Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

24 lutego 2002 r.
16:18
Edytuj ten wpis

Na ratunek braci skrzydlatej

0 0 A A
Ten myszołów nie zginął dzięki temu, że znalazł przytułek w woskrzenickim schronisku
Ten myszołów nie zginął dzięki temu, że znalazł przytułek w woskrzenickim schronisku
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Woskrzenice Małe, wieś położona na piaszczystych polach w dorzeczu Krzny. Tu na terenie gospodarstwa należącego do Marka kokoszkiewicza, znajduje się niewielkie schronisko dla ptaków. Działa pod patronatem Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, ale potrzebuje wsparcia.
Rozpoczynamy wizytę. Przewodnikiem, który oprowadza nas po schronisku jest właściciel gospodarstwa. O każdym z podopiecznych opowiada ciekawe historie i wyjaśnia jak trafił w to miejsce. W specjalnie przystosowanych pomieszczeniach spostrzegamy różne gatunki ptaków. Są tam myszołowy i bociany. Wspólną klatkę dzieli kawka z gawronem. Jest też dzika kaczka o ciekawej barwie piór. Majestatycznie stąpa żuraw o przezwisku "Bandziorka”. Na dźwięk naszych kroków ptaki podchodzą bliżej ogrodzenia z siatki, niektóre wesoło trzepocą skrzydłami. Ma się wrażenie, że w ten sposób witają się z ludźmi.
Pomysł założenia schroniska dla ptaków zrodził się w głowie Marka Kokoszkiewicza dość dawno. Od wczesnych lat dzieciństwa przygarniał chore ptaki i tak powoli zrodziła się miłość do tych stworzeń. Później postanowił stworzyć dla nich przytułek. Aby zrealizować swe marzenie, musiał opuścić wraz z rodziną dawne miejsce zamieszkania i osiadł w niewielkiej wsi. Tutaj znalazł odpowiednie miejsce i warunki do funkcjonowania schroniska. Wkrótce wygospodarował pomieszczenia dla chorych ptaków i postarał się dla nich o pożywienie. Potem pojawili się pierwsi przybysze.
Do dziś trafiają tu ptaki w różnym stanie. Często mają uszkodzone skrzydła, złamane nogi. Tutaj mogą otrzymać pomoc. Tutaj też przechodzą intensywna rehabilitację i zaczynają żyć od nowa. Przed sprawującymi nad nimi opiekę stoi trudne zadania. Jest to przede wszystkim poznanie pierzastych przybyszów, zarówno ich zwyczajów jak i diety. Ale to nie wszystko. Trzeba dbać o wymianę wody, dostarczanie pożywienia, utrzymanie klatek w należytej czystości. Tym codziennie zajmuje się pan Marek Kokoszkiewicz. W niektórych zajęcia często wyręcza go 7-letnia córka, Julia. Dziewczynka chętnie dogląda ptaki i uważnie jej obserwuje. Odwiedzających schronisko może zadziwić wiedzą na temat skrzydlatych podopiecznych.
Opiekę weterynaryjną nad ptasim szpitalem sprawuje Andrzej Iwanicki. Wszystkie jego działania zmierzają do jednego celu, wyleczenia podopiecznych. Ptaki, które pozytywnie przejdą rehabilitację, mogą opuścić schronisko. Niestety niektóre z nich już nigdy nie wzniosą swych skrzydeł do lotu, nie oderwą się od ziemi.
Schronisko boryka się z wieloma problemami. Najpoważniejszym jest brak miejsca na przyjęcie nowych pierzastych przybyszów. Zbudowanie nowych pomieszczeń wiąże się z wydatkami pieniężnymi. Niestety TOnZ nie posiada na ten cel środków finansowych. Marek Kokoszkiewicz deklaruje się samodzielnie wykonać prace budowlane, ale też nie ma pieniędzy na materiały. Dlatego prosi o wsparcie tych, którym nie jest obojętny los skrzywdzonych (niekiedy przez ludzi) skrzydlatych ozdób naszych pól, łąk i lasów.

Pozostałe informacje

Aleksandra Stanacev (z piłką) zagrała bardzo dobre zawody
ZDJĘCIA
galeria

Wyrównany mecz na szczycie, Polski Cukier AZS UMCS ograł VBW Gdynia

Polski Cukier AZS UMCS Lublin pokonał VBW Gdynia 66:63. Gospodynie w drugiej połowie prowadziły 10 punktami, ale do końcowej syreny kwestia zwycięstwa była otwarta.

Zgubiła go pasja do motoryzacji i gorzałki

Zgubiła go pasja do motoryzacji i gorzałki

Na stacji paliwowej zatankował i czmychnął, bo miał zamontowane na samochodzie „lewe” tablice. Potem powtórnie zatankował, ale gorzałkę. Na koniec wpadł, bo wystraszył się policji. To nie był jego pierwszy raz 40-latka z Chełma.

EHF z nowym domem, Polska z niezłym losowaniem

EHF z nowym domem, Polska z niezłym losowaniem

Niedziela zaczęła się od uroczystego otwarcia nowego budynku EHF, tak zwanego Domu Europejskiej Piłki Ręcznej usytuowanego przy Baumgasse 60A w Wiedniu. Sześciopiętrowy, utltranowoczesny obiekt oddany do użytku w ciągu 18 miesięcy będzie miejscem pracy 96 osób.

Kandydat KO na prezydenta RP w niedzielę spotkał się z dużymi przedsiębiorcami rolnymi w Zosinie i Werbkowicach

Trzaskowski obiecuje efektywną obronę interesów polskiego rolnictwa

Efektywna obrona interesów polskiego rolnictwa jest absolutnym priorytetem - powiedział kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski po spotkaniu z przedsiębiorcami rolnymi w Zosinie. Zaznaczył, że Polska powinna prowadzić politykę asertywną, zgodną z naszym interesem. To było kolejne spotkanie w Lubelskiem kandydata PO na prezydenta. Wcześniej był w Werbkowicach.

Skoki narciarskie. Weekend w Titisee-Neustadt dla reprezentanta gospodarzy. Polacy wreszcie w TOP 10 zawodów

Skoki narciarskie. Weekend w Titisee-Neustadt dla reprezentanta gospodarzy. Polacy wreszcie w TOP 10 zawodów

Weekend w Titisse-Neustadt należał do gospodarzy. Zarówno w sobotę jak i niedzielę na skoczni Hochfirstschanze rządził Pius Paschke. Niemiec w sobotę wygrał dość wyraźnie, a w niedzielę dosłownie o centymetry. Polscy kibice doczekali się za to dwóch miejsc w czołowej dziesiątce naszych przedstawicieli

Azoty Puławy bez punktów w Lubinie. Szybki nokaut po przerwie

Azoty Puławy bez punktów w Lubinie. Szybki nokaut po przerwie

Czwarta porażka z rzędu Azotów Puławy. Tym razem w Lubinie z Zagłębiem aż 31:40. O ile w pierwszej połowie drużyna Patryk Kuchczyńskiego często była na prowadzeniu, to w drugiej szybko straciła szansę na zwycięstwo.

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot. Tym razem Podkarpacie
Aktualizacja

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot. Tym razem Podkarpacie

Miniony piątek trzynastego wcale nie był pechowy! W Polsce trafiono główną wygraną w Eurojackpot. Szczęśliwy kupon, warty 91 256 729,60 zł, nabyto w punkcie LOTTO w powiecie rzeszowskim (woj. podkarpackie). Ponadto w losowaniu 13 grudnia w Warszawie padła wygrana III stopnia (5+0) w wysokości 1 278 106,60 zł.

Komisarz Monika Dudek

Policjantka potrzebuje naszego wsparcia

Komisarz Monika Dudek to policjantka jednego z wydziałów Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. W kwietniu pękł jej naczyniak tętniczo-żylny rdzenia kręgowego i doszło do krwotoku śródrdzeniowego. Dziś policjantka potrzebuje wsparcia.

Trafił za kraty, bo połasił się na „koguta”

Trafił za kraty, bo połasił się na „koguta”

Do policyjnego aresztu trafił 47-latek z Radzynia Podlaskiego. Mężczyzna zdemontował i ukradł lampę ostrzegawczą, która zamocowana była na samochodzie zaparkowanym na terenie jednej z miejscowych firm. 47-latek wpadł, bo następnego dnia przechodząc w pobliżu tej firmy został rozpoznany przez właściciela, który przejrzał zapis monitoringu. Sprawcy kradzieży grozi teraz do 5 lat pozbawienia wolności.

Grunwald ograł Padwę Zamość. Daleki wyjazd AZS AWF Biała Podlaska bez sukcesu

Grunwald ograł Padwę Zamość. Daleki wyjazd AZS AWF Biała Podlaska bez sukcesu

KPR Padwa Zamość przegrała minimalnie na własnym parkiecie z Grunwaldem Poznań. Nieudany wyjazd AZS AWF Biała Podlaska do Szczecina

To kolejny krok świdnickiego urzędu ku jego cyfryzacji oraz usprawnienia komunikacji z mieszkańcami.

Koniec z postami na spotted? Świdnik ma nową aplikację

Świdnik dołącza do grona miast, które stawiają na nowoczesną komunikację z mieszkańcami. Pomóc ma nowa aplikacja mobilna Świdnik, której celem jest nie tylko usprawnienie przepływu informacji, ale także szybkie reagowanie na zgłoszenia mieszkańców.

Lokalne rękodzieło i świąteczne inspiracje. Sprawunki 2024 już trwają
Lublin
galeria

Lokalne rękodzieło i świąteczne inspiracje. Sprawunki 2024 już trwają

Warsztaty Kultury w Lublinie wypełniły się dziś niezwykłą atmosferą świątecznych przygotowań. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy właśnie przyciągają mieszkańców na stare miasto, oferując niebanalne prezenty, lokalne rękodzieło i ekologiczne produkty.

Monika Skinder została sprinterską mistrzynią Polski

Monika Skinder została sprinterską mistrzynią Polski

Mistrzostwa Polski odbyły się w słowackim Strskim Plesie przy okazji zawodów Slavic Cup. Skinder była faworytką imprezy, chociaż w tym sezonie reprezentantka MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski miała mało startów. Uczestniczka ostatnich igrzysk olimpijskich nie rozpoczęła jeszcze chociażby sezonu w Pucharze Świata.

Weekend w Berecie
foto
galeria

Weekend w Berecie

Wiemy, że lubicie się zabawić w popularnym Berecie. Ostatnio dużo się działo przy okazji imprezy mikołajkowej. To była niezapomniana noc pełną emocji, nostalgii i radości w rytmie najlepszych polskich i zagranicznych przebojów. Tak się bawi Lublin.

Rafał Trzaskowski na spotkaniu w Lublinie

Trzaskowski w Lubelskiem: Polska musi się rozwijać równomiernie

Prezydent powinien dbać, żeby cała Polska rozwijała się równomiernie - powiedział kandydat na prezydenta RP Rafał Trzaskowski podczas spotkania z sympatykami w Werbkowicach (Lubelskie). Stwierdził, że potrzebna jest prezydentura aktywna, która będzie inspirowała rząd.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium