Z końcem marca upływa ważność podziału województwa na obwody łowieckie. Jak dotąd sejmik nie przyjął stosownej uchwały i nie wiadomo, kiedy to nastąpi. – Bez obwodów nie będziemy mogli prowadzić gospodarki łowieckiej – sygnalizuje Roman Laszuk, łowczy okręgowy w Białej Podlaskiej.
Na mocy nowelizacji ustawy Prawo łowieckie z 2018 roku podziały województw na obwody łowieckie oraz umowy dzierżawy obwodów łowieckich zachowują ważność do 31 marca tego roku.
– Dlaczego do tej pory sejmik nie procedował uchwały na ten temat? Większość województw już je podjęła – mówił na ostatniej sesji sejmiku radny Sławomir Sosnowski, były marszałek województwa. – Kto będzie szacował szkody, jeśli wystąpią, a najprawdopodobniej wystąpią, bo jest wzrost areału kukurydzy – zwraca uwagę Sosnowski. Jego zdaniem, „sytuacja będzie trudna”. – Jest to poważny problem, którego nie rozwiązaliśmy, a właściwie, go wytworzyliśmy.
Zaniepokojony jest również Roman Laszuk, łowczy okręgowy z Białej Podlaskiej. – Może to rodzić pewne zagrożenia. Po pierwsze, od 1 kwietnia przy braku wyznaczonych obwodów łowieckich nie możemy wykonywać gospodarki łowieckiej, czyli polować, dotyczy to również odstrzału dzików w związku ze zwalczaniem ASF – tłumaczy Laszuk. Poza tym koła nie będą władne do szacowania szkód łowieckich i wypłaty odszkodowań. – To obarczyłoby Skarb Państwa.
Remigiusz Małecki, rzecznik marszałka, przyznaje, że w województwie lubelskim od 3 lat trwają wzmożone prace nad przygotowaniem projektu takiej uchwały. – Jednak na dziś ciężko jest określić termin przyjęcia jej przez Sejmik – przyznaje rzecznik. – W przypadku niepodjęcia przez Sejmik uchwały w sprawie podziału województwa lubelskiego na obwody łowieckie oraz zaliczenia obwodów łowieckich do poszczególnych kategorii do 1 kwietnia, nie będzie utworzonych obwodów, a tym samy koła łowieckie nie będą miały możliwości ich dzierżawy – stwierdza Małecki.
Rozwiązaniem może być nowy projekt ustawy Prawo łowieckie, który złożyła w Sejmie grupa posłów PiS. Zawiera on zmiany w przepisach dotyczących terminów ważności podziału województw na obwody łowieckie oraz obowiązywania umów dzierżaw.
„Pomimo wprowadzonego przesunięcia terminu, dokonanie podziału województw na obwody łowieckie oraz zaliczenia obwodów łowieckich do kategorii do dnia 31 marca 2021 r., w związku z obowiązującym stanem epidemii, złożonością tego zadania oraz koniecznością oddelegowania pracowników administracji publicznej niezbędnych do zrealizowania przedsięwzięcia do pracy zdalnej jest niemożliwe” – argumentują posłowie, których przedstawicielem jest Robert Telus.
Jak czytamy w uzasadnieniu „terminy te mają zostać przesunięte do 31 marca 2022 roku”. Jednocześnie sejmiki województw zostałyby zobowiązane do podjęcia uchwał o nowym podziale na obwody łowieckie do końca tego roku. Projekt ustawy został już skierowany do pierwszego czytania.