Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

24 lutego 2002 r.
16:18
Edytuj ten wpis

Na ratunek braci skrzydlatej

Ten myszołów nie zginął dzięki temu, że znalazł przytułek w woskrzenickim schronisku
Ten myszołów nie zginął dzięki temu, że znalazł przytułek w woskrzenickim schronisku
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Woskrzenice Małe, wieś położona na piaszczystych polach w dorzeczu Krzny. Tu na terenie gospodarstwa należącego do Marka kokoszkiewicza, znajduje się niewielkie schronisko dla ptaków. Działa pod patronatem Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, ale potrzebuje wsparcia.
Rozpoczynamy wizytę. Przewodnikiem, który oprowadza nas po schronisku jest właściciel gospodarstwa. O każdym z podopiecznych opowiada ciekawe historie i wyjaśnia jak trafił w to miejsce. W specjalnie przystosowanych pomieszczeniach spostrzegamy różne gatunki ptaków. Są tam myszołowy i bociany. Wspólną klatkę dzieli kawka z gawronem. Jest też dzika kaczka o ciekawej barwie piór. Majestatycznie stąpa żuraw o przezwisku "Bandziorka”. Na dźwięk naszych kroków ptaki podchodzą bliżej ogrodzenia z siatki, niektóre wesoło trzepocą skrzydłami. Ma się wrażenie, że w ten sposób witają się z ludźmi.
Pomysł założenia schroniska dla ptaków zrodził się w głowie Marka Kokoszkiewicza dość dawno. Od wczesnych lat dzieciństwa przygarniał chore ptaki i tak powoli zrodziła się miłość do tych stworzeń. Później postanowił stworzyć dla nich przytułek. Aby zrealizować swe marzenie, musiał opuścić wraz z rodziną dawne miejsce zamieszkania i osiadł w niewielkiej wsi. Tutaj znalazł odpowiednie miejsce i warunki do funkcjonowania schroniska. Wkrótce wygospodarował pomieszczenia dla chorych ptaków i postarał się dla nich o pożywienie. Potem pojawili się pierwsi przybysze.
Do dziś trafiają tu ptaki w różnym stanie. Często mają uszkodzone skrzydła, złamane nogi. Tutaj mogą otrzymać pomoc. Tutaj też przechodzą intensywna rehabilitację i zaczynają żyć od nowa. Przed sprawującymi nad nimi opiekę stoi trudne zadania. Jest to przede wszystkim poznanie pierzastych przybyszów, zarówno ich zwyczajów jak i diety. Ale to nie wszystko. Trzeba dbać o wymianę wody, dostarczanie pożywienia, utrzymanie klatek w należytej czystości. Tym codziennie zajmuje się pan Marek Kokoszkiewicz. W niektórych zajęcia często wyręcza go 7-letnia córka, Julia. Dziewczynka chętnie dogląda ptaki i uważnie jej obserwuje. Odwiedzających schronisko może zadziwić wiedzą na temat skrzydlatych podopiecznych.
Opiekę weterynaryjną nad ptasim szpitalem sprawuje Andrzej Iwanicki. Wszystkie jego działania zmierzają do jednego celu, wyleczenia podopiecznych. Ptaki, które pozytywnie przejdą rehabilitację, mogą opuścić schronisko. Niestety niektóre z nich już nigdy nie wzniosą swych skrzydeł do lotu, nie oderwą się od ziemi.
Schronisko boryka się z wieloma problemami. Najpoważniejszym jest brak miejsca na przyjęcie nowych pierzastych przybyszów. Zbudowanie nowych pomieszczeń wiąże się z wydatkami pieniężnymi. Niestety TOnZ nie posiada na ten cel środków finansowych. Marek Kokoszkiewicz deklaruje się samodzielnie wykonać prace budowlane, ale też nie ma pieniędzy na materiały. Dlatego prosi o wsparcie tych, którym nie jest obojętny los skrzywdzonych (niekiedy przez ludzi) skrzydlatych ozdób naszych pól, łąk i lasów.

Pozostałe informacje

W drugim meczu finału PLS 1. Ligi ChKS Chełm pokonał KKS Mickiewicza Kluczbork 3:0

ChKS Chełm po raz drugi lepszy od KKS Mickiewicza Kluczbork

W drugim meczu finału PLS 1. Ligi ChKS Chełm pokonał na wyjeździe KKS Mickiewicza Kluczbork 3:0. Do wygrania finałowej rywalizacji chełmianom brakuje już tylko jednego zwycięstwa

Julia Ostrowska zaliczyła dobry mecz

Dwie piłkarki Górnika Łęczna zagrały na Wyspach Owczych

Właśnie na dalekich Wyspach Owczych odbywają się mistrzostw Europy U-17. W kadrze powołanej przez Paulinę Kawalec znajdują się dwie zawodniczki na co dzień w Górniku Łęczna – Julia Ostrowska oraz dowołana w ostatniej chwili Wiktoria Skrzypczak.

Niezwykły koncert w Domu Kultury LSM – koncert dla „Szeli”
15 maja 2025, 19:00

Niezwykły koncert w Domu Kultury LSM – koncert dla „Szeli”

Jerzy "Szela" Stankiewicz był cenionym muzykiem, charyzmatycznym wokalistą i popularyzatorem bluesa, szczególnie aktywnym na lubelskiej scenie muzycznej. Zmarł zaledwie kilka dni po swoich 60. urodzinach, które świętował koncertem z zespołem Teksasy. Przyjaciele pamiętają o swoim kolędzie, dlatego 15 maja w DK LSM odbędzie się specjalny koncert – Tribute to Szela.

