału. Nawiasem mówiąc należałoby ograniczyć przyznawanie odznaczeń- bo trafiają do ludzi przypadkowych, którzy na nie nie zasłużyli. Przykładów jest dużo.
 Ta Polka mieszkająca we Francji zasłużyła się będąc wiceprzewodniczącą jakiejś znanej fundacji "wzajemnego wsparcia intelektualnego" finansowanej od 1978 r. przez Georga Sorosa- cytat z WG z dn.28.04.2017 r. Skoro należy do obozu "onych", to wyszła im na bohaterkę. Nie zasłużyła na takie odznaczenie. Przezydent akceptuje tylko wnioski i podpisuje. Tacy ludzie jak Dembowski sami dokonują podziału. Nawiasem mówiąc należałoby ograniczyć przyznawanie odznaczeń- bo trafiają do ludzi przypadkowych, którzy na nie... rozwiń
Avatar
Gość / 16 maja 2017 o 13:30
0
Ja bywszy Panem Prezydentem to wszystkim tym KODfidentom i POzostałym zagnieżdżonym przez V- Kolunę w Polsce po II Wojnie nakazał takie odznaczenia zwrócić . Oczyściłbym też z pomocą Prof. Szwagrzyka Cmentarz na Powązkach z pochowanej tam (tfu)dość często z honorami żydo-stalinowskiej szumowiny, która również dobiła nam po II Wojnie 50 tyś. inteligencji- tej której nie zdążył nam wymordować szlachetny i cywilizowany Naród Niemiecki pod wodzą Adolfa.
Avatar
Gość / 16 maja 2017 o 13:11
0
BRAWO - w lubelskim są jeszcze LUDZIE HONORU . Panie prezydencie proszę przyznawać Misiewiczowi on weźmie wszystko
Avatar
Mały komentor. / 20 maja 2017 o 11:12
0
Czy PAD bardzo się tym faktem przejął ? Czy medalik był chlebowy?
Avatar
Gość / 18 maja 2017 o 23:17
0
a to Ci prezydent na skinienie palcem prezesa ha ha
Avatar
Gość / 18 maja 2017 o 09:24
0
A na kogo głosował ten gość Dębowski czy jak on się zwie?
Avatar
Gość / 18 maja 2017 o 09:23
0
Prezydent jest prezydentem wszystkich Polaków. Ci co nie oddali głosu na prezydenta niech uszanują wybór większości.
Avatar
gość / 17 maja 2017 o 22:12
0
Maliniak godny?????????????? co bierzesz?
Avatar
Gość / 17 maja 2017 o 21:47
0
Nareszcie mamy godnego Prezydenta RP - wykształconego, patriotę, elokwentnego i bez nałogów. Jak sobie przypomnę tych kapusiów TW WOLSKI, TW BOLEK, TW ALEK, WSI BRONEK - to było straszne, że tacy ludzie byli na tak istotnym urzędzie.
Avatar
Gość / 17 maja 2017 o 10:47
0
BRAWO!!!! Prawdziwa obywatelska postawa, jest Pan wzorem dla reszty narodu, oby wiecej takich ludzi.
Avatar
bolek pe / 16 maja 2017 o 16:09
0
undefined napisał:
Jeszcze raz słowa uznania dla Pana Inżyniera za patriotyczną postawę - jak powiedziała Polka mieszkająca we Francji odmawiając przyjęcia odznaczenia - plugawcy nienawiść podnoszą do rangi cnoty. Zdrowia życzę Panie Inżynierze i nie przejmujmy się psychopatycznymi zakompleksionymi oszołomami.
 Ta Polka mieszkająca we Francji zasłużyła się będąc wiceprzewodniczącą jakiejś znanej fundacji "wzajemnego wsparcia intelektualnego" finansowanej od 1978 r. przez Georga Sorosa- cytat z WG z dn.28.04.2017 r. Skoro należy do obozu "onych", to wyszła im na bohaterkę. Nie zasłużyła na takie odznaczenie. Przezydent akceptuje tylko wnioski i podpisuje. Tacy ludzie jak Dembowski sami dokonują podziału. Nawiasem mówiąc należałoby ograniczyć przyznawanie odznaczeń- bo trafiają do ludzi przypadkowych, którzy na nie nie zasłużyli. Przykładów jest dużo.
 Ta Polka mieszkająca we Francji zasłużyła się będąc wiceprzewodniczącą jakiejś znanej fundacji "wzajemnego wsparcia intelektualnego" finansowanej od 1978 r. przez Georga Sorosa- cytat z WG z dn.28.04.2017 r. Skoro należy do obozu "onych", to wyszła im na bohaterkę. Nie zasłużyła na takie odznaczenie. Przezydent akceptuje tylko wnioski i podpisuje. Tacy ludzie jak Dembowski sami dokonują podziału. Nawiasem mówiąc należałoby ograniczyć przyznawanie odznaczeń- bo trafiają do ludzi przypadkowych, którzy na nie... rozwiń
Avatar
Gość / 16 maja 2017 o 13:30
0
Ja bywszy Panem Prezydentem to wszystkim tym KODfidentom i POzostałym zagnieżdżonym przez V- Kolunę w Polsce po II Wojnie nakazał takie odznaczenia zwrócić . Oczyściłbym też z pomocą Prof. Szwagrzyka Cmentarz na Powązkach z pochowanej tam (tfu)dość często z honorami żydo-stalinowskiej szumowiny, która również dobiła nam po II Wojnie 50 tyś. inteligencji- tej której nie zdążył nam wymordować szlachetny i cywilizowany Naród Niemiecki pod wodzą Adolfa.
Avatar
Gość / 16 maja 2017 o 13:11
0
BRAWO - w lubelskim są jeszcze LUDZIE HONORU . Panie prezydencie proszę przyznawać Misiewiczowi on weźmie wszystko
Zobacz wszystkie komentarze 158

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 lipca 2018 r. 0 0

Hipermarket z Lublina obiecuje zwrot towarów w ciągu 30 dni. Ale nie w tym przypadku
Alarm 24

Hipermarket z Lublina obiecuje zwrot towarów w ciągu 30 dni. Ale nie w tym przypadku 4 10

Kupiony w hipermarkecie notebook okazał się wadliwy, ale sklep nie chce go przyjąć z powrotem, mimo że obiecuje klientom możliwość zwrotu towarów w ciągu 30 dni od zakupu. Hipermarket tłumaczy, że sprzęt jest już używany. Klient jest oburzony, ale zgodnie z prawem to sklep ma rację.

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program]
28 lipca 2018, 11:00

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program] 25 3

Pokaz filmu „Złodziejaszki” Hirokazu Koreedy nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes, a potem wspólny koncert Nosowskiej i Zamilskiej na kazimierskim zamku. Tak będzie wyglądało otwarcie 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się już w następną sobotę 28 lipca.

Muzyka na lubelskim Zamku. Koncert Gabryś & Quinn Piano Duo
21 lipca 2018, 18:00

Muzyka na lubelskim Zamku. Koncert Gabryś & Quinn Piano Duo 2 0

Co Gdzie Kiedy. Duet Gabryś & Quinn wystąpi 21 lipca o godz. 18 w Muzeum Lubelskim w ramach cyklu Muzyka na lubelskim Zamku.

Rozbita karuzela VAT. Były wiceprezes Lotosu wśród zatrzymanych

Rozbita karuzela VAT. Były wiceprezes Lotosu wśród zatrzymanych 2 2

Cztery osoby, w tym prezes i dyrektorzy jednej ze spółek, zostali zatrzymani przez prokuratorów z Zamościa. Śledczy podejrzewają ich o wyłudzenia podatku VAT.

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie 131 52

W czwartek zalano betonem studnię odkrytą przed Bramą Krakowską podczas przebudowy nawierzchni. Ratusz planował stworzenie w tym miejscu „okna czasu”, przez które można by zajrzeć do wnętrza. Ale takiej atrakcji jednak tu nie będzie. – Udostępnienie studni okazało się niemożliwe – oznajmił Urząd Miasta.

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
21 lipca 2018, 12:00

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego 3 1

Co Gdzie Kiedy. Inna Fundacja - IFKA zaprasza do udziału w projekcje NIE WYMIGASZ SIĘ OD HISTORII/HERSTORII, w ramach którego organizowane będą spacery prowadzone w języku polskim oraz migowym. Na początek spacery z okazji 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków 22 0

Zarzuty kradzieży i kradzieży z włamaniem usłyszeli dwaj 16-latkowie, którzy od początku lipca na basenie miejskim w Puławach kradli przedmioty pozostawione w szafkach.

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu
galeria

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu 59 0

Członkowie rodzin policjantów, którzy stracili życie na służbie odsłonili dziś tabliczki epitafijne. Jedna z nich poświęcona jest st. sierż. Magdalenie Dolebskiej z Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie.

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie
20 lipca 2018, 12:00

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie 0 0

W piątek, 20 lipca o godz. 12 w Kazimierzu Dolnym odbędzie się wycieczka z przewodnikiem, podczas której poznamy filmowe losy nadwiślańskiego miasta.

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti 2 5

Miejski Zakład Komunikacyjny w Białej Podlaskiej w nietypowy sposób walczy z wandalami. Na kilku najczęściej dewastowanych wiatach przystankowych pojawi się graffiti. Pierwsze już jest – na przystanku przy ulicy Warszawskiej

Azoty Puławy wróciły do treningów

Azoty Puławy wróciły do treningów 2 0

PIŁKA RĘCZNA Brązowi medaliści rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu. Drużynę prowadzi były reprezentacyjny obrotowy Bartosz Jurecki

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy 0 10

Prawie 7 miesięcy drogowcy remontowali niespełna trzykilometrowy odcinek drogi 801, od Dęblina do Stężycy.

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia]
galeria

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia] 7 0

Nowe ulice i mosty, a w planach m.in. budowa placu zabaw – inwestycje w Zamościu nabierają tempa.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca 0 0

Tej imprezy nie można przegapić. Od piątku do niedzieli Lublin będzie gospodarzem 94. PZLA Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce. Tylu gwiazd nie mieliśmy u siebie od... 34 lat.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!