Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

28 stycznia 2016 r.
7:45

W torcie, ramie od roweru, zatopione w smole. Jak przemyca się papierosy i alkohol do Polski?

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 4 A A
Nowy dyrektor bialskiej izby mł. insp. Waldemar Chaba podsumował w środę 2015 rok (fot. Ewelina Burda)
Nowy dyrektor bialskiej izby mł. insp. Waldemar Chaba podsumował w środę 2015 rok (fot. Ewelina Burda)

6,4 mln paczek papierosów i 18,3 tys. litrów alkoholu przechwycili funkcjonariusze Izby Celnej w Białej Podlaskiej w 2015 roku.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ostatni rok podsumował w środę nowy dyrektor bialskiej izby mł. insp. Waldemar Chaba, pełniący tę funkcję od miesiąca. – Izba Celna w Białej Podlaskiej to największa izba w Polsce. Dlatego przejście tutaj traktuję jako awans – nie ukrywa Chaba.

W sumie, w bialskiej izbie służbę pełni 1846 funkcjonariuszy. Na brak pracy nie narzekają. W 2015 roku celnicy odprawiali ok. 810 tys. ciężarówek i 4,4 mln samochodów osobowych.

Jeżeli chodzi o zwalczanie przestępczości, to 1/3 zarekwirowanych przez polską Służbę Celną papierosów to właśnie zasługa bialskiej izby. – Blisko 67 proc. zatrzymanych papierosów próbowano przemycić do naszego kraju w samochodach osobowych i autobusach, natomiast 25 proc. stanowił przemyt z wykorzystaniem wagonów kolejowych – mówi mł. insp. Waldemar Chaba.

A pomysły przemytnicy mają różne, pakują papierosy nawet do tortu, ramy od roweru, czy zatapiają w smole. Oprócz papierosów i alkoholu, bialscy funkcjonariusze skonfiskowali aż 900 kilogramów bursztynu. To wzrost o 430 proc. w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Do tego jeszcze 7 kg narkotyków i środków odurzających. Zdarzały się też „ciekawostki”. – W styczniu celnicy w Dorohusku udaremnili przemyt ponad 54 kg galu, bardzo rzadkiego pierwiastka. Również na tym przejściu, celnicy zatrzymali pająka z rodziny ptaszników, podlegającego ochronie – przywołuje rzecznik izby podkom. Marzena Siemieniuk.

– W sumie do końca trzeciego kwartału 2015 roku za pośrednictwem Izby Celnej w Białej Podlaskiej do budżetu państwa trafiło ponad 2 mld zł – precyzuje  Siemieniuk. Najwięcej, bo blisko 1,5 mld zł pochodziło z tytułu podatku akcyzowego.

Izba Celna systematycznie wprowadza elektroniczne ułatwienia dla przekraczających granicę. – Od 5 października w oddziale celnym w Koroszczynie realizujemy pilotaż usługi eBooking Truck, która umożliwia elektroniczną rezerwację terminu odprawy celnej. Do tej pory skorzystało z tego blisko 1,6 tys. ciężarówek – podkreśla rzecznik.

Natomiast do listopada tego roku ma zostać uruchomiony skaner do prześwietlenia wagonów towarowych. Swoim zasięgiem obejmie trzy tory. Infrastruktura stoi już w pobliżu przejścia granicznego z Białorusią w Terespolu.

Wyzwaniem dla celników będą też Światowe Dni Młodzieży. – Jesteśmy na to przygotowani. Na ten okres wstrzymane są urlopy dla naszych oddziałów celnych. Zakładamy, że doświadczenia z Euro 2012 pozwolą nam płynnie przeprowadzić tę operację – stwierdza dyrektor Chaba.

Jego zdaniem, nowy rząd wzmacnia znaczenie służby celnej. – Świadczy o tym choćby powołanie specjalnego pełnomocnika, który ma nadzorować wszystkie przejścia graniczne. Poza tym, obecnie trwa ocena potrzeb etatyzacyjnych w służbie. Jeszcze trudno powiedzieć, czy w tym roku będzie nabór do bialskiej izby celnej – przyznaje jej szef. A zainteresowanie jest spore. Przy okazji naborów, na jedno miejsce przypada tu zwykle 20 chętnych.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 29 stycznia 2016 r. o 14:40
0
Zawistne ***ursyny. Jak uważasz że to łatwy sposób na kasę to czemu sam nie jeździsz. Nie jest to przywilej dla wybranych, każdy może pojechać za granicę. I nie gadaj mi tu o uczciwości bo na samej górze kradną, kombinują, przelewają pieniądze z OFE do ZUS i po drodze giną miliony. Ehh brak słów na takich jak wy. Ja gówno mam ale nikomu nie żałuje, jak ktoś kombinuje to ja takiego chwalę bo nie siedzi na dupie i nie narzeka że roboty nie ma. a jak Ty jesteś taki uczciwy i w porządku to trzeba było iśc na księdza to może kiedyś zostałbyś świętym patronem uczciwości , patronem celników może.
Zawistne ***ursyny. Jak uważasz że to łatwy sposób na kasę to czemu sam nie jeździsz. Nie jest to przywilej dla wybranych, każdy może pojechać za granicę. I nie gadaj mi tu o uczciwości bo na samej górze kradną, kombinują, przelewają pieniądze z OFE do ZUS i po drodze giną miliony. Ehh brak słów na takich jak wy. Ja gówno mam ale nikomu nie żałuje, jak ktoś kombinuje to ja takiego chwalę bo nie siedzi na dupie i nie narzeka że roboty nie ma. a jak Ty jesteś taki uczciwy i w porządku to trzeba było iśc na księdza to może kiedyś zostałbyś świę... rozwiń
Avatar
Sztywny / 28 stycznia 2016 r. o 13:08
0

Mój znajomy jeździ już parę lat do Brześcia po papierosy. Prawie wszyscy o tym wiedzą. Wynajmuje mieszkanie i tam gromadzi tą kontrabandę. Nigdzie nie pracuje a jeździ dobrym autem i wyremontował dom i całe podwórko ogrodził i wyłożył kostką. Dlaczego urząd skarbowy nie zajmie się tym delikwentem. Przecież musi udowodnić skąd wziął na to wszystko pieniądze? Gdzie jest straż graniczna i urząd celny? Dlaczego nie zrobią mu wjazdu na ten jego kwadrat tam gdzie trzyma fajki?? Ja jestem prywatnym przedsiębiorcą , płacę wszystkie podatki, pracuję uczciwie i miesięcznie zarabiam ok 8 tys złotych a taki przemytnik łamie prawo , oszukuje państwo i pewnie tyle co ja zarabia na przestępstwie. Powinni mu podpiąć działanie w zorganizowanej grupie przestępczej i go zamknąć. Dlaczego prywatni przedsiębiorcy zawsze mają najgorzej.

Zgłoś frajera przemyciora do tych instytucji co wymieniłeś lub służb . Na bank frajerowi szczyszczą metę. Wedy nauczy się pajac uczciwej pracy a nie kombinowania.

Zgłoś frajera przemyciora do tych instytucji co wymieniłeś lub służb . Na bank frajerowi szczyszczą metę. Wedy nauczy się pajac uczciwej pracy a nie kombinowania.

rozwiń
Avatar
marcin / 28 stycznia 2016 r. o 09:43
0
nie wiesz co z tym zrobić ?
Avatar
Gość / 28 stycznia 2016 r. o 08:52
0
Mój znajomy jeździ już parę lat do Brześcia po papierosy. Prawie wszyscy o tym wiedzą. Wynajmuje mieszkanie i tam gromadzi tą kontrabandę. Nigdzie nie pracuje a jeździ dobrym autem i wyremontował dom i całe podwórko ogrodził i wyłożył kostką. Dlaczego urząd skarbowy nie zajmie się tym delikwentem. Przecież musi udowodnić skąd wziął na to wszystko pieniądze? Gdzie jest straż graniczna i urząd celny? Dlaczego nie zrobią mu wjazdu na ten jego kwadrat tam gdzie trzyma fajki?? Ja jestem prywatnym przedsiębiorcą , płacę wszystkie podatki, pracuję uczciwie i miesięcznie zarabiam ok 8 tys złotych a taki przemytnik łamie prawo , oszukuje państwo i pewnie tyle co ja zarabia na przestępstwie. Powinni mu podpiąć działanie w zorganizowanej grupie przestępczej i go zamknąć. Dlaczego prywatni przedsiębiorcy zawsze mają najgorzej.
Mój znajomy jeździ już parę lat do Brześcia po papierosy. Prawie wszyscy o tym wiedzą. Wynajmuje mieszkanie i tam gromadzi tą kontrabandę. Nigdzie nie pracuje a jeździ dobrym autem i wyremontował dom i całe podwórko ogrodził i wyłożył kostką. Dlaczego urząd skarbowy nie zajmie się tym delikwentem. Przecież musi udowodnić skąd wziął na to wszystko pieniądze? Gdzie jest straż graniczna i urząd celny? Dlaczego nie zrobią mu wjazdu na ten jego kwadrat tam gdzie trzyma fajki?? Ja jestem prywatnym przedsiębiorcą , płacę wszystkie podatki, pracuję ... rozwiń
Avatar
Gość / 29 stycznia 2016 r. o 14:40
0
Zawistne ***ursyny. Jak uważasz że to łatwy sposób na kasę to czemu sam nie jeździsz. Nie jest to przywilej dla wybranych, każdy może pojechać za granicę. I nie gadaj mi tu o uczciwości bo na samej górze kradną, kombinują, przelewają pieniądze z OFE do ZUS i po drodze giną miliony. Ehh brak słów na takich jak wy. Ja gówno mam ale nikomu nie żałuje, jak ktoś kombinuje to ja takiego chwalę bo nie siedzi na dupie i nie narzeka że roboty nie ma. a jak Ty jesteś taki uczciwy i w porządku to trzeba było iśc na księdza to może kiedyś zostałbyś świętym patronem uczciwości , patronem celników może.
Zawistne ***ursyny. Jak uważasz że to łatwy sposób na kasę to czemu sam nie jeździsz. Nie jest to przywilej dla wybranych, każdy może pojechać za granicę. I nie gadaj mi tu o uczciwości bo na samej górze kradną, kombinują, przelewają pieniądze z OFE do ZUS i po drodze giną miliony. Ehh brak słów na takich jak wy. Ja gówno mam ale nikomu nie żałuje, jak ktoś kombinuje to ja takiego chwalę bo nie siedzi na dupie i nie narzeka że roboty nie ma. a jak Ty jesteś taki uczciwy i w porządku to trzeba było iśc na księdza to może kiedyś zostałbyś świę... rozwiń
Avatar
Sztywny / 28 stycznia 2016 r. o 13:08
0

Mój znajomy jeździ już parę lat do Brześcia po papierosy. Prawie wszyscy o tym wiedzą. Wynajmuje mieszkanie i tam gromadzi tą kontrabandę. Nigdzie nie pracuje a jeździ dobrym autem i wyremontował dom i całe podwórko ogrodził i wyłożył kostką. Dlaczego urząd skarbowy nie zajmie się tym delikwentem. Przecież musi udowodnić skąd wziął na to wszystko pieniądze? Gdzie jest straż graniczna i urząd celny? Dlaczego nie zrobią mu wjazdu na ten jego kwadrat tam gdzie trzyma fajki?? Ja jestem prywatnym przedsiębiorcą , płacę wszystkie podatki, pracuję uczciwie i miesięcznie zarabiam ok 8 tys złotych a taki przemytnik łamie prawo , oszukuje państwo i pewnie tyle co ja zarabia na przestępstwie. Powinni mu podpiąć działanie w zorganizowanej grupie przestępczej i go zamknąć. Dlaczego prywatni przedsiębiorcy zawsze mają najgorzej.

Zgłoś frajera przemyciora do tych instytucji co wymieniłeś lub służb . Na bank frajerowi szczyszczą metę. Wedy nauczy się pajac uczciwej pracy a nie kombinowania.

Zgłoś frajera przemyciora do tych instytucji co wymieniłeś lub służb . Na bank frajerowi szczyszczą metę. Wedy nauczy się pajac uczciwej pracy a nie kombinowania.

rozwiń
Avatar
marcin / 28 stycznia 2016 r. o 09:43
0
nie wiesz co z tym zrobić ?
Avatar
Gość / 28 stycznia 2016 r. o 08:52
0
Mój znajomy jeździ już parę lat do Brześcia po papierosy. Prawie wszyscy o tym wiedzą. Wynajmuje mieszkanie i tam gromadzi tą kontrabandę. Nigdzie nie pracuje a jeździ dobrym autem i wyremontował dom i całe podwórko ogrodził i wyłożył kostką. Dlaczego urząd skarbowy nie zajmie się tym delikwentem. Przecież musi udowodnić skąd wziął na to wszystko pieniądze? Gdzie jest straż graniczna i urząd celny? Dlaczego nie zrobią mu wjazdu na ten jego kwadrat tam gdzie trzyma fajki?? Ja jestem prywatnym przedsiębiorcą , płacę wszystkie podatki, pracuję uczciwie i miesięcznie zarabiam ok 8 tys złotych a taki przemytnik łamie prawo , oszukuje państwo i pewnie tyle co ja zarabia na przestępstwie. Powinni mu podpiąć działanie w zorganizowanej grupie przestępczej i go zamknąć. Dlaczego prywatni przedsiębiorcy zawsze mają najgorzej.
Mój znajomy jeździ już parę lat do Brześcia po papierosy. Prawie wszyscy o tym wiedzą. Wynajmuje mieszkanie i tam gromadzi tą kontrabandę. Nigdzie nie pracuje a jeździ dobrym autem i wyremontował dom i całe podwórko ogrodził i wyłożył kostką. Dlaczego urząd skarbowy nie zajmie się tym delikwentem. Przecież musi udowodnić skąd wziął na to wszystko pieniądze? Gdzie jest straż graniczna i urząd celny? Dlaczego nie zrobią mu wjazdu na ten jego kwadrat tam gdzie trzyma fajki?? Ja jestem prywatnym przedsiębiorcą , płacę wszystkie podatki, pracuję ... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 4

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 22 września 2021 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 22 września 2021 roku

Azoty Puławy – Fuchse Berlin 24:32. Niespodzianka tylko do przerwy

Azoty Puławy – Fuchse Berlin 24:32. Niespodzianka tylko do przerwy

W pierwszym meczu drugiej rundy kwalifikacji Ligi Europejskiej Azoty Puławy przegrały u siebie z Fuchse Berlin 24:32. Spotkanie rewanżowe odbędzie się za tydzień w Berlinie.

Puławy: Premie, nagrody i podwyżka. Koniec sporu w Koltarze

Puławy: Premie, nagrody i podwyżka. Koniec sporu w Koltarze

Związkowcy WZZ "Walka" z puławskiego oddziału kolejowej spółki Koltar zakończyli spór zbiorowy z pracodawcą. Propozycja podwyżki o 135 zł, październikowych nagród i pięcioprocentowych premii została zaakceptowana przez pracowników.

Higiena aparatu ortodontycznegoHigiena aparatu ortodontycznego

Higiena aparatu ortodontycznegoHigiena aparatu ortodontycznego

Aparat ortodontyczny znacząco utrudnia higienę jamy ustnej. Zamki, gumeczki czy łuk aparatu uniemożliwiają szczoteczce i paście do zębów precyzyjne obmycie z codziennych nalotów kluczowych miejsc, co sprawia, że zaczyna nagromadzać się w nich płytka nazębna. Z tego powodu osoby regulujące zgryz aparatami częściej muszą zmagać się z próchnicą, stanami zapalnymi dziąseł i nieświeżym oddechem. Antidotum na to stanowi korzystanie ze specjalnych produktów, które pomagają w czyszczeniu zarówno jamy ustnej, jak i samego aparatu.

Festiwal Dwa Teatry w Zamościu. Pierwsze takie wydarzenie kulturalne [zdjęcia]
galeria

Festiwal Dwa Teatry w Zamościu. Pierwsze takie wydarzenie kulturalne [zdjęcia]

Galą na Rynku Wielkim zakończył się XX Festiwal "Dwa Teatry" 2021. To wydarzenie, w czasie którego prezentowane są dzieła Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej z dwóch ostatnich lat. O nagrody rywalizowało 48 realizacji radiowych oraz 26 produkcji telewizyjnych

Były poseł zapowiada otwarcie nowego lokalu gastronomicznego w Lublinie

Były poseł zapowiada otwarcie nowego lokalu gastronomicznego w Lublinie

Jeszcze jesienią uruchomiony ma być nowy lokal gastronomiczny w pomieszczeniach dawnej Czarciej Łapy. Ogłosił to dzisiaj przedsiębiorca i były poseł Janusz Palikot.

Weź rower i jedź na niedzielny rajd "Łęczna na rowery"

Weź rower i jedź na niedzielny rajd "Łęczna na rowery"

Nie macie planów na najbliższą niedzielę, to weźcie rower i wybierzcie się do Łęcznej. W niedzielę, 26 września z Łęcznej ruszy 11. już rajd „Łęczna na rowery”.

Pierwsze gwiazdy zabłysną w piątek w Alei Gwiazd Kraśnickiego Sportu
galeria

Pierwsze gwiazdy zabłysną w piątek w Alei Gwiazd Kraśnickiego Sportu

Aleja Gwiazd Kraśnickiego Sportu zostanie odsłonięta w piątek. Pierwszymi uhonorowanymi na pamiątkowych tablicach będą olimpijczycy pochodzący z miasta

Protest w Lublinie w sprawie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. "Umierają w ciszy" [zdjęcia]
galeria

Protest w Lublinie w sprawie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. "Umierają w ciszy" [zdjęcia]

„Stan wyjątkowej podłości” – pod takim hasłem odbywała się dzisiejsza manifestacja w Lublinie. Przy ulicy Podwale, w sąsiedztwie siedziby Straży Granicznej, pojawiło się kilkanaście osób, które protestowały przeciwko sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Chciały też upamiętnić zmarłych kilka dni temu na granicy migrantów. „Umierają w ciszy” – brzmiał napis na jednym z transparentów.

"Wrażenia" - wystawa Pawła Znamierowskiego w CSK
29 września 2021, 18:00

"Wrażenia" - wystawa Pawła Znamierowskiego w CSK

29 września o godz. 18 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) odbędzie się wernisaż wystawy "Wrażenia" Pawła Znamierowskiego z okazji 35-lecia pracy twórczej artysty.

Lubelskie o krok od obostrzeń. Ten powiat już się do nich kwalifikuje

Lubelskie o krok od obostrzeń. Ten powiat już się do nich kwalifikuje

Powiat łęczyński jako pierwszy w województwie lubelskim kwalifikuje się do obostrzeń regionalnych. Nie ma jeszcze decyzji resortu zdrowia o ich wprowadzeniu, ale można się jej spodziewać jeszcze w tym tygodniu.

Awantura o maskotkę Lubelskiego Festiwalu Nauki. "Niesmak pozostaje" kontra "krzywdzące opinie"

Awantura o maskotkę Lubelskiego Festiwalu Nauki. "Niesmak pozostaje" kontra "krzywdzące opinie"

Zamieszanie wokół konkursu na maskotkę Lubelskiego Festiwalu Nauki. Autorka jednej z wyróżnionych prac zarzuca wykorzystanie swojego pomysłu, choć konkurs formalnie nie został rozstrzygnięty. Zdaniem organizatorów, zarzuty są nieprawdziwe, krzywdzące i godzą w wizerunek wydarzenia

Koncert Wojtka Władka w Restauracji Może
25 września 2021, 20:00

Koncert Wojtka Władka w Restauracji Może

Restauracja Może przy ul. Żeglarskiej 5a otwiera swoje wnętrze. 25 września o godz. 20 będzie można wziąć udział w koncercie Wojtka Władka i degustacji.

Polski Cukier Avia Świdnik zaczyna nowy sezon. Cel? Powtórzyć wynik z wiosny

Polski Cukier Avia Świdnik zaczyna nowy sezon. Cel? Powtórzyć wynik z wiosny

Spotkaniem u siebie z ZAKSĄ Strzelce Opolskie Polski Cukier Avia Świdnik rozpocznie nowe rozgrywki na zapleczu PlusLigi. Początek środowego meczu w hali Szkoły Podstawowej nr 7 o godzinie 18.

Biała Podlaska: Tytuł dla działaczki "Solidarności"? Zadecydują o tym radni

Biała Podlaska: Tytuł dla działaczki "Solidarności"? Zadecydują o tym radni

Władze Białej Podlaskiej chcą uhonorować Elżbietę Chaberską, działaczkę „Solidarności”. O przyznaniu jej tytułu „Zasłużonego dla Miasta” zdecydują radni.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!