Twórca SKOK Grzegorz Bierecki został szefem senackiej komisji budżetu i finansów publicznych. Przewodniczących 15 komisji stałych Senat wybrał w piątek.
Grzegorz Bierecki kandydował do izby wyższej parlamentu z własnego komitetu. Otrzymał jednak poparcie samego prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. PiS w okręgu nr 17 nie wystawiło swojego kandydata.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Przypomnijmy, że w marcu, po medialnych publikacjach na temat SKOK, Bierecki został zawieszony w prawach członka klubu PiS. W październiku tygodnik Wprost, który wcześniej atakował twórcę SKOK, opublikował przeprosiny pod jego adresem. Podczas kampanii wyborczej Bierecki zapowiedział, że po wyborze na senatora, wstąpi do klubu PiS.
Na czele Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych Grzegorz Bierecki stanął w 1990 roku. A w 1992 roku objął stanowisko prezesa Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej, które zajmował do 2012. W 2001 roku wszedł w skład rady dyrektorów Światowej Rady Związków Kredytowych (WOCCU). W 2013 został jej przewodniczącym. Funkcję pełnił do lipca tego roku.
Bierecki zbudował nie tylko SKOK-owe imperium, dorobił się też pokaźnego majątku. Z ostatniego oświadczenia wynika, że samych oszczędności ma ponad 12 milionów złotych. Do tego ponad 1,3 miliona dolarów, ponad pół miliona funtów i blisko 1,3 miliona euro. Poza tym, zasiada w radach nadzorczych licznych spółek i fundacji powiązanych ze SKOK.
Jak czytamy na stronie internetowej Senatu, komisja której będzie przewodniczył Bierecki zajmuje się "systemem finansowym państwa (w tym polityką pieniężną, dochodami i wydatkami budżetu państwa, funduszami celowymi, kontrolą skarbową), rachunkowością, prawem dewizowym, funkcjonowaniem rynku finansowego (w tym bankowością, ubezpieczeniami, funduszami inwestycyjnymi, papierami wartościowymi)."
W poprzedniej kadencji, przewodniczącym senackiej komisji finansów był Kazimierz Kleina (PO). W piątek rano Senat dokonał jeszcze zmian w swoim regulaminie, powołano m.in. odrębną Komisję Infrastruktury, a także połączono w jedną dwie dotychczasowe senackie komisje: Spraw Zagranicznych oraz ds. Unii Europejskiej.