Matematyka - królowa nauk. Sprawdź w naszym quizie, czy zdałbyś egzamin

Matematyka - królowa nauk. Sprawdź w naszym quizie, czy zdałbyś egzamin

Już we wtorek uczniowie z całej Polski zmierzą się na egzaminie maturalnym z królową nauk - matematyką. A ty, pamiętasz jeszcze wzór na deltę? Sprawdź się w naszym quizie!

Punk rock z Lubelszczyzny
9 maja 2025, 19:00

Punk rock z Lubelszczyzny

Rzadko mamy okazję posłuchać na żywo punk rockowych składów pochodzących z Lubelszczyzny. Najbliższa ku temu okazja będzie w piątek (9 maja) maja, kiedy to w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt wystąpią: Patologia, Destruktor, Bliss oraz Dzieci z Mąki.

Kto zrobi najładniejsze zdjęcia z rzepakiem? SW-4 podjęły wyzwanie
z lotu ptaka
galeria

Kto zrobi najładniejsze zdjęcia z rzepakiem? SW-4 podjęły wyzwanie

Dzisiaj nad powiatem ryckim i puławskim latały trzy śmigłowce SW-4 "Puszczyk" z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Ich załogi wykonały kilka zdjęć malowniczego, wiosennego krajobrazu.

Adam Kuś może być zadowolony z występu na Bałkanach

Adam Kuś najlepszym góralem wyścigu Belgrad – Banjaluka

Ostatnie dni były bardzo pracowite dla zawodników Monogo Lubelskie Perła Polski. W końcówce kwietnia nasz zespół wystartował w prestiżowym wyścigu Belgrad – Banjaluka. I chociaż w klasyfikacji generalnej próżno szukać zawodników Monogo na czołowych pozycjach, to jednak ten start można zaliczyć do udanych.

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK
Koncert
8 maja 2025, 19:00

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK

Jeszcze nie opadł kurz po sobotnim – jubileuszowym – koncercie Piotra Wojtasika, a już 8 maja w Klubie Muzycznym CSK odbędzie się kolejne muzyczne wydarzenie, obok którego nie można przejść obojętnie. Tego dnia wystąpi Marita Alban Juarez Quartet, w składzie którego występują najlepsi obecni polscy jazzmani młodego pokolenia jak np. Dominik Wania czy Andrzej Święs.

Pijany kierowca ciężarówki zakończył jazdę w rowie. Miał 3 promile i dożywotni zakaz prowadzenia

Pijany kierowca ciężarówki zakończył jazdę w rowie. Miał 3 promile i dożywotni zakaz prowadzenia

Cała sytuacja rozegrała się w sobotni wieczór w miejscowości Skorczyce (powiat kraśnicki), gdzie kierowca ciężarowego Volvo zakończył swoją podróż w przydrożnym rowie. Jak się szybko okazało, 43-letni mieszkaniec gminy Urzędów był kompletnie pijany i nie miał prawa wsiadać za kierownicę – sąd orzekł wobec niego dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Absolwenci ZSO nr 1 im. KEN w Puławach
matury 2025

Jak po egzaminie z polskiego? Puławscy maturzyści zadowoleni

O źródłach nadziei w trudnych czasach oraz wpływie błędnej oceny sytuacji na życie człowieka - pisali dzisiaj absolwenci szkół średnich, którzy przystąpili do egzaminu maturalnego z języka polskiego. O wrażenia i plany na przyszłość zapytaliśmy maturzystów z puławskich liceów.

Policja zatrzymała oszusta poszukiwanego ENA – wśród ofiar były piłkarz i polscy przedsiębiorcy

Policja zatrzymała oszusta poszukiwanego ENA – wśród ofiar były piłkarz i polscy przedsiębiorcy

58-latek był poszukiwany od 7 lat. Okradł m.in. brazylijskiego piłkarza na 5 mln dolarów, obiecując mu olbrzymie zyski. Na jego trop wpadli funkcjonariusze z Bełżyc.

Rekordowe zakupy sprzętu do szpitalnych oddziałów i poradni

Rekordowe zakupy sprzętu do szpitalnych oddziałów i poradni

Bialski szpital szykuje się do dużych zakupów nowego sprzętu, który trafi na blok operacyjny, do poradni i na wiele oddziałów. Skorzystają m.in. pacjenci z nowotworem.

43 nowych policjantów zasiliło lubelski garnizon

43 nowych policjantów zasiliło lubelski garnizon

„Ja obywatel Rzeczypospolitej Polskiej świadom podejmowanych obowiązków policjanta...” - to początek roty ślubowania wypowiedzianej przez policyjnych adeptów podczas uroczystej zbiórki. Wśród nich jest 33 mężczyzn i 10 kobiet.

Flaga Ukrainy znowu wisi na Urzędzie Miasta

Flaga Ukrainy znowu powiewa na ratuszu. Incydent badać będzie prokuratura

Flaga Ukrainy znowu powiewa na budynku ratusza w Białej Podlaskiej. Z kolei, policja przekazała w poniedziałek materiały dotyczące incydentu z udziałem Grzegorza Brauna do prokuratury.

Mamy ARKUSZE maturalne z języka polskiego. Co było na tegorocznym egzaminie?

Mamy ARKUSZE maturalne z języka polskiego. Co było na tegorocznym egzaminie?

Źródła nadziei w życiu lub wpływ błędnej oceny na życie człowieka - tak wyglądały tematy maturalnej rozprawki. Pytania zamknięte dotyczyły "Tanga" Sławomira Mrożka, "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze śmiercią", fragmentu "Dziadów" Mickiewicza oraz wierszy Jana Kochanowskiego i Zbigniewa Herberta.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium