Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

14 października 2016 r.
7:32

"Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że taka tragedia tu sie wydarzyła". Obozy jenieckie są obok nas

Autor: Zdjęcie autora eb
7 7 A A
Kaliłów. To tutaj znajdował się obóz "Frontstalag 307"  (fot. Google Street View)
Kaliłów. To tutaj znajdował się obóz "Frontstalag 307" (fot. Google Street View)

Wiedza o obozach jenieckich z II Wojny Światowej na terenie powiatu bialskiego jest wciąż za mała. Tak uważają miejscowi historycy i regionaliści. Chcą to zmienić.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Największy obóz "Frontstalag 307" znajdował się w Kaliłowie niedaleko Białej Podlaskiej.

– Przeszło przez niego ok. 450 tys. ludzi, z tego ok. 115 tys. jest tu pochowanych – mówi Grzegorz Siemakowicz z Białej Podlaskiej, pracownik starostwa, który swoją pracę magisterską poświecił tej tematyce.

W tym roku przypada 75. rocznica utworzenia tych obozów przez Niemców. – A w tym tygodniu mamy również rocznicę największej egzekucji w historii powiatu, w lesie w Husince w ciągu 2 tygodni, Niemcy rozstrzelali 26 tys. jeńców radzieckich z obozu w Kaliłowie – podkreśla Siemakowicz, który wspólnie z młodzieżą i mieszkańcami okolicznych wsi porządkuje mogiły jeńców.

– Pomagają tez Białorusini, którzy sfinansowali krzyże. Stanęły w Husince i Kaliłowie. Udało się też ogrodzić groby w Husince, dzięki temu zwierzęta już ich nie ryją. Bo jeszcze kilka lat temu kości leżało dookoła grobów – wspomina Siemakowicz.

Uroczystości upamiętniające po raz pierwszy udało się zorganizować pięć lat temu.

– Liczę że w Białej Podlaskiej uda się obudzić świadomość społeczeństwa. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że taka tragedia tu sie wydarzyła. Bo groby często znajdują sie w szczerym polu albo w lasach. Są jeszcze miejsca które wymagają upamiętniania – dodaje pracownik starostwa.

Grzegorz Siemakowicz był jednym z prelegentów konferencji którą w sobotę zorganizował w Białej Podlaskiej Cezary Nowogrodzki, miejscowy regionalista. Dotyczyła właśnie historii obozów jenieckich na ziemi bialskiej w latach 1939-1944.

– Współpracujemy z powiatem bialskim przy porządkowaniu grobów jeńców radzieckich z II wojny światowej. To dla nas ważny temat. Chcemy upamiętniać tych którzy zginęli – zaznacza z kolei Wiktor Ivanov, prezes Białoruskiego Republikańskiego Związku Młodzieży obwodu brzeskiego.

– Ustawiliśmy już krzyże w Kaliłowie i Husince. Chcemy aby te miejsca były odwiedzane – dodaje Białorusin. – Musimy dbać o takie miejsca, gdzie zamordowano ludzi, nieważne jakiej narodowości. To nasz nie tylko moralny, ale również prawny obowiązek – potwierdza dr Edward Kopówka, kierownik Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince.

Grzegorz Siemakowicz przygotowuje obecnie szerszą publikację na temat obozu "Frontstalag 307". Miejscowi regionaliści chcą też w przyszłości odrestaurować mogiły i pomniki, które w większości zostały wybudowane w czasach PRL.

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Wariat / 17 października 2016 o 10:39
0
Oczywiście zadbać o mogiły, w końcu nie jesteśmy azjatycką dziczą, czy to niemieckich, ruskich czy innych bandytów. Mój ojciec mówił że trzeba każdego uczyć przysposobienia obronnego i języków obcych. To pierwsze aby nauczyć sie strzelać, a drugie żeby wiedzieć do kogo strzelamy.
Avatar
Kto pyta nie ... . / 17 października 2016 o 08:42
0
"Staracie się kultywować pamięć o obcych żołnierzach, a pomnik powstańców styczniowych w Białce, jak był zasłonięty barierami dźwiękoszczelnymi, tak ciągle jest. Trochę chyba złe priorytet y, nieprawdaż?" Prawdaż !, chociaż tam na konferencji  chodziło o ofiary niemieckiego ludobójstwa na ziemi polskiej i bialskiej  w latach (1941-1944). Ty  natomiast zrób konferencję na temat konieczności zadbania o pominik - za który odpowiada miasto Biała Podlaska - mało kto wie , że  stoi  on na miejscu pochówku 7 powstańców styczniowych i ma bardzo ciekawą historię. Od dwóch lat Białą rządzą etatowi patrioci, miejcse gdzie stoi pominik to okręg wyborczy Przewodniczącego Rady Miasta (niby z PIS-u)  z nadania Senatora Biereckiego (ha, ha ... z poiza PIS-u).
"Staracie się kultywować pamięć o obcych żołnierzach, a pomnik powstańców styczniowych w Białce, jak był zasłonięty barierami dźwiękoszczelnymi, tak ciągle jest. Trochę chyba złe priorytet y, nieprawdaż?" Prawdaż !, chociaż tam na konferencji  chodziło o ofiary niemieckiego ludobójstwa na ziemi polskiej i bialskiej  w latach (1941-1944). Ty  natomiast zrób konferencję na temat konieczności zadbania o pominik - za który odpowiada miasto Biała Podlaska - mało kto wie , że  stoi  on na miejscu pochówku 7 pows... rozwiń
Avatar
Gość / 15 października 2016 o 18:34
0
Staracie się kultywować pamięć o obcych żołnierzach, a pomnik powstańców styczniowych w Białce, jak był zasłonięty barierami dźwiękoszczelnymi, tak ciągle jest. Trochę chyba złe priorytety, nieprawdaż?
Avatar
Gość / 14 października 2016 o 16:42
0
A co ci biedni zamordowani jeńcy mieli do polityki prowadzonej przez komunistów. Chcieli żyć, większość sama się poddała bo widziała, co czerwoni robią ze swoim narodem. A zwykli niemieccy żołnierze a nie hitlerowcy-bo oflagów pilnował Wehrmacht - na rozkaz swoich dowódców ich zamordowali. Jak każdemu zmarłemu im też należy się szacunek!
Avatar
Gość / 14 października 2016 o 16:38
0
Kiepskie prowo. Rabunkami i gwałtami na masową skalę oraz mordowaniem polskich patriotów zajmowała się armia czerwona oraz gromady rodzimych mętów i bandytów, którzy wykorzystali okazję by dołączyć do tzw. UB, będącego w praktyce bandyterką złożoną z tępych analfabetów z carte blanche na wyprawianie wszystkiego. Długo by wymieniać przypadków gdy ktoś stracił życie tylko dlatego, że się nie spodobał narąbanemu jak t-34 ubowcowi lub bolszewickiemu żołnierzowi. Nawet żołnierze Armii Berlinga nie wytrzymywali i doszło na przykład do regularnej bitwy na dworcu kolejowym gdy sowieci chcieli uprowadzić młodą Polskę celem zgwałcenia. Berlingowcy się wściekli i spuścili manto ruskiemu bydłu za co kilku potem zapłaciło śmiercią i zesłaniem.
Kiepskie prowo. Rabunkami i gwałtami na masową skalę oraz mordowaniem polskich patriotów zajmowała się armia czerwona oraz gromady rodzimych mętów i bandytów, którzy wykorzystali okazję by dołączyć do tzw. UB, będącego w praktyce bandyterką złożoną z tępych analfabetów z carte blanche na wyprawianie wszystkiego. Długo by wymieniać przypadków gdy ktoś stracił życie tylko dlatego, że się nie spodobał narąbanemu jak t-34 ubowcowi lub bolszewickiemu żołnierzowi. Nawet żołnierze Armii Berlinga nie wytrzymywali i doszło na przykład do regularnej b... rozwiń
Avatar
Młody Narodowiec / 14 października 2016 o 16:17
0
Trzeba naprawdę postawić pomnik tym poległym wspaniałym ludziom. Przypominam że ZSRR 17 września 1939 roku wszedł na teren Polski aby pomóc nam Polakom w walce z hitlerowskimi Niemcami. Żołnierze Radzieccy wyzwolili obóz koncentracyjny w Oświęcimiu i razem z polskimi żołnierzami z Armii Ludowej pognali Niemców aż do Berlina.  Po roku 1945 żołnierze radzieccy pomagali zwalczać nam bandytów , którym nie chciało się odbudowaywać zniszczonego kraju. Woleli siedzieć w lesie , chlać na umór a dpod osłoną nocy napadali na wiejskich godpodarzy. Rabowali ich , mordowali, podpalali ich domostwa i gwałcili kobiedty. Wielki Sacun Armii Radzieckiej za pomoc Polakom w pokonaniu Hitlerowskich Niemiec.
Trzeba naprawdę postawić pomnik tym poległym wspaniałym ludziom. Przypominam że ZSRR 17 września 1939 roku wszedł na teren Polski aby pomóc nam Polakom w walce z hitlerowskimi Niemcami. Żołnierze Radzieccy wyzwolili obóz koncentracyjny w Oświęcimiu i razem z polskimi żołnierzami z Armii Ludowej pognali Niemców aż do Berlina.  Po roku 1945 żołnierze radzieccy pomagali zwalczać nam bandytów , którym nie chciało się odbudowaywać zniszczonego kraju. Woleli siedzieć w lesie , chlać na umór a dpod osłoną nocy napadali na wiejskich godpodarzy. Rabo... rozwiń
Avatar
Gość / 14 października 2016 o 14:29
0
PSL jak widać dba o pamięć mocodawców ZSL. Może warto poinformować jeszcze ludzi jak ci "jeńcy radzieccy" się tu znaleźli 17 września 1939 roku? Jak ruscy chcą mieć ładne groby to niech je sobie sfinansują tak jak polacy sami finansują chociażby remonty w Lesie Katyńskim. Albo ekshumacja i niech zabierają ich do siebie nad Wołgę.
Avatar
Wariat / 17 października 2016 o 10:39
0
Oczywiście zadbać o mogiły, w końcu nie jesteśmy azjatycką dziczą, czy to niemieckich, ruskich czy innych bandytów. Mój ojciec mówił że trzeba każdego uczyć przysposobienia obronnego i języków obcych. To pierwsze aby nauczyć sie strzelać, a drugie żeby wiedzieć do kogo strzelamy.
Avatar
Kto pyta nie ... . / 17 października 2016 o 08:42
0
"Staracie się kultywować pamięć o obcych żołnierzach, a pomnik powstańców styczniowych w Białce, jak był zasłonięty barierami dźwiękoszczelnymi, tak ciągle jest. Trochę chyba złe priorytet y, nieprawdaż?" Prawdaż !, chociaż tam na konferencji  chodziło o ofiary niemieckiego ludobójstwa na ziemi polskiej i bialskiej  w latach (1941-1944). Ty  natomiast zrób konferencję na temat konieczności zadbania o pominik - za który odpowiada miasto Biała Podlaska - mało kto wie , że  stoi  on na miejscu pochówku 7 powstańców styczniowych i ma bardzo ciekawą historię. Od dwóch lat Białą rządzą etatowi patrioci, miejcse gdzie stoi pominik to okręg wyborczy Przewodniczącego Rady Miasta (niby z PIS-u)  z nadania Senatora Biereckiego (ha, ha ... z poiza PIS-u).
"Staracie się kultywować pamięć o obcych żołnierzach, a pomnik powstańców styczniowych w Białce, jak był zasłonięty barierami dźwiękoszczelnymi, tak ciągle jest. Trochę chyba złe priorytet y, nieprawdaż?" Prawdaż !, chociaż tam na konferencji  chodziło o ofiary niemieckiego ludobójstwa na ziemi polskiej i bialskiej  w latach (1941-1944). Ty  natomiast zrób konferencję na temat konieczności zadbania o pominik - za który odpowiada miasto Biała Podlaska - mało kto wie , że  stoi  on na miejscu pochówku 7 pows... rozwiń
Avatar
Gość / 15 października 2016 o 18:34
0
Staracie się kultywować pamięć o obcych żołnierzach, a pomnik powstańców styczniowych w Białce, jak był zasłonięty barierami dźwiękoszczelnymi, tak ciągle jest. Trochę chyba złe priorytety, nieprawdaż?
Avatar
Gość / 14 października 2016 o 16:42
0
A co ci biedni zamordowani jeńcy mieli do polityki prowadzonej przez komunistów. Chcieli żyć, większość sama się poddała bo widziała, co czerwoni robią ze swoim narodem. A zwykli niemieccy żołnierze a nie hitlerowcy-bo oflagów pilnował Wehrmacht - na rozkaz swoich dowódców ich zamordowali. Jak każdemu zmarłemu im też należy się szacunek!
Avatar
Gość / 14 października 2016 o 16:38
0
Kiepskie prowo. Rabunkami i gwałtami na masową skalę oraz mordowaniem polskich patriotów zajmowała się armia czerwona oraz gromady rodzimych mętów i bandytów, którzy wykorzystali okazję by dołączyć do tzw. UB, będącego w praktyce bandyterką złożoną z tępych analfabetów z carte blanche na wyprawianie wszystkiego. Długo by wymieniać przypadków gdy ktoś stracił życie tylko dlatego, że się nie spodobał narąbanemu jak t-34 ubowcowi lub bolszewickiemu żołnierzowi. Nawet żołnierze Armii Berlinga nie wytrzymywali i doszło na przykład do regularnej bitwy na dworcu kolejowym gdy sowieci chcieli uprowadzić młodą Polskę celem zgwałcenia. Berlingowcy się wściekli i spuścili manto ruskiemu bydłu za co kilku potem zapłaciło śmiercią i zesłaniem.
Kiepskie prowo. Rabunkami i gwałtami na masową skalę oraz mordowaniem polskich patriotów zajmowała się armia czerwona oraz gromady rodzimych mętów i bandytów, którzy wykorzystali okazję by dołączyć do tzw. UB, będącego w praktyce bandyterką złożoną z tępych analfabetów z carte blanche na wyprawianie wszystkiego. Długo by wymieniać przypadków gdy ktoś stracił życie tylko dlatego, że się nie spodobał narąbanemu jak t-34 ubowcowi lub bolszewickiemu żołnierzowi. Nawet żołnierze Armii Berlinga nie wytrzymywali i doszło na przykład do regularnej b... rozwiń
Avatar
Młody Narodowiec / 14 października 2016 o 16:17
0
Trzeba naprawdę postawić pomnik tym poległym wspaniałym ludziom. Przypominam że ZSRR 17 września 1939 roku wszedł na teren Polski aby pomóc nam Polakom w walce z hitlerowskimi Niemcami. Żołnierze Radzieccy wyzwolili obóz koncentracyjny w Oświęcimiu i razem z polskimi żołnierzami z Armii Ludowej pognali Niemców aż do Berlina.  Po roku 1945 żołnierze radzieccy pomagali zwalczać nam bandytów , którym nie chciało się odbudowaywać zniszczonego kraju. Woleli siedzieć w lesie , chlać na umór a dpod osłoną nocy napadali na wiejskich godpodarzy. Rabowali ich , mordowali, podpalali ich domostwa i gwałcili kobiedty. Wielki Sacun Armii Radzieckiej za pomoc Polakom w pokonaniu Hitlerowskich Niemiec.
Trzeba naprawdę postawić pomnik tym poległym wspaniałym ludziom. Przypominam że ZSRR 17 września 1939 roku wszedł na teren Polski aby pomóc nam Polakom w walce z hitlerowskimi Niemcami. Żołnierze Radzieccy wyzwolili obóz koncentracyjny w Oświęcimiu i razem z polskimi żołnierzami z Armii Ludowej pognali Niemców aż do Berlina.  Po roku 1945 żołnierze radzieccy pomagali zwalczać nam bandytów , którym nie chciało się odbudowaywać zniszczonego kraju. Woleli siedzieć w lesie , chlać na umór a dpod osłoną nocy napadali na wiejskich godpodarzy. Rabo... rozwiń
Avatar
Gość / 14 października 2016 o 14:29
0
PSL jak widać dba o pamięć mocodawców ZSL. Może warto poinformować jeszcze ludzi jak ci "jeńcy radzieccy" się tu znaleźli 17 września 1939 roku? Jak ruscy chcą mieć ładne groby to niech je sobie sfinansują tak jak polacy sami finansują chociażby remonty w Lesie Katyńskim. Albo ekshumacja i niech zabierają ich do siebie nad Wołgę.
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

13-latek umierał. Ratownicy stwierdzili, że udaje nieprzytomnego. Zniszczenia w mózgu dziecka są dramatyczne
film

13-latek umierał. Ratownicy stwierdzili, że udaje nieprzytomnego. Zniszczenia w mózgu dziecka są dramatyczne 0 0

Podczas wycieczki szkolnej Paweł poczuł się źle. Jego poważny stan zlekceważyła wychowawczyni klasy, a potem dwukrotnie załoga karetki pogotowia. Matka wzywająca pomoc, usłyszała, że jest „panikarą”, a lekarz wpisał w kartę pacjenta, że dziecko „udaje nieprzytomnego”.

Odliczanie zakończone. W Lublinie ruszyły mistrzostwa Polski!

Odliczanie zakończone. W Lublinie ruszyły mistrzostwa Polski! 0 0

Dzisiaj o godz. 9 w Lublinie rozpoczęły się mistrzostwa Polski w lekkoatletyce. Jako pierwsi walkę o medale rozpoczęli chodziarze rywalizujący na dystansie 10 km. O godz. 10 swoje umiejętności zaprezentują chodziarki.

"Kumoterstwo" w Centrum Kultury w Lublinie? Prezydent wycofuje się i przeprasza

"Kumoterstwo" w Centrum Kultury w Lublinie? Prezydent wycofuje się i przeprasza 2 7

Prezydent Lublina wycofuje się ze słowa „kumoterstwo”, które znalazło się w podpisanym przez niego dokumencie z wnioskami z kontroli przeprowadzonej w Centrum Kultury. Dokument, o którym pisaliśmy obszernie tydzień temu, stał się powodem kolejnej politycznej burzy.

Orion Niedrzwica i Sokół Konopnica szykują się do nowego sezonu

Orion Niedrzwica i Sokół Konopnica szykują się do nowego sezonu 2 1

Lubelska klasa okręgowa Zespoły rozgrywają już pierwsze sparingi. Uwagę przyciąga debiut w roli trenera Orionu Niedrzwica Jacka Paździora

"To odwet ze strony poprzedniego kierownictwa". Były szef CBA z zarzutami
film

"To odwet ze strony poprzedniego kierownictwa". Były szef CBA z zarzutami 0 1

– Jest to zorganizowana zemsta i odwet na mnie ze strony poprzedniego kierownictwa CBA oraz obecnego kierownictwa CBA – powiedział Paweł Wojtunik po opuszczeniu krakowskiej prokuratury.

Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie [20-22.07]
20 lipca 2018, 0:00

Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie [20-22.07] 2 0

Co Gdzie Kiedy. Pierwsza noc oczyszczenia oraz Sicario 2 to jedne z tytułów, które zawitają w piątek na ekranach lubelskich kin. Przedpremierowo będzie też można zobaczyć kontynuację przeboju Mamma Mia. Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

Pogoda na piątek 20 lipca w woj. lubelskim. Jak będzie w weekend?
film

Pogoda na piątek 20 lipca w woj. lubelskim. Jak będzie w weekend? 1 0

Piątek deszczowy, ale sobota i niedziela z większymi przejaśnieniami. Sprawdź prognozę pogody na weekend 20-22 lipca w woj. lubelskim.

"Plaga”, „dziwactwo” i „sk....stwo”. Spółdzielcy poszli do prokuratury po słowach na nagraniu
Alarm 24

"Plaga”, „dziwactwo” i „sk....stwo”. Spółdzielcy poszli do prokuratury po słowach na nagraniu 6 2

Spółdzielcy ze Spółdzielni Mieszkaniowej „Wspólnota” w Łęcznej skierowali sprawę do prokuratury. Chodzi o nagranie, na którym słychać wypowiedź jednego z członków zarządu spółdzielni. W dość obcesowych słowach określa spółdzielców.

Podtopienia, zerwane drogi, hektary zniszczonych lasów. Krajobraz po nawałnicach [wideo]
film

Podtopienia, zerwane drogi, hektary zniszczonych lasów. Krajobraz po nawałnicach [wideo] 0 0

Burze i towarzyszące im ulewy w wielu rejonach Polski spowodowały znaczne zniszczenia.

Dzisiaj w Lublinie ruszają Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce

Dzisiaj w Lublinie ruszają Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce 1 1

Tego wydarzenia nie można przegapić. Dzisiaj w Lublinie rozpoczynają się 94. PZLA Mistrzostwa Polski. Przez trzy dni będziemy mogli podziwiać gwiazdy, które zdobywały medale na najważniejszych imprezach na świecie. Przyjadą do nas: Anita Włodarczyk, Paweł Wojciechowski, Piotr Lisek, Adam Kszczot, Marcin Lewandowski, czy Ewa Swoboda. Będą oczywiście także: Paweł Fajdek, Malwina Kopron i Paulina Guba

Most Kultury nie zostanie zamknięty. "Przyznajemy się do pewnego błędu"

Most Kultury nie zostanie zamknięty. "Przyznajemy się do pewnego błędu" 0 1

Nie ma zagrożenia dla działalności Mostu Kultury – zapewnia dyrektor miejskiej instytucji, która odpowiada za to miejsce i bije się w piersi za zbyt wysoki pawilon obwieszony reklamami. – Przyznajemy się do pewnego błędu – mówi szef CK.

Plantatorzy się cieszą, ekolodzy biją na alarm. Pszczoły w niebezpieczeństwie?

Plantatorzy się cieszą, ekolodzy biją na alarm. Pszczoły w niebezpieczeństwie? 0 2

Minister rolnictwa zgodził się na stosowanie neonikotynoidów w uprawach rzepaku. Plantatorzy się cieszą, ekolodzy biją na alarm, a pszczelarze studzą emocje.

Opole Lubelskie: Osadzeni z zakładu karnego w przedszkolu

Opole Lubelskie: Osadzeni z zakładu karnego w przedszkolu 0 3

Miasto remontuje przedszkole. Firma, które realizuje to zadanie zatrudnia więźniów. Prace remontowe w pomieszczeniach przeznaczonych dla maluchów są kolejnym przykładem resocjalizacji osadzonych w miejscowym zakładzie karnym przy współpracy z ratuszem.

Pieniądze na szkolne wyprawki wypłacą już w sierpniu. Jest jeden warunek

Pieniądze na szkolne wyprawki wypłacą już w sierpniu. Jest jeden warunek 2 1

Już w sierpniu wypłacane mają być pierwsze 300 zł dodatku na każde uczące się dziecko. Ale otrzymają je osoby, które wnioski o wypłatę złożyły w lipcu.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 lipca 2018 r. 0 0

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.