Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

10 października 2001 r.
23:34
Edytuj ten wpis

Upadłość na trzydziestolecie

0 0 A A

Największa w kraju firma wełniana Biawena z Białej Podlaskiej jest w stanie upadłości. Jeśli syndyk nie znajdzie chętnego na zakup spółki w całości oznaczać to będzie jej definitywny koniec istnienia

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Orzeczenie o upadłości Zakładu Włókienniczego Biawena
w Białej Podlaskiej nastąpiło dokładnie w 30-lecie powstania tego "sztandarowego zakładu” PRL. W latach siedemdziesiątych
i osiemdziesiątych był dumą komunistycznych przywódców.
Biawena eksportowała swoje wyroby głównie do ZSSR, a także do Austrii, Kanady, Kuwejtu, Iraku, Syrii i Jordanii. Posiadała imponującą w dawnych czasach tzw. bazę socjalną oraz rozsławiający Białą Podlaską na kilku kontynentach swój zespół pieśni i tańca. Przez trzy dekady była największym zakładem produkcyjnym w grodzie nad Krzną.
- Obecnie Biawena ma największe w kraju zatrudnienie spośród wszystkich firm przemysłu wełnianego - mówi Grzegorz Jakubowski, prezes Biaweny. W Łodzi pozostały ostatnie dwa zakłady posiadające 200 i 180 pracowników.

Długi przewyższają wartość majątku

Sąd Gospodarczy orzeczenie o upadłości ogłosił w ubiegłym tygodniu. Z wnioskiem wystąpili więc zarząd Biaweny oraz radzyński oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - największy wierzyciel. Wraz z odsetkami bialskie przedsiębiorstwo jest mu winne ponad 7 mln zł. Spółka rozporządza majątkiem wartości ponad 12 mln, a jej zobowiązania wynoszą blisko 17 mln zł. Syndykiem został Zbigniew Chudzik z Siedlec, który już 5 października przejął masę upadłościową. - Mam nadzieję, że ktoś kupi całą firmę - mówi Barbara Sacewicz, sędzia komisarz likwidowanego zakładu.

Nieudana próba ratunku

W ubiegłym roku bialska spółka pozyskała korzystne zamówienia na produkcję usługową tkanin płaszczowych do Rosji. Wysyła ich tam nawet obecnie dużo. Kontrakty są ważne do 2003 roku. Rosyjski odbiorca tkanin był nawet zainteresowany kupnem akcji spółki. We wrześniu 2000 roku kilku Białorusinów kupiło 21% akcji spółki. Próba podniesienia kapitału jednak nie powiodła się.
- Na początku roku rozmawialiśmy z nowymi udziałowcami, aby podnieśli kapitał akcyjny. Chociaż złożyli oni wstępną deklarację, to jednak w kwietniu na posiedzeniu akcjonariuszy nie została przyjęta uchwała proponowana przez zarząd. Nie było zatem możliwe zawarcie z ZUS - największym wierzycielem spółki - przygotowywanego wcześniej układu dotyczącego zadłużenia wynoszącego z odsetkami ponad 7 mln zł.

Cięcia zostały dla syndyka

Ostatnie lata to zwijanie fabryki. - W ramach programu restrukturyzacji zwolniliśmy połowę załogi, sprzedaliśmy znaczną część majątku nieprodukcyjnego, który był dla spółki zbędny. Początkowo sytuacja poprawiała się. Kiedy w 1989 roku strata wyniosła 5 mln zł, to już w połowie 2000 roku pojawił się zysk. Wskutek braku popytu w kraju na tkaniny ubraniowe przyszło całkowite załamanie produkcji. Trudno było płacić ponad 40-procentowe odsetki karne. Gdyby koniunktura była inna, z pewnością byśmy przetrwali. Nie cięliśmy na siłę stanu załogi. Niech uczyni to syndyk... - mówi prezes Jakubowski.

Mało wartościowa fabryka

Istnieją duże kłopoty z określeniem wartości maszyn zakładu. Część ich pochodzi z lat 1969-71, a wiele z lat 1982-89. Ich wartość księgowa wynosi zero. Na rynku jednak 186 biawenowskich krosien ma znaczącą wartość. Nowe krosno kosztuje obecnie ok. 1 mln zł, a stare 7-9 tys. zł. Podobnie jest z 13 zespołami zgrzewnymi (nowy ma cenę ok. 2 mln zł). Ponadto po olbrzymim biurowcu, który został "skoncentrowany” w części budynku pozostało 40 małych pomieszczeń ze starymi meblami (niektóre liczą prawie 30 lat) i ok. 30 komputerami sprzed kilku lat (niektóre z lat 1992-93). Syndyk będzie musiał się zastanowić jak można to sprzedać. I komu...

Upadłość podczas produkcji

Zarząd liczy na restrukturyzację firmy w warunkach upadłości. Teraz nabyciem bialskiego zakładu zainteresowany jest jeden z jego największych włoskich partnerów, który utrzymuje kontakty z Białą Podlaską od 10 lat. Czy na działanie syndyka zareaguje ta duża firma włoska?
- Wystąpienie o upadłość zakładu, to przemyślana decyzja zarządu. Chodzi o to, aby stało się to podczas trwającej produkcji, aby zakład był "w ruchu”. Staraliśmy się, aby nie pozostawić po sobie ruiny, w której odcięte są energia, ciepło i telefony - wyjaśnia prezes. Wiceprezes ZW Józef Klepacki powiedział nam, że liczy na utrzymanie produkcji. Część ludzi musi odejść, ale dla wielu pracowników nadzieja związana jest z inwestorem włoskim, który niewątpliwie utrzyma zapotrzebowanie na usługi.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Grupa Azoty Zaksa Kędzierzyn-Koźle – LUK Lublin 3:0. Sensacji nie było

Grupa Azoty Zaksa Kędzierzyn-Koźle – LUK Lublin 3:0. Sensacji nie było

Siatkarze LUK stanęli we wtorek przed arcytrudnym zadaniem. Po drugiej stronie siatki pojawił się mistrz Polski – Grupa Azoty Zaksa Kędzierzyn-Koźle. Gospodarze nie mieli wielkich problemów z odniesieniem zwycięstwa i wygrali 3:0.

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 5 października 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 5 października 2022 r.

RK Nexe Nasice – Azoty Puławy 35:27. Sześć bramek zaliczki nie wystarczyło

RK Nexe Nasice – Azoty Puławy 35:27. Sześć bramek zaliczki nie wystarczyło

Azoty Puławy jednak nie zagrają w fazie grupowej Ligi Europejskiej. We wtorkowym rewanżu drużyna Roberta Lisa przegrała z chorwackim RX Nexe Nasice 27:35.

Muzeum Badań Polarnych odkrywa karty. Wiemy, co będzie można zobaczyć w Puławach
galeria

Muzeum Badań Polarnych odkrywa karty. Wiemy, co będzie można zobaczyć w Puławach

Ekwipunek polskich polarników, rekonstrukcja igloo, modele stacji polarnych, a także fauna i flora Arktyki i Antarktyki – to część tego, co ma znaleźć się na pierwszej, stałej wystawie w polarnym muzeum. O planach puławskiej placówki we wtorek opowiadał pełniący obowiązki jej dyrektora, Piotr Kondraciuk.

Aerobik, pomolog i wycieczki. 8 milionów zł na wyciągnięcie lubelskich seniorów z domów

Aerobik, pomolog i wycieczki. 8 milionów zł na wyciągnięcie lubelskich seniorów z domów

Prawie 8 milionów złotych będą kosztowały projekty, z których skorzysta w 195 osób z kilku gmin naszego województwa. Cel – wyciągnąć osoby starsze i samotne z domów

Tak się zmieni Zamość dzięki budżetowi obywatelskiemu. Winiki głosownia
galeria

Tak się zmieni Zamość dzięki budżetowi obywatelskiemu. Winiki głosownia

Strefa relaksu nad zamojskim zalewem to projekt ogólnomiejski, który zyskał największe poparcie podczas głosowań nad przyszłorocznym budżetem obywatelskim Zamościa. Inne, mniejsze inwestycje będą realizowane także na każdym z 16 miejskich osiedli.

Romantyczna Polska - koncert w Filharmonii
9 października 2022, 17:00

Romantyczna Polska - koncert w Filharmonii

Filharmonia Lubelska (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zaprasza na koncert pt. "Romantyczna Polska" z udziałem dwojga solistów młodego pokolenia: Moniki Buczkowskiej i Pawła Trojaka. Wydarzenie odbędzie się 9 października o godz. 17.

Opole Lubelskie. Więcej więźniów to 50 nowych miejsc pracy

Opole Lubelskie. Więcej więźniów to 50 nowych miejsc pracy

Za niespełna dwa lata w Zakładzie Karnym wyroki odsiadywać będzie o ponad 40 proc. więcej więźniów niż w tej chwili. Budowa nowego pawilonu będzie kosztować blisko 38 mln zł

Prokurator z wiadomością dla kierowców: nie będzie pobłażania

Prokurator z wiadomością dla kierowców: nie będzie pobłażania

W ciągu ostatniego miesiąca na drogach powiatu puławskiego policjanci zatrzymali trzech pijanych kierowców, którzy jeździli mimo dożywotnich zakazów. Jeden wjechał w barierki, inny próbował uciekać przed radiowozem. Wszyscy trafili za kratki. W areszcie spędzą co najmniej 3 miesiące.

Lubartów. Znamy wyniki głosowania w budżecie obywatelskim

Lubartów. Znamy wyniki głosowania w budżecie obywatelskim

W Parku Miejskim im. Książąt Sanguszków w przyszłym roku powstanie nowy plac zabaw warty 200 tys. zł, a na rynek może wrócić drobny handel. Tak zdecydowali mieszkańcy miasta biorący udział w głosowaniu na projekty budżetu obywatelskiego.

Akademia Zamojska. 600 studentów na pierwszym roku. Hitem pielęgniarstwo

Akademia Zamojska. 600 studentów na pierwszym roku. Hitem pielęgniarstwo

Dla ponad 1,1 tys. studentów Akademii Zamojskiej rozpoczął się nowy rok akademicki. Przeszło połowa z tych osób zdobywać będzie wiedzę jako „pierwszoroczniacy”. Zainteresowanie ofertą uczelni było wystarczające nie tylko, by uruchomić wszystkie dotychczasowe kierunki kształcenia, ale również nowe, startujące dopiero w tym roku.

Pomnik w centrum malowniczego Kazimierza Dolnego? Kto chce stawiać Witosa?

Pomnik w centrum malowniczego Kazimierza Dolnego? Kto chce stawiać Witosa?

Mariusz Wicik, radny powiatu puławskiego (PiS) proponuje kazimierskim samorządowcom postawienie w centrum miasta pomnika Wincentego Witosa. - Żeby łączyć, a nie dzielić - tłumaczy. Kazimierzanie pytają o związek ludowego działacza z ich miastem.

Premiera w Teatrze Andersena. "Alicja w Krainie Czarów" na początek sezonu
8 października 2022, 17:00

Premiera w Teatrze Andersena. "Alicja w Krainie Czarów" na początek sezonu

Adaptacja kultowego dzieła Lewisa Carrolla będzie pierwszą premierą Teatru Andersena w nowym sezonie. Pierwszy pokaz spektaklu zaplanowany jest na sobotę, 8 października o g. 17.

5 powodów, dlaczego warto kupić znicze w sklepie internetowym

5 powodów, dlaczego warto kupić znicze w sklepie internetowym

Dzień Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. To czas zadumy i pamięci o osobach, których już z nami nie ma. Rośnie częstotliwość odwiedzin grobów bliskich, co wiąże się z koniecznością zakupu produktów, którymi zostanie udekorowane miejsce spoczynku.

Pokaz fajerwerków na wesele, czy fajerwerki na sylwestra i inne święta?

Pokaz fajerwerków na wesele, czy fajerwerki na sylwestra i inne święta?

W tym artykule podpowiadamy, co zrobić, by jak najlepiej zapamiętać pokaz fajerwerków, który może odbyć się nie tylko podczas sylwestra, ale także innych chwil wartych upamiętnienia. Takimi imprezami są wesela, a także przyjęcia urodzinowe. Jeżeli zatem jesteś zainteresowany pirotechniką, nawet w amatorskim wykonaniu, przybliżymy Ci trochę ten temat.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium