Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

11 listopada 2020 r.
16:30

W tym mieście PO wejdzie w koalicję z PiS? „Czujemy się oszukani”

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
2 6 A A
W prezydium rady miasta nie ma przedstawiciela Zjednoczonej Prawicy
W prezydium rady miasta nie ma przedstawiciela Zjednoczonej Prawicy (fot. archiwum)

Zmianę układu sił w bialskiej radzie miasta sugeruje Biała Samorządowa. Zdaniem przewodniczącego Bogusława Broniewicza zawiązał się nowy sojusz Zjednoczonej Prawicy z Koalicją Obywatelską. – Nie ma w tym nic złego, gdy radni są zgodni – odpowiada z kolei Dariusz Litwiniuk szef klubu radnych prawicy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Ostatnia sesja pokazała, że mamy nową koalicję PO–PiS, która funkcjonowała również w poprzedniej kadencji rady miasta – mówi Bogusław Broniewicz z Białej Samorządowej. – Czujemy się oszukani, bo mieliśmy zapewnienia, że takiej współpracy nie będzie – podkreśla przewodniczący.

W bialskiej radzie miasta najwięcej, bo 11 mandatów należy do Zjednoczonej Prawicy, 9 do Koalicji Obywatelskiej, a 3 do Białej Samorządowej. Jednak w prezydium rady nie ma przedstawiciela prawicy. – Jako szef klubu Zjednoczonej Prawicy nic nie wiem o koalicji. Pracujemy przede wszystkim dla dobra mieszkańców – przekonuje Dariusz Litwiniuk, na co dzień kierownik filii Urzędu Marszałkowskiego w Białej Podlaskiej. Szefem klubu jest od września. Wcześniej był nim radny Adam Chodziński, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego.

Do tej pory, „sporne” uchwały proponowane przez prezydenta Michała Litwiniuka (PO) wchodziły w życie dzięki poparciu radnych Koalicji Obywatelskiej oraz Białej Samorządowej. Przykład to choćby wprowadzenie w październiku ubiegłego roku nowej metody naliczania opłat za gospodarkę odpadami (od ilości zużytej wody). Wówczas takiemu rozwiązaniu sprzeciwiło się 11 radnych Zjednoczonej Prawicy. Podobnie było w styczniu tego roku, gdy radni zajmowali się nazwaniem ronda im. WOŚP. Pomysł przeszedł tylko dzięki głosom Koalicji Obywatelskiej oraz Białej Samorządowej. Ale od kilku miesięcy widać ocieplenie stosunków opozycji z prezydentem. Przekłada się to na głosowania. Na przykład, już wrześniową „informację o przebiegu wykonania budżetu miasta za pierwsze półrocze 2020 roku” radni poparli jednogłośnie. A w czerwcu przy udzielaniu wotum dla prezydenta tylko jeden radny Zjednoczonej Prawicy wstrzymał się od głosu.

O tym, że zawiązała się taka koalicja, zdaniem Białej Samorządowej ma świadczyć również głosowanie podczas ostatniej sesji. Dotyczyło ono zamiany nieruchomościami z powiatem bialskim. Tylko radni Białej Samorządowej zagłosowali przeciw tej uchwale. – Na komisjach wielu radnych zgłaszało mnóstwo pytań i obiekcji, na które do dzisiaj nie usłyszeliśmy odpowiedzi – podkreśla Bogusław Broniewicz. – Ale na sesji w poniedziałek ci radni stwierdzili, że siła argumentów jest za tym, aby podjąć uchwałę. Ale tych argumentów ani my, ani mieszkańcy w sposób transparentny nie usłyszeli – zauważa przewodniczący.

Stowarzyszenie Biała Samorządowa właściwie od początku swojego istnienia powtarza, że chce patrzeć władzy na ręce. Dzisiaj przekonuje jeszcze, że jej jedynym koalicjantem są mieszkańcy. – Tak pozostanie, głosów mieszkańców będziemy słuchali. Nie poszliśmy i nie pójdziemy na żadne układy – zapewnia trzech radnych Białej Samorządowej.  

Ale prawica odpiera te zarzuty. – Doszukiwanie się jakiejś koalicji nie jest zasadne. Zawsze jesteśmy skłonni do merytorycznych rozmów i współpracy, absolutnie nie dla własnych korzyści, tylko dla mieszkańców miasta – przekonuje Dariusz Litwiniuk. – Ta sugestia o koalicji to rozpacz pana przewodniczego. My nigdy się z nikim nie układaliśmy – zaznacza szef klubu prawicy.

Ale Broniewicz nie wierzy w te zapewnienia. – Traktuje się radę miasta jak maszynkę do głosowania. Raptem dwa ugrupowania, które się zwalczały i naparzały na sesjach, nie pozwalają nawet na zadawanie pytań, czy krytykę władz miasta. Dociekanie faktów zdaniem członków tych klubów jest atakiem na prezydenta – dziwi się przewodniczący rady.

Jego zdaniem, cel tej nowej koalicji „to sprawowanie władzy dla samej władzy”. – Nie liczą się mieszkańcy, tylko interesy partykularne pewnych grup– stwierdza.

Ale odcina się od tego także klub Koalicji Obywatelskiej. – Chyba kolegom z Białej Samorządowej zabrakło pomysłów na zaistnienie – mówi Robert Woźniak szef klubu KO. – Od pewnego czasu szukają oni sposobu na atakowanie pomysłów prezydenta, a ponieważ działania magistratu są obiektywnie odpowiedzialne i świadczą o dobrym zarządzaniu, to są przez większość radnych dobrze oceniane niezależnie od istniejących między nami politycznych różnic – tłumaczy radny KO.

We wrześniu radni Białej Samorządowej pytali na sesji o opóźnienia w inwestycjach. Wtedy prezydent Michał Litwiniuk zarzucił im „złą wolę”. – Panów uwagi są nieuprawnione wobec tytanicznej pracy, jaką wykonuje zespół pracowników urzędu, dbając o bilans budżetu. Pracy jest więcej, ale nie mnożymy zatrudnienia – stwierdził wówczas prezydent. Na tej samej sesji, Litwiniuk pochwalił za to pomysł radnego Marka Dzyra (Zjednoczona Prawica), który proponował wprowadzenie aplikacji mobilnej przypominającej o zbiórce odpadów. Nawet na profilu facebookowym klubu radnych Zjednoczonych Prawicy w ostatnich wpisach można znaleźć m.in. gratulacje dla prezydenta za oddany do użytku park Małpi Gaj. Wcześniej, przeważały raczej szorstkie uwagi. Na przykład odnośnie planów likwidacji zespołu miejskich żłobków czy zakazu wjazdu do zmodernizowanego parku Radziwiłłowskiego.

Jednak, aby lepiej zrozumieć te zależności w radzie warto spojrzeć wstecz. W poprzedniej kadencji prezydentem miasta był Dariusz Stefaniuk z PiS, a jego zastępcą obecny prezydent Michał Litwiniuk (PO). Wówczas panowie mówili o tym, że formalnej koalicji nie ma, jest tylko „współpraca dla dobra mieszkańców”. W obecnej kadencji zastępcą Litwinika jest wywodzący się ze stowarzyszenia Biała Samorządowa Maciej Buczyński. Przypomnijmy też, że przewodniczący rady Bogusław Broniewicz w 2018 roku również starał się o fotel prezydenta miasta. Ostatecznie jednak, w drugiej turze udzielił swojego poparcia dla Michała Litwiniuka, który rywalizował o ten urząd z Dariuszem Stefaniukiem, obecnie posłem.

– Cieszy mnie, że od wielu miesięcy w pracach nad zasadniczymi dla rozwoju Białej sprawami widać przebiegający ponad politycznymi podziałami konsensus w radzie – zauważa prezydent Michał Litwiniuk. Dlatego dziwią go sugestie Białej Samorządowej. – Takiej postawy nie powinien prezentować zwłaszcza przewodniczący rady – zaznacza prezydent.

Nawet Maciej Buczyński, zastępca prezydenta nie podziela spostrzeżeń swoich kolegów ze stowarzyszenia. – Wypowiedzieli się oni we własnym imieniu. Nasze środowisko Białej Samorządowej to znacznie szersza grupa niż troje radnych – stwierdza Buczyński. – Niczyje osobiste ambicje nie powinny psuć dobrej współpracy, której efektem są również stanowiska zajmowane w radzie miasta przez radnych Białej Samorządowej – podkreśla zastępca prezydenta.

 Z kolei, były prezydent, a obecnie poseł Dariusz Stefaniuk (PiS) przypomina, że bialska Zjednoczona Prawica jest największym klubem w radzie miasta. – Ale nie ma żadnego przedstawiciela w prezydium Rady Miasta ani przewodniczącego w jakiejkolwiek komisji – wytyka Stefaniuk. – Twierdzenia pana Broniewicza odnośnie rzekomej koalicji PO–PiS są nieprawdziwe i nie mają niczego wspólnego z rzeczywistością – zaznacza poseł.

Jego zdaniem jest odwrotnie. – To Pan Broniewicz popierając Michała Litwiniuka w wyborach został wybrany przewodniczącym Rady Miasta. To przedstawiciel jego stowarzyszenia Maciej Buczyński jest obecnie jedynym wiceprezydentem Białej Podlaskiej – stwierdza na koniec Stefaniuk.

Zdaniem jednego z radnych, który prosi o anonimowość, układ sił w prezydium rady może się niedługo zmienić. Oprócz przewodniczącego z Białej Samorządowej wiceprzewodniczącymi są obecnie Robert Woźniak oraz Waldemar Godlewski (obaj z Koalicji Obywatelskiej). Na pierwszej sesji tej kadencji, oprócz Broniewicza, na przewodniczącego zgłoszono jeszcze Dariusza Litwniuka (ZP), ale otrzymał on 11 głosów, a radny Białej Samorządowej 12.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Mariusz13 / 12 listopada 2020 r. o 15:53
+9
To ja już nie rozumiem, jeżeli radni KO i ZP zgadzają się w jakimś obszarze, to Przewodniczący z BS czuje się oszukany. Chyba nie tędy droga...
Avatar
Piotr_Polak / 12 listopada 2020 r. o 15:35
+9
Oglądałem sesję i muszę stwierdzić że przewodniczący Broniewicz zachowuje się jak prostak. Przerywa nie da się wypowiedzieć a jak jeden radny gdzieś wyszedł to Broniewcz stwierdził że radny nie głosował bo poszedł do toalety. Jak ktoś tak chamski może prowadzić sesję rady miasta ??
Avatar
Imirena / 12 listopada 2020 r. o 15:54
+8
Co to za przewodniczący, że mu zależy, żeby ludzie się wiecznie żarli? Chyba że już sobie kręci własne polityczne gniazdko. Tylko naprawde uważa, że jest taki cwany, a inni tacy głupi, żeby tego nie widzieć? Ludzie, działajcie razem , bo tylko razem cos można sensownego zrobić. A panu przewodniczącemu to chyba trzeba już podziękować.
Avatar
Krystyna zajac / 12 listopada 2020 r. o 15:40
+8
To chyba dobrze, że radni się zgadzają. Zupełnie nie rozumiem focha Pana Broniewicza. Jak Biała Samorządowa głosowała za projektami PiS nikt nie wykrzykiwał, że się z nimi zmówił.
Avatar
Piotr20 / 12 listopada 2020 r. o 15:29
+8
Ja się czuje oszukany że głosowałem na Broniewicza. Sprzedał działkę na Kościuszki i mu palma odbiła. Samorząd to nie sejm ale widzę że Broniewicz jest Kaczyńskim, któremu nic nie pasuje i wszystkich chce sklocić, żeby startować na prezydenta z Hołownii po raz kolejny bez skutku
Avatar
Janusz_Paliwas / 11 listopada 2020 r. o 16:32
+7
Oszukani to nie mogą jedynie czuć mieszkańcy, ale i tak są w niezłej sytuacji w porównaniu do takiego kraśnika czy świdnika.
Avatar
Imirena / 12 listopada 2020 r. o 15:54
+8
Co to za przewodniczący, że mu zależy, żeby ludzie się wiecznie żarli? Chyba że już sobie kręci własne polityczne gniazdko. Tylko naprawde uważa, że jest taki cwany, a inni tacy głupi, żeby tego nie widzieć? Ludzie, działajcie razem , bo tylko razem cos można sensownego zrobić. A panu przewodniczącemu to chyba trzeba już podziękować.
Avatar
Mariusz13 / 12 listopada 2020 r. o 15:53
+9
To ja już nie rozumiem, jeżeli radni KO i ZP zgadzają się w jakimś obszarze, to Przewodniczący z BS czuje się oszukany. Chyba nie tędy droga...
Avatar
Krystyna zajac / 12 listopada 2020 r. o 15:40
+8
To chyba dobrze, że radni się zgadzają. Zupełnie nie rozumiem focha Pana Broniewicza. Jak Biała Samorządowa głosowała za projektami PiS nikt nie wykrzykiwał, że się z nimi zmówił.
Avatar
Piotr_Polak / 12 listopada 2020 r. o 15:35
+9
Oglądałem sesję i muszę stwierdzić że przewodniczący Broniewicz zachowuje się jak prostak. Przerywa nie da się wypowiedzieć a jak jeden radny gdzieś wyszedł to Broniewcz stwierdził że radny nie głosował bo poszedł do toalety. Jak ktoś tak chamski może prowadzić sesję rady miasta ??
Avatar
Piotr20 / 12 listopada 2020 r. o 15:29
+8
Ja się czuje oszukany że głosowałem na Broniewicza. Sprzedał działkę na Kościuszki i mu palma odbiła. Samorząd to nie sejm ale widzę że Broniewicz jest Kaczyńskim, któremu nic nie pasuje i wszystkich chce sklocić, żeby startować na prezydenta z Hołownii po raz kolejny bez skutku
Avatar
Janusz_Paliwas / 11 listopada 2020 r. o 16:32
+7
Oszukani to nie mogą jedynie czuć mieszkańcy, ale i tak są w niezłej sytuacji w porównaniu do takiego kraśnika czy świdnika.
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 25 listopada 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 25 listopada 2020 r.

Zmiany w zarządzie powiatu świdnickiego. Kto zastąpił Radosława Brzózkę?

Zmiany w zarządzie powiatu świdnickiego. Kto zastąpił Radosława Brzózkę?

Jest absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Przez niemal ćwierć wieku był zatrudniony w Katolickim Stowarzyszeniu "Civitas Christiana". We wtorek Rada Powiatu w Świdniku, choć niejednogłośnie, podjęła uchwalę ws. powołania Romualda Gumienniaka na członka zarządu powiatu.

Prace młodych artystów na wystawie online. Galeria Labirynt ogłasza nabór

Prace młodych artystów na wystawie online. Galeria Labirynt ogłasza nabór

Galeria Labirynt w Lublinie zaprasza dzieci i młodzież do 18 roku życia do zgłaszania prac na wystawę "Sen niedźwiedzia", która zostanie zrealizowana w formie online. Nabór potrwa do 6 grudnia.

50 lat temu z taśmy produkcyjnej FSC w Lublinie zjechał 100-tysięczny egzemplarz Żuka

50 lat temu z taśmy produkcyjnej FSC w Lublinie zjechał 100-tysięczny egzemplarz Żuka

Już pół wieku minęło, odkąd z Fabryki Samochodów Ciężarowych w Lublinie wyjechał 100-tysięczny egzemplarz Żuka - słynnego polskiego samochodu dostawczego. W sumie powstało niecałe 590 tys. sztuk tego pojazdu

Niezwykłe zjawisko optyczne na niebie - filar słoneczny. Wasze zdjęcia
Zdjęcia Czytelników
galeria

Niezwykłe zjawisko optyczne na niebie - filar słoneczny. Wasze zdjęcia

Filar słoneczny to słup światła, który - w uproszczeniu - powstaje dzięki kryształkom lodu. Dzisiaj to zjawisko udało się uwiecznić na zdjęciach naszym Czytelnikom. Nie zabrakło także kilku ciekawych ujęć zachodu słońca. Zapraszamy do oglądania galerii takich fotografii

Budżet Kraśnika na 2021 rok. Inwestycje i podwyżki

Budżet Kraśnika na 2021 rok. Inwestycje i podwyżki

Gruntowna przebudowa krytej pływalni, rewitalizacja miasta, a także modernizacja ulicznego oświetlenia – takie inwestycje znalazły się w projekcie przyszłorocznego budżetu miasta. Przyszły rok dla mieszkańców będzie też oznaczać podwyżki opłat za śmierci i wzrost stawek podatków

Opole Lubelskie: Wycinka drzew i nowe nasadzenia

Opole Lubelskie: Wycinka drzew i nowe nasadzenia

Piły poszły ruch przy rewitalizacji rynku. Pod topór w większości poszły spróchniałe drzewa, grożące zawaleniem.

10-letnia Alicja Tracz gotowa na podbój Eurowizji Junior 2020 [wideo]
film

10-letnia Alicja Tracz gotowa na podbój Eurowizji Junior 2020 [wideo]

– Eurowizja Junior to było moje marzenie – mówi Alicja Tracz. 10-latka ze Stojeszyna koło Janowa Lubelskiego w niedzielę będzie reprezentować Polskę. W tym roku konkurs odbędzie się zdalnie

Poseł Lech Kołakowski opuścił PiS. Powodem "piątka Kaczyńskiego" i jego "sytuacja w ugrupowaniu"
film

Poseł Lech Kołakowski opuścił PiS. Powodem "piątka Kaczyńskiego" i jego "sytuacja w ugrupowaniu"

Warszawa. Poseł Lech Kołakowski opuścił klub i partię Prawo i Sprawiedliwość i będzie odtąd posłem niezrzeszonym. Jak wyjaśnił, nie mógł zaakceptować ustawy zwanej "piątką dla zwierząt" i jej kolejnych wersji, forsowanych przez kierownictwo partii mimo oporu części polityków Zjednoczonej Prawicy. Zasugerował również, że w tle jego rezygnacji leżał konflikt z centralą na Nowogrodzkiej.

Hetman Żółkiewka mistrzem jesieni. Chełmska klasa okręgowa w liczbach

Hetman Żółkiewka mistrzem jesieni. Chełmska klasa okręgowa w liczbach

Dopiero po ostatnim spotkaniu Hetman Żółkiewka awansował na pierwsze miejsce w tabeli zostając tym samym mistrzem jesieni

Starostowie nie otrzymują już danych o COVID-19. Dyskusja o raportach na radzie pow. świdnickiego

Starostowie nie otrzymują już danych o COVID-19. Dyskusja o raportach na radzie pow. świdnickiego

Począwszy od wtorku, 24 listopada, powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne w Polsce nie będą publikować na swoich stronach codziennych raportów dotyczących SARS-CoV-2. Informacje ma upubliczniać GIS. Póki co ich nie ma. Najnowszych danych z powiatu świdnickiego nie poznali też dzisiaj radni z tego terenu.

Naprawmy, co zepsuła pandemia. Rzemieślnicy mają problemy, pomagają wierni klienci

Naprawmy, co zepsuła pandemia. Rzemieślnicy mają problemy, pomagają wierni klienci

Kaletnicy, szewcy, zegarmistrze – to tylko niektórzy rzemieślnicy, których epidemia pozbawiła normalnych możliwości funkcjonowania. Pomóc w przetrwaniu mogą im tylko wierni klienci. Ci skrzykują się w internecie

Kupujemy szeregowiec. Alternatywa dla mieszkania

Kupujemy szeregowiec. Alternatywa dla mieszkania

Domy szeregowe, czyli inaczej segmenty to opcja cenowo porównywalna do trzypokojowego mieszkania. Własny ogródek i większa powierzchnia sprawia, że za rozsądne pieniądze otrzymujemy jednak namiastkę domu

Do Ciechanek powróciła cisza. Koniec z odgłosami ciętej karoserii samochodowej
Po naszej publikacji

Do Ciechanek powróciła cisza. Koniec z odgłosami ciętej karoserii samochodowej

Od dwóch tygodni w Ciechankach (pow. łęczyński, gmina Puchaczów) ciszy nie przerywa huk ciętych karoserii zużytych samochodów. Po naszych artykułach i emisji reportażu w TVP z miejscowości wyniosła się firma zajmująca się demontażem starych aut na terenie Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego.

Nowy zawodnik Azotów Puławy

Nowy zawodnik Azotów Puławy

Niespodzianka dla kibiców Azotów Puławy. We wtorek klub poinformował o pozyskaniu nowego zawodnika. Do zespołu Larsa Walthera dołączył Słoweniec Andraż Velkavrh, który występuję na pozycji środkowego rozgrywającego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.