Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

22 grudnia 2016 r.
15:13

Jarosław Kaczyński w Białej Podlaskiej. "Ten program daje szansę na normalne życie"

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
47 71 A A
W czwartek wbito pierwszy szpadel pod budowę bloków w ramach programu Mieszkanie Plus/ fot. E.Burda
W czwartek wbito pierwszy szpadel pod budowę bloków w ramach programu Mieszkanie Plus/ fot. E.Burda

W Białej Podlaskiej rusza budowa trzech bloków w ramach rządowego programu "Mieszkanie Plus". - Ten program daje Polakom szansę na normalne życie bez kredytu - powiedział przy wbiciu pierwszego szpadla prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wiadomo już, że budową trzech bloków ze 186 mieszkaniami zajmą się lokalne firmy: Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Dombud, Zakład Remontowo-Budowlany Stanisława Romaniuka oraz Usługi Budowlane  i Transportowe Jerzego Łaskiego. Koszt budowy ma nie przekroczyć 2 tys. zł za metr kwadratowy.

- Mieszkanie własne lub wynajęte to warunek normalnego życia, podstawowe prawo człowieka, a także warunek założenia rodziny i wolności. A ten kto musi zaciągnąć ogromny kredyt na mieszkanie nie jest wolny - mówił na placu budowy Jarosław Kaczyński. - Ten program uruchomiony został, aby te prawo do normalnego życia zwrócić Polakom. Cieszę się też, że rozpoczynamy to w Białej Podlaskiej, mieście gdzie następują pozytywne zmiany. Prezydent Dariusz Stefaniuk zmienił sposób kierowania miastem, tak aby samorząd rzeczywiście służył mieszkańcom. To człowiek tego nowego pokolenia, które sprawi że Polska będzie dla Polaków - stwierdził prezes PiS, który w Białej Podlaskiej był już rok temu na otwarciu ronda im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Trzy bloki powstaną na półtorahektarowej działce przy ul. Jana II Kazimierza. - To program skrojony dla naszego miasta. Działka jest w pełni uzbrojona, położona na rozwijającym się osiedlu, niedaleko szpitala. To działka którą chciałby mieć każdy deweloper- zauważył prezydent Dariusz Stefaniuk. Z kolei, wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki nazwał program taniego budownictwa mieszkaniowego "absolutnie kluczowym" dla rządu. - Ponad 2/3 Polaków zarabia ok. 2 tys. zł na rękę. W jaki sposób mają sfinansować własne "M"? W naszym programie cena za metr kwadratowy da tym ludziom perspektywę, skłoni do pozostania w kraju - podkreślił Morawiecki. 

Ile za czynsz?

Samorządy na budowę mieszkań nie wydają ani złotówki. Inwestycje realizowane są w  oparciu o finansowanie z funduszy zarządzanych przez BGK Nieruchomości S.A., spółkę z grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. - Wspólnie z miejską spółką - Zakładem Gospodarki Lokalowej zawiązujemy spółkę celową. Strona samorządowa aportem wnosi do tej spółki grunt. To jest jej wkład oraz projekt budowlany. A BGK zapewnia finansowanie - tłumaczy Włodzimierz Stasiak wiceprezes BGK Nieruchomości. Cena miesięcznego czynszu ma być konkurencyjna do tej rynkowej.  

-  Na tym etapie wolałbym nie mówić o konkretnej kwocie, ale będzie to kilkanaście złotych za metr kwadratowy  w czynszu podstawowym bez opcji dojścia do własności - precyzuje Stasiak. Do tego opłaty eksploatacyjne oraz media. W przypadku opcji z dojściem do własności stawka  za czynsz ma być wyższa. - W czynszu będziemy niejako spłacać mieszkanie, ale koszt ma być niższy niż w przypadku mieszkań deweloperskich- podkreśla wiceprezes. BGK jako właściciel będzie wynajmować mieszkania i czerpać przychody z czynszów.

Kto dostanie mieszkanie

Wspólnie z samorządem BGK opracuje też kryteria pierwszeństwa wynajmu mieszkań, które w pierwszej kolejności mają być dostępne dla osób o  „względnie niższych dochodach”. Preferowani będą też najemcy którzy mają  przynajmniej jedno dziecko lub wychowują dzieci niepełnosprawne.

Nierozstrzygnięta jest jeszcze kwestia administracji blokami.  - Dla nas Mieszkanie Plus okazało się strzałem w dziesiątkę, dlatego jako pierwsze miasto w Polsce mogliśmy przystąpić do realizacji. Mamy nadzieję, że kwestia administracji przypadnie nam - nie ukrywa Bernadeta Puczka prezes ZGL.

Budowa bloków ma potrwać ok. 12-14 miesięcy. Firmy będą prowadzić inwestycje równolegle. Mieszkania mają spełniać wysokie standardy urbanistyczne, architektoniczne oraz techniczne. - Oprócz mieszkań, Biała Podlaska potrzebuje też pracy dla mieszkańców. Wierzę że Rada Ministrów zajmie się szybko powołaniem u nas podstrefy ekonomicznej. Wiem że jest przychylność. Bolączką jest tez brak autostrady. Prosimy o drogę szybkiego ruchu, to ożywi tereny Polski Wschodniej - zwrócił się na koniec do  ministra Andrzeja Adamczyka  prezydent Białej Podlaskiej.

W sumie ramach Mieszkania Plus podpisano już 60 listów intencyjnych. W pierwszym etapie ma powstać 15 tys. mieszkań. A deficyt na polskim szacuje się na 2,5 mln mieszkań

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w Białej Podlaskiej/ fot. E.Burda
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 71

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 22 grudnia 2016 r. o 16:16
Gdzie drabinka?
Avatar
gosc / 22 grudnia 2016 r. o 16:15
Jak skończą się masowo rozdawane pieniądze a zadłużenie spowoduje znaczny wzrost cen i przeciętny Kowalski będzie gorszym dziadem niż był to wówczas ci, co dzisiaj klaszczą i się cieszą z pińcet plusa i innego rozdawnictwa socjalnego będą pluć i złorzeczyć jak to ich ukochana władza zrobiła w konia. Żeby komuś coś dać trzeba mieć z czego zabrać komuś innemu. Jak zabraknie osłów do dojenia to się rozdawanie skończy.
Avatar
Gość / 22 grudnia 2016 r. o 16:12
Trole spisywac sie bo wasze pochwały dla prezesa słabo widoczne :) dniowki nie bedzie i za kare bedziecie cała dobe ogladac tvp info i wiadomosci.
Avatar
Gość / 22 grudnia 2016 r. o 16:04
Postawić w tym miejscu gdzie stał pomnik aby Polacy gorszego sortu czy wiekszosc spoleczenstwa miała gdzie pielgrzymować w celu doznanIa nawrócenia na jedyna, już niedługo własciwa religia - pislamizm( odmiana kaczyzmu)
Avatar
Gość / 22 grudnia 2016 r. o 15:50
A ,,OBIAT''gnomie był smaczny?
Avatar
Gość / 22 grudnia 2016 r. o 15:50
oo i widze, że i "nasz" senator i "nasz" poseł i "nasz" prezydent :) szkoda, że ta łopata to nie przygrzmocili prezesowi w łeb za łamanie zasad demokracji. gnom.
Avatar
Gość / 22 grudnia 2016 r. o 15:41
A gdzie drabina gnoma?
Avatar
Gość / 22 grudnia 2016 r. o 15:40
A co tam robiły te dwa czarne przebierańce? Czyżby inwestorzy? Ile cołasek wzięli ?
Avatar
Gość / 22 grudnia 2016 r. o 15:35
Spytaliscie sie morawieckiego i prezesa dlaczego podnieśli podatki biednym a obniżyli bogatym.
Avatar
Gość / 22 grudnia 2016 r. o 15:32
Taka ciekawostka: podgrzewane kropidło.
Avatar
gość / 28 grudnia 2016 r. o 20:15
Prezydent Białej Podlaskiej zbuduje piękne mieszkania dla mniej zamożnych,a burmistrz Międzyrzeca śmierdącą ubojnię która zatruje życie mieszkańcom.
Avatar
Gość / 28 grudnia 2016 r. o 16:04
Do Międzyrzeca , mieszkańcy Białej Podlaskiej Stefaniuka - tutejszego Dyzmę mogą przekazać z prawdziwą przyjemością. Niech naiwny międzyrzecanin weżmie ten powód do dumy - będziemy wdzięczni.
Avatar
ankieter / 28 grudnia 2016 r. o 13:30
A za przyłączeniem Krymu do Rosji opowiedziało się 105% mieszkańców
Avatar
Jacek / 27 grudnia 2016 r. o 23:06
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
My mieszkańcy Międzyrzeca Podlaskiego byli byśmy dumni mając takiego prezydenta jakim jest pan Dariusz Stefaniuk.Niestety naszym miastem rządzi niesamodzielny i mało kompetentny burmistrz Kot
Jestem mieszkańcem Międzyrzeca i nie podpisuję się pod tą brednią 
Avatar
Gość / 27 grudnia 2016 r. o 18:33
My mieszkańcy Międzyrzeca Podlaskiego byli byśmy dumni mając takiego prezydenta jakim jest pan Dariusz Stefaniuk.Niestety naszym miastem rządzi niesamodzielny i mało kompetentny burmistrz Kot
Avatar
Gość / 27 grudnia 2016 r. o 10:09
Prezydent miasta rzeczywiście jest młody i w wypowiedzi Kaczyńskiego, tylko to na temat Stefaniuka jest prawdą, reszta to prymitywne lansowanie karierowicza , nadętego niedouczonego buca, sztucznie wypromowanego w wyborach. Ludzie już jednak poznali się na nim i nie pomoże pijar prezesa ani sztuczki Biereckiego - co daj Boże, amen.
Avatar
Gość / 23 grudnia 2016 r. o 12:07
A gdzie pomnik chyba zapomniał zadzwonić do BRATA
Avatar
Gość / 23 grudnia 2016 r. o 07:57
do tych co innych obrażają ..... a wy kim jesteście ?????
Avatar
henry / 23 grudnia 2016 r. o 00:45
Wielkie Gratulacje dla prezydenta Stefaniuka ,Białej Podlaski ,który śmiało mówi że Biała Podlaska potrzebuje c drogi S do ministra infrastruktury oraz portu przeładunkowego??.który obiecał ??????Morawiecki .Ambitny młody samorządowiec życze otrzymania funduszy na budowę Stadionu
Avatar
belfer / 22 grudnia 2016 r. o 23:43
Nie , bo mógłby ją ukraść...
Zobacz wszystkie komentarze 71

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kuratorium traci cierpliwość i wdraża "twarde" środki. Dyrektor szkoły straci stanowisko?

Kuratorium traci cierpliwość i wdraża "twarde" środki. Dyrektor szkoły straci stanowisko?

To z pozoru proste: na wicedyrektora trzeba powołać osobę spełniającą wymagania. A jednak mimo upływu wielu miesięcy, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Werbkowicach nie był w stanie tego zrobić. Jeśli nie wykorzysta ostatniej danej mu przez kuratorium szansy, sam straci stanowisko.

 W sobotę w Stróży odbędzie się piłkarski Turniej Mikołajkowy

W sobotę w Stróży odbędzie się piłkarski Turniej Mikołajkowy

Dla podopiecznych Anatolija Ławryszyna będzie to podsumowanie bardzo udanej rundy wiosennej

W tej wsi pod Lublinem mają nowego milionera

W tej wsi pod Lublinem mają nowego milionera

6 grudnia w losowaniu Lotto padła główna wygraną w wysokości 2 mln złotych. Gracz zagrał w jednym z punktów w województwie lubelskim.

Lublin. Pościg za złodziejem samochodów. Padły strzały

Lublin. Pościg za złodziejem samochodów. Padły strzały

Ukradł audi, opla i BMW. Najbliższe trzy miesiące 30-letni złodziej samochodów spędzi w areszcie.

"Mój ogon i ja" - spektakl dla dzieci w Centrum Kultury
11 grudnia 2022, 15:00

"Mój ogon i ja" - spektakl dla dzieci w Centrum Kultury

Artystyczny Kolektyw Holobiont zaprezentuje w Lublinie spektakl dla najmłodszych widzów. Humorystyczne przedstawienie o ewolucji pt. "Mój ogon i ja" będzie można zobaczyć w niedzielę, 11 grudnia o godz. 15 i 17.

Lubelskie. Było 100 zł, a teraz za wodę mają płacić 360 zł. Choć wieś dołożyła się do budowy wodociągu

Lubelskie. Było 100 zł, a teraz za wodę mają płacić 360 zł. Choć wieś dołożyła się do budowy wodociągu

Mieszkańcy sołectwa Nadwiślanka przed laty sami pomogli swojej gminie zbudować wodociąg. Teraz za korzystanie z wody płacą dwa razy więcej, niż pozostałe miejscowości, prawie 7 zł za metr. Ich zdaniem to nieuczciwe. Pokazują rachunki i proszą o pomoc.

Świetna skuteczność drużyn występujących w Powiatowej Amatorskiej Lidze Futsalu w Świdniku

Świetna skuteczność drużyn występujących w Powiatowej Amatorskiej Lidze Futsalu w Świdniku

W pięciu meczach Powiatowej Amatorskiej Ligi Futsalu w Świdniku padło aż 51 bramek.

Janku, co u ciebie? Powiedziałem mu: Żyję w zgodzie z samym sobą. Wywiad z Janem Nowickim

Janku, co u ciebie? Powiedziałem mu: Żyję w zgodzie z samym sobą. Wywiad z Janem Nowickim

Nie należy uważać się za wybrańca losu, bo w każdej chwili może się to skończyć. Zresztą ten koniec jest najbardziej fascynującą stroną życia człowieka. Mężczyzna, który nie umie odchodzić, jest trupem za życia. Więc trzeba się powoli zbierać. Sprzątać po sobie. Wybudować rodzinny grób. I napisać "Moje psie myśli".

Lublin. Ratusz chce zagwarantować mieszkańcom, że targowisko jest nie do ruszenia

Lublin. Ratusz chce zagwarantować mieszkańcom, że targowisko jest nie do ruszenia

Teren targowiska przy ul. Krańcowej nie będzie mógł być przeznaczony na inny cel – taką gwarancję ma dawać plan zagospodarowania Bronowic, którego nowy projekt został ogłoszony przez Ratusz. Pierwsza wersja projektu nie zawierała takiej gwarancji.

Trzeci koncert Festiwalu Adventus
11 grudnia 2022, 19:00

Trzeci koncert Festiwalu Adventus

Chór Katedry Prawosławnej Przemienienia Pańskiego w Lublinie wystąpi w ramach trzeciego z koncertów Ekumenicznego Festiwalu Wokalnego Adventus. Wydarzenie odbędzie się 11 grudnia o godz. 19 w Kościele pw. Matki Bożej Różańcowej.

Platformy transportowe – jak z ich pomocą usprawnić pracę?

Platformy transportowe – jak z ich pomocą usprawnić pracę?

Wybór odpowiednich rozwiązań do optymalizacji transportu w magazynie, sortowni, sklepie czy warsztacie samochodowym pozwala nie tylko znacznie oszczędzić czas, ale także znacząco poprawić wydajność pracy i ją ułatwić. Jednym z urządzeń, w które warto zainwestować, jest platforma transportowa. W artykule przedstawiamy, jak wybrać zestaw transportowy dopasowany do potrzeb firmy.

Zmarł Jan Nowicki. Wielki Szu odszedł w wieku 83 lat

Zmarł Jan Nowicki. Wielki Szu odszedł w wieku 83 lat

Nie żyje wybitny aktor, Jan Nowicki. O jego śmierci poinformowano w środę rano.

Przynajmniej 119 mln zł na stole. Tyle chcą za przebudowę drogi i budowę nowej obwodnicy w Lubelskiem

Przynajmniej 119 mln zł na stole. Tyle chcą za przebudowę drogi i budowę nowej obwodnicy w Lubelskiem

Pięć ofert złożono w przetargu na przebudowę drogi krajowej od Janowa Lubelskiego do Frampola. Tylko dwie propozycje mieszczą się w budżecie GDDKiA.

LUK Lublin kontra Cuprum Lubin. Okazja do marszu w górę tabeli

LUK Lublin kontra Cuprum Lubin. Okazja do marszu w górę tabeli

W środę LUK Lublin podejmie Cuprum Lubin. Pierwszy gwizdek w hali Globus im. Tomasza Wójtowicza o godz. 18.30.

Uniwersalne prezenty na święta. Oto nasze sprawdzone propozycje

Uniwersalne prezenty na święta. Oto nasze sprawdzone propozycje

Boże Narodzenie już coraz bliżej. Wielkimi krokami nadchodzi czas, w którym obdarowujemy naszych bliskich nietuzinkowymi prezentami. Chcesz w tym roku zaskoczyć rodziców niebanalnymi upominkami, które dostarczą wielu emocji i wzruszeń? W takim razie zamiast perfum, biżuterii i skarpet, podaruj im coś z przygotowanej przez nas listy. Czytaj dalej, aby poznać nasze propozycje na uniwersalne prezenty na święta.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!