Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

1 kwietnia 2016 r.
19:46

Pomorska strefa dzieli bialską radę. Prezydent: chcemy wykorzystać obecną sytuację geopolityczną

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
Tereny inwestycyjne na bialskim lotnisku wejdą do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej/ fot. UM Biała Podlaska
Tereny inwestycyjne na bialskim lotnisku wejdą do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej/ fot. UM Biała Podlaska

Pomimo burzliwej dyskusji, większość radnych zagłosowała za włączeniem do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej terenów na bialskim lotnisku.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W uchwale mowa o 60-hektarowej miejskiej działce oraz o 42 hektarach należących do Agencji Mienia Wojskowego. Teren znajduje się na bialskim lotnisku. To tu ma powstać podstrefa ekonomiczna będąca częścią Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 15 radnych poparło ten projekt, trzech się wstrzymało i trzech było przeciw.

– Badanie rynku było, bo prezydent jeździł po wielu strefach, którym oferował wejście do Białej. Strefy nie były jednak zainteresowane współpracą. To pomorska strefa zaoferowała najlepsze warunki – podkreśla radny Kamil Paszkowski (PiS).

Cały klub radnych PiS głosował za włączeniem terenów inwestycyjnych do PSSE. Wątpliwości mieli za to niektórzy radni PO i AS Nasze Miasto-Wspólne Dobro. – Mam obawy, czy nie jest za wcześnie. Czy na tym etapie bycie w strefie nie będzie nam utrudniało zarządzania tymi gruntami, na których jest przecież jeszcze las, a zmiana planu zagospodarowania przestrzennego jest w trakcie procedowania – argumentuje wiceprzewodniczący rady Wojciech Sosnowski (PO). – Wątpliwym wydaje się też decydowanie o gruntach AMW. Wpłynęło co prawda pismo intencyjne z Agencji, ale zapoznaliśmy się z nim dopiero na sesji – dodaje Sosnowski.

W liście prezesa AMW do kierownictwa pomorskiej strefy możemy przeczytać, że Agencja jest zainteresowana włączeniem 42-hektarowej działki do PSSE. – Podstrefa w Białej Podlaskiej jest konieczna. Wszyscy się z tym zgadzamy, bo chcemy, aby miasto się rozwijało. Ale decyzje należy podejmować odpowiedzialnie. To jest poważna sprawa. Nie chciałbym być stawiany pod ścianą – mówił na sesji radny Mariusz Michalczuk (AS Nasze Miasto-Wspólne Dobro), który zagłosował przeciw włączeniu terenów do PSSE.

Z kolei prezydent Dariusz Stefaniuk podkreśla, że miasto powinno wykorzystać „swoje 5 minut”. – Bialczanie od wielu lat czekali na taki krok ze strony miasta. Chcemy wykorzystać obecną sytuację geopolityczną, zarówno jeżeli chodzi o przychylność prezydenta Polski, jak i rządu do inwestowania w Polskę wschodnią – zaznacza Stefaniuk.

Jak procedura wygląda teraz? – Władze strefy będą składać wniosek do rządu, a później rozpatrzy go Rada Ministrów. Spieszyliśmy się, bo do końca marca 14 stref przygotowuje taki krok – tłumaczy prezydent.

Procedura trwa ok. roku. – Mam nadzieję, że nasi parlamentarzyści, m.in. senator Grzegorz Bierecki, będą lobbować tak, aby skrócić formalności – dodaje Stefaniuk. W międzyczasie miasto zamierza zająć się porządkowaniem terenu, m.in. wycinką drzew.

– Za środki unijne chcemy uzbroić teren, przygotować odpowiednią infrastrukturę, aby uatrakcyjnić go inwestorom – podkreśla Dariusz Stefaniuk. Za kilka miesięcy dobiegnie też końca procedura zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na lotnisku. W planach miasta jest także budowa wschodniej obwodnicy, aby lepiej skomunikować tereny inwestycyjne.

PSSE

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna obejmuje dwadzieścia dziewięć podstref. W sumie to ponad 2 tys. hektarów terenu. Najwięcej, bo ponad 800 hektarów znajduje się w woj. kujawsko-pomorskim. Prezesem PSSE od początku lutego jest związana z PiS Aleksandra Jankowska. Była jednym z „aniołków” Jarosława Kaczyńskiego przed wyborami parlamentarnymi w 2011 roku. Była też doradcą SKOK ds. zrównoważonego rozwoju.

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium