Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

28 marca 2016 r.
10:05

To już pięć lat terespolskiej prochowni…

Autor: Zdjęcie autora eb
Prochownia w Terespolu/ Fot. Koło Miłośników Fortyfikacji i Historii
Prochownia w Terespolu/ Fot. Koło Miłośników Fortyfikacji i Historii

Prochownia w Terespolu obchodzi 5-lecie swojego istnienia. Zabytkowym obiektem opiekuje się Koło Miłośników Fortyfikacji i Historii Terespola i Okolic.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Prochownia to położony w centrum miasta betonowy obiekt, wybudowany ponad 100 lat temu przez cara Rosji w ramach pierścienia obronnego twierdzy brzeskiej- opowiada Kazimierz Michalak z Koła  Miłośników Fortyfikacji.

To blisko 1 tys. mkw powierzchni, wewnątrz 8 sal, korytarz oraz galeria wentylacyjna. Wcześniej była tu m.in. hodowla grzybów. Obiekt trzeba było uporządkować, zarówno wewnątrz jak i na zewnętrz. Podjęła się tego grupa hobbystów, głównie emerytów z Koła Miłośników Fortyfikacji.

- Porządkowanie zajęło nam ok. 2 lat i trwa  w mniejszym stopniu do dzisiaj – przyznaje Michalak. - Aby osuszyć zabytek trzeba było m.in. uruchomić pancerne i skorodowane a do tego zamykane bardzo nietypowym mechanizmem okna i drzwi – dodaje członek koła. Hobbyści nawiązali współpracę z konserwatorem zabytków. – Pod jego kuratelą wykonaliśmy repliki 7 drzwi pancernych i dwie dwuskrzydłowych drzwi wejściowych – precyzuje Kazimierz Michalak. 

Początkowo, grupa zamierzała powstrzymać tylko dalszą degradację prochowni. - Z czasem, gdy wnętrze nabierało bardziej przyjaznego wyglądu, zrodził się pomysł urządzenia tam izby pamięci – opowiada pan Kazimierz.

To się udało. Dzisiaj, są tu wystawy stałe i okolicznościowe. Ale nie tylko. Wiele eksponatów pozyskali sami członkowie koła. Jednym z bardziej znaczących  było wypatrzenie a następnie wydobycie z rzeki Bug części wysadzonego przez Niemców w czasie II wojny światowej pociągu towarowego. Dzisiaj jego części znajdują się w Sali kolejowej prochowni. 

- W tej sali głównym eksponatem jest makieta stacji Terespol w skali 1:87 z okresu lat 1919-1939. Makieta powstała przy udziale środków z Muzeum Historii Polski. Sami ją zaprojektowaliśmy i wykonaliśmy- zaznacza członek koła. Poza tym, dzięki zewnętrznym dotacjom, udało się zrealizować film i foldery reklamowe o prochowni. 

- Obecnie tak urządzona prochownia  pełni rolę instytucji kulturalnej, gdzie znajduje się mini-muzeum, odbywają lekcje tzw. „zielonej szkoły”. Jest także przystanią rajdów rowerowych i miejscem uroczystości patriotycznych miasta- zaznacza pan Kazimierz. On i pozostali członkowie koła są jednocześnie przewodnikami dla zwiedzających wystawy. Robią to na zasadzie wolontariatu.

W maju ubiegłego roku Minister Kultury wyróżnił sześciu członków koła srebrną odznaką „za opiekę nad zabytkami”. Hobbyści już mają plany na kolejne projekty w prochowni.  - Wybudujemy przenośną makietę osiedla kolejowego w Terespolu z końca XX w. w skali TT (1:120), rozbudujemy salę lotniczą o nowe eksponaty. W przygotowaniu mamy wystawę też wystawę pt. Terespol w latach 20-60 –tych XX wieku- zapowiada pan Kazimierz.

W 2015roku, burmistrz Terespola przekazał obiekt pod zarząd Miejskiego Ośrodka Kultury. To nie zmieniło statusu i roli Koło Miłośników Fortyfikacji i Historii. - To swoisty fenomen w skali regionalnej. Założyciele, to głownie emeryci, którzy swoją społeczną pracą dopięli celu. Dzisiaj miasto ma się czym poszczycić – podkreśla Łukasz Pogorzelski z MOK.

Aby zwiedzić prochownię, wcześniej najlepiej skontaktować się z członkami koła, e-mailowo prochownia.terespol@o2.pl lub telefonicznie 798 091 475 lub 792 755 898.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium