Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

6 czerwca 2020 r.
8:18

Te ptaki coraz odważniej stołują się na polach. Przestały bać się człowieka

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
34 0 A A
(fot. RDOŚ)

Żurawie niszczą rolnikom z gminy Drelów uprawy kukurydzy. Problem w tym, że ptaki podlegają ochronie i niewiele można zrobić, aby skutecznie wypłoszyć je z pól.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Od trzech lat żurawie niszczą mi uprawy kukurydzy. Z roku na rok jest coraz gorzej – przyznaje Tomasz Kościuczyk z miejscowości Łózki. W tym roku straty oszacował na blisko 20 tys. zł. – Przylatują stadami po 10 sztuk. Wyciągają ziarna z ziemi i zjadają. W ten sposób potrafią zniszczyć całą plantację – zaznacza rolnik. W ubiegłym roku, pan Tomasz przesiewał uprawę. – Ale to nic nie dało, bo to co posiałem ponownie, też zjadły. W sąsiedniej miejscowości Zahajki ten problem miał Mirosław Daciuk, radny gminy Drelów. – U mnie zniszczyły 80 arów uprawy. Najbardziej lubią młodą kukurydzę. To już zaczyna być plaga – stwierdza radny.

Zdaniem Kościuczyka, w Łózkach żurawie zniszczyły rolnikom w sumie 20 hektarów upraw. – Te ptaki są coraz mądrzejsze. Zakodują sobie miejsce i później do niego wracają. Poza tym, widać, że zanikł u nich instynkt strachu przed człowiekiem. Nie odlatują nawet gdy jest się w odległości 50 metrów – dziwi się rolnik. I samych ptaków jest tu więcej. – Niedaleko jest zbiornik Żelizna, tereny są zalewowe, a więc mają dobre warunki do lęgów – zauważa pan Tomasz.

Żurawi niełatwo się pozbyć, bo jak się okazuje są one objęte ścisłą ochroną. – To oznacza, że samowolnie nie można ich płoszyć, ani umyślnie zabijać – podkreśla Paweł Duklewski, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie.

Dopiero RDOŚ może wydać zezwolenie na płoszenie. – Trzeba do nas wystosować wniosek w tej sprawie. Płoszenie zwykle odbywa się metodą hukową lub z wykorzystanie dźwięków naturalnych antagonistów, czyli drapieżników – zauważa Duklewski.

Metoda hukowa jest skuteczna, ale na krótko. – Przy kukurydzy problem jest tego typu, że ptaki wyjadają świeże zasiewy. Duża grupa żurawi potrafi spustoszyć całkiem spory obszar – nie ukrywa rzecznik.

Odstrzały też wchodzą w grę, ale w tym przypadku zgodę musi wydać Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Przez ostatnie dwa lata do lubelskiego RDOŚ–u nie wpłynęły żadne wnioski od rolników w sprawie płoszenia żurawi.

– Były tylko sygnały telefoniczne i pytania co można zrobić – zaznacza Duklewski. Jego zdaniem, rolnicy też przyczyniają się do rozwoju populacji tych ptaków. – W ten sposób, że prowadzą monokulturowe, wielkopowierzchniowe uprawy kukurydzy – tłumaczy. Część tych ptaków nawet nie odlatuje na zimę, m.in. z uwagi na ocieplenie klimatu. – W związku z tym, mają częstsze lęgi i populacja wzrasta – dodaje rzecznik.

Rolnikom nie przysługują też odszkodowania ze Skarbu Państwa za straty, które w uprawach czynią żurawie. Nie są one bowiem wpisane do ustawy o ochronie przyrody, na mocy której rolnicy mają możliwość uzyskania takiego odszkodowania.

O zmiany w przepisach apelował w 2018 roku Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

"W przypadku szkód wyrządzonych przez ptaki na polach uprawnych (…) nawet naturalna zmiana warunków atmosferycznych, w szczególności wystąpienie opadów, może istotnie utrudnić, a nawet uniemożliwić jakąkolwiek ocenę. Bez prowadzenia stałych obserwacji ptaków trudno ustalić, który gatunek spowodował wystąpienie szkody" – odpowiedziała wówczas wiceminister środowiska Małgorzata Golińska.

Dodała również, że na polach żyje wiele gatunków ptaków, ale zatrzymują się tam także inne zwierzęta i przypisywanie szkód temu, a nie innemu gatunkowi jest niemożliwe.

Radny z gminy Drelów zamierza poruszyć sprawę na najbliższej sesji. Władze gminy zapowiadają, że mogą wystąpić z wnioskiem o płoszenie do RDOŚ. – Konieczna jest interwencja, bo część rolników traci dochód w ten sposób i nie ma za co spłacać kredytów – apeluje pan Tomasz.

Monitoring Ptaków Polskich podaje, że w roku 2018 liczebność żurawia była rekordowo wysoka: łącznie osiągnęła aż 155 tys. sztuk i była wyższa o 57 tys. od wyniku z roku 2017.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Podczas wczorajszych działań „NURD” w Lublinie policjanci ujawnili 177 wykroczeń, w tym przypadek 29-letniej kobiety, która wiozła swoje dziecko do szkoły, mając 2 promile alkoholu w organizmie.

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Ponad 30 twórców z całego regionu lubelskiego, oryginalne rękodzieło, ekologiczne produkty i inspiracje na święta. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy powracają w Warsztatach Kultury w Lublinie już w najbliższą niedzielę.

Marcin Romanowski

Prokurator wystawił list gończy za Marcinem Romanowskim

Prokurator wystawił w czwartek list gończy za Marcinem Romanowskim, co do którego sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie – poinformował rzecznik PK prok. Przemysław Nowak. Poseł PiS, b. wiceszef MS, jest podejrzany m.in. o ustawianie konkursów na wielomilionowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości.

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Realizacja skomplikowanych projektów infrastrukturalnych w trudnym terenie często stawia przed inżynierami wyzwania, które wydają się nie do pokonania.

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Mieszkańcy dzielnicy Węglin Południowy domagają się zmian na ulicy Roztocze, która – ich zdaniem – stała się miejscem o zwiększonym ryzyku dla pieszych i kierowców. W odpowiedzi na ich apele radni Anna Glijer i Jarosław Pakuła skierowali do prezydenta miasta interpelację w sprawie poprawy bezpieczeństwa w tej lokalizacji.

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Kilkadziesiąt osób pojawiło się 5 grudnia w Janowskim Ośrodku Kultury na promocji Najpiękniejszych legend ziemi janowskiej. Zbiór autorstwa Angeliki Moskal opublikowało Wydawnictwo Regis. Ilustracje do książki wykonała Agnieszka Adamik.

Chełm nie poddaje się i zamierza wywalczyć sprawiedliwość przed sądem, aby Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej mogło powstać.

Spór o Muzeum Rzezi Wołyńskiej – czy projekt doczeka się realizacji?

W Chełmie miało powstać pierwsze muzeum w Polsce poświęcone wołyńskiemu ludobójstwu. Projekt został wstrzymany przez wycofanie się resortu kultury z finansowania inwestycji, jednak nowe deklaracje Ukrainy rzucają inne światło na przyszłość przedsięwzięcia.

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja
DO ŚLUBU Z DZIENNIKIEM
film

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja

W dzisiejszym odcinku zapytaliśmy wedding plannerki o trendy w nadchodzącym sezonie ślubnym 2025. Jakie dekoracje najlepiej pasują do Pary Młodej? Czym kierować się przy ich wyborze? Sprawdźcie sami!

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na przedświąteczne zakupy. Można zaopatrzyć się w zimowe kalesony i inne „pakiety przetrwania”.

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

42-latek samowolnie opuścił szpital w Lublinie. Teraz poszukuje go policja.

zdjęcie ilustracyjne

Trudny piątek na drogach. Rolnicy zorganizują protesty na dwóch mostach

To będzie trudny piątek na drogach w Lubelskiem. W dwóch miejscach rolnicy organizują protesty.

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Świetna postawa koszykarzy Startu Lublin podczas meczu z mistrzami Polski - Treflem Sopot doceniona. Courtney Ramey został wybrany MVP 9. kolejki.

Zespół Bayer Full ma wystąpić na Sylwestrze w Chełmie

Telewizja Republika robi Sylwestra w Lubelskiem. Będą gwiazdy disco-polo

W tym roku imprezy sylwestrowe Polsatu czy TVP będą miały konkurencję. Telewizja Republika wkracza do gry i planuje huczne świętowanie w Chełmie.

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Wprawdzie w powiecie chełmskim nie stwierdzono żadnego przypadku wścieklizny, ale powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o obowiązkowym szczepieniu kotów. Za niedostosowanie się do poleceń, grozi mandat.

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Komenda Stołeczna Policji wystąpiła do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o wydanie listu gończego wobec byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego - poinformował w czwartek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium