Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

12 listopada 2018 r.
16:21

"Nie zmieniajmy się!". Nagrody Ambasador Wschodu 2018 przyznane

0 1 A A
(fot. Agnieszka Mazuś)

Na gali wręczenia statuetek Ambasadorów Wschodu – dorocznych nagród przyznawanych przez magazyn „Kraina Bugu”, słowa „wschód” i „wschodni”, odmieniane przez wszystkie przypadki, padały wielokrotnie i tylko w najlepszym kontekście.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Choć Piotr Duda, pomysłodawca Festiwalu Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, ze wschodu nie pochodzi, to „czuje, że już jest częścią tej drużyny”. Razem z Barbarą Luszawską (Landart Festiwal) w sobotę w Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim wręczał nagrodę w kategorii Projekt. Nominowane były trzy cykliczne wydarzenia kulturalne: Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu, Suwałki Blues Festiwal i Muzyczny Festiwal w Łańcucie.

– Wykorzystać bluesa do promocja miasta to nie jest najłatwiejszy do realizacji pomysł – stwierdził Piotr Duda gratulując zwycięzcy.

– To naprawdę dobry pomysł, by łączyć promocję, turystykę, ale też samorządy i biznes – nie ma wątpliwości Bogdan Topolski, dyrektor artystyczny Suwałki Blues Festival. – Dziś to jedna z największych imprez bluesowych w basenie Morza Bałtyckiego – podkreśla.

 Najwięcej zabytków w przeliczeniu na jednego mieszkańca (Przemyśl). Brama na wschód (Suwałki). Padwa Północy (Zamość). W kategorii Miasto rywalizowały ze sobą ośrodki liczące ok. 60 tys. mieszkańców. Wygrał Zamość.

– Proszę państwa, nie zmieniajmy się! Wschodni rys to coś, co jest naszą największą wartością – przekonywał ze sceny Damian Miechowicz, dyrektor Wydziału Turystyki i Promocji UM Zamość.

W kategorii Biznes statuetka powędrowała do marki „Dary Natury” stworzonej przez Mirosława Angielczyka. A złotoskrzydły anioł z napisem „Turystyka” stanie w gabinecie dyrektora Poleskiego Parku Narodowego. W tej kategorii rywalizowały trzy parki narodowe (Poleski, Roztoczański i Narwiański). 13-osobowa kapituła zdecydowała się wyróżnić ten, który wkrótce może stracić cenne przyrodniczo bagna i torfowiska. W bliskim sąsiedztwie Poleskiego Parku Narodowego spółka Balamara planuje zbudować nową kopalnię.

Owacjami na stojąco nagrodzono laureatów nagród w kategorii Społecznie odpowiedzialny (dr Paweł Grabowski, prezes Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza) i Honorowy Ambasador Wschodu (prof. Andrzej Strumiłło).

– Stoi tu przed wami Krakus po uszy zakochany w Podlasiu – mówił dziękując za wyróżnienie Paweł Grabowski, lekarz, nauczyciel, pisarz, który uruchomił pierwsze w Polsce hospicjum na terenach wiejskich. – Nasz zespół to dwóch lekarzy, pięć pielęgniarek i czterech fizjoterapeutów. Nie mamy na stałe kapelanów, bo to teren wieloreligijny – tłumaczy szef hospicjum domowego, który obecnie zbiera fundusze na budowę ośrodka stacjonarnego w Makówce koło Narwi.

Nagrodę honorową odebrał prof. Andrzej Strumiłło, malarz, grafik, fotograf, podróżnik, pisarz, scenograf. Urodzony 91 lat temu w Wilnie, od 20 lat mieszka nad Czarną Hańczą.

– Z tymi wschodami to jest różnie. Ja mam dwa. Pierwszy to wschód bliski, czyli miasto w którym się urodziłem. Do dziś czuję się obywatelem Polski wielonarodowej, ojczyzny obojga narodów. Drugi to wschód daleki, po którym przez wiele lat podróżowałem i skąd przywiozłem 30 tysięcy negatywów. Ex oriente lux - światło przychodzi ze wschodu.

– A mnie wschód kojarzy się z początkiem pięknego dnia – mówił z kolei prof. Stanisław Baj, wybitny malarz i wykładowca warszawskiej ASP, laureat nagrody w kategorii Kultura.

 Nagroda specjalna trafiła do działaczy Stowarzyszenia Panorama Kultur. – Powstaliśmy 15 lat temu, by opowiadać o zjawiskach kulturowych na pograniczu polsko-białorusko-ukraińskim. To fascynujący kawałek świata, o trudnej historii. Może dzięki takim kameralnym działaniom świat stanie się choć odrobinę lepszy – stwierdził Emil Majuk.

Statuetki Ambasador Wschodu redakcja magazynu „Kraina Bugu” przyznała po raz piąty. – Nagrodzone podmioty nie muszą być duże, ale pomysły na działalność muszą być niestandardowe. Łączy je też to, że są realizowane tu na wschodzie. Przez ludzi, którzy ten wschód tworzą. Mamy ambicję, żeby naszych ambasadorów pokazać światu – mówi Daniel Parol, redaktor naczelny magazynu.

Pozostałe informacje

Święta spędzi za kratkami. Wszystko przez narkotyki

Święta spędzi za kratkami. Wszystko przez narkotyki

To nie będzie wesoła Wielkanoc dla 21-latka z gminy Trawniki. Młody mężczyzna został zatrzymany z taką ilością narkotyków, że sąd postanowił go aresztować tymczasowo na 3 miesiące.

Roztrzaskał głowę Matce Boskiej. Zarzut obrazy uczuć religijnych dla 43-latka

Roztrzaskał głowę Matce Boskiej. Zarzut obrazy uczuć religijnych dla 43-latka

Nie tylko za zniszczenie mienia, ale również obrazę uczuć religijnych odpowie 43-latek z Lubartowa, który dokonał dewastacji przydrożnej kapliczki z figurą Matki Boskiej.

Motor Lublin wzmacnia sztab szkoleniowy. Nowy asystent z Finlandii

Motor Lublin wzmacnia sztab szkoleniowy. Nowy asystent z Finlandii

Sporo pozmieniało się w ostatnich tygodniach, jeżeli chodzi o sztab szkoleniowy Motoru. Goncalo Feio w roli pierwszego trenera zastąpił Mateusz Stolarski. Prawą ręką 31-latka został za to Przemysław Jasiński. A w czwartek klub z Lublina poinformował, że w zespole pojawił się nowy asystent – pochodzący z Finlandii Rasmus Jansson.

Pieniądze leżą na unijnym stole. Minister o eurograntach

Pieniądze leżą na unijnym stole. Minister o eurograntach

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej, w środę odwiedziła Puławski Park Naukowo-Technologiczny. Zachęcała do aplikowania o granty przyznawane przez Komisję Europejską.

Gwarancja dobrej przyszłości dla Lubelszczyzny

Gwarancja dobrej przyszłości dla Lubelszczyzny

Szanowni Mieszkańcy, po październikowych wyborach do Sejmu, czekają nas wielkie zmiany. Aby można było je przeprowadzić do końca i odzyskać jako społeczeństwo kontrole nad naszym krajem, musimy zwyciężyć w Wyborach Samorządowych, które odbędą się 7 kwietnia.

Pamięć o nich musi trwać. Historie Dzieci Zamojszczyzny trafią do sieci

Pamięć o nich musi trwać. Historie Dzieci Zamojszczyzny trafią do sieci

Z przepastnych archiwów, do których dostęp mają nieliczni, dokumenty zaświadczające o tragicznej historii dziesiątek tysięcy dzieci wysiedlonych w czasie II wojny światowej z Zamojszczyzny zostaną zdigitalizowane i udostępnione online.

Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim już otwarty

Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim już otwarty

Dzięki środkom z Funduszy Europejskich Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim odzyskał swój blask. Ponownie jest architektoniczną perłą województwa lubelskiego. 17 marca br. po wielomiesięcznym remoncie ta rokokowa rezydencja magnacka została uroczyście otwarta.

Zderzenie osobówek centrum uzdrowiska. Zawinił 82-latek

Zderzenie osobówek centrum uzdrowiska. Zawinił 82-latek

82-latek tak feralnie włączał się do ruchu przy ul. Paderewskiego w Nałęczowie, że kierowany przez niego nissan zderzył się z citroenem.

Wielkanoc w podziemiach i staromiejskich zaułkach. Przewodnicy czekają
1 kwietnia 2024, 14:00

Wielkanoc w podziemiach i staromiejskich zaułkach. Przewodnicy czekają

Pierwszego dnia kwietnia, czyli w Poniedziałek Wielkanocny zostanie otwarta dla zwiedzających trasa podziemna w oficynie zamojskiego ratusza.

Kandydatki KO chcą Lubelskiej Rady Kobiet
Wybory 2024

Kandydatki KO chcą Lubelskiej Rady Kobiet

Kandydatki Koalicji Obywatelskiej chcą utworzyć Lubelską Radę Kobiet. Jej celem ma być m.in. zwiększenie udziału kobiet w sferze politycznej czy gospodarczej, a także przeciwdziałanie dyskryminacji.

Województwo lubelskie wesprze finansowo Motor Lublin

Województwo lubelskie wesprze finansowo Motor Lublin

W czwartek wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski poinformował, że Motor Lublin otrzyma 400 tysięcy złotych w ramach promocji gospodarczej regionu.

Z szafy na komendę. Kryjówka nie wyszła

Z szafy na komendę. Kryjówka nie wyszła

Poszukiwany przez sąd 33-latek ukrył się przed policjantami w szafie. Nic to nie dało. Mężczyzna spędzi rok za kratkami.

Urządzamy pokój dla nastolatka w 2024!

Urządzamy pokój dla nastolatka w 2024!

Pokój nastolatka to nie tylko miejsce do spania czy nauki – to przestrzeń, w której młodzi ludzie mogą wyrażać siebie, odpoczywać i rozwijać swoje pasje. W 2024 roku trendy w aranżacji tego wyjątkowego miejsca kładą nacisk na funkcjonalność, personalizację oraz technologię, aby sprostać potrzebom i życzeniom młodego pokolenia. Oto kilka kluczowych kierunków, które pomogą stworzyć idealną przestrzeń dla każdego nastolatka.

Filmowcy znowu będą kręcić. Szlabany na niektórych ulicach

Filmowcy znowu będą kręcić. Szlabany na niektórych ulicach

Lublin znów stanie się planem zdjęciowym. Ekipa filmowa będzie kręcić od 2 do 5 kwietnia. A mieszkańców czekają utrudnienia, bo niektóre ulice będą zamknięte.

Cyberpunk 2077 za darmo. Ale tylko na pięć godzin (wideo)
film

Cyberpunk 2077 za darmo. Ale tylko na pięć godzin (wideo)

Dziś rozpoczyna się darmowy weekend z grą Cyberpunk 2077 na konsolach PlayStation 5 oraz Xbox Series S|X. Night City zostanie otwarte o godzinie 16.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium