Szpital w Białej Podlaskiej czeka nowa inwestycja. Do 2020 roku powstanie tu tzw. Bialska Onkologia. Metody badań będą zaczerpnięte z Japonii
Za kilka tygodni przetarg i jeszcze w tym roku ma ruszyć budowa czterokondygnacyjnego pawilonu przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym.
– Dwie kondygnacje z 70 łóżkami są przewidziane dla pacjentów onkologicznych i hematologicznych. A na parterze powstanie pracownia endoskopowa na 600 mkw. powierzchni – mówi Dariusz Oleński dyrektor placówki. I właśnie w oparciu o japońskie standardy szpital chce zaprojektować tę pracownię. – To z Japonii płynie idea badania endoskopowego, ale również aparatura medyczna używana do tych badań jest japońskiej produkcji – zaznacza Oleński.
Z tą myślą w ostatnich dniach w Białej Podlaskiej przebywała delegacja ze szpitala św. Łukasza w Tokio. – Specjalizujemy się we wczesnym wykrywaniu różnego rodzaju stadiów chorób, zwłaszcza onkologicznych – podkreśla Yoshiyuki Fujita dyrektor szpitala w Tokio. – Staramy się już podczas badania endoskopowego wycinać te elementy, które mają komórki rakowe, a niekoniecznie na etapie operacji onkologicznej – dodaje dyrektor.
Również w bialskim szpitalu przybywa pacjentów onkologicznych. – Szczególnie zauważamy duży wzrost zachorowań na raka jelita grubego, praktycznie jeden przypadek w tygodniu – precyzuje Paweł Chwaluk dyrektor ds. medycznych.
I ogólnie na istniejących oddziałach onkologii i hematologii placówka odnotowała wzrost hospitalizowanych pacjentów. – Prowadzimy znacznie więcej chemioterapii i oddziały przestają być komfortowe zarówno dla pacjentów, jak i dla lekarzy – zauważa Oleński.
Poza tym Bialska Onkologia ma zmniejszyć kolejki do badań. – O ile gastroskopię wykonujemy na bieżąco, to na badanie kolonoskopii, czyli endoskopowe badanie jelita grubego czeka się siedem miesięcy – nie ukrywa szef szpitala, mając jednak nadzieję że już na początku 2020 roku, kiedy ruszy nowy pawilon, te kolejki znikną.
Inwestycja szacowana jest na 55 mln zł. – Ponad 50 proc. kwoty już mamy, a pozostałą część pozyskamy w oparciu o kredyt inwestycyjny – zaznacza Oleński. Szpital bialski i ten z Tokio zamierzają kontynuować współpracę w ramach wzajemnych wizyt przynajmniej raz w roku. –Współpracujemy tylko z bialską placówką jeżeli chodzi o Polskę. Jestem pod wrażeniem wysokiej specjalizacji tego szpitala i bardzo dobrej organizacji pracy, bo na to kładziemy szczególny nacisk w Japonii– przyznaje Yoshiyuki Fujita, dodając że w jego kraju największym wyzwaniem służby zdrowia pozostaje diagnozowanie raka żołądka, bo niewiele ludzi bada się regularnie.