Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

21 maja 2016 r.
8:54

Przedsiębiorcy z Białej Podlaskiej: „Brakuje nam młodych fachowców!”

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 20 A A
Bialscy przedsiębiorcy m.in. Edward Tomaszuk z Edwoodu apelują do młodych : wybierajcie naukę praktycznych zawodów/ fot. E.Burda
Bialscy przedsiębiorcy m.in. Edward Tomaszuk z Edwoodu apelują do młodych : wybierajcie naukę praktycznych zawodów/ fot. E.Burda

Przedsiębiorcy z Białej Podlaskiej alarmują, że brakuje młodych fachowców. Mowa m.in. o stolarzach czy ślusarzach. Chcą uświadamiać uczniów i ich rodziców że na te zawody jest zapotrzebowanie na miejscowym rynku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- W całym powiecie bialskim nie ma ani jednej szkoły zawodowej, która kształciłaby w kierunku stolarza – mówi Edward Tomaszuk właściciel firmy Edwood, specjalizującej się w przetwórstwie drewna dębowego. Zatrudnia ok. 340 osób.

– Kierunek szkolnictwa zawodowego zbłądził. Ja i moi koledzy przedsiębiorcy mamy braki kadrowe jeżeli chodzi o sektor produkcyjny- dodaje Tomaszuk. Właściciele mówią o luce pokoleniowej w tzw. zawodach tradycyjnych, typu stolarz, ślusarz czy tokarz. – Jest 20 lat wyrwy. Nie ma młodych stolarzy, którzy chcieliby nabyć u nas doświadczenie. Na produkcji pracuje u nas ok. 100 osób, prawdziwych stolarzy jest ok. 50. Średnia wieku to ponad 50 lat  – przyznaje z kolei Tomasz Adamiuk szef produkcji w Bialskich Meblach.- Przychodzą do pracy i chcą się uczyć, ale elektrycy, czy mechanicy. A drewno to nie jest plastik. To twór naturalny, każdy kawałek jest inny – podkreśla Adamiuk. – Bazujemy na starej załodze. Poza tym, część fachowców ściągam z całej Polski. Wynajmuję im mieszkania, płaca też nie jest najgorsza – zaznacza Edward Tomaszuk.

Problem z młodą kadrą ma też Władysław Zaciura, właściciel zakładu ślusarskiego w Białej Podlaskiej. – Mam frezerów którzy mają po 60 lat. W szkołach zawodowych brakuje takich profili jak tokarz czy frezer. A my potrzebujemy dobrych fachowców, a nie takich którzy zepsują materiał. Już teraz zatrudniłbym ok. 5 młodych ślusarzy – zaznacza Władysław Zaciura, który w planach ma otwarcie dwóch nowych zakładów.

Zdaniem przedsiębiorców, potrzebne jest uświadomienie rodziców i młodych ludzi, że rynek chętnie przyjmie młodych fachowców. – Apelujemy do rodziców, aby wspólnie, już z gimnazjalistami analizowali do jakiej szkoły warto pójść, aby później była praca. Jesteśmy gotowi oferować przyszłym stolarzom praktyki, a tym najlepszym płacić – zapewnia właściciel Edwoodu.

Współpracą zainteresowany jest m.in. Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 im. Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w Białej Podlaskiej. Przy placówce działa zasadnicza szkoła zawodowa. – Akurat w zawodzie stolarz do tej pory nie kształciliśmy. Ale w związku z apelem pracodawców, widzimy taką potrzebę, aby powrócić do tych kierunków – mówi dyrektor Daniel Sikona. Dlatego od września szkoła planuje uruchomić klasy o profilu stolarz i operator obrabiarek skrawających.

– Jednak dotarcie do młodzieży jest trudne. Pomimo wielu zachęt od pracodawców, takich jak dobra płaca czy gwarancja pracy po skończeniu szkoły, z naszych badań wynika, że młodzież przy wyborze szkół kieruje się często wyborami swoich kolegów – zauważa Sikona. – Dlatego potrzebne jest uświadomienie rodziców, że rynek potrzebuje fachowców, że to zapewni młodym ludziom przyszłość – uważa dyrektor ZSZ nr 2. Jego placówka już teraz stosuje system dualny, czyli podstaw młodzież uczy się  na zajęciach w szkole, a praktyki u pracodawców. Młodzi mogą też zdobyć dodatkowe umiejętności, np. certyfikaty spawacza.

– Jesteśmy w stanie wykształcić fachowców, bo warsztaty mamy dobrze wyposażone, pozyskaliśmy unijne dofinansowania. Nasza oferta jest duża. Problem tylko jak odwrócić ten trend. 60 proc. młodzieży w naszym mieście wybiera licea – stwierdza z kolei Sławomir Anklewicz, nauczyciel zawodu w ZSZ nr 2.  Szkoła zapowiedziała współpracę m.in. z firmą Edwood w zakresie szkolenia przyszłych stolarzy.

Przypomnijmy, że modernizację warsztatów szkół zawodowych planuje miasto. Na projekt za 4 mln zł, Biała Podlaska chce pozyskać 3 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej. Chodziłoby o przebudowę, adaptację i remonty obiektów wykorzystywanych przez miejskie szkoły zawodowe, zakup maszyn i urządzeń służących praktycznej nauce zawodu.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i przepłynął rzekę. Wszystko po to, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia
ZDJĘCIA
galeria

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia

Gdy dzień staje się coraz krótszy i chłodniejszy, Lublin ubiera się w iluminację, tworząc wyjątkowy klimat w całym mieście. Od Bramy Krakowskiej po Centrum Spotkania Kultur – każdy zakątek emanuje magią Bożego Narodzenia.

Sergi Samper na razie ma kontrakt z Motorem do końca sezonu 24/25

Sergi Samper na dłużej w Motorze Lublin? „Dobrze się tutaj czuję”

Ten transfer był hitem letniego okienka transferowego w PKO BP Ekstraklasie. Do Motoru Lublin dołączył Sergi Samper, były zawodnik FC Barcelony i kolega klubowy Leo Messiego, który w karierze cieszył się z: mistrzostwa Hiszpanii, Superpucharu Hiszpanii, tytułu Klubowych Mistrzów Świata, a wygrywał też Ligę Mistrzów. Jego umowa obowiązuje do końca sezonu 24/25. A czy jest szansa, że zostanie w drużynie na dłużej?

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

To się nazywa udane otwarcie zawodów. Pierwszego dnia mistrzostw Europy na krótkim basenie, które wystartowały w Budapeszcie mnóstwo powodów do radości miał Kacper Stokowski. Pływak AZS UMCS Lublin najpierw awansował do finału na 100 metrów stylem grzbietowym. Niedługo później wraz ze sztafetą 4x100 metrów stylem dowolnym wywalczył brązowy medal.

Terapia z Dr Misio
koncert
20 grudnia 2024, 18:00

Terapia z Dr Misio

Dr Misio, to rock’n’rollowa ekipa grająca ostrego rocka pod wodzą niesamowitego Arka Jakubika – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów oraz scenarzysty, znanego m.in. z ról w filmach Wojtka Smarzowskiego („Wesele”, „Dom zły”, „Drogówka”, „Wołyń”, „Kler”). Już 20 grudnia (piątek) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt Dr Misio pokaże Wam co to znaczy rock’n’roll.

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego
DLA PACJENTÓW
galeria

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego

Dziś (10 grudnia) na Oddziale Ortopedycznym Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie otwarto dwie wyjątkowe świetlice: „salę morską” i „salę leśną”. To miejsca, w których mali pacjenci mogą bawić się i integrować z rówieśnikami, znajdując emocjonalne wsparcie w procesie leczenia.

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

W ostatnich latach obserwujemy fascynujący trend w branży mieszkaniowej - rosnącą popularność całorocznych domków mobilnych. Te innowacyjne konstrukcje łączą w sobie zalety tradycyjnego domu z elastycznością i swobodą, jakiej nie zapewni żadne mieszkanie w bloku. Czym właściwie są całoroczne domki mobilne? To kompaktowe, przenośne jednostki mieszkalne, zaprojektowane z myślą o komfortowym użytkowaniu przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Doskonałym przykładem są domki mobilne od firmy Mobildom, które łączą w sobie skandynawską jakość wykonania z polską myślą techniczną

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